Дали е штетно држењето на лаптоп в скут?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од sweety90, 26 октомври 2010.

 1. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  77
  Спред мене не би требало да предизвика стерилност кај жените , а за кај мажите се согласувам со мислењата на оние кои што пишале дека може да се оштети спермата. А можно е да се појават изгореници. На мојот лаптоп отпозади пишува да нема допир со кожа дирекно бидејќи може да и наштети.
   
 2. anastasija85

  anastasija85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  1.024
  имам прочитано дека кај машките држењето на лап топот во скут доведува до намалување на плодноста со намалување на бројот на сперматозоидите....има логика во тоа верување!! :)
   
 3. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.089
  Допаѓања:
  20.063
  Пол:
  Женски
  До пред некое време после туширање, од топлата вода почнуваа ужасно да ме чешат и црвенеат нозете, и се чудев од што може да биде така.
  Арно ама во прво време не приметив дека само при контакт со топла вода ме чеша, мислев некоја алергија од детергентот за перење.
  А се тоа всушност да ти било од лап-топот што го држев во скут. :o
  А дали еден час во денот траеше таа работа. :^)
  Ама навистина многу загрева, сега приметувам абе кога е загреан 2 минути да го ставам во скут одма ме печи, чеша, одма ми црвенее таму местото. :worried:
  Остава последици некои од таа топлината, тоа сигурно. :|
  Избегавајте да го држите в скут.
   
 4. ElleS

  ElleS Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  209
  Баш додека ја читам темава гледам дека лаптопот ми е во скут. Навикната сум така, и нон стоп мајка ми ме кара дека е штетно. Јас знаев дека не е добро ама ко што читам по постовиве верувам дека има нешто вистина. Време да се одвикнам од ова :|
   
 5. Suzeto

  Suzeto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  15
  јас штом го држам во скут осекам некоја болка во стомакот .....и додека го држите во скут внимавајте перката за ладење да биде слободна затоа ви загрева многу,може да прегрее,,,,,, и никако на кревет немој да го ставате
   
 6. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  мислам дека е штетно. понекогаш телефонот кога ми е блиску до главата ставен ме заболува бидејки зрачи не па лаптоп.. мое мислење.
   
 7. KalaV

  KalaV Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  298
  Ооо, бебето мое, па секоја вечер си лежиме гушнати :)
  Штетно или не , компјутерот живот ми значи. И се обидувам да седам на биро колку што можам, ама не можe , по 1 сат грб ме фаќа.
  Вака фино лепо во креветче :)
  А, знам дека е лошо и што секоја вечер заспивам со него ,ама тоа е студентски осамен живот. :)
   
 8. princesssss

  princesssss Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  5
  Ове не може да предизвика стерилност. Стерилност може да предизвика рано почнување со сексуални односи, користење на гелови, креми за интимна нега, преголема изложеност на сексуални односи, групни сексуални односи, преголемо ослободување на полови клетки поради чести сексуални односи(се мисли на повеќе од два пати дневно).
  Ова е штетно кај двата пола за држењето на човековото тело, кое се крепи директно на стопалата, при што главата е влечена од Земјината тежа, и настануваат тешки последици на вратниот рбет, како и на лумбалниот (кичмата)...
   
 9. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.709
  Допаѓања:
  145.748
  Пол:
  Женски

  Ти ова сериозно го кажуваш или се шегуваш?!
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  68
  Потполно точно исто така со тоа му го скратуваш векот на траењето на лап-топот на овој начин не може правилно да се лади бидејќи не е на рамно место поставен. И се разбира дека има негативности не знам дали стерилност ама сепак и од многу седење на ком или лап топ е штетно и за здравјето,а особено за видот затоа помалку треба да се практикува седењето на компјутер бидејќи е навистина штетно.
   
 11. EdithPiaf

  EdithPiaf Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  73
  треба да го чуваш на рамна и тврда површина. јас лаптопот го ставам на штица
   
 12. AnaHawaiian

  AnaHawaiian Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  2
  Секако дека е штетно! Дајте луѓе малку логика, секој компјутер, мобилен и слични компјутерски апарати зрачат, така? Епа тоа зрачење делува некако, а бидете сигурни дека е штетно. Влијае на клетките, бидејќи целото наше тело е составено од енергија, атоми кои се подложни на најразлични влијанија, па ако тоа е краткотрајно, тие успеваат да се вратат во првобитната состојба, а ако е подолга изложеноста, тогаш... А што е па тешко да не се работи на лап-топот во скут?

  И плус еве ако нема друг начин во одредена ситуација, кога ќе треба подолго да работите, ставете нешто измеѓу вас и апаратот, некој изолатор или сл.
   
 13. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.631
  Допаѓања:
  3.739
  Штетно е премногу..!!! Мајка ми цело време ми вика поради тоа... Секој вид на ваква технологија ( како и телефон и сл.) зрачат премногу на јајниците... Па женски сме, фала богу треба утре деца да раѓаме.. Па подалеку од такви ствари ;)
   
 14. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.709
  Мислам дека е штетно заради зрачењето, најчесто избегнувам да го држам лаптопот во скут, но не дека не ми се случува и мене. Некако не сум навикната да седам на биро со лаптопот. :)
   
 15. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.099
  Има зрачење да, но искрено, нонстоп ми е во скут нонстоппп.

  Предолгото држење на лаптопот в скут поради претерано изложување топлина може да предизвика синдром на дисколорација на кожата.
   
 16. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  114
  princesssss напиша:Ове не може да предизвика стерилност. Стерилност може да предизвика рано почнување со сексуални односи, користење на гелови, креми за интимна нега, преголема изложеност на сексуални односи, групни сексуални односи, преголемо ослободување на полови клетки поради чести сексуални односи(се мисли на повеќе од два пати дневно).
  Ова е штетно кај двата пола за држењето на човековото тело, кое се крепи директно на стопалата, при што главата е влечена од Земјината тежа, и настануваат тешки последици на вратниот рбет, како и на лумбалниот (кичмата)...


  Ц, ц, ц.... свашта, не ми се верува што се може да се прочита на форумов :rofl: :rofl: :rofl:
  Да се вратам на темата... дефинитивно треба да се избегнува долготрајно(повеќе часовно) држење на лап топ во скут затоа што ја пореметува нормалната природна температура на телото, сум читала истражувања на интернет за тоа :!:
   
 17. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.062
  Допаѓања:
  2.318
  Јас постојано го држам лаптопот во скут. Пред извесно време си купив и даска за под него ама некако немам навика да ја ставам. :?:
   
 18. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.223
  Допаѓања:
  81.348
  Јас ретко го ставам на скут.Во кревет неможам само ако гледам некое филмче.Џабе лап топ кога пак си седам на маса со него ко обичен компјутер :lol:
   
 19. Tedi16

  Tedi16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  54
  Ама ме фатифте сега :D :D и јас го држам во скут.... се согласувам дека кај жените нема ризик но кај мажите ... :^) :^) :^)
   
 20. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.280
  Допаѓања:
  5.165
  Се знае дека сите апарати што ги имаме по дома зрачат. Од ТВ кој претпоставувам дека кај секого е нон стоп вклучен, фрижидер, шпорет, бојлер, фен додека сушите коса, правосмукалка додека чистите по дома.....ама тоа се толку мали радијации што не штетат на човечкиот организам (исто кога излеземе надвор на прошетка па примаме радијација).
  Сигурно никој не држи 24/7 лаптоп во скут, па и на дестоп да си сепак те зрачи додека работа.
  Да, штетно е ама тоа се многу мали радијации. А за радијација знаете, голема количина на млеко да се пие :!: