1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се разведам?

Дискусија во 'Брак' започната од Temjanuska1234, 2 мај 2013.

  1. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Милион посто.
    Не може да ве спречи.
     
    На cresa-jagoda и maaraa96 им се допаѓа ова.
  2. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу:)
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  3. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Ве нарекува другите? Не, не може да ве држи со сила. Вие ќе одредите дали и колку сакате да го гледате дури и за викенди или празници. Сигурно ве сака и он, ама не може на сила да ве земе. И да бевте малолетни, прво на мајката припаѓаат децата. Не е фер, ако она згрешила нешто и ако сакате кај татко ви да одите, ама така е во повеќето случаи.
     
    На elimkd, tinka-mace и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  4. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Да, другите не нарекува затоа што застануваме на стана на мајка ни и отворено ни кажа дека ако не ни чини нешто може да си одиме, а отпосле и го кажал на мајка ми муабетов и ме фати дилема зошто се сили и дали може да направи нешто. Не ни сакам да го гледам искрено, најмалце на убави денови како празници:| А инаку која е процедурата за спогодбен развод? И рекол на мајка ми да не бара адвокат дека одма ќе и потпише без проблем па сакам и за тоа да знам која е постапката
     
  5. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Кујзнае зашто се сили, он и мајка ти знаат, сигурно нешто не му е право. Некако нема убав однос со вас, чим ви кажал дека можете да си одите, а вие и така не сакате да живеете со него. Децата не би требало да проаѓаат низ тоа. Исто така, вашите родители си знаат дали имаат нешто да поделат: пари, имот, покуќнина. За тоа ќе треба адвокат.
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    @maaraa96 Штом сте полнолетни нема виша сила што ќе ве задржи кај него. Ако не сакате воошто да го видите веќе во животот, никој не може да ве натера ни на тоа, а не па да живеете со него.
     
    На H.VAGA, maaraa96, tinka-mace и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.811
    Пол:
    Женски
    Vie ste polnoletni i mozete sami da donesete odluka kade bi ziveele, mozete i bez dvajcata sami da ziveete, toa podrazbira polnoletstvoto, nosenje odluki za sam sebe.
    Mislel deka ne i treba advokat vo smisla deka ke i potpise bez da razmisli, no advokat si treba posekako zasto imaat steknato(pretpostavuvam) imot vo brak, bez razlika sto e kuka,stan,kola, i slicno.
     
    На maaraa96, cresa-jagoda и tina2018 им се допаѓа ова.
  8. sum

    sum Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    27
    Eve me mene posle godini,zeni veruvale ili ne sega citam malku se rastazuvam no ne se kaam,da vi kazam mojot zivot se smeni site ovie raboti sto sum vi gi pisala isceznaa,site ovie raboti me napravija silna i uspesna zena vo mnogu postovi se pronajdov kako neiskusna se smeniv stanav posilna nikoj nisto nesmee da mi pisne,imam sopstven miki bznis imam dve deca i sekako go zadrzav sakaniot koj nemoze da mi odolee,se se smeni kartite se otvorija site tie provokacii se otkrija i zasto se se bilo za imotot odnosno za kuka od 100 kvadrati gospogata si kaza zasto ne me podnesuvala neska da ziveam jas vo kukata na mazmi bidejki saka da e nejzina,koga ona gi otvori kartote mazmi svati kade zgresil svati kolki bil manipuliram,sega veke nemame kontakt so nejze ona se javuva no nie ja ignorirame odnosno ne se javuvame se javuva kaj tatkoti taka saka da napravi uste nekoj problem no ovoj pat vojuva so dvajcata nas ne samo so mene bidejki za mene nesmee da kaze poveke ni zbor,kako sto kazav pogore site probleni me napravila po silna po zrela i po mudra ne mi e bitna poveke,ostana uste edna borba vo mojot zivot a toa e nas sopstven dom bidejki ovoj momentalno e na tatkomu zadno se borine i barame resenie tesko e no imam jas mini biznis sto mi nosi dobri prihodi za da ziveam super no ne dovolni za da go resam stanbenoto prasanje bidejki sega sme 4 cetvroica i ke ni treba pogolem prostor,so mazmi super fulcionirame nerazdelni sme seks sekoja vecer nemozeme da si odolime moite doma gi pocituva i non stop sme im na gosti haha zivotot e nepredvidliv ali e najdobar ucitel vremeto pozdrav❤️
     
    На Didi87, crazylady, Snowflake92 и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.348
    Допаѓања:
    91.812
    Пол:
    Женски
    Полнолетни сте ваша е одлуката со кого и каде ќе живеете никој не може да ви ја оспори таа одлука.
     
