1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали денеска постои вистинско другарство?

Дискусија во 'Психологија' започната од lolicka, 28 јуни 2010.

  1. Besmrten

    Besmrten Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2019
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    616
    Пол:
    Машки
    Јас имав еден пријател, му верував и сакав да се дружам со него, но како да не ме почитуваше, како да ме сметаше за глупав и на секој мој став се контраше и не знаев зошто тоа го прави. Па се тргнав и повеќе не сме пријатели. И сега некако ми влијае ова лошо искуство кога запознавам нови луѓе, немам многу доверба
     
  2. Mony18

    Mony18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2017
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    329
    Пол:
    Женски
    И покрај толку многу повредувања од страна на пријател сепак имам уште верба дека постои вистинско другарство. Премногу ретко е луѓенца чувајте си ги пријателите што вредат! :hug:
     
  3. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Верувам дека постои, но исто така верувам дека човек не може да има многу пријатели во вистинска смисла за зборот... најчесто, тоа се само (добри) познаници.
     
    На Tanjamm, hermosa, Angie1432 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Да верувам и сум една од среќните луѓе што знаат како е да имаш вистински другар :inlove:
     
    На crazylady и hermosa им се допаѓа ова.
  5. DoubleK

    DoubleK Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2020
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    984
    Ми треба совет . Имено растевме заедно.Мајките како сестри ние како сестри,се до пред да се омажам.Кума ми е , се крстив пред 6 години, неа ја одбрав од тие причини. Т.е со дечкото со кој бев пред сопругот имавме љубов лудачка , филмска но за жал пропадна по нечија вина. Иако до последна сламка се држев, мојата другарка имаше постапки со кои ме натера да се замислам. Непромислени, што одговараат за лоша личност. Се скаравме со дечкото поминав пекол. Беше до мене таа. Помина време.Се запознав со сопругот. Беше до мене. Заедно испланиравме се околу свадбата. Беше до мене се радуваше. Ми се роди детето. Беше до мене. и наеднаш како да пораснав-прекинав секаков контакт од тогаш ( скоро 3 години )како да држев лутина за се дотогаш преку што помнинав и дозволив да биди до мене , во мојот ќивот.. Во овие три години ми фали и недостига.Мајките се и понатаму како сестри, ниедна не изврши притисок зошто што како. Најтешко ми е што и таа воопшто не се потруди да ме побара во смисла зошто е ова што е и дека можи да се вратиме на старо, да се извини. Како да и беше јасно за нешто да беше крива што дошло до ова и само со тоа ми се потврдија нејзините постапки. Во последно многу мислам на неа и секогаш ја прашувам мајками како е. Не сакам да помине животот и да ми е криво што не се дружиме не е дел од мојот ниту јас од нејзиниот живот. Ве молам за совет ......
     
    На Lavender4 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Нема другарство таму каде што нема искреност. Ако сте си значеле една на друга немало туку така наеднаш да прекинете контакт без никакво објаснување да си дадете. Очигледно е дека и двете сте немале потреба од тоа, со молчење сте го завшиле пројателството. И да се смирите нема да бидете веќе како порано.
     
  7. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    Не постои. За жал, се сведува на лична корист, па тогаш те дружат.
     
    На crazylady, L.i.n.a.a, fast_and_curious и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.530
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Нема ни другарство,ни роднинство
     
    На crazylady, SnowWhite8 и prashinka им се допаѓа ова.
  9. AneSk

    AneSk Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2010
    Пораки:
    410
    Допаѓања:
    1.130
    Пол:
    Женски
    Постои вистинско другарство. Имам другарка се дружиме од деца живеевме една до друга со куќите заедно основно учевме. Имаме и двете 36 години различен живот живееме, ама затоа кога ќе се слушнеме на тел толку ми е убаво на душава ме исполнува. Секогаш сме тука една за друга, без разлика дали е среќен или несреќен момент.
     
    На sleepingbeauty, poenta, Hisha и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. fast_and_curious

    fast_and_curious Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2021
    Пораки:
    411
    Допаѓања:
    475
    Пол:
    Машки
    Постои, но за жал се поретко и поретко.
     
  11. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.599
    Допаѓања:
    2.690
    Пол:
    Женски
    Јас не верувам дека постои. Какво зло сме направени сите, тоа е чудо нешто.
    Искреност, пре голема искреност пред сѐ е битно, ама тоа за жал веќе го нема од никој никаде.
    Или јас сум премногу разочарана од сите, па имам такво мислење, не знам...
     
    На Hecate му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ♤the girl&

    ♤the girl& Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2022
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    255
    Пол:
    Женски
    Jas imam drugarka , ne drugarka mozam da kazam deka mi e sestra , iskreni sme sekogas sme tuka edna za druga , ako ednata ima problem i dvete go reshavame zaedno , ako jas zemam nesto za sebe i zemam i na nea i obratno , koga bevme cimerki rabotite nikogas ne gi delevme ej ova e moe ili tvoe , zamislete dzeparlakot shto ni go davva od doma ni bese zaednicki , slucajno se zapoznavme a sega sme najdobri drugarki nikogas do sea ne ni pominal losh zbor , duri i si liceme haha poveketo ne mislat deka sme sestri haha , na sekoj mu posakuvam da ima prijatel vistnski ma da mn se retki , zatoa treba da gi cuvame :)
     
    На hermosa, SnowWhite8, prashinka и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Hecate

    Hecate Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2022
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    946
    Пол:
    Женски
    Не постои за жал.
     
  14. prashinka

    prashinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2021
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    794
    Си имала среќа да се запознаете.
     
    На ♤the girl& му/ѝ се допаѓа ова.
  15. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Не; најдобрите другарки ме разочараја и отогаш некако се затворив во себеси и не верувам во никој...
    Луѓето мислат ако си добар значи си и глуп;откако се омажив сфатив кои ми се вистински другари за жал.
     
    На Didajo и ♤the girl& им се допаѓа ова.
  16. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Ова ми е добро познато. Некои едвај чекаат да им се довериш и да ги кажат на други твоите проблеми и они да се прават најпаметни и да кажуваат според нив каде ти грешиш и да се исмеваат со тоа. За жал иако не сакав да ја прифатам вистината во денешно време сите се од корист. Секоја чест на исклучоците али ја такви немам запознаено и затоа така мислам. Секој си има свој живот и свои искуства, нели?
     
  17. wildqueen

    wildqueen Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2022
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    417
    Пол:
    Женски
    Една другарка со која сме од многу малечки и сега ми е старосватица. :l:
    И еден другар кој го запознав во 1ва средно и од тогаш до ден денес сме неразделни. :l:
    Со нив буквално можам се.Заедно се радуваме,плачеме,делиме совети,мислење,патуваме,седиме и ќутиме...

    А пријателки за кафе и муабет површен има многу,но не е тоа тоа.
    И мислам дека да ги немав нив двајца,немаше да имам другар/ка затоа што денес е се од корист(мое мислење,можеби грешам).
     
    На st-el му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Постои. :l:
     
  19. Jovica72

    Jovica72 Нов член

    Се зачлени на:
    27 март 2022
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Машки
    Postoi 100%
     
  20. Beautiful Dreams

    Beautiful Dreams Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2022
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    1.926
    Пол:
    Женски
    Постои.Имам една таква.Секогаш е тука до мене.Постојано ме гушка.Се грижи за мене.Си праќаме насмевки. :inlove: