Дали знаевте дека?

Дискусија во 'Насмевка' започната од pink4ever, 19 ноември 2010.

 1. I.love.your.lips

  I.love.your.lips Популарен член

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  746
  Допаѓања:
  969
  Научно докажано!

  И јас со тебе во 1 пакет :D
   
  На esperansa777 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  879
  Пол:
  Женски
  Адолф Хитлер бил вегетаријанец.

  Крикот на лавот може да се слушне на далечина на 8 километри!

  Секој крал во картите претставува по еден голем крал: Баклава - Крал Давид Срце - Карло Велики Детелина - Александар Македонски Лист - Јулие Цезар

  Не може да кивнете со отворени очи.

  Доколку посакате да купите киндер јајце во Соединетите Американски Држави нема да можете затоа што чоколадното јајце е илегално во САД. :?:

  Астронаутите не можат да плачат во вселената.
   
 3. Dala

  Dala Популарен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2012
  Пораки:
  1.512
  Допаѓања:
  1.889
  - Не можете да си го гризнете сопствениот лакт.
  - Кока кола оригинално била со зелена боја.
  - American Airlines заштедиле 40 000$ во една година вадејќи по само една масликна од секоја порција храна послужена во Прва класа.
  - Квакањето на патките не создава ехо. Зошто? Е тоа уште никој не знае.
  - Кралевите (или по нашки поповите) во карти означуваат по еден голем крал од историјата. Пик – Крал Давид, Треф – Александар Велики, Срце – Карло Велики и Каро – Цезар
  - 111111111*111111111=12345678987654321
  - Спомениците на коњаници кога коњот е со двете предни ноѕе во воздух, означуваат дека ликот загинал во борба. Ако само едната нога на коњот е подигната значи дека ликот загинал од повреди здобиени во битка, а ако коњот стои на земја со сите 4 ноѕе значи дека коњаникот починал од природна смрт.
  - Името JEEP доаѓа од кратенка на американската војска “General Purpose”
  - Во Пентагон има двојно повеќе WC-а од потребниот број. Според тогашните закони на САД морало да се прават посебни тоалети за белците и црнците.
  - Не можете да кивнете со отворени очи.
  - Деснаците во просек жиеат 9 години повеќе од леваците.
  - Бубашвабите може да живеат 9 дена без глава после што умираат од глад.
  - Слоновите се единствените животни кои не можат да скокаат.(ќути среќа)
  - Во просек се смееме 15 пати дневно.
  - Комарците имаат заби
  - Мигуел Де Сервантес и Вилијам Шекспир умреле на ист ден иста година 23 април 1616г.
  - Биле потребни 22 века за да се пресмета далечината од Земјата до Сонцето. А требало само некој да се сети и да ја измери висината на Кеопсовата пирамида и да ја помножи со 1 000 000
  - Во стара Англија луѓето не смееле да имаат секс без дозвола од Кралот(особено не смееле да се **** членовите на кралското семејство). Кога некој пар ќе посакал да има секс добивал плочка од кралот на која пишувало “ Fornication Under Consent of the King” кратенката изведете ја сами.
  - За време на војната во САД кога војската се враќала назад од борба без жртви на голема табла пишувале О(null) K(killed) од таму е и фразата О.К
   
 4. Roxanne

  Roxanne Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2012
  Пораки:
  154
  Допаѓања:
  119
  Ноктите и косата не растат после смртта, нашето тело се распаѓа и ги открива деловите што кога сме живи се во нашето тело.
  Сите луѓе со сини очи дела еден заеднички ген (HERC2), што значи дека сите се потомци на првиот човек со плави очи.
  Ниеден човек нема иста боја на очи бидејќи за тоа е одговорна реакцијата на неколку различни гени.
  Бојата на очите може да ни се смени со време, многу бебиња се родени со сини очи, но подоцна добиваат кафени. Тоа е поради меланинот кој почува да се произведува кога сме од 6 до 36 месеци стари и полека ни ја менува бојата на очите кон таа што ни е гентески зададена.
  Некои луѓе веруваат дека има врска помеѓу бојата на очите и карактерот. Кафените очи-најчестата боја се често поврзувани со самодоверба, сините со мир, а зелените-најретката боја со интелегенција и мистерија.
   
  На PeaceLoveBasketball му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Skromna

  Skromna Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  117
  Научно докажано!

  Извадок од црно бело..... :rock:
   
 6. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.205
  Допаѓања:
  86.212
  Ждребето липицанер се раѓа од потполно црно до сиво, за да потоа од 8-та до 9-та година добие потполно бела боја., но постојат и исклучоци кога коњот не ја менува својата боја од раѓање.
  [​IMG]

  поттикната од прашањето на ќерка ми - мамо, дали кога ќе се омажам може да чувам коњ?... аха, може ако се омажиш за гроф..... а мамо постојат грофови? 9демек го решивме проблемот ќе си најдеме гроф и ќе си имаме коњ :D

  ај она, ама јас што цела вечер гледам кои коњи се продаваат :lol:
   
 7. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.737
  Допаѓања:
  4.820
  Пол:
  Женски
  Научно докажано!

  Научно е докажано дека жените се попаметни од мажите ;)
  Извор: Некоја женска глава :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. the-girl1

  the-girl1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  1.297
  Допаѓања:
  663
  Дали знаевте дека секој пат кога ќе лизнете поштенска марка, внесувате во организмот, 10% од 1 калорија?!

  Дали знаевте дека во реченицата “The quick brown fox jumps over the lazy dog.” се користат сите букви од англиската азбука?!

  Дали знаевте дека секоја птица, секој ден мора да изеде храна , макар повина од својата тежина, за да преживее?!

  Дали знаевте дека некои Ескими, користат ладилници како би спречиле потполно смрзнување на храната?!

  Дали знаевте дека годишно, во