1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали да се разведам?

Дискусија во 'Брак' започната од Temjanuska1234, 2 мај 2013.

  1. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.534
    Допаѓања:
    39.863
    Пол:
    Женски
    Види, си му дала втора шанса, а со тоа иде и работата на градење доверба.
    Оваа опседнатост не е нормална ни здрава, ни за тебе, ни за бракот.
    Со него мораш да одговараш отворено, заебал работа, нормално ќе се сомневаш.
    Сега ова со возењево, ни се случува на сите да ни треба малку време за себе, не мора да значи ништо, но сепак се што имаш кажи му.
     
    На Осе и DarkStormm им се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.073
    Пол:
    Женски
    Не продолжувајте понатака ако не можете да преминете преку некои работи. Другарките и пријателите нема да ви го решат немирот во душа. Не си простила ти туку влијанието на другарките,сега те јаде совеста и те гризе душата. Ти во тој човек немаш доверба. Лесно е да се обвини жена дека му се пикнала,ко тој да е вртелешка. Размисли што сакаш од себе,него и животот ваш бидејќи како што гледам не можеш да се сносиш со товарот кој ти тежи врз грб.

    Гледај да можеш некаде да одиш подалеку од овој човек. Ако не те цени и почитува како жена,мајка на негово дете нема што да му се докажуваш.Најди работа,запиши го детето во градинка. Бори се.
    А тој- остави го, недоделкан и несозреан.
     
    Последна измена: 19 август 2022
    На Осе, Vanwik, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Искрено да те прашам, тој да не е оженет за док?
    Не мора да одговориш, ако е така тогаш ќе си безбедна во однос на дете бидејќи е во брак. А заедничко старателство ќе си одреди суд како кога да ја гледа. За плаќањето некој да те подучи што да правиш со долгот. Факт е дека може да не ти плаќа и да заглавиш повеќе со камата. Едно каснење на црна листа ќе си утре кога стварно ќе ти треба нема да можеш да земеш.
    Бидејќи е заедничко старателство прашај одма за алиментација дали те следува
     
    На Осе, cresa-jagoda, VeseliCka и 2 други им се допаѓа ова.
  4. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.678
    Допаѓања:
    103.954
    Пол:
    Женски
    И мене ова ми светна...
     
    На VeseliCka, DarkStormm и Milkiway им се допаѓа ова.
  5. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.382
    Допаѓања:
    237.457
    Најискрено, остави го и заминувај. Немате деца, олеснителна околност.
    Еднаш кога чашата ќе се скрши, после колку и да ја лепеш, пукнатината ќе стои и никогаш нема да биде иста.
    Изгубена доверба заради неверство тешко се враќа. Секогаш ќе се сомневаш. Затоа, додека е време, прекинувај. Не можеш да надминеш, не си простила, ниту имаш заборавено.
    Не му веруваш.
    Да имавте деца да сфатам дека сакаш да дадеш уште една шанса, ама вака, ќе те изеде сомнежот.
     
    На Осе, cresa-jagoda, eli25 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.052
    Допаѓања:
    4.882
    Пол:
    Женски
    Jaka ti dusa zence, ova za pamet, mojot maz taka vikase "ni sajka vekje na tugjo ime", ama taka trebalo da bide, nekoe skolo kje go platis samo so nervi nekoe i so pari, vazno ti gledaj trgni se od takvo opkruzuvanje, bez kavgi bez raspravii, ednostavno ova ne odi, sto kje se macime i tn. So mirno, mirno dogovor za deteto, moras da izdrzis da bides smirena, koj e smiren toj ja drzi sutuacijata pod kontrola, ostavi go sto se zakanuva toj, fareri na baterii ima mnogu, kje si vrti na prazno. Smiri se ti, poleka poleka zivotot kje si se vrati vo naomalen tek. Dobro e sto ne si vencana, pa da se tegnes plus po sudovi za da se otkacis
     
    На cresa-jagoda, VeseliCka и DarkStormm им се допаѓа ова.
  7. Marija_Magdalena

    Marija_Magdalena Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2018
    Пораки:
    813
    Допаѓања:
    2.614
    Пол:
    Женски
    Јас кога се разведував ми велеше ќе ми ја земе ќеркичката (бог да чува) и му реков земи ја. Ќе ја гледам за викенд и ке ти плаќам алиментација, ох што убаво, појќе време за мене за шетање и мажи бркање. ( Се побудалев сто насто)
    оп одма друго размисли, не не велеше, кај тебе ќе си биде, што сакате правите.
    Еве после две години си имам веќе партнер ама тоа е друга тема.
     
    На marlonbrando69, Осе, Oneo и 15 други им се допаѓа ова.
  8. VeseliCka

    VeseliCka Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Ne znam dali e ozenet za dokumenti ama se si mislam deka ne e no sepak mozno e da ima takva namera. Jas sum med sestra po profesija, sakav da ucam germanski za I Jas i kerka mi da mozeme da zamineme, no toj ne mi dozvoli. Ne im veruvam veke ni deka dolgot ke go isplakaat. Sto e tuka e za sum I Sama vinovna I ova skapo go plakam, ke moram da pobaram sovet od advokat.
     
