1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се разведам?

Дискусија во 'Брак' започната од Temjanuska1234, 2 мај 2013.

  1. Luciferka

    Luciferka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2020
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Биди сигурна дека ти си во добитна позиција и ќе добиеш многу. Можеш насилникот во затвор да го пикнеш и да му земиш обештетување поради насилството. Пиши ми во ЛП
     
    На WildMk и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Во држава каде за убиство во сообраќајка лежат по 6м Да не се лажеме, ако нема врски јаки само пари ќе си даде, а во полиција во фиока документот ќе го стават.
    Не би одела искрено по судови да го тужам затоа што кај нас ама баш ништо не функционира. Ако успее мирно да среди ќе заштеди нерви и пари.
    Зошто на нејзиното "ме даваше" ќе има и негово " ме удри прва" и ќе се влечкаат со години во суд.
    Никој не ти признава 10 дена отпосле.
    При удар се оди во болница те прегледува доктор и ти дава извештај и со тоа се оди во полиција и се дава изјава. Сега отпосле џабе ја буцкате да го пријави за насилство. Мислам таа нека го пријави, ама со судови и ЈАК адвокат вие разбирате ли дека треба да си финансиски спремен?
    Да бевме во америка можда, ама овде доволно е вести да чуете да видите кој како и колку проаѓа.
    Само би ја советувала да не оди сама по стварите или бар дури е он таму.
     
    На Idedemja, MarijaMi90, Indiegurl и 6 други им се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.244
    А да ги фатиш твоите за врат, да им се заканиш дека ќе ги маниш со шише по гла и да им речеш: 'Во секоја фамилија има кавги'. м?
     
    На Luna91, hermosa, Lady D ❤️ и 8 други им се допаѓа ова.
  4. Trpkovska

    Trpkovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    1.578
    Пол:
    Женски
    Decki, imam eden problem, pa mi treba vasi iskustva i soveti.mojot brak e veke nekoe vreme na klimavi noze. Pocesto karanici, mnogu pati do sega mi se zakanuva vo tipot kje te isfrlam od doma kako partal, deca nema da vidis i sl. Seriozno razmisluvam za razvod. Dali moze da mi preporacate advokat so koj mozam da razgovaram i vo mojot alucaj imame 2 maloletni deca, na koj bi mu pripadnale? Jas imam sigurna rabota, osigurani preku mene se. Vi Blagodaram na odgovorite.
     
  5. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.266
    Децата секогаш одат со мајката, дури и да немаш работа, не може да ти ги земе. Само не си оди без нив.
     
    На cresa-jagoda, Ljubova, tina2018 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Trpkovska

    Trpkovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    1.578
    Пол:
    Женски
    Sigurna si za ova? Ja nema sansi da gi ostavam. Ama ova veke i na psihicka baza e, kje te izbrkam vaka taka. Samo za niv mi e. Ti Blagodaram
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.266
    Јас сум сигурна, старателство на деца од мајка се одзема доколку е зависник, психички нестабилна и сл. Нормално мажот ти тебе те плаши и манипулира со децата, посебно кога ви се нарушени односите. Ако ти е страв, контактирај некоја организација кои им помагаат на жени жртви на семејно насилство, социјално, адвокати...
     
    На WildMk и Trpkovska им се допаѓа ова.
  8. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    2.501
    Пол:
    Женски
    Штом се малолетни и двете ќе бидат со тебе, судот за него ќе одреди кога и колку да ги гледа и колку да плаќа за алиментација. Ти немаш опасност штом си имаш и сигруна работа се ќе биди на твоја страна. дополнително ќе си кажиш се за заканите и слично и кај адвокат и во судот.
     
    На cresa-jagoda, Ljubova, mssuniquee и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.252
    Допаѓања:
    9.036
    Пол:
    Женски
    Како што ти одговорила членката веќе, нема шанси да ти ги одземе децата, во 99% од случаите децата и припаѓаат на мајката дури и да не си вработена, освен ако мајката психички не е стабилна и не може да се грижи за децата, зависна е од алкохол, дрога и сл.
    Пушти го нека се заканува, ти разговарај со адвокат и он најдобро ќе ти објасни како оди цела процедура, за децата воопшто немој да се плашиш.
     
