1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се разведам?

Дискусија во 'Брак' започната од Temjanuska1234, 2 мај 2013.

  1. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.582
    Допаѓања:
    19.821
    Пол:
    Женски

    Лелеееее, членката воопшто не се лупа во гради и не му кажува дека таа е силна финансиски, а тој не. Просто е како грав: Нозете ќе си ги испружиш колку што е чергата долга. Горе долу. Некогаш ќе си приуштиш нешто повеќе, ама мора да одржуваш баланс, инаку не ќе ти останува ни за леб. Или другата опција, ќе си ја продолжиш чергата, ако можеш и ако сакаш. Ако не можеш, ќе мора да се прилагодуваш.

    Кај виде дека му надгорува цело време, стварно не сфаќам. Та ги оставал кај нејзе тие 2000, та не ги оставал. Џам ќе свитка со 2000. Тој не може да се помири што го изгубил комфорот што го имал кога живеел со неговите и кога не плаќал ни кредит, ни јадење, ни сметки. Тогаш платата му била и повисока и си бил лабав колку се може. Донекаде и го сфаќам. И мене ми фалат понекогаш слободата од животот пред брак, кога сите имавме по 20 години, без мажи, без деца, само на работа и по кафиња. Ама за тоа не ми е крив маж ми. Ако тој не може да премине преку тоа, ако смета дека не сака да жртвува повеќе за животот во заедница со сопруга, каде двајцата вложуваат, тогаш не може никој сосила да го натера на нешто.

    Насилството да не го ни спомнувам. Конкретно пишувам за ова зошто не ми се верува како го извртивте муабетов. Како да имаат 3000 евра на сметка па таа му забранува да купува нешто.

    Ова знаеш како е? Како живот со цимери, го гледаш си купува оригинал облека, пари за сметки не ти дал. Ќе се изнервираш, ќе искоментираш? Ќе пробаш да разговараш? Или ќе ги покриеш од свој џеб. Не разбирам.
     
    На Clear, baby-star, Annath и 15 други им се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Да,но јас зборев за претходно,а не за отпосле.
     
  3. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.497
    Допаѓања:
    162.969
    Ти пиши му порака
    Сакам развод утре поднесувам документи за развод
    а за тоа шо ме давеше ке бидеш пријавен
    Нека не мисле копукот оти Господ за јајца го фанал
    Ке смене плоча одма ама ти не потпаѓај под негово влијание
     
    На baby-star, cresa-jagoda, Luciferka и 5 други им се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Кажа дека му пререкува.
     
  5. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Женски
    A sto ke postignam ako go prijavam sega po nekolku dena?
    Toj veke kaza deka bil vo policija navodno komiite prijavile galama dal izjava i tolku. Toa na moite mu go kaza ili sakase da izigrava zrtva. Ne znam.
    Dali ako prijavam jas ili nekoj drug ne smee da mi se priblizuva?
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Затоа ти кажав дека вие сте требале да разговарате и заеднички да одлучувате. Тоа ти го зборам цело време.

    Нема врска,терај како што мислиш. Се најдобро ти посакувам.
     
  7. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    666
    Допаѓања:
    1.774
    Не се сведе малку проблемот во друга насока.. Луѓе има народ со милиони и пак се насилнии... има народ со многу пари и пак лошо водат евиденција.. Можеби тој е крив, можеби таа, можеби заедно. Таму секој може да раскажува од своја перспектива и секој само својот труд го гледа. Каква и да е ситуацијата насилник е насилник !
     
    На Pixi5 и buba4e89 им се допаѓа ова.
  8. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Женски
    Seriozno pomisli deka ne sum zboruvala na temava? Samo mal milion pati sum probala da mu dolovam kako mi e i deka sakam samo razbiranje. Deka jas nikogas ne se otkazav od nego a toj se otkazuva ( si zaminuva ili zakanuva so prodazba na stanot i razvod ) na sekoja kavga. Sto ako jas ostanev bez rabota, togas sigurno bi gledal da izbega doma sto e mozno pobrzo.
     
    На Madrugada, cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
  9. OmilenataZaNego

    OmilenataZaNego Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2015
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    787
    Пол:
    Женски
    Те сфаќам ама таквите луѓе се отсекогаш насилни, прашање на време е кога си ја тргаат маската.

