1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали е штетно држењето на лаптоп в скут?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од sweety90, 26 октомври 2010.

  1. meredith

    meredith Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    363
    Допаѓања:
    78
    Спред мене не би требало да предизвика стерилност кај жените , а за кај мажите се согласувам со мислењата на оние кои што пишале дека може да се оштети спермата. А можно е да се појават изгореници. На мојот лаптоп отпозади пишува да нема допир со кожа дирекно бидејќи може да и наштети.
     
  2. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    имам прочитано дека кај машките држењето на лап топот во скут доведува до намалување на плодноста со намалување на бројот на сперматозоидите....има логика во тоа верување!! :)
     
  3. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.456
    Допаѓања:
    22.761
    Пол:
    Женски
    До пред некое време после туширање, од топлата вода почнуваа ужасно да ме чешат и црвенеат нозете, и се чудев од што може да биде така.
    Арно ама во прво време не приметив дека само при контакт со топла вода ме чеша, мислев некоја алергија од детергентот за перење.
    А се тоа всушност да ти било од лап-топот што го држев во скут. :o
    А дали еден час во денот траеше таа работа. :^)
    Ама навистина многу загрева, сега приметувам абе кога е загреан 2 минути да го ставам во скут одма ме печи, чеша, одма ми црвенее таму местото. :worried:
    Остава последици некои од таа топлината, тоа сигурно. :|
    Избегавајте да го држите в скут.
     
  4. ElleS

    ElleS Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    210
    Баш додека ја читам темава гледам дека лаптопот ми е во скут. Навикната сум така, и нон стоп мајка ми ме кара дека е штетно. Јас знаев дека не е добро ама ко што читам по постовиве верувам дека има нешто вистина. Време да се одвикнам од ова :|
     
  5. Suzeto

    Suzeto Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    19
    јас штом го држам во скут осекам некоја болка во стомакот .....и додека го држите во скут внимавајте перката за ладење да биде слободна затоа ви загрева многу,може да прегрее,,,,,, и никако на кревет немој да го ставате
     
  6. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    мислам дека е штетно. понекогаш телефонот кога ми е блиску до главата ставен ме заболува бидејки зрачи не па лаптоп.. мое мислење.
     
  7. KalaV

    KalaV Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    301
    Ооо, бебето мое, па секоја вечер си лежиме гушнати :)
    Штетно или не , компјутерот живот ми значи. И се обидувам да седам на биро колку што можам, ама не можe , по 1 сат грб ме фаќа.
    Вака фино лепо во креветче :)
    А, знам дека е лошо и што секоја вечер заспивам со него ,ама тоа е студентски осамен живот. :)
     
  8. princesssss

    princesssss Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    5
    Ове не може да предизвика стерилност. Стерилност може да предизвика рано почнување со сексуални односи, користење на гелови, креми за интимна нега, преголема изложеност на сексуални односи, групни сексуални односи, преголемо ослободување на полови клетки поради чести сексуални односи(се мисли на повеќе од два пати дневно).
    Ова е штетно кај двата пола за држењето на човековото тело, кое се крепи директно на стопалата, при што главата е влечена од Земјината тежа, и настануваат тешки последици на вратниот рбет, како и на лумбалниот (кичмата)...
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.992
    Пол:
    Женски

    Ти ова сериозно го кажуваш или се шегуваш?!
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    69
    Потполно точно исто така со тоа му го скратуваш векот на траењето на лап-топот на овој начин не може правилно да се лади бидејќи не е на рамно место поставен. И се разбира дека има негативности не знам дали стерилност ама сепак и од многу седење на ком или лап топ е штетно и за здравјето,а особено за видот затоа помалку треба да се практикува седењето на компјутер бидејќи е навистина штетно.
     
  11. EdithPiaf

    EdithPiaf Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    74
    треба да го чуваш на рамна и тврда површина. јас лаптопот го ставам на штица
     
  12. AnaHawaiian

    AnaHawaiian Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    Секако дека е штетно! Дајте луѓе малку логика, секој компјутер, мобилен и слични компјутерски апарати зрачат, така? Епа тоа зрачење делува некако, а бидете сигурни дека е штетно. Влијае на клетките, бидејќи целото наше тело е составено од енергија, атоми кои се подложни на најразлични влијанија, па ако тоа е краткотрајно, тие успеваат да се вратат во првобитната состојба, а ако е подолга изложеноста, тогаш... А што е па тешко да не се работи на лап-топот во скут?

    И плус еве ако нема друг начин во одредена ситуација, кога ќе треба подолго да работите, ставете нешто измеѓу вас и апаратот, некој изолатор или сл.
     
  13. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Штетно е премногу..!!! Мајка ми цело време ми вика поради тоа... Секој вид на ваква технологија ( како и телефон и сл.) зрачат премногу на јајниците... Па женски сме, фала богу треба утре деца да раѓаме.. Па подалеку од такви ствари ;)
     
  14. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Мислам дека е штетно заради зрачењето, најчесто избегнувам да го држам лаптопот во скут, но не дека не ми се случува и мене. Некако не сум навикната да седам на биро со лаптопот. :)
     
  15. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Има зрачење да, но искрено, нонстоп ми е во скут нонстоппп.

    Предолгото држење на лаптопот в скут поради претерано изложување топлина може да предизвика синдром на дисколорација на кожата.
     
  16. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    princesssss напиша:Ове не може да предизвика стерилност. Стерилност може да предизвика рано почнување со сексуални односи, користење на гелови, креми за интимна нега, преголема изложеност на сексуални односи, групни сексуални односи, преголемо ослободување на полови клетки поради чести сексуални односи(се мисли на повеќе од два пати дневно).
    Ова е штетно кај двата пола за држењето на човековото тело, кое се крепи директно на стопалата, при што главата е влечена од Земјината тежа, и настануваат тешки последици на вратниот рбет, како и на лумбалниот (кичмата)...


    Ц, ц, ц.... свашта, не ми се верува што се може да се прочита на форумов :rofl: :rofl: :rofl:
    Да се вратам на темата... дефинитивно треба да се избегнува долготрајно(повеќе часовно) држење на лап топ во скут затоа што ја пореметува нормалната природна температура на телото, сум читала истражувања на интернет за тоа :!:
     
  17. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Јас постојано го држам лаптопот во скут. Пред извесно време си купив и даска за под него ама некако немам навика да ја ставам. :?:
     
  18. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Јас ретко го ставам на скут.Во кревет неможам само ако гледам некое филмче.Џабе лап топ кога пак си седам на маса со него ко обичен компјутер :lol:
     
  19. Tedi16

    Tedi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    93
    Допаѓања:
    54
    Ама ме фатифте сега :D :D и јас го држам во скут.... се согласувам дека кај жените нема ризик но кај мажите ... :^) :^) :^)
     
  20. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Се знае дека сите апарати што ги имаме по дома зрачат. Од ТВ кој претпоставувам дека кај секого е нон стоп вклучен, фрижидер, шпорет, бојлер, фен додека сушите коса, правосмукалка додека чистите по дома.....ама тоа се толку мали радијации што не штетат на човечкиот организам (исто кога излеземе надвор на прошетка па примаме радијација).
    Сигурно никој не држи 24/7 лаптоп во скут, па и на дестоп да си сепак те зрачи додека работа.
    Да, штетно е ама тоа се многу мали радијации. А за радијација знаете, голема количина на млеко да се пие :!: