Дали е штетно држењето на лаптоп в скут?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од sweety90, 26 октомври 2010.

 1. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  640
  Лелеле кога ја видов темава одма рипнав од кревет и седнав на биро со лаптопов :lol:
  знам дека е штетно, свесна сум, но навика ми е и убаво ми е ;(
  а ставам ја парче иверица под лаптопот :wasntme: може така нели? :angel:
  иначе од искуство ставанње перниче под лаптоп НИКАКО! :!:
  се полни лаптопот со прашина..
   
 2. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.657
  Претпоставувам дека е штетно и можам да забележам по мене. Постојано го дршам во скут и веќе одредено време нозете горе ми се многу топли (значи и кога не го користам) па дури и кога ми е ладничко и од време на време ме боли стомак, али не мора да значи дека тоа е од лаптоп-от. Сакам да ја сменам оваа глупава навика ама некако не ми иде.
  Што да правам, некои работи тешко се менуваат... ]:)
   
 3. LadyDaget

  LadyDaget Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2011
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  23
  па зависи има лаптопи тие што се постарите што дуваат од долната страна па така нема од каде да се лади и прегрева а и не е убаво за нозете ... а инаку овој мојов од страна дува и навика ми беше па и убаво да ми стои на нозете но пред некое време осетив болки во нозете и одма се преместив на биро па уште од тој ден до сега ме немат заболено нешто мускулите ме болеа а по се изгледа од тоа беше па сега сум добра вака исправена на маса милини ;) :lol:
   
 4. Hkikica

  Hkikica Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  672
  Богами штетно или не те става во недоумица ... Секој пат кога ќе се заборавам со лаптопот во скут после се мислам што сум прочитала на нет и не ми е баш сеедно ...
   
 5. Iva.T

  Iva.T Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2011
  Пораки:
  124
  Допаѓања:
  59
  јас па секогаш на стомак ко држам.. кога сум сама ќе си ја дигнам маичката и убаво ми доаѓа топло на стомакоот.. :D
   
 6. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.030
  За машки , да, штетно е, но за женски незнам зошто би било.
  Сепак , некој веќе спомна, многу е важно дали кулерот е одоздола или од страна.
  Мене на стариот лаптоп ми беше одоздола, па се имам изгорено на ногата. Ете ваква изгореница(само помала, околу 10цм)
  [​IMG]

  На новиот лаптоп ми е од страна, па искрено не ми прави проблеми, или лежам ,а тој ми е на колк ставен, или пак седам и ми е на нозе.
   
 7. supergirl22

  supergirl22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2011
  Пораки:
  127
  Допаѓања:
  11
  Сите што сум ги прашала велат дека е штетно... на мене кулерот ми е од страна, фала богу ама на братучет ми му е одоздола и тој има поголема изгореница на ногата, не само на нозете секаде е штетно да се става, само на маса не :)
   
 8. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.561
  Допаѓања:
  19.992
  Дефинитивно е штетно ако се држи повеќе време. Прво е ради прегревањето и можни изгореници, а второ мислам сите треба да знаете дека се што спаѓа во техника е штетно ради зрачењето. И лап топите е препорачливо да се ставаат на тврди подлоги само.
   
 9. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.981
  Пол:
  Женски
  Веќе одамна лап топот го фиксирав на биро. Го вадам само по потреба.
  Порано постојано кога работев го држев во скут, дури и перничиња си ставав, ама зрачењето и топлината ништо не ги спречува.
   
 10. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.220
  Допаѓања:
  2.183
  Пол:
  Женски
  Без разлика дали е штетно или не, не би да ризикувам.
  Секогаш ми е ставен на биро, а и никогаш не ми било удобно да го држам в скут.
   
 11. Ann.94

  Ann.94 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  1.823
  Обично на биро ми стои, ама кога го зимам во скут обавезно под него ставам голема книга со тврди корици за да ме штити од топлина, а и за лаптопот е препорачливо да стои на рамна површина :)
   
 12. chocolate.chick

  chocolate.chick Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  644
  Вујко ми е програмер и по цел ден е пред компјутер, ама никогаш не сум го видела со лаптопот во скут. Кога ми го купи мојот лаптоп одма ми рече, не го ставај во скут зошто може да имаш изгореници на нозете. Негова другарка на нозете има изгореници како стрии, но многу повидливи, испакнати. Не е како на сликата која некоја форумџика ја имаше ставено погоре, но сепак е грозно за гледање. :x
  Не би да ризикувам, перници вамте-тамте се безврска, зрачењето не се спречува така лесно.
   
 13. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.974
  Допаѓања:
  55.016
  Женски, ајде кога сум тука да ве прашам, опасно ли е држење лаптопот во скутот посебно додека сте бремени? Демек зрачење ова, она, ама па што денес не зрачи?
  Јас седам и го држам на колената сега, за карање ли сум?
   
 14. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.061
  Допаѓања:
  60.768
  Пол:
  Женски
  Јас го држев во скут ама го ставав на перница, знам не е добро за лаптопот ама је*иига нешто мора да страда, подобро лаптопот одколку бејбито.:lol:
   
  На joy1, friendy, toogood и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.822
  Допаѓања:
  235.615
  Додека не почнало да ти жеже од него:sweat:.
  Барем перниче што вика Битер.
   
  На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 16. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.334
  Допаѓања:
  27.744
  Пол:
  Женски
  Може вакво масиче да си земеш.
  [​IMG]
   
  На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 17. 702706

  702706 Активен член

  Се зачлени на:
  1 јануари 2015
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  359
  Пол:
  Женски
  Јас на послужавник го ставам :D
   
 18. Monna.Monna

  Monna.Monna Популарен член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  3.561
  Допаѓања:
  7.972
  Пол:
  Женски
  Јас на папка дебела го држам, од оние првачињана што ги носат.:DУште одкога го купив вака се научив, шубе ми е да го ставам така во скут, вака ем е на рамна површина ем не е директно на мене.
   
 19. Leela

  Leela Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2014
  Пораки:
  69
  Допаѓања:
  75
  Пол:
  Женски
  Многу ретко го држам лаптопот во скут. А во тие ретки случаи си користам перниче од ИКЕА кое го купив пред неколку години. Не жежи со перничето и е прилично комотно, но сепак сигурно пак си има некое штетно зрачење од лаптопот.
   
 20. Sunshine.Sunshine

  Sunshine.Sunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2014
  Пораки:
  1.202
  Допаѓања:
  2.564
  Пол:
  Женски
  Ретко го држам лап топот во скут. Ако го правам тоа, тогаш не се задржувам многу време, не сакам да си направам проблеми. А, исто така не го држам в скут бидејќи може да прегрее, па да се расипе, порано имав таков проблем, ама сега, да чукнам во дрво, нема.
  Нормално дека е поудобно е кога ке си легнеш и ќе си го наместиш лап топот во скут, ама штетно е.
  Читав некаде дека може да создаде изгореници, па дури и да предизвика рак.
  LAPTOPALL.jpg
  Вакво нешто би купила, доколку го има кај нас.

  Еве еден линк каде што има нешто повеќе:
  http://science.opposingviews.com/danger-having-laptop-lap-1144.html