1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се разведам?

Дискусија во 'Брак' започната од Temjanuska1234, 2 мај 2013.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.087
    Пол:
    Женски
    Напротив ќе добиеш многу,можеш и оштета за напад и загуба на бебе. Со добар адвокат.
    Не дозволувај во поглед на насилството да излезе како победник.
     
    На zalosna и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    441
    Допаѓања:
    714
    Пол:
    Машки
    Сори шо се мешам, убаво исчитав се.
    Прво да те прашам, каква е таа работа надворешен соработник? Без некој договор на дело, осигурување и слично!? Велиш дека фактички за во банка би се водела како ,,невработена" а во друг муабет велиш дека еден период останал без работа, и дека си требала ти да си плаќаш и придонеси за себе и се друго.
    Друго незнам јас баш која банка ке ти даде кредит станбен со 15.000 ден плата и рата од 13.000 денари? Со шо по сите ненормални математики ке ти останат само 2000 денари за живот да го истераш месецот..(сега до душа има некој опции договори ама не навлагам во детали, небитно)
    Друго, велиш и тие што му останувале од плата ти ги давал тебе.
    Потоа велиш дека со тие што му останувале си плаќала 3000 денари за рата од твојата кредитната картичка.
    И уште многу занимливи работи..
    Мислам дека човеков е најголемиот папучар на светов!
    Си го сјебала до даска!Да нема ебан денар пиво да се напие како маж!

    Пример, јас и женами плаќаме кредит пола пола :) и мене да ми останат пари па и неа.
    Заеднички плаќаш се, планираш се.
    И со остатокот (ако останат) купуваш тоа што ти треба па макар и да се луксузираш, нормално доколку има можност де
    И шо е најбитно, изгледа сите знаеме да се искараме за некои работи, но се во граница на нормалата, не поддржувам никакво насилство.

    П.с сега знам дека ке ме испонапаѓате.
    Ама ако, барем мислам дека реален сум.
     
    На Pixi5, st-el, ani23 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.401
    И мене некои работи од приказната не ми се логични. Јас сакав да прашам истото. Која е таа банка што дава станбен кредит на 15.000 ден.месечни примања? Или евентуално самото учество е повеќе од половина од износот на станот.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Женски
    Ocigledno ne si gi razbral matematikite ili jas loso sum objasnila...nadvoresen sorabotnik znaci deka sorabotuvas so nekoja firma eve konkretno za mene rabotam so multilevel kompanija na nivo prodazen direktor ama niedna mlm kompanija ne gi osiguruva sorabotnicite. Toa znaci deka jas sama si plakam pridonesi zdravstvo/penzisko. Vtorata rabota mi e drzam casovi po angliski i tuka ne sum osigurana zatoa sto doma go rabotam doma, privatno ili online. Drugo, okolu kreditot, se sobiraat vkupnite primanja na dvajcata sopruznici, jas mozam da se potpisam kako zirant i moite primanja vleguvaat vo presmetka okolu kreditnata mesecna rata, ama jas da zemam stanben kredit niedna banka ne dozvoluva, bidejki sum honoraren rabotnik, a ne vrabotena. Treto, tie 3000 den gi vrakam od platata a ne od negovata.
     
  5. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Женски
    Ucestvoto bese 9000 evra ama kako sto pisav i pogore, vkupnite primanja moi+ negovi gi gledaa vo bankata.
     
  6. Сара Лав

    Сара Лав Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2021
    Пораки:
    532
    Допаѓања:
    1.351
    Пол:
    Женски
    Ќе се умешам, ама не си прочитал се:D Девојката убаво пиша дека му е жирант, сигурно пријавена на минималец зошто сама си плаќа придонеси. Мажот земал 30.000плата која сега е намалена последниве месеци на 15.000мкд. Парите ги чуваат на купче неговите 2000 што остануваат и нејзините и господинот си зема од тие пари да си купува облека. Кредитни картички 3000 плаќа она!!! И дали сакате да Ви каже и обем на гради и кој број на гаќи носи?!!! Од се што прочитавте се фативте за математики и финансиите да им ги броите и анализирате.
    Ти како маж не се згрози од тоа што ја давел и заканувал дека шише ќе и скрши од глава??? Или математиката на финансиите не ти се сложуваше? На тебе па и на мн други тука глупости што коментираат!
    П.С И ете да ти објаснам која банка ќе даде кредит. Јас и сопругот имаме станбен кредит земен на мое име, он жирант. Банката ги гледа двете плати збирно но со траен налог ја зема скоро цела моја плата и смета дека ние живееме со неговата. И така и е! Значи банката зема 80% од мојата плата со што мене ми остануваат ете нешто ситно месечно! И да кога двајца аплицираат се гледа збирот и немораш да имаш илјадници евра плата за да ти одобрат станбен кредит!
     
