1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали е добро да држите дистанца со луѓето?

Дискусија во 'Психологија' започната од Tanjamm, 30 мај 2020.

  1. irrelevant

    irrelevant Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    8.326
    Јас мислев па дали е добро да држиме дистанца со луѓето поради короната и си викам кој при здрав памет отворил ваква тема со ова прашање...
     
    На edna_malecka, tinka-mace, Zimone и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Секако дека не треба да се доверувате секому. Не знаете утре дали ќе ви забие нож во грб но во секој случај ви треба некој за дружба и не е добро да останете целосно затворени и изолирани.
    Стеснете го кругот но немојте да останете сами и отсечени.
    Инаку држам дистанца со луѓе со кои немам заеднички работи а сепак мора да ги сретнувам.
     
    На Nate- princeza, Dashing:), Herrera и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Апсолутно да.
    Си имам направено свој круг на блиски луѓе во кој спаѓаат другарки од основно, средно и некои братучеди.Тие луѓе знаат многу работи за мене, НО не баш сè (бидејќи сепак не можеш на никој да му веруваш 100%).
    Со останатите познаници имам муабет, но не за лични работи и имам познаници кои ми се само на здраво.
    Мислам дека многу е важно да знаете да си ги разграничите односите со сите луѓе бидејќи никогаш не се знае со кој може да се скарате и да ви забие нож во грб.
     
    На Lily92, Mony18, Zimone и 3 други им се допаѓа ова.
  4. thequeen95

    thequeen95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2016
    Пораки:
    1.232
    Допаѓања:
    4.863
    Пол:
    Женски
    Јас сум затворена и срамежлива личност, држам дистанца ама како што растам, гледам дека сам човек не е за нигде. Не знаеш кога ќе ти треба нешто а нема да имаш каде да тропнеш.
    Другарство вистинско многу е ретко, ама треба да се има контакти.
     
    На KittyAgnes, Dentina, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Муабет со секој, доверба во никој!
     
    На eliesaab и Tanjamm им се допаѓа ова.
  6. CocoChannel

    CocoChannel Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Не. Сакајте и бидете сакани :l:
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас ги бирам луѓето во моја близина. Јас или сум блиска или сум избришала од живите. :D
     
    На hermosa, Feminka192 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  8. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.481
    Пол:
    Женски
    Секогаш треба бидејќи не можеш да знаеш што точно мислат за тебе.Атак може да се случи и од кај што не очекуваш.
     
    На Dashing:), Аргентина *, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.990
    Некако по автоматизам држам дистанца, потешко ми е да создадам блиски пријателства последниве години надвор, сепак во родното земјуле ми беше полесно цело тоа градење на однос.
    Тука се на се две блиски пријателства со потенцијал за трето, од кои една особа се пресели повторно, сеуште сум упатена на другарства од мк.
     
  10. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.977
    Допаѓања:
    8.750
    Пол:
    Женски
    Да, добро е. Само мал круг на луѓе треба во животот. Тие два-тројца луѓе воопшто и заслужуваат да ве знаат одблизу. Другото не менува и онака.
     
    На Nate- princeza, poenta, SnowWhite8 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Имам тесен круг од поблиски луѓе, а останатите ми се само познаници со кои сум на дистанца.
    Тешко се зближувам со луѓето и некако автоматски гледам со недоверба на нив, поради некои минати лоши искуства. Сепак, сакам да верувам дека луѓето се, во суштина, добри, но уште ми е останат горчливиот вкус од изневерената доверба што ме тера да бидам резервирана.
     
    На Nate- princeza и sierra им се допаѓа ова.
  12. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Да, апсолутно, добро е човек да има пријатели, но држам дистанца не секам да се зближувам премногу, само онолку колку што треба. Многу е тесен кругот на пријатели и роднини во кои имам доверба, тоа се луѓе што знаат секогаш да ме мотивираат кога тоа ми е потребно, да ме сослушаат и да ми пружат поддршка кога тоа ми е потребно, тоа е секако обострано.
     
  13. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    Мислам дека сите се согласуваме дека не е реално да имаш многу голем број на блиски пријатели, односно дека вистински близок и најотворен можеш да си само со одредени луѓе.
    Ама има разлика од тоа да се доверуваш секому, до тоа да градиш убав однос со повеќето луѓе без премногу да се отвараш, барем јас така разбирам.
    Ова второво е потребно, дефинитивно не е добро да се држи дистанца со сите останати луѓе, воопшто не е позитивно да се биде ладен и недружељубив.Комуникацијата и контактите се важни во секој сегмент од животот.
     
