1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се разведам?

Дискусија во 'Брак' започната од Temjanuska1234, 2 мај 2013.

  1. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа што од страна на соседите била повикана полиција нема да биде проблем да извади лекарско и да пријави настан кој ќе се заведе под истото бројче под кое се води и пријавата од соседите само случајот ќе си добие нов тек и МВР ќе си превземат мерки против сторителот и ќе биде поднесена кривична пријава со што ако членката има добар адвокат и во затвор ќе го стави.
     
    На cresa-jagoda, nextredstyle, Luna91 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.496
    Допаѓања:
    162.967
    Тогаш нека го пријаве ич нека не се мисле па нека се курче тогаш
    Разлигавено 32годишно детиште
    Па и уште силина изиграва ке продава стан
    Нека го спечале па нека го продава
    Девојче избори се за себе и не дозволувај една лигавешка да те влече удоле
     
    На mssuniquee, cresa-jagoda, Luna91 и 10 други им се допаѓа ова.
  3. Драга моја, сопругот според ова што го пишуваш е човек со социопатски примеси, ако не и целосно тоа.
    Секако дека само развод е разумна одлука.
    Ти посакувам сѐ најдобро понатаму.
    Биди мудра и дипломатка за да избегнеш некои несакани испади од негова страна во текот на процесот.
    Не очекувај емпатија и разбирање од луѓе со пречки како него.
    Ќе успееш секако.
    П. С И не се обвинувај.
    Сите правиме грешки.
    Целосна поддршка од мене.
     
    На Hortenzija, MarijaMi90, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.
  4. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    3.560
    Пол:
    Женски
    Еве јас зготвив вчера замисли пире и плескавици и салата, и тоа што потрошив и струја да стокмам се и времето за работа ме кошта фазла од 200 ден. Па ексик нека е ако стварно и е 200 ден 2 порции, и јас би нарачала. И што се фати толку за готвењево жити се? Битно ли е толку во мометов тоа?
     
    На Sakura, WildMk, baby-star и 3 други им се допаѓа ова.
  5. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    641
    Допаѓања:
    691
    Пол:
    Женски
    Ne e MORALNO, da baras stan,kupen so ucestvo od necii roditeli? A da bea od tvoite pari ke mu go podaris na soprugot?
    Ostavi advokati,,za nasilno odnesuvanje ima zakon i sud,zatvor,,sekomu svoeto, zasluga,,ama toa sto ne e tvoe ne e.
    Od inatenje, i od imot steknat vo brak mozes da ostanes bez nisto,Nekoj mnogu rabotel za da mu ostavi na sinot pari za stan.Toa sto zimas duplo poveke e promenliva rabota.NIKOJ NE SE VENACAL ZA RABOTA.Ides gore i dolu,momentalnata zarabotka ne znaci nisto,ako kazes za 20 godini e toa e drugo.Ne izbrzuvaj so nisto i so smirena glava.Ama toa za deteto mislam deka te boli najmnogu i te razbiram.:headbang:
     
  6. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.266
    Си кажа членката дека со нејзини средства било реновирањето и опремувањето, што со тие пари?

    И законите си се закони, како така ја советуваш да остави адвокати?
     
    На Luciferka, Guns N` Roses, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  7. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    641
    Допаѓања:
    691
    Пол:
    Женски
    Renoviranje i opremuvanje e edno ,ne e cel stan toa sekako i pripaga,ama ako nemas stan sto ke stavas vnatre ?Moze da podnese tuzba za nasilstvo,ne za podelba na imot.
     
  8. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.266
    Као ќе ги вади плочките или бојата од ѕидовите, лакот од паркетот?
    Ај што е оштетена и нема шанси да си врати ни третина од вредноста на тоа што инвестирала во станот па и се дрзнуваш да даваш вакви совети.

    Станот е под хипотека, и секако ќе се дели при развод или при продажбата, бидејќи е стекнат за време на нивниот брак. Нема потреба од тужба.
     
    На Guns N` Roses, cresa-jagoda, zalosna и 2 други им се допаѓа ова.
  9. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.764
    Допаѓања:
    4.568
    Пол:
    Женски
    @ani23 за ова со станот не си во право. Жената кажа дека и нејзините и таа дале пари за мебел и сл. Учество за стан е тука некаде со пари за мебел + бела техника. Така да ситуацијата да беше обратна, тој да купил мебел со тие пари, а таа да го дадеше учеството пак ќе беше исто. Да даделе пола - пола учество исто така пак ќе беше иста ситуација. Ги разбирам луѓето, не сметале дека ќе дојде до такво нешто. И нејзините и таа сигурно си рекле нека е само за добро, за да се има нешто заедничко. Секако станот не е исплатен, и го отплаќале заеднички. Да не била таа, чисто сумњам дека ќе си ја давал тој цела плата на рата од кредит па да живее со 2000 месечно. Нели, за тоа биле во брак, божем да се поддржуваат.
    За плативе се согласувам дека кај други парови е привремена ситуација, некогаш едниот повеќе, некогаш другиот ама во случајов не е така. На 34 години му лета паметот на него и така е со години. Штом досега не се освестил, кога, на 50 години кога ќе сакаат деца на факултет, концерти, одмори...?
    А на кантар никогаш не може да се измери кој колку дал и од чија плата било и ниту пак треба. Така да, без разлика на тоа, треба да си бара пола.
     
    Последна измена: 16 ноември 2021
    На baby-star, Luciferka, Guns N` Roses и 6 други им се допаѓа ова.
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Не се фатив јас,се надоврзав.
    Кажав дека сами требале да се договорат пред да стапат во заедница, таа кажа дека нон стоп му пререкувала за пари што според мене не е во ред. Има нешто друго во приказната,но како што гледам таа сеуште седи и не превзема ништо.

    Секој си го искажа своето мислење,доби разни совети сега е на неа сѐ.
     
  11. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Женски
    Nego ne mu ostavi nikoj nisto vsusnost moite mi kupija mebel i eden kup raboti a negovite ni edna burma ne mi podarija a ne pak pari za stan. Ucestvoto bese 7000 evra negovi, 2000 moi ama bea isplateni od negova smetka bidejki toj go digna kreditot od negovo ime.
     
  12. Indiegurl

    Indiegurl Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    1.817
    Допаѓања:
    6.304
    Пол:
    Женски
    Џабе ни кажуваш тука.
    Сето ова да го кажеш на адвокат, ние ништо нема да направиме.
     
    На WildMk и The_Boss им се допаѓа ова.
  13. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Женски
    Normalno deka ke mu prerecam ako na sekoja kavga mi veli " ne mozam da ziveam siromasno i da stedam" . Ti da si na moe mesto sto bi napravila? Sigurno ne bi kjutela ako nekoj ne ti ceni nisto. Da ne rabotev i da cekav od nego ok bi razbrala da mi prefrli, ama vaka ??? Jas treba da rabotam i poveke od 2 raboti znaci spored tebe a toj da lezi na krevet i da se zali.
     
    На Hortenzija, Luciferka, Guns N` Roses и 4 други им се допаѓа ова.
  14. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Женски
    Jas i ne ni barav nisto za stanot tie pari mi se izgubeni, samo natamu otide muabetot od nekoi clenki tuka
     
    На Hortenzija и MarijaMi90 им се допаѓа ова.
  15. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    @tigrica92 читам се што ти напишаа. Мој совет ти е да правиш како што ти е тебе добро и да си имаш мир во душата. Никој не знае како ти е во бракот освен ти самата. А ти да работиш и 5 работи ако тој е научен да троши а ти да заработуваш ќе ти ги потроши и сите пари од тие 5 работи. На крај види ја сликата за неколку години од сега. Кога ќе има деца пак ќе сака да си троши за себе цела плата за луксузи а ти да работиш и заработуваш повеќе се ќе оставаш за дома и за децата и за него. Кај си ти во приказнава? Кога гледаш дека тој не те цени цени се самата и остави го. Да видам дали мајка му и татко му ќе му дозволат таков живот кога ќе живее со нив. А може и така од дома е научен. Во секој случај гледај тебе да ти биде добро и утре когаќе имаш деца да им биде добро на децата. А ваков маж (нема помала буква инаку со помала м би го напишала) нека си најде друг спонзор за неговите луксузи.
     
    На MarijaMi90, Idedemja, WarriorAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Епа ова ги менува нештата. Ок,ај ќе бидам пофина.
    Јас искрено ама сега искрено после сѐ, и после ваква расправија нема да чекам ни минута,а не пак да бегам кај моите. Станот колку е ѝ негов,толку е и твој. Ќе си викнам полиција и ќе го пријавев за семејно насилство,со докази со сѐ. И нема да чекав да помине ситуација да се смират нештата за да барам чаре. Истата вечер тој човек повеќе нема да ми биде маж,туку екс. Е тоа јас би направила.

    Не знам што чекаш воопшто. Денови минуваат,ќе не можеш да докажеш дека те удрил,дека психички те потресол итн.

    Од што се плашиш за да превземеш чекор?
     
  17. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Многу е тешко во нашево државиче да докажеш насилство без разлика психичко или физичко. Ако пријави за психичко насилство типот може има врски по институции и да ја направи психички нестабилна и дека се измислила па дури и дека сама си нанела физички повреди. не знаеме каков психопат е. Ама дека е паразит се гледа уште од далеку.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Јас го знам тоа многу добро посебно овие кои се од помали градови.
    Ама со добар адвокат и сведоци(мислам комшивката) ако сакаат да соработуваат ќе добие на суд. Него работата е што и таа може да одбие со разлог дека не сака да се меша.
     
  19. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Никој не сака да се меша верувај. А типов ако е некој психопат може да ја тужи и неа за психичко насилство дека не му давала пари, го навредувала итн. Типов ми е одвратен само што читам за него. Среќа што немаат деца па и тие да гледаат што мрза е татко им.
     
  20. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Женски
    Fala na razbiranjeto. Veke pisav i vo prethodnite komentari deka najcesto za toj negov muabet se raspravame.
    Inaku ne deka se plasam od nego, ama ne sakam da se zamaram i da si gubam vreme, nema da dobijam nisto so toa sto ke go prijavam. A i komsiite veke go prijavile, dal izjava i tolku.
     
    На MarijaMi90 му/ѝ се допаѓа ова.