  10. Trpkovska

    Trpkovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    1.578
    Пол:
    Женски
    Vi Blagodaram na odgovorite, mnogu mi znaci ova. I ja sum slusnala deka kaj majkata odat, ama pa od kaj znam, da ne sesluci presvrt, iako ednoto e bebe 7 meseci. Kje kontaktiram nekoj advokat cisto za konsultacija da vidam sto kje mi kaze.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    666
    Допаѓања:
    1.774
    Типот има ли доста пари за да може да поткупува судија или слично?
     
  12. Trpkovska

    Trpkovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    1.578
    Пол:
    Женски
    Nema, ama ima lugje.. Toa mi go ima dadeno do znaenje, sekade imam lugje.
     
  13. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    Нека има луѓе каде сака. Ако не може да докаже дека си неспособна мајка, не може да ги земе децата. Плус имаш бебе, на бебе му треба мајка.
     
    На WildMk, Избришан профил 146538, lovely91 и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.266
    И со пари судии не се осудуваат бебиња да одделуваат од мајки, барем досега не се случило. И при доделувањето старателство се повеќе институции вклучени така да немаат баш простор да прават вакви работи.
     
    На manako1, WildMk, cresa-jagoda и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.266
    Може да се заканува колку сака, не треба да го слушаш, туку ако е насилен да гледаш да си одиш додека тој не е дома
     
    На WildMk, Pea и Jana06 им се допаѓа ова.
  16. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    666
    Допаѓања:
    1.774
    Припреми се со сите работи, со место за живеење со средства верувам твоите ќе ти помогнат, оти типов ќе игра валкано. А правниот систем го знаме кај нас. Барај адвокад што во тојата околина е најдобар, тие се луѓе кои сите дупки на законот ги знаат и знаат и што да направат и да мајмудисаат. Немој некој што ќе ти зборува според член овој и оној... батали ги тие.
     
  17. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.792
    Пол:
    Женски
    @Trpkovska И обавезно да викнеш некој со тебе кога ќе се селиш, родители, брат/сестра, другари, било кој.
     
    На WildMk, cresa-jagoda и Trpkovska им се допаѓа ова.
  18. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.266
    Значи не знам со која цел ги плашите жениве. Деца не се одземаат од мајка до 7 години, тоа ти гарантирам. Ниту врски, ниту пари не важат!
     
    На manako1, WildMk, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    666
    Допаѓања:
    1.774
    Јас имав случај со пријателка, па мораа се да направат за да си го земе детето и врски да фаќа а таа наголем носител во фамилијата и со нејзин дом, а мажот и беше тој по кафани и жени и насилен и дедето не ни го погледнуваше. Од искуство, судијата како неморална сакаше да ја прикаже. Ова е банана систем.
     
    На Кате Катерина му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Trpkovska

    Trpkovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    908
    Допаѓања:
    1.578
    Пол:
    Женски
    Maliot mi e nastinat, pisav vo deca i gradinki, kao ne sum bila sposobna da go izlecam deteto, ne sum bila samo jas majka, bla bla. A toa sto mi pcue majka e dodatno, a negova ne smees deka e pocinata. Nikogas ne sum ja opcula, imam pocit. A da mu kazes posedi so decava, da idam do pridavnica ili sl. Pa ccka, ne saka odgovornost. So maliot idam na cas po logoped mu vikam poucete, nw mozam jas, uci ti. Pa dobro be majka mu stara, sama li praev deca. Ne sum idealna, ama sto poprvo, jadenje, deca, da isperes, da sredam nemam pomos. I toa so ke ti pomogne go nabiva niz nos. Nalet vakov zivot.
     
    На Ljubova му/ѝ се допаѓа ова.