1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали е добро виното за срцето

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од lil.miss.strow, 20 ноември 2010.

 1. lil.miss.strow

  lil.miss.strow Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  0
  Имам пријателка која пие вино но има срцеви проблеми
  Не е нешто млада но сепак.......догло време има проблеми
  и е забрането да пие одреден алхохол а за вино незнам
  што мислите вие???? :?:
  Ве молам итно е :( :(
   
 2. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  Колку што знам, не е забрането една чаша црвено вино со ручек :)
  Тоа дури и е препорачливо. Нема место за паника ;)
   
 3. lil.miss.strow

  lil.miss.strow Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2010
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  0
  Фала многу
  :) :) :) :) :)
   
 4. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  4.191
  Допаѓања:
  5.531
  Пол:
  Женски
  ;)
   
 5. viki85

  viki85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  21
  Виното е здраво, но само црвеното и само ако се пие по една чаша на ден, нормално под чаша вино се подразбира 2 прста од дното, не полна до горе :D Ако и забраниле алкохол, тогаш не би требало да пие, ама тоа веројатно се однесувало на жестоки пијалоци
   
 6. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Виното е храна, се разбира ако е со убава граница. Порано старите не знаеле за кока кола или било ккаов сок, па си пиеле вино. Ако се опива и да е здрава ќе и штети, а ако си пие по една чаша со убав ручек, или навечер со друштво, не знам дали би и штетело. Еве татко ми има преживена инфаркт, па од неговиот доктор советот беше да пие црвено вино за да му се сили и топли крвта :)
   
 7. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.027
  виното ја подобрува циркулацијата на крвта во телото,и помага срцето подобро да работи.Не е штетно една единица дневно да се пие црвено вино,една единица значи една чаша од 200-250 мл,не повеќе,секој кардиолог го препорачува ова.
  прочитав и во светски интернет страници,за дедо ми и истото и таму го пишува.
  значи виното,кафето и црното чоколадо не се штетни за срцето во мали количини-нормални,се што е одповеќе е штетно :)
   
 8. Sharlott

  Sharlott Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  14
  Колку што знам и докторите препорачуваат една чаша вино дневно. Но сепак ако твојата пријателка има ептен сериозен проблем па и тоа и’ е забрането, не знам нека внимава.....