    На crazylady и tina2018 им се допаѓа ова.
  10. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.005
    Допаѓања:
    4.821
    Пол:
    Женски
    Milo mi e, iako ne se sekjavam za sto tocno sme razgovarale ... Zivotot znae so sitnica da trgne vo ubav pravec :) I edno po edno se da si dojde na svoe :)
     
    На crazylady, sum и Meckicja им се допаѓа ова.
  11. Angel_G

    Angel_G Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2019
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    303
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки...
    Влегов на темава зашто во последно време имам да кажам имам да кажам недоразбирање, напната ситуација, несогласување со партнерот...не знам како да кажам како едноставно човекот да се промени, особено во последните две години. Во овие последни 2 до 3 години имавме некои пресрвти во семејството, почина свекор ми (да бидам искрена тој е голема загуба за мене, затоа што ми беше силна поддршка и потпора), за разлика од маж ми кој е скржав на убави зборови, пофалба, потпора, ајде така да го наречам... во меѓувреме ни се роди и дете, кое е прекрасно и тој да бидам искрена одлично се грижи за него како татко. Малово има 2,5 години, ама некако откако тоа дојде и тој се промени. Некако се врза за детево, мене ме турна у ќош, не е важно моето мисење, моите постапки, да кажам се чувстувам отфрлено. Постојано ме критикува, наоаѓа влако у јајце што се вели, јас сум дежурниот кривец и за детето и за обврските околу дома. Навистина ми е прелеана чашата да се трудам ајде условно речено „да се докажам дека сум и добра мајка и сопруга“, а да не успевам во тоа. Дури детево го користи да ме напаѓа, а чудна е работава како повеќе ме напаѓа, така повеќе ми се случуваат непријатни ситуации или малово во мое присуство ќе плаче, ќе захтева од мене невозможни работи, ендоставно како и тоа да ја осеќа таа моја немоќ...Јас не сум тип на жена што плаче и глуми жртва , дури овие работи гледав некако да ги занемарувам и да не ги ставам на срце. Ама едноставно , се осеќам како да не припаѓам таму... Развод како опција ми доаѓал, ама некако си имам ветено на себе дека ќе се трудам детето да израсне со двајцата родители (не Знам тоа и како животна мисија). И имаше уште една околност ,имав пред и пост породилен период лош, имав и депресија, ама тоа веројатно од спелетот на околностите во кои се најдов , кажав загуба на свекор ми, раѓање на дете, све измешано. а дури имам и чувство дека од таа депресија не сум ниту излезена...Со нас живее и севкрва ми и золва ми во еден стан. Не би можела да кажам дека тие се пречката, ок се, дури нашите носагласувања и напнатноста и тие ги трпат, што на некој начин и не е фер. Инаку, мажот ми не е насилник, не ме малтретира,не ме удрил до сега, фала богу, држи до ниво, ама нападите и кртиките се неиздржливи. На нападите знам и да возвратам , ама после уште понервозна излегувам од сето тоа...Кога бев у таа пост породилната депресија, на неколку пати ми идеше да му напишам ливче у сред ноќ да му го оставам на креветот, у стилот,„ Јас отидов, грижи се за детето , знам дека ти тоа го можеш, не ме барак повеќе“, толку и да испарам. Ама немав храброст сепак...
    Да додадам дека за равод немам никаква поддршка ниту од моите родители , ниту од свекрва ми, тоа е нешто страшно и одвратно за нив. Така што и ако прекипи чашата кај мене скроз, јас ќе бидат таа „кривата“ која го растурила семејството. Ете една шах мат позиција. За ова разговарав и со социјелен работник, ама сама, не добив некаква потпора, таа дојде до заклучок дека е криза во бракот и дека требало да се стиснат заби. Дали некоја од вас имала слична ситација? Не сум свесна дали трпам голема жртва, дали е криза, не знам? НЕ можам да проценам, правам се да биде најдобро, ама едноставно не оди. Инаку и одам на работа и трчам дома и на сите страни, ама некако тоа не се брои као плус, едноставно мојот труд се маргинализира...Во обид за раговор, за решавање на проблемот, наидувам на ѕид- одговор добивам, прилагоди се на ситацијата, промени се , до тебе е , не е до мене и толку. Едноставно човекот е тврд, не флексибилен, праи како што зацртал , нема ни лево , ни десно гледање и плус скржав е за пари , тоа додатно. Оставам пола плата дома, плус купување се и сешто за дете, ама ништо...Дури и за пари што оставам толку дома , а за мене не останува нит за цигари, почнува да ми смета.Ете јас се исповедав, извинете за долгиот пост. Кој има мислење и искуство нека сподели, јас едноставно сум уморна и збунета!
     
  12. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Imam problemi veke godina vreme.. se pogolemi i pogolemi. Vcera bese krajnoto...sum imala drug neznam so moj tvoj se se mesa tuka. Se oni se vo pravo nie ne... i da se razvedam strav mi e za deteto dane mi go zemat a 1ipol godina e..
     
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Нема да ти го земат.
    Освен ако не си осудувана или неспособна да го гледаш (констатирано од лекари, не од ојле-дојле)
     
  14. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    neznam sto da kazam. Imam tovar na dusata,epten tesko masko mi e. Ne spijam, koga ke se uspijam skokam od son samo vikam daj boze da sonuvam da ne e vistina.
    Posledno mi rece da si odam od kaj nego i negovite deka jas ne sum zaslizuvala da sedam tamu. A nema nikakov dokaz ni deka e taka oti imam nekoj. Samo so site maski rodovi projateli drugari kolegi se mora jas da imam nes so niv. Godina vreme sama go gledam deteto radi toa so on ne saka da ide radi mojte ti ne zasluUvale nisto zatoa so mu( ni) pomagat. A bevme oddeleni radi rabota ,gledanje na dete a seuste ne ni bese reseno stanbenoto prasanje. Pa taka ni bese dogovorot i nebitno.
    On se ponasa prema mojte, oni veke vidoa kakov e i krenaa raci od neg i za ater na mene e se okej i se pravat deka e super.
    Neznam koj pat da go fatam.
    Se plasam sa deteto.
    Dusa nema vo mene
     
  15. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.163
    Допаѓања:
    16.442
    Пол:
    Женски
    Јас ништо не сфатив.Еден период не сте живееле заедно зошто така сте се договориле.Отпосле почнало тоа да му пречи?Наеднаш ли стана љубоморен,без конкретна причина,или од секогаш бил љубоморен?
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Pa neznam, ne iskazuvase predhodno. Ziveevme zaedno da, od xx pricini se razdelivme t.e se dog deka treba da ziveeme oddelno dodeka se resag rab so zivealiste.no toa ne znaci deka bevne razdelwni u viatinska smisla. Bevme zaedno, ispagavme setavne i sl. Pow nekoj period nez so mu bese se mu smetase i mojte i jas i se i se tia ne cinat firan gi pravese a mene toa ke bole so e mn jasno i jas nikomu nis ne kazuvav samo sobirav vo mene. Od drugi xx pricini ovaa nedela dena sme zaedno. I se raspravavme normalno u edna kuka 10 dusi na sekoj nes mu smeta. Kjutev i odev i pak nis. Predhono-skoro, pocna da mi prefrlw a so ti e tebe via a so ti e nia.. pises u grupa so drustvo maski zenski drigari od vekot zas pisis, pisis so kolegi onaka muabet neli so rab koj kako e so ti e tebe tia.
    So imas so via so imas so nia.
    Da sum bila so jekoj da me videl on ili bilo koj okej ima pravo na se. a od negovi predpostavki i plus od doma so ne sum izlezena rabota-doma-market sum celo vreme i da mi vika taka nemozam i ne sakam.
    I sega veke preli se. edno se pocna toa povleci milion raboti u pozadina, se se iznakaza. Ne sum zasluUvala da sedam tamu neznam so. Negovite mi vikat ti ne si covek. Od nisto nesto se napravi- prava drama.
    Problemite se od sekogas no so karanje mirenje i se. a tovar ba dusa.
    E sega veke preku se.
    Neznam koj pat da go fatam
     
  17. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Help... mi se zakanuva deka ke mi go zeme deteto. Deka ke Zivee toa so nego. Deka naskoro ae ke zavrselo i deka nekoj ke me kontaktiral za nea. se plasam
     
  18. lilly57

    lilly57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Преземи нешто.
    Нема право законски да го земи детето.
    Зошто досега не си се разведила?
     
  19. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Zatoa sto mislev deka ke se srede se. zatoa so mu davav vreme na vremeto.
    Zatoa so se nadevav deka ke uspeeme.
    A sega ke se razvedel od mene i ke mi go zemel deteto.
    Neznam so da pravam epten aum zbuneta.
     
  20. lilly57

    lilly57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Нели си со него ти сега?
    Абе женска земи иди кај адвокат ти му испрати за развод се што треба нека потпише и ајт здраво.
    Батали го , манипулатор обичен.
     
    На Bezimenka90, Jana06, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.