1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали денеска постои вистинско другарство?

Дискусија во 'Психологија' започната од lolicka, 28 јуни 2010.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    На светот има сѐ, така што - да, постои и ова.
     
    На Rama, hermosa и WildMk им се допаѓа ова.
  2. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Вистинско другарство хм, што беше тоа?
    Имам другарки со кои од рано детство сеуште се дружам постојано, ама некако не е исто како порано, сега го сфаќам она дека колку повеќе расти и старее човек, толку повеќе ја губи онаа детска невиност во себеси...за жал ;)
     
    На Mr.Lover, Tanjamm, Плавуша123 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Постои но многу ретко.
    Мојата најдобра пријателка ја сакам толку како да е дел од мене и се би направила за неа ,секогаш сме тука една за друга секогаш е покрај мене и за поддршка и за критика и за се ,најбитно е што секогаш сме искрени една кон друга и никогаш не сме биле скарани кога имало проблеми секогаш сме ги решавале со разговор , буквално се знае за мене ,можам да и кажам било што без да се плашам од осуда или дека ќе го сподели тоа наоколу.
     
    На cresa-jagoda, VoodooGirl и Rama им се допаѓа ова.
  4. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.647
    Допаѓања:
    52.640
    Пол:
    Женски
    Се' поретко и поретко.
    Луѓето брзо губат интерес, особено ако е на почеток пријателството, ќе заврши пред да почне.

    Па и оние подолгите пријателства ми докажале дека колку и спомени да сте имале заедно, сте пораснале заедно, сте поминале низ се' и сешто утре ќе најдат некој поинтересен, ќе те шутнат без нималку грижа на совест и ќе ги фрлат сите тие години пријателство како ништо да не се случило. Како никогаш воопшто да не си им значела. Како да ти се смеат в лице и да ти викаат колку си лесно заменлива.

    Престанав веќе да верувам во вистинско пријателство, секогаш сум била јас таа што се грижи повеќе. Освен двајца кои ретко ги гледам не ни имам друг пријател. И тие иако ми значат многу не сме најдобри пријатели, туку само пријатели. Најдобар пријател е непознат поим, невозможно нешто.

    Вие што имате добри пријатели кои ве поддржуваат, секогаш се тука за вас и ве прават да сте подобри личности, не знаете која среќа ја имате. Чувајте ги, ретки се. И никогаш да не ве изневерат.
     
    На Veta, pdb123, bibiiii и 5 други им се допаѓа ова.
  5. Superlejdi27

    Superlejdi27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2020
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    1.378
    Пол:
    Женски
    Во денешно време сите се за од корист,жално но вистинито...
     
  6. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.144
    Допаѓања:
    147.400
    Пол:
    Женски
  7. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Не! Дефинитивно
     
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.806
    Пол:
    Женски
    Ова го пишам независно од тоа дека другарка ми можи да прочита зошто има профил тука. :D

    Да. Постои другарство, дури и вистинско, шо и да треба да значи то.
    Зошто често се вели дека не постои е зошто не можиме да процениме "со кој" имаме работа и колку тој некој ни е уствари близок. Некогаш премногу очекуваме од некој кој не не смета за толку близок иако ние го сметаме. Не значи дека тој не е вистински другар, зошто за некој можеби е.

    Исто дистанца си прај свое и ако со некој немате услови да се гледате често и се оддалечувате зошто секојдневието ви е различно, не значи дека тој некој не ти бил другар одреден период од животот, ни дека сега не ти е. Само имате различна форма на пријателество.
     
    На pdb123, Snow-Star, nevermet18 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.044
    Пол:
    Женски
    Не знам што подразбирате под „вистинско“, а што под „лажно“ другарство. Ако некој ми мисли лошо, ми крие работи зад грб, ме оговара, ме бара од корист, не го сметам за другар, ниту па за жив.
    Според мене, другарство е искреност, емоции, разговор, доверба, поддршка, љубов и присуство. Другар е оној со кој заедно ќе го пцуете професорот затоа што неправедно му пишал ниска оцена. Другар е оној на кој му се јавуваш кога се плашиш, кога си разочаран, кога си радосен, кога ти се случила некоја глупост, само затоа што сакаш да споделиш со него. Другар е оној што секогаш наоѓа време за тебе. Другар е оној со кој ги споделуваш и најсрамните ситуации, оној шо ти праќа животи на глупите игри, оној шо те мотивира да учиш, да се бориш, оној шо ти кажува дека не ти одговараат шарените патики, оној шо те вика да седнете да се напиете по некоја чаша, оној кој знае да ти каже кога не си во право, оној со кој заедно туркате низ животот. Е такви другари постојат и секој сака да има таков другар, а всушност треба да бидеме тој другар за да некој ни врати со исто такво другарство.
     
    На cresa-jagoda, Rama, SnowWhite8 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Marijana93

    Marijana93 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2013
    Пораки:
    1.132
    Допаѓања:
    6.607
    Постои но многу ретко :)
     
  11. 17.06.'15

    17.06.'15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2015
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    44
  12. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Не!

    Се молат модераторите да постават анкета да се преброиме.
     
    На Veta му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Плавуша123

    Плавуша123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    187
    Пол:
    Женски
    Да, верувам.
     
  14. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Ако трае повеќе од 3 години да тие пријателства за 2 3 месеци се само познанства
     
    На Tanjamm и edna_malecka им се допаѓа ова.
  15. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Не е пријателство и да се работи за години,а ќе ти кажам и зошто.
    Најдобра другарка не ми помогна (а можеше да го стори тоа,имаше начини) Ми помогна особа која најмалце очекував и ја знаев многу малце,онака површно. Ми подаде рака кога најмногу ми требаше. Другарката по 5 годишно пријателство беше таа што ,,исчезна,, со разни изговори,од кој едниот уште ми одѕвонува во главата : Не можам денес тоа - треба да чистам. За пријателество ли збориме ? Чистењето е побитно од другарство ?
     
    На Elf, Tanjamm, Fantasy33 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.121
    Пол:
    Женски
    Често си го поставувам ова прашање.
    Сакам да верувам дека постои, иако до сеа кога и да сум поверувала ми се срушувало како кула од карти врз глава.
     
    На dankee, Рапунзел.*, SnowWhite8 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Рапунзел.*

    Рапунзел.* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    858
    Постои ама се поретко станува.
    Како што одат генерации мислам дека нема да има вистинско пријателство туку само корист.
    За жал!
    Доколку се најде еден добар пријател треба да се потрудиме да си го задржиме и да не го прокоцкаме.
    Обострано треба да се негува за да трае..
     
    На hermosa и Tanjamm им се допаѓа ова.
  18. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    Толку многу често се зборува за ова што луѓево автоматски во секој еден човек гледаат како непријател, сите сме скептици еден кон друг и сите станавме студени, осамени и на дистанца.
     
    На Angie1432, SnowWhite8 и eliesaab им се допаѓа ова.
  19. Рапунзел.*

    Рапунзел.* Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    858
    Да! Прво нешто што очекуваш е да те за*бе,па после друго. И да нема таква намера секогаш со резерва!
     
    На Besmrten му/ѝ се допаѓа ова.
  20. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Затоа што и да не те зафркне особата, ќе ти се сити на тагата !
     
    На Рапунзел.* му/ѝ се допаѓа ова.