1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали денеска постои вистинско другарство?

Дискусија во 'Психологија' започната од lolicka, 28 јуни 2010.

  1. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Јас верувавам дека постои вистинко другарче ,имам три најдобри пријателки кои секогаш ми помагале ретко сме се скарувале и тоа за глупости и одма сме го разрешувале проблемот во куќниот совет :D а нај многу си помагаме во тешките моменти и не се оставаме тоа многу ми значи .со едната се знам од забаваче а со другите две од прво на станвме најдобри другарки во пето.Покрај сите проблеми што ги поминавме верувам во нив .Се надевам дека нема да се сменат и дека нема да ма разочараат :)
     
  2. barbie-hilton

    barbie-hilton Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Постои јас имам 2 најдобри другарки другарки и еден најдобар другар со машкото сме заедно од 7 години него најмногу му верувам како брат можам да речам ми е и плус комшии сме си живееме фамилијарно... За овие 3 луге неможам да кажам лошо многу ги ценам и ме ценат секогаш си помагаме и баш се чудам како некои ќе речат другарка ти прва ќе те изневери, едната другарка ми е мажена и ден денес со мажот и идат кај мене. Другата другарка ми е друга вера (муслиманка) и не знам ама ми е како родена сестра многу сме слични уште кога се запознавме се фативме за рака и цел ден така шетавме, абе една мајка да не раѓаше ќе не згрешеше :lol: А сум имала како малечка и некои кои не ми биле другарки но тоа се со тек на времето се открива меѓутоа според мене вистински другарка/другар е оној кој кога ќе го прашате за совет ќе има исто или приближно мислење како мајкати.. проверено ;)
     
  3. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Тие што сеуште имаат другар/ки на кои можат да се доверат и досега не биле изгорени, велат дека постои вистинско другарство,
    додека јас, можеби прерано, ама ја осетив болката на загуба на најдобрата другарка и тоа во период кога ми беше најлошо. Тоа ми беше како јаготка на шлагот, па се чувствував како овената роза, ама се‘ е минливо.
    Тоа ми беше леција за тоа како понатака да се однесувам со луѓето што да давам, и колку да очекувам, колку да им верувам, ама :!: НИКАКО ни да им се доверувам.

    Така да, сега секоја загуба(не смртна) ја доживувам ладнокрвно, затоа што не се врзувам многу со луѓето.
     
    На lovely91 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. happynessss

    happynessss Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    18
    Аууу вистинско другарство, пред година дена ќе бев многу сигурна дека постои, но после низа случувања некако не ми стои дека е возможно, кога тогаш ќе се појави некој проблем што ќе го наруши вистинското другарство
     
  5. spanko

    spanko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    522
    Мноооогу ретко! Најчесто денешните "другарства" се базираат на исти/слични интереси што траат одредено време и потоа тоа истото другарство (како што брзо се развило) брзо се распаѓа! За жал така е... Секоја чест на исклучоците!!!!
     
    На anab му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Ретко... дури и не верувам нешто премногу, како помала да имало поголемо почитување ама како што тече времево некако сите си гледаат свои интереси, се тргаат настрана, ја нема таа блискот и тоа е. Уште се дружам со другарки од основно, ама ете некако не е тоа тоа, не дека некоја нешто ми згрешила ама ете. Еден куп лажни фаци
     
    На anab му/ѝ се допаѓа ова.
  7. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    НЕ

    После рајот, го искусив горчливиот вкус на другарството и тоа не еднаш.
    И како потоа да верувам?

    Можеби сеуште не сум достојна да говорам за вистинско другарство затоа што сум во раните години, ама доволно сум изгорена.
    Не можам повеќе да коментирам на оваа тема.
    тАчка :punch: !
     
  8. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    пред некои 6-7 месеци се здружив со една другарка многу и станавме најдобри другарки, и не можам да се пожалам од неа. Исто размислуваме, се надополнуваме, дури и исто се чуствуваме , се случува да се гледаме едно 5 секунди така и потоа и двете да извикаме ист збор и после се чудиме како ни текнало. Имаме исто мислење за доста работи и ист поглед на светот. Ептен ми е мило што се зближивме и што ќе се дружиме уште 4 години во средно. :) :)
     
  9. SaIvnjaann

    SaIvnjaann Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2011
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    458
    Не, во денешно време НЕ!! Јас на пример размислувам вака немора секогаш да биде така ,ама сепак мислам дека е тоа.За да бидеш со некој пријател мора да имаш ист поглед кон работите,слични размислувања,да се сложуваат карактерите едни со дури ....итн.Доколку го нема тоа нема приателство, а што се однесува во денешно време НЕма виктински пријатели, сите си гледаат прво за себе па потоа за другите и дури мислам и дека попрво ќе сакат да ти наштетат(предадат,окриват,љубоморат) отколку да ти помогнат во било која ситуација.Ви го кажувам ова од искуствоо!
     
