Дали знаевте дека?

Дискусија во 'Насмевка' започната од pink4ever, 19 ноември 2010.

 1. MonnaSi

  MonnaSi Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2011
  Пораки:
  469
  Допаѓања:
  531
  Зборот fuck доаѓа од fornication under contest of the king
   
 2. MonNy.B

  MonNy.B Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  35
  Интересни факти

  Не можете да си го лизнете лактот.
  Крокодилите не можат да се плазат.
  Срцето на шкампата е во нејзината глава.
  Кога ќе кивнете, вашето срце запира за милисекунда.
  Физички е невозможно свињите да можат да погледнат во небото.
  Стаорците и коњите не можат да повраќаат.
  Повеќе од 50 проценти од луѓето во светот никогаш не добиле телефонски повик.
  Ако кивнете премногу силно, може да си скршите ребро.
  Ако се обидете да се воздржите од кивање, може да ви пукне некој крвен сад во главата или вратот што може да предизвика смрт.
  Ако сосила ги држите очите отворени додека кивате, може да ви излета очно јаболко.
  Стаорците се множат толку брзо што два стаорци за 18 месеци можат да имаат преку милион потомци.
  Носењето слушалки за само еден час го покачува нивото на бактерии во вашите уши за цели 700 пати.
  Запалката била измислена пред кибритот.
  23 проценти од дефектите на машините за копирање се предизвикани од луѓе коишто седеле на нив фотокопирајќи си ги нивните задници.
  Во просек, во текот на вашиот живот додека спиете ќе изедете околу 70 инсекти од разни видови, и околу десет пајаци.
  Ако количеството на вода во вашето тело се намали за еден процент, чувствувате жед. Ако се намали за десет проценти – умирате.
  Секоја година 98 проценти од атомите во вашето тело се заменети со нови.
  Топлата вода е потешка од студената.
  Кога би биле исфрлени во вселената, попрво ќе се случи да експлодирате наместо да се задушите, бидејќи нема воздушен притисок.
  Звукот се пренесува за петнаесет пати побрзо преку челик отколку преку воздух.
  Ајкулите и раите се единствените животни за кои со сигурност се знае дека не можат да добијат рак. Научниците веруваат дека тоа е поради тоа што тие немаат коски, туку ‘рскавица.
  Морските свињи, после човекот, се најинтелегентните суштества на планетата.
  Пилулите за контрола на бременоста имаат дејство и кај горилите.
  Во просек 12 новороденчиња дневно се даваат на погрешни родители.
  Стриповите со Пајо Паторот биле забранети во Финска, бидејќи Пајо не носи гаќи.
  Во казината во Лас Вегас нема часовници.
  Името Венди за првпат се појавило во книгата Петар Пан. Пред тоа не постоело.
  И од најмало количество алкохол скорпијата полудува и се боде себеси до смрт.
  Жвакањето мастика додека лупите кромид може да го спречи солзењето.
  Црвите имаат вкус на пржена сланина.
  Човечките бутни коски се поцврсти од бетон.
  Деснораките во просек живеат девет години подолго од левучарите.
  Слонот е единствениот цицач којшто не може да скока.
  Жените трепкаат двојно повеќе од мажите.
  Адолф Хитлер бил вегетаријанец, и имал само еден тестис.
  Медот е единствената храна што не се расипува. Медот најден во гробниците на египетските фараони се уште може да се јаде.
  Месеците што почнуваат во недела секогаш ќе имаат петок 13 – ти.
  Очите на магарето се поставени така што секогаш може да си ги види сите четири нозе.
  Жирафата може да си ги чисти ушите со својот јазик.
  Оргазмот на свињата трае триесет минути.
  Некои лавови се парат преку педесет пати дневно.
  Најчестото име во светот е Мухамед.
  Нил и Амазон се двете најдолги реки во светот, но никој не знае која од нив е подолга.
  Хавајската азбука има само дванаесет букви.
  Мажите имаат подобар вид, а жените подобар слух.
  Статуата на слободата не е во Њујорк, туку е во Њу Џерси.
  Човекот е единственото животно што плаче.
  Ладнокрвните животни не сонуваат.
  Ескимите никогаш не се коцкаат.
  Бебето плаче без солзи се додека не наполни три месеци.
  Вашиот нос и уши никогаш не престануваат да растат.
  После триесеттата започнувате да се смалувате.
  Мажите почесто икаат од жените.
  Секогаш кога ќе лизнете поштенска марка, внесувате 1/10 калории.
  Според статистиката, 75 проценти од луѓето во светот на коишто им било кажано дека не можат да си го лизнат лактот веднаш се обиделе да го сторат тоа.
   
  На Twinkles, Gaga93, SexyLady и 2 други им се допаѓа ова.
 3. anabela931

  anabela931 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  41
  55 интересни факти

  Што е со ова? не разбрав :^) инакѕ интересни фактии :)
   
 4. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  499
  55 интересни факти

  Јас пробав. :D
   
 5. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.248
  Допаѓања:
  1.327
  55 интересни факти

  Оргазмот на свињата трае триесет минути.

  Аххххх што не сум свињааа! :envy:
   
  На Twinkles и Victorya им се допаѓа ова.
 6. Shoe-Gal

  Shoe-Gal Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  175
  55 интересни факти


  и јас ! :D
   
 7. MonNy.B

  MonNy.B Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  35
  55 интересни факти

  Анабелче најверојатно се мисли на оние луѓе што се исклучени од цивилизација :) африка, незнам каде, поточно на оние што немаат можност да си дозволат телефон... има многу случаи свесни сме за тоа нели..? :)
  хахахахах и јас понекогаш посакувам.... хахахаха
   
 8. milenna.torres

  milenna.torres Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  120
  55 интересни факти

  Човекот е единственото животно што плаче.
  животно ?
   
 9. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  499
  55 интересни факти

  Па?
   
 10. musicgirl55

  musicgirl55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  56
  55 интересни факти

  Па и човекот се смета за животно :)
   
 11. musicgirl55

  musicgirl55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  56
  55 интересни факти

  :puke:
   
 12. bad-cat8

  bad-cat8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 мај 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  78

  ахахахаххахах затемнетите се најјаки :D :D (според мене :P )
   
 13. Irreplaceable.xD

  Irreplaceable.xD Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  341
  Допаѓања:
  66
  Интересна тема, многу работи ме зачудија! Многу ме насмеаа :) Занимливо ептен.
   
 14. fierce

  fierce Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  178
 15. t.w.e.e.t.y

  t.w.e.e.t.y Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  617
  ‎40% од луѓето што ќе влезат во вашето веце, ќе погледнат што имате во фиоките или пак во преградите од огледалото. :rofl:
   
  На baguf4e, LadyH и mims-89 им се допаѓа ова.
 16. fierce

  fierce Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  178
 17. RiRii

  RiRii Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2011
  Пораки:
  208
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  55 интересни факти

  :puke: ке си ја залепам устата со лепак додека спијам :x
   
 18. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.490
  55 интересни факти

  Аууу не, благодарам, не се сметам за животно.
  Баш сега учам психологија, човекот има чувства и емоции, а животните само емоции.
   
 19. lovemebaby

  lovemebaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2011
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  174
  55 интересни факти

  23 проценти од дефектите на машините за копирање се предизвикани од луѓе коишто седеле на нив фотокопирајќи си ги нивните задници.Е ова стварно не сум го слушнала :rofl: :rofl: :rofl:
   
 20. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  3.257
  Пол:
  Женски
  55 интересни факти

  Зар има повеќе нецивилизирани луѓе отколку цивилизирани? :o

  Да, затоа што спаѓа во царството животни. Човекот има некои слични карактеристики со животните, не е потполно различен од нив па затоа не може да се создаде посебно царство само за човекот.
  Сега не се мисли буквално како човек-животно, туку дека човекот е единствено суштество во царството животни што плаче. Инаку ова не е точно, на дискавери гледав една емисија дека и срните плачеле и тоа како резултат на емоции и тага - на пр. кога една срна гледа како убиваш друга срна, почнува да плаче.

  :o греота