    На Осе и Milkiway им се допаѓа ова.
  9. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.678
    Допаѓања:
    103.954
    Пол:
    Женски
    За кредитот нема да има основа да го плаќа он зашто не сте венчани. Доколку е жирант он или мајка му тогаш е друга работа. Во спротивно е на добра воља а ти си се водиш како сама да си го земала кредиот. Прашај адвокат ама 95% сум сигурна дека е така. Без разлика за што е земен, како е и што е.
     
    На VeseliCka, cresa-jagoda, Milkiway и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    3.052
    Допаѓања:
    4.882
    Пол:
    Женски
    Ne se jadosivaj sebe si, ti si bila covek sto gledala idnina so nego, a sto napravil toj so tvojata doverba e, vekje negov teret i dolg koj koga togas kje go plati. A ti tvoeto si go naucila, tugjo ne ti treba, svoe ne davaj, pa koj saka kade saka nek se zali.
     
    На Осе, VeseliCka и Milkiway им се допаѓа ова.
  11. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.180
    Допаѓања:
    18.823
    Не се обвинувај и ова ќе помине и ќе биде подобро. Гледај си го детенцето, таму заврши со нив што имаш да завршиш земи си ги стваритез ако треба и во социјална служба јави се може ќе ти бидат од помош
     
    На VeseliCka, nevermet18, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.678
    Допаѓања:
    103.954
    Пол:
    Женски
    Нека оди со полиција да си ги земе работите. Нека се слушне со свекрвата може ќе и помогне некако.
     
    На VeseliCka, cresa-jagoda и Milkiway им се допаѓа ова.
  13. Glasna

    Glasna Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2012
    Пораки:
    1.047
    Допаѓања:
    2.178
    Ova sve I pochnuva od svekrvata,taka da ich neka ne se zalazuva @VeseliCka deka svekrva i ke bide neshto vo nejzina korist ..
     
    На VeseliCka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  14. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.416
    Допаѓања:
    8.695
    Пол:
    Женски
    Ти имаш голем товар. Колку и да си му простила никогаш нема да заборавиш и при секоја ситна кавга или негово одење некаде ќе се навраќаш на тоа дека те изневерил. Не прави си го тоа на себеси и не си ја губи младоста во изигравање детектив.
     
    На Outlook, tigrica92 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  15. daci95m

    daci95m Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2022
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Здраво пак јас и мојот проблем денес се случи една неочекувана случка со сопругот без некоја посебна причина ми се дереше како брзо ќе сум се спасила од него како жал ќе му било за децата не за мене.и мене веќе ми пукна филмот и му кажав на татко ми дека од него имам подршка а од мајка ми немам и ми рече смирено дека ја сакав веќе да си заминам со децата ми рече прво да сум пријавела во социјално се што прават. Сакам да прашам што ќе биде откако ќе пријавам каде се наоѓа тоа.
     
  16. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.213
    Допаѓања:
    13.057
    Пол:
    Женски
    Во социјално тешко дека ќе ти помогнат, побарај центар за заштита на жртви од семејно насилство во вашиот град, треба да има. Или види тука контактирај, побарај помош, има број оставено.
    https://semejnonasilstvo.org.mk/
     
  17. tigrica92

    tigrica92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Mila, najiskreno jas mislam deka nisto od nego. Nemoj da pravis problemi zosto po ova sto go kaza, verojatno toj ima nekoj plan, da ti gi zeme decata verojatno. Zosto nemas poddrska od majka ti, sto veli taa? Obicno e obratna situacijata od tatkovcite se nema razbiranje ama cim tatko ti te poddrzuva moj sovet da ne gubis vreme i nervi tuka poveke.
     
  18. daci95m

    daci95m Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2022
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Па ми вели да трпам да не сум доаѓала со децата да живеам туку само на кафе на гости ако сум доаѓала да сум и дошла.сега за 4 дена ќе одам кај мојте и ќе збориме со мојте ја ќе си идам спремна и да останам таму
     
    На tigrica92, cresa-jagoda и Серотин им се допаѓа ова.
  19. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.810
    Допаѓања:
    5.501
    И да си останеш таму. Остави ја мајка ти нека си збори што сака. Ти имаш право да си се вратиш дома со децата. Немој да ја слушаш неа. Собери си твои работи и децата и стој цврсто на ставот дека не можеш да живееш повеќе таму. А мајка ти ако не и е жал ти што ќе трпиш кажи и да и биде жал за внучињата што ќе треба да трпат.
    Е кога некој ќе рече родител не греши и мисли и сака се најдобро за своето дете и не му мисли лошо, нека го прочита постот од членкава.
     
    На tigrica92, Oneo, nevermet18 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. daci95m

    daci95m Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2022
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Фала ви на сите што ме охрабрувате ме правите посигурна дека го правам најисправното
     
    На tigrica92, LiquidLuna, Forca и 2 други им се допаѓа ова.