    Другарка имаше ваков сличен случај, секогаш беше нервозен, темпераментен и гледаше преку што да го извади тој темперамент од себе. Кога еднаш ќе му се ускрати тоа од кое цел живот црпел енергија, полудуваат.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Епа ти не кажуваш сѐ.
    Јас те прашав сто пати дали разговаравте претходно,ти не кажуваш ќутиш.
    А чив е станот,на чиво име?
    Тоа е што е.
     
  11. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.401
    Какви манџи, какви супи, какви подвароци. Ја би секој ден да нарачувам храна, утре орден за домаќинлук никој нема да ми даде, а не дека и ми треба. Како јас, така он, и обратно, никој не е роден должен некому за нешто.
    @tigrica92 маж ти е кретен во секоја смисла на зборот. Ако прашањето е дали да се разведеш? Да, секако. И немаш никаков разлог понатака да се објаснуваш. И да не е физички насилен, според пишувањето, е паразит. Никаква позитивна работа не напиша за него. Што ти треба повеќе?!
    Ем прост, ем сака луксуз кој не може да си го приушти, па те цица , ем насилен. Таков само во подрум се чува.
     
    На MG3, baby-star, ElenaOfRivendell и 18 други им се допаѓа ова.
  12. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Женски
    Ne mozam dve godini vo edna poraka da gi napisam...ova vaka nakratko i najosnovno :|
     
    На theowndemon, Luna91, bertold и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Разведувај се,не чекај.
     
  14. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Женски
    Na negovo, ama bidejki e kupen vo brak zaednicki, t.e. imam pravo na nego. Za da se prodade mora i moja soglasnost.
     
  15. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    22.018
    Допаѓања:
    66.550
    Пол:
    Женски
    Доволно е веќе со расправиите и навредите, ќе следуваат банови.
    Членката има сериозен проблем и ве молам да се држите до тоа да дадете совет, ако не едноставно подобро не пишувајте ништо.
     
    На baby-star, Hortenzija, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.606
    Допаѓања:
    99.342
    Пол:
    Женски
    Апсолутно имаш право. Како на станот така и на се што во брак сте стекнале заедно, кола, имот, ствари... јас би го прашала дали сака да си замине јас да продолжам да си го плаќам ако веќе со ќеиф си го средувам бар мој да си е. Црно на бело на нотар ми го остава, на мое име стан, на мое име долг и ајт на здравје. Ти со 2 плати нема да сетиш. А да пријавиш можеш, во секое време, чим у комшии се умешале, ехеее.... Искрено првата приказна не ти беше таква и во мои очи личеше дека си виновна, мада уште тврдам дека за 200ден јадеме тројца дома 2 дена за ручек, од оваа гледна точка скроз е јасно за каков лик се работи. Битно се спаси и тоа е.
     
    На Luciferka и buba4e89 им се допаѓа ова.
  17. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.497
    Допаѓања:
    162.969
    Ке бараш забрана за приближување
    При развод ако е попаметен ке рече у фирмата да го одјават
    Па како невработен ке му плаќаш алиментација некој перуод
    А кога ке се докаже оти е насилник ништо нема да добие
    Само сега после два дена незнам мема да можеш да извадиш лекарско
    консултирај се со адвокат
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.705
    Допаѓања:
    21.126
    Пол:
    Женски
    Како бе така да го прашува господинот што сака да работи кога се до гуша во долгови?
    Станбен кредит, кредитни картици и тој ќе има право да одбира шо ќе работи, па и ќе се луксузирал мрсулкото со 15000 денари плата. И рака ќе крева на онаа која го издржува како мало дете.

    Да е асолен маж ќе работи шо било, и тоалети ќе чисти за да излезат на крај со трошоците, не да одбира. Па и со 8мо одделение бил, баш има лице да одбива работни места, ох мајко.:envy:
     
    На baby-star, cresa-jagoda, ElenaOfRivendell и 12 други им се допаѓа ова.
  19. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.304
    Пол:
    Женски
    Се моли @tigrica92 да сподели како завршила ситуацијата затоа што многу ќе бидеме сите среќни ако мрсулот добие забрана за доближување :inlove:
     
    На cresa-jagoda и Luna91 им се допаѓа ова.
  20. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Женски
    Ne go prijaviv navreme zosto iskreno bev vo shok samo si otidov so taxi kaj moite. Toj go objavuva stanot za prodazba veke i ne se ni izvini ne ni osekja kaenje verojatno.