    На Lady D ❤️, TashSefton, MeowMeow и 15 други им се допаѓа ова.
  7. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.496
    Допаѓања:
    162.967
    @tigrica92 има нешто ново од ситуацијата?
    Како се понашат твоите родители шо викаат?
    Он се појави?
     
  8. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.266
    Надворешни соработници, хонорар и, фриленсери, договор на дело.. се тоа се работни ангажмани кои не спаѓаат под формално вработување, и се само подложни на персонален данок на доход, тој што ја дава услугата може сам да си плаќа пио и здравство, но не е задолжително.

    Под овие спаѓаат секакви стручни лица, како вештаци, проценители, преведувачи итн.

    Јас не можам да ја разберам потребата да напаѓате некој овде што побарал искрено совет и да викате сомнително ми е лицево, демек некој овде вас ви е должен да ви полага сметки.
    Повеќе од доволно сподели лични податоци овде, нема потреба дотолку. Не паѓај на провокации веќе, може да е на твоја штета.
     
    На WildMk, Bezimenka90, Guns N` Roses и 11 други им се допаѓа ова.
  9. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Женски
    Od nego nema ni traga ni glas, planiram da idam utre da si soberam stvari, a moite sakaat da se smirime. Vo sekoj brak imalo raspravii , sekoj imal po nekoja zolta minuta, mu puknal filmot i slicno, so eden zbor, go opravduvaat. Iako slikite na fb gi nema izbrisano, veruvam se nadeva deka jas ke go baram kako i sekoj drug pat koga ke se skaravme, jas popustav, ama ova e poinaku.
     
    На Mikha4, Just.do.it, nextredstyle и 2 други им се допаѓа ова.
  10. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    14.496
    Допаѓања:
    162.967
    Секој родител сака детето да им е среќно
    Знаат оти е крив и знаат дека од вас не бива ништо ама сепак гледаат да се смирите а зошто можам да претпоставам од шо ке речат човеците
    Ич да не ти е гајле собери си стварите и дојди си кај твоите или оди си у станот и предложи му да си останеш во станот и да си го исплатиш ти,па нека си оде он
    Двајцата заедно не оти на наредна кавга стварно ке ти ја пукне главата
     
    На cresa-jagoda и violetblue им се допаѓа ова.
  11. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Те разбирам целосно и те подржувам во одлуката да го оставиш. Избори се за себе. Тој ги поминал сите граници. И да плаче и на колена да те моли биди цврста и издржи.
     
    На Bezimenka90, Just.do.it, nextredstyle и 2 други им се допаѓа ова.
  12. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Женски
    Ne znam dali bi imalo takva opcija jas da prodolzam da go isplakam.. iako epten mi bese na keif si go renovirav i ureduvav po moj izbor i zal mi e da ne sedam tamu
     
  13. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Ти си многу добра и си трпела на секое ''не можел он да трпи таква сиромаштија''.
    Јас на твое место со оглед дека немаш фиксен договор за враб. би ги замолила месец дена да ме изземат од обврски, значи за месец дена немаш 2 плати и живеете само до неговите 15 000ден. Стигаат парите плаќате рата 13 000 и го носиш у дуќан со остатокот 2000 патики за тебе или ако може да идете у минус и тренерки и се како тој што секој месец си купува нешто за него. И ќе си седнам дома ќе си дремам така, тој пали колата му е досадно и ти со него нели и тебе ти е досадно. И храна нема, нели 0 ден. па да види како треба да учествува повеќе во финансиите што ги имате и поправедно во нивното распределување. А уз пат ќе му пререкувам немаме пари, немаме храна, не можам да трпам ваква сиромаштија итн.
    Ама по насилството што биднало и по тоа што не се ни кае, па и комшииве изреагирале за среќа а он таму дал изјава и ги лажел твоите не вреди. Ама за времето пред тој момент си требала вака месец-два да види тој како е. Сега гледај или договорете се да му отплатиш некако за пола од станот ако толку го сакаш или да го продадете и делите на пола. На крај налет и стан и се, ако сакаш и со злато цел да си го издизајнирана и уредила само на лошо ќе те потсеќа.
     
