Дали знаевте дека?

Дискусија во 'Насмевка' започната од pink4ever, 19 ноември 2010.

 1. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.205
  Допаѓања:
  86.212
  - Државата Илиноис забранува јавна ерекција и танц без облека.
  - До 1990 година Ајдахо, Јута, Аризона, Оклахома, Минесота, Луизијана, Мисисипи, Алабама, Џорџија, Јужна Каролина, Северна Каролина, Вирџинија, Мериленд, Масачусетс, Роуд Ајленд и Вашингтон забрануваат употреба на вибратори.
  - Во Детроит двојките не смеат да имаат секс во автомобил, освен ако не е паркиран на нивен имот.
  - Во Оксфорд, Охајо, жените според законот не смеат да се соблекуваат голи пред фотографиите на своите мажи.
  - Во Вашингтон единствена прифатлива сексуална поза е мисионерската. Сите други се сметаат за незаконски.
  - Во Ромбоча, Вирџинија, не е дозволено да се има секс со запалени светилки.
  - Во државата Џорџија оралниот секс е забранет. Еден маж бил осуден на пет години затвор затоа што имал орален секс со својата жена во својот дом со нејзина согласност.
  - Мажите во Амеса, Ајова, не смеат да испијат три пива по секс.
  - Мажите во Александрија, Минесота, не смеат да имаат секс со жена си ако здивот им мириса на лук или сардина.
  - Во Боцмана, Ајова, двојките не смеат да водат љубов во своите дворови ако се потполно голи.
  - Законот во Клинтон, Оклахома, забранува самозадоволување при гледање двајца како имаат секс во автомобил.
  - Сексот без кондом во Невада е илегален.
  - Во Бахреин на гинеколозите им е забрането директно да гледаат во гениталиите на жената.
  - Мастурбирањето во Индонезија се казнува со смрт.
  - Во Хонгконг изневерените жени можат да ги убијат своите мажи, ама само доколку го направат тоа со раце. Мажите своите љубовници можат да ги убијат на кој било начин.
  - Во Кали, Колумбија, жената смее да има секс само со својот маж, а првата брачна ноќ таа задача ја има - нејзината мајка!

  http://fun.mnogoo.mk/mk/articles/Razono ... -za-seksot
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Многу интересно. :)
  Погоре прочитав и дека некои црви ако не се хранат,се јадат самите себеси.
  И дека првите штикли биле измислени за мажи... 8)
   
 3. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.344
  Допаѓања:
  18.353
  Пол:
  Женски
  ...кога ќе не` касне комарец, откако ќе ни` ја исцица крвта, уринира врз нас. :lol:
  ...црната фризура на Клеопатра е перика. Таа всушност била плавуша ;) (што е и логично ако појдеме од фактот дека таа всушност не ни била Египќанка, туку античка Македонка, а они биле плави).
   
  На Lolo5, okcenzi и Sara123 им се допаѓа ова.
 4. Dreamer

  Dreamer Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  39
  ...реченицата "the quick brown fox jumps over the lazy dog" ја содржи секоја буква од англиската азбука.
  ...човечката коса и нокти продолжуваат да растат после смртта.
  ...потребни се 20 секунди за да една црвена крвна клетка проциркулира низ целото тело.
  ...кога нилскиот коњ е вознемирен неговата пот станува црвена.
  ...секој ден 200 милиони парови водат љубов, се раѓаат 400.000 бебиња, умираат 140.000 луѓе.
  ...до врвот на Ајфеловата Кула има 1.792 скалила.
  ...компанијата Colgate имала проблеми со рекламирањето на пастата за заби во земји каде што се зборува шпанскиот јазик бидејќи Colgate на шпански значи "оди обеси се". :lol:
  ...интелигентните луѓе имаат повеќе бакар и цинк во нивната коса.
  ...Титаник бил првиот брод кој користел SOS сигнал.
  ...Далматинците се раѓаат без точки.
  ...лилјаците секогаш вртат лево кога излегуваат од пештера.
  ...зеницата се проширува и до 45% кога личноста гледа во нешто пријатно.
   
  На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Lady17

  Lady17 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  250
  Допаѓања:
  199
  Пол:
  Женски
  -Вкупната тежина на сите мравки на планетата Земја е поголема од вкупната тежина на сите луѓе.
  -Ако сакате да се најдете на листата на најбогати луѓе на Форбс морате да бидете милијардер, а за да заработите милијарда долари во една година, просечно морате во една секунда да заработите $31.69 долари, што значи на крајот на денот сте побогати за $2,739,726.03 долари
  -Пајо Паторот бил забранет во Финска затоа што оцениле дека овој Дизниев јунак може да влијае на моралот и да ги повреди чувствата на граѓаните затоа што не носи гаќи.
  -Анатидаефобија е страв дека некаде во светот постои патка која ве набљудува.
  -Хипопотомонстросесквипедалофобиа е страв од долги зборови.
  -Во резервоарот на еден Џамбо џет има гориво со кое можете со својот автомобил да направите четири круга околу Земјата.
  -Желките имаат вкус на јаболка, а црвите на пржена сланина.
  -Сретствата против комарци не ги одбива комарците туку вас ве прави невидливи. Хемиските состојки ги блокираат сетилата на комарците кои не се во состојба да го детектираат топлиот оброк во облик на вашите раце или нозе.
  -Уреа, хемиска состојка која се наоѓа во мокрачата, се додава во цигарите за да се зајакне нивниот вкус.
  -Ако се верува на нутриционистите, целерот има негативни калории, односно човековото тело троши повеќе калории додека го вари целерот отколку што содржи истиот.
  -40% од светската популација никогаш во животот не направила телефонски разговор.
  -Ако кивнете пресилно можете да скршите ребро.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Beaty

  Beaty Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  294
  Домашната мува зуи во средна октава, тон Ф?
  Сегашните стандардни лименки настанале во 1957 година?
  Групата Симпли Ред го добила името поради љубов кон фудбалскиот клуб Манчестер Јунајтед?
  Лавовите се единствените вистински друштвени мачки и воглавно сите женки во групата се во крвно родство?
  Комарците повеќе сакаат деца отколку возрасни и повеќе сакаат русокоси отколку бринети?
  Секоја година во светот се искористува онолку тони цеменет колку што тежат сите жители на Земјата?
  Сингапур е единствена држава на светот со само една железничка станица?
  Зборот "самба" значи кога се трие пупак со пупак?
  Чикаго е поблиску до Москва отколку до Рио Де Женеиро?
  Пекинезерот бил свето животно за кинеските императори пред повеќе од 2.000 години?
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Dreamer

  Dreamer Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  39
  ...лимоните содржат повеќе шеќер од јагодите .
  ...Хавајската азбука има 13 букви.
  ...на птиците им е неопходна гравитација за да можат да голтаат.
  ...пајаците не се инсекти.
  ...повеќе калории се согоруваат при јадење целер отколку што самиот целер содржи.
  ...звукот патува 5 пати побрзо во вода отколку во воздух.
  ...секој ден е празник некаде во светот.
  ...бисерите се растопуваат во оцет.
  ...човек од 70 кг содржи 0.2 мг злато.
  ...едно јајце ги содржи сите витамини освен витаминот Ц.
  ...првиот град кој достигнал популација од 1 милион жители бил Рим.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. smiley22

  smiley22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2012
  Пораки:
  670
  Допаѓања:
  349
  Ако пајаците не се инсекти што се?? :)
  Инаку интересно,повекето работи од овие не сум ги знаела! :)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Dreamer

  Dreamer Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 март 2010
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  39
  Пајаците се арахниди, бидејќи припаѓаат на класата Arachnida (Пајаковидни) во која исто така припаѓаат скорпиите и крлежите, кои многу често се помешуваат со инсекти.
   
  На Lolo5 и smiley22 им се допаѓа ова.
 10. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.296
 11. EleMental

  EleMental Популарен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2011
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  4.238
  Дека кравите можат да спијат исправено, но за да сонуваат, мора да се легнати хаха. Од видео клипче на YT

  http://www.youtube.com/watch?v=zkdwEVFdcok
   
  На Lolo5 и tessie им се допаѓа ова.
 12. DzingrlakaDzikica

  DzingrlakaDzikica Популарен член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  776
  Допаѓања:
  2.626
  American school buses are yellow because the brain registers the color yellow faster than any other color.
   
 13. figgiMK

  figgiMK Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2010
  Пораки:
  6.964
  Допаѓања:
  2.296
  8)
   

  Прикачени фајлови:

  • 2010-12-18.jpg
   2010-12-18.jpg
   Големина на фајлот:
   148,4 KB
   Прегледи:
   348
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. buterfly.fly.away

  buterfly.fly.away Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  19
  - Ако ја удираш главата од зид еден саат се трошат 150 калории ??????

  Па тогаш да се трескаме од ѕид :rock:
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.344
  Допаѓања:
  18.353
  Пол:
  Женски
  Џеки Чен самиот ги изведува сите опасни сцени во неговите филмови, никогаш нема најмено каскадер.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. COollLady

  COollLady Популарен член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  654
  Допаѓања:
  1.335
  1. Не постојат докази дека викинзите имале рогови на шлемовите.

  2. Наполеон не бил низок, иако не бил ни особено висок (1,69 м).

  3. Мусолини не е заслужен за навременото пристигнување на возовите.

  4. На голтната мастика не ѝ требаат 7 години за да се разгради (затоа што брзо ќе се исфрли од вашиот организам).

  5. Големиот Кинески ѕид не е видлив од вселената. Според НАСА, ниеден астронаут го нема видено.

  6. Лилјаците не се слепи, само имаат други поразвиени сетила кои примарно ги користат.

  7. Црвената боја не ги разлутува биковите, туку матадорите кои мавтаат со своите наметки пред нив.

  8. Бричењето не предизвикува влакната да растат побрзо, погусто и појако.

  9. Црвенокосите луѓе нема да исчезнат.

  10. Алкохолот не ги убива мозочните клетки.

  11. Мажите не мислат на секс секои 7 секунди. Можеби мислат, но статистички е невозможно да се измери.

  12. Повеќето метеорити се ладни кога ќе ја допрат Земјата.

  13. Пукањето на прстите не предизвикува артритис.

  19. Имаме многу повеќе од 5 сетила. Научниците одредиле 14-20, во зависност од начинот на кој се дефинира зборот сетило.

  20. Мускулите не се претвораат во сало откако ќе престанете со вежбање.

  21. Не користиме само 10% од мозокот.

  22. Ноевите не ја кријат главата во песок, само ја доближуваат до земјата.

  23. Суши не е сирова риба. Сашими е. Тоа се парчиња жива риба потопени во сос, кои понекогаш се служат со суши. Сушито е јадење кое се состои од ориз со оцет, а може да содржи сирова риба или други морски плодови и понекогаш доаѓа со разни топинзи.

  24. Доколку разбудите месечар, нема да го повредите. Но, ако не го разбудите, тој може да се сопне и да се повреди самиот.

  25. Златните рипки имаат малку подолго помнење од само неколку секунди.
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. simpaticnaa

  simpaticnaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2012
  Пораки:
  1.012
  Допаѓања:
  681
  Слонот е цицач кој има развиени ментални функции, многу поразвиени од видови кучиња и мачки.
  Кучето може да чуе звук и на оддалеченост од 250 метри.
  Жените трепкаат речиси 2 пати повеќе од мажите.
  На Нов Зеланд има 17 пати повеќе овци од луѓе.
  Стаорците и коњите не можат да повраќаат.
  На свињите им е физички невозможно да погледнат во небото.
  Запалката е измислена пред кибритот.
  Кога е лута, камилата плука наоколу.
  Кикириките се една од состојките на динамитот.
  Очите ни се исти од раѓањето, а носот и ушите никогаш не престануваат да растат.
  Невозможно е да кивнете со отворени очи.
  Сечиј отпечаток од јазикот е уникатен.
  Мува во куќа може да преживее околу 14 дена.
  Аргентина го добила името по латинскиот збор “аргентум“ кој означува сребро.
  Ако се дереш без престан 8 години, 7 месеци и 6 дена, ќе произведеш доволно звучна енергија за да се загрее шолја кафе.
  Но, ако прдиш непрестајно 6 години и 9 месеци, ќе произведеш доволно енергија со сила на атомска бомба!
  Човечкото срце кога пумпа крв, произведува доволно силен притисок за крвта да шприцне на 10 метри.
  Оргазмот на свињата трае 30 минути!
  Буба Швабата може да живее 9 дена без глава, се' додека не умре од глад.
  Удирајќи ја главата во ѕид се трошат 150 калории на час.
  Мажјакот богомолка не може да се пари додека главата му е поврзана со телото. Женката го започнува сексуалниот чин со откинување на главата на мажјакот.
  Мувата може да скокне 350 пати повисоко од должината на нејзиното тело. Тоа е како човекот да прескокне фудбалски стадион.
  Сомот има преку 27.000 сензори за вкус.
  Некои лавови се парат преку 50 пати дневно.
  На пеперутките сетилото за вкус им е сместено на стапалата.
  Најсилен мускул во телото е јазикот.
  Деснаците живеат во просек 9 години подолго од леваците.
  Слоновите се единствени животни кои не можат да скокаат.
  Урината на мачката свети под лампа.
  Окото на нојот е поголемо од неговиот мозок.
  Морската ѕвезда нема мозок.
  Поларните мечки се леваци.
  Луѓето и делфините се единствени суштества кои имаат секс од забава.
   