  10. moni24

    moni24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    121
    До пред некој ден мислев дека има , но се разочарав , со другарка ми се дружиме практикли цел живот , буквално од 4 години нон-стоп заедно ,но се задружи со едно девојче уште во сновно но никому ништо се си беше ок , потоа и во средно беше со неа но повеќе со мене , се додека пред два дена видов кого го смета за надобар другар , после тооолку години разбрав и увидов дека не е другарство само да кажеш некому нешто битно или небитно туку другарство е да непушташ некого да оди дома ... :(
     
  11. RainHunter

    RainHunter Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    5
    Сите си го имаме поставено истово прашање. И мене ми с еима случено истото, со моја другарка. На која што премногу и верував, и за која што секогаш бев тука. Изгледа дека треба добро да припазиме на кој му ја даваме довербата и после тоа ако некој ја изневери таа доверба, треба да сфатиме дека не секој е способен да се сноси со тој дар што сме му го дале наречен доверба, и дека не секој го цени тој дар. Како и да е сметам дека треба да останиш во контакт со неа, ради тоа што мислам дека ќе испадниш како позрела личност, само немој да се отвораш многу пред неа, како што правам јас сега со мојата т.н најдобра другарка. А таа кога ќе забележи дека не ја вклучуваш во твојот живот како што си ја вклучувала порано ќе и биди многу криво. Меѓутоа, тоа е тоа. Некои луѓе си одат од твојот живот, други доаѓаат. Мене искрено од дома ми велат дека во никој не треба да имаш доверба освен во најблиските, во мајка татко сестра/брат...
     
    На Lima87 и Bokk.happy им се допаѓа ова.
  12. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.012
    Допаѓања:
    3.280
    Пол:
    Женски
    Да постои... Имам две најдобри другарки кои секогаш се тука за мене, а и јас за нив :) Сме се карале понекогаш ама за ситници, веднаш се решавал тој проблем.
    До сега не ја изиграле мојата доверба а и се надевам дека и понатака нема.... Срцки мои мн ве сакааам :*
     
  13. Bokk.happy

    Bokk.happy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Искрено не верувам повеќе во искрено другарство, ке ти биде другар се додека има корист од тебе, а после тоа чаопријатно.
     
    На Lima87 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Peperutka90

    Peperutka90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.082
    Да, постои! Пример за тоа сме јас и другарка ми! Ова веќе ни е 8сма година како се знаеме, од средно сме другарки, и буквално за ништо се немаме скарано! Се доверуваме една на друга до максимум, знам дека ме нема изиграно нити пак јас неа! Главата во оган би си ја ставила за неа, толку многу ја сакам и почитувам и ценам! Не сме крвно поврзани но за мене она ми е сестрата што никогаш не сум ја имала!
    Иако сме од различни населби во Скопје настојуваме 2 пати да се видиме неделно, иако телефонски секојдневно се слушаме!
    Епа среЧо :lol: :lol: моја најубава многу те сакам! :* :*
    што би јас без тебе? вода би ме однела :lol: :lol:
     
  15. Bokk.happy

    Bokk.happy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Да, и јас така мислев до вчера, за мојата најдобра другарка.. но се се менува, па и луѓето нели :)
     
    На Lima87 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    ДА ПОСТОИ,но тоа е многу голема реткост денес.
     
  17. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Да постои имам пишувано и не сакам да се повтарам.
    Другарство постои но треба да знеш и да го одржуваш.
    Имам другарки од прво одд до денес сме заедно се почитуваме,сакаме,помагаме а и често се гледам со нив.Тие можат во секое време да ми се јават се би дала за нив ,а и тие за мене.
    На 18јуни се собираме во кафана на генерациска средба од завршувањето од осмо,завршивме далечната 1988год и сега сигурно ке сфатите колку трае нашето другарство.Се собираме околу 15души не баш сите ама тоа ни е традиција секоја година и на тие средби се радуваме оживуваме спомени,пееме се смееме.....Генерација за пример, другарство вечно, најубави моменти од основно и најсрекно детство....
    ВЕ САКАМ 8-б.........
    :) :D ;) :hai:
     
  18. Lima87

    Lima87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    280
    И мене истото ми се има случено и некогаш се осеќам како да немам другарка ниедна, но подобро да немам отколку да ме искористуваат и да ме озборуваат позади грб. Дечко ми ми е најдобар другар :lol:
     
  19. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Од мое лично искуство мислам дека не постои.
    Денес сите гледаат своја корист, дали да извлечат пари, можеби некоја помош за школо или факултет....
    Некои пак само онака ако им е досадно ти се врткаат....додека пак други цело време се со тебе, ги сакаш ко сестри, делиш се со нив, им кажуваш се....и на крај дознаваш дека се обични дволични...ма не дволични 10 лица имаат...
    на крај НЕ ПОСТОЈАТ ВИСТИНСКИ ДРУГАРКИ!

    Сега го имам дечко ми кој ме поддржува...и воедно ми е најдобар другар!
     
  20. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    сите се со тебе дури имаат некаква корист за било што и потоа ти го вртат грбот...така да ВИСТИНСКИ другарки нема !!!!.....