    На Guns N` Roses му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Супер си е. Селекција според тоа кој колку е полезен и што арно може да донесе. Оти од повеќето луѓе се попримаат само лоши навики, особено на возраст кога карактерот се уште се оформува.
     
    На Nate- princeza и Tanjamm им се допаѓа ова.
  15. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    Имам мал круг на блиски пријатели, од кои една другарка ми е другарка цел живот и со неа споделувам буквално се. Со другите споделувам одредени работи, а и со текот на времето се оддалечивме и ретко се гледаме, а и јас станав доста позатворена за излегување и споделување.

    Познаници немам многу, но пример на факултет јас правев муабет речиси со сите, и сум помогнала на кој му требало но сум била поблиска со неколку, што еве веќе сега сум изгубила контакт. Јас во глобала сум фина и ќе направам муабет речиси со секој, и зависи од вајбот некој може ќе ми стане поблизок а друг ќе остане само на муабет.

    Сакам да запознавам луѓе, и од форумов, и другарки на мои другарки, колеги, колешки.. навистина не ми е проблем, но доверба не се полага во секој, тоа го имам научено. А и моментално, не знам дали заради депресијата искомбинирано со коронава сум многу позатворена со луѓе и избегнувам гледања дури со другарки, а не пак рандом луѓе.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MissBreezy

    MissBreezy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    684
    Допаѓања:
    2.051
    Пол:
    Женски
    Амбиверт сум по природа и искуството досега ми покажа само дека во нашево опружување вреди да се држи дистанца, во смисла премногу отворање за лични работи - не. Имав прилика да запознаам многу луѓе во животот кои помалку или повеќе допринесоа за ваквиот став.
    Ептен ми се стесни кругот на пријателства, до толку што во последнава година се сведе на личности кои се бројат на една рака. Кога минував низ најтешкиот период само тие неколкумина постојано ме контактираа и се грижеа да не попуштам психички, иако сум цврста на психа, сепак убаво беше да се чуе дека има некој кој се грижи за тебе.
    Инаку немам проблем да стекнувам нови пријателства, сакам кога сум опкружена со луѓе со кои комуникацијата се води непречено, но исто така сакам и кога ќе ме ислуша најдобрата пријателка за нешто важно. Значи комуникативна да, споделување отворено се и со секого, не.
     
    На eliesaab, blueeparadise и sierra им се допаѓа ова.
  17. The Drifter

    The Drifter Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Жално е тоа што кога една личност ќе ви забие нож зад грб право губите доверба во секоја нова личност што ќе ја запознаете. Па што ќе е животот ако не бидеме повредени, не се каеме за нешто? Во сечиј живот има по некој што ќе те оговара или повреди ама сепак тоа не е причина за да се оддалечеш и се и сешто.

    Јас многупати не ми била возватен истиот респект или љубов што пружам некому. Искрено речиси му ја имам отворено душата т.е. имам дадено дел од себе. Јас го сметам тоа како дел од животот и што не прави човечни.

    А во врска со дистанцата. Понекогаш кога имам проблеми со душевниот мир ми се има случено да изгубам контакт буквално со секој, се додека не сметам дека сум спремна за да комуницирам со некој.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. supersandy

    supersandy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Женски
    Гледано од повеќе аспекти - да. Зошто? Затоа што кога немаш верба во некого, многу по тешко е да те разочара. Кога не си близок со некого и да дојде до загуба на контакт или дистанца, нема да дојде до повредена психа.
     
    На hermosa, Irisae, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Да. Селективно. Дистанца со оние кои предизвикуваат лошо расположение. Блискост со тие кои зрачат позитивна енергија.
     
    На Nate- princeza, bicycle и edna_malecka им се допаѓа ова.
  20. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.108
    Пол:
    Женски
    Добро е да се држи дистанца со луѓето, бидејќи се има крај. Факт е дека сме сами сите. На крај сами ќе умреме. Луѓето кога-тогаш ќе излезат од вашиот живот а никој не гарантира дека тајните ќе ви ги чуваат тие луѓе. Значи најбезбедно е да не кажуваш тоа што го сметаш за битно.
     
    На Nate- princeza му/ѝ се допаѓа ова.