  На Lolo5, sweet.cookie и Twetty.swetty им се допаѓа ова.
 18. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.268
  Допаѓања:
  14.957
  Пол:
  Женски
  Фактопедија

  Луѓето се раѓаат само со два страва
   

  Прикачени фајлови:

  На Lolo5, SnowWhite8 и Gordana10 им се допаѓа ова.
 19. sweet-star

  sweet-star Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2012
  Пораки:
  1.524
  Допаѓања:
  1.734
  Пол:
  Женски
  Научно докажано!

  Еве нешто...
  Плачењето е здраво
  Имено, според некои научни истратражувања, честото плачење е една од најважните причини поради кои жените живеат подолго од мажите, кои поради внатрешните социјални предрасуди ја избегнуваат оваа навика.

  Плачењето е едно од секојдневните чуда кои ги земаме здраво за готово. Ви носиме седум начини како феноменот наречен плачење нè лечи физиолошки, психолошки и духовно.

  Солзите ни помагаат да видиме

  Најосновната функција на солзите е да ни овозможат да гледаме. Тие не само што ги влажнат начите очи, туку и спречуваат дехидрација на очните мембрани. Без тоа навлажнување не би бил ни видот. Без солзите животот би ни бид различен, очите би не болеле, а видот полека би исчезнал.

  Солзите ги убиваат бактериите

  Баш поради солзите не ни се потребни никакви средства за дезинфекција на очите. Сите тие бактерии кои секојдневно доаѓаат во допир со очите во текот на работата со компјутер, возењето со автобус или при миењето садови, успешно се одстрануваат со солзите кои имаат таква структура што делуваат антибактериски. Тие во себе содржат лизозим, течност која во рок од 5-10 минути убиваат 95 посто од бактериите.

  Солзите ги отстрануваат токсините

  Во најновите научни студии откриено е дека негативните емоции кои предизвикуваат солзи содржат повеќе токсини отколку тие предизвикани од различни иритации. Таквите солзи делуваат многу позитивно, бидејќи од телото ги исфрлаат насобраните штетни материи предизвикани од стрес.

  Плачењето може да го поправи расположението

  Плачењето кај луѓето е поврзано со намалување на концентрацијата на хемиските реакции кои се поврзуваат со нервоза, агресивност, емоционална вознемиреност и загриженост. Емоционалните солзи исфрлаат посебни протеини кои служат за пренос на мали токсични молекули.

  Плачењето го намалува стресот

  Во текот на сите научни тестирања е заклучено дека кај луѓето кои плачат се намалуваат негативните последици од стресот. Докажано е и спротивното, воздржување од плачење го зголемува нивото на стрес и ја поттикнува појавата на болести како висок крвен притисок, срцеви проблеми и појава на чир во желудник.

  Солзите градат заедништво

  Солзите не само што помагаат во одржувањето на доброто здравје, туку и ја зголемуваат врската меѓу луѓето. Низ заедничко плачење луѓети се зближуваат и стануваат многи потолерантни едни према други. Солзите помагаат при брзото воспоставување на комуникацијата, а со тоа и создаваат заедништво.

  Солзите ги ослободуваат чувствата

  Дури и доколку не сме доживеале ништо трауматично во животот, секојдневно акумулираме мали незадоволства и конфликти. Тие предизвикуваат хемиски промени во деловите на нашиот мозок и среце. Плачењето има прочистувачко дејство. Тоа од нас ги вади нашите мали внатрешни демони пред да пораснат и да предизвикаат поголеми проблеми.
   
  На Lolo5, bile-v и Stoimenovska им се допаѓа ова.
 20. esperansa777

  esperansa777 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2012
  Пораки:
  921
  Допаѓања:
  1.853
  Пол:
  Женски
  Научно докажано!

  тогаш јас би била уште долго здрава :)
   
  На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.