    На Lady D ❤️, Bezimenka90, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  14. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.582
    Допаѓања:
    19.821
    Пол:
    Женски
    Моја пријателка беше во иста ситуација како тебе. И таа имаше вложено мн пари во куќата кај што живееа ама ништо од тоа не зеде назад. Конкретно пример паркет, плочки. Не ни имаше начин како да земе, а пари не ни имаше од што да му земе.

    Реши да не се замара за тој дел, гледаше само да го остави целото зад себе, без да има утре проблеми со него. Од денешна перспектива е мн горда на себеси што донесла таква одлука - ова за разделбата, не за парите што ги вложила, а не си ги вратила.

    Ова не е совет од мене, неблагодарно е да се дава совет за ваква ситуација, кога не знаеш во реалноста со каков човек некој си има работа. За да се судиш со некој, тој некој треба да е психички стабилен според мене. Јас толку би сакала да избегам побрзо од таква личност што не би го трпела стресот по судови, па да го гледам на рочишта. Поубаво без мн драми да се разведам.

    Ако можам нешто да земам од моите работи вложени во станот супер, ако не жива и здрава да сум. И мир да имам во душата.

    Мкд и не ми е некоја земја кадешто можам мн да се оправам по судови. Не знам дали има врски, ама и тоа е опција.
    Пак ќе речам, ова е како јас би постапила. Да беше нормален брак и да се разведевме со заемна одлука ќе си барав права. Од незгодните сум научена да бегам што подалеку.
     
    На firequeenn, Bezimenka90, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  15. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    562
    Пол:
    Женски
    Vsusnost mu imav receno , koga veke ne gi cenis moite pari, koga ke dojde ratata za kreditot pola pari ke si dademe, i za jadenje i smetki se po pola. Ne mu odgovarase sekako, rece so ke napravam jas so nekolku iljadi. Epa togas sto mi ja potcenuvas rabotata rekov , i mi baras luksuz. Ama dzabe kako sama da si zboram.
     
    На cresa-jagoda и Luna91 им се допаѓа ова.
  16. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    Ништо овој е според онаа српската на рџавом к**цу и длаке сметају, ни се води бе ни се тера, ама си требала ти така како што пишав и ти да не го слушаш за ништо, да види и тој како е сам со себе да си збори. Сега тоа е што е, гледај ако можете со мирно да помине се во врска со поделбава, стан и долгови, со договор некако.Трезвено со оладени глави да решите и се разберете. Ако не адвокат ќе среди се.
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    17.537
    Абе едно реален, да пукнеш...
    Што виде папучарско кај него жити се? Што се тегне цел ден со минималец и чека од жена му да му обезбеди да се развозува и оргинал патики?Кој кого сјебал во ситуацијава? Сам се сјебал со својата мрза и неамбициозност.
    Овде само спнзоруш гледам и ништо повеќе. И не сум слушнала до сега папучар да си ја дави жената или јас не знам што е папучар.
    Се изанализира во причава освен насилството:tmi:
     
    На MG3, TashSefton, glosipgirl и 9 други им се допаѓа ова.
  18. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    15.721
    Допаѓања:
    121.858
    Пол:
    Женски
    И твоите,па...
    Она што ти го направил е насилство,обид за убиство.
    Како можат да спомнат смирување после ова? (facepalm)
    Не ги слушај!
    Најди си предобар адвокат и барај развод!
     
    На Lady D ❤️, WildMk, Luciferka и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.266
    Со сѐ се согласувам, но баш поради немање доверба по судови и институции би требала да ангажира правна помош да не случајно ѝ остави обврски, сепак е жирант на кредитот. Овде некој спомна да не му текне да ѝ го фалсификува потписот при продажбата и слични работи.
     
    На Bezimenka90, Guns N` Roses, MarijaMi90 и 2 други им се допаѓа ова.
  20. MarijaMi90

    MarijaMi90 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2020
    Пораки:
    1.582
    Допаѓања:
    19.821
    Пол:
    Женски
    Тоа да. Секако мора да си се консултира со добар адвокат, апсолутно си во право за тоа со жирантот. Само да помине се што поглатко посакувам.
     
    На Mikha4 му/ѝ се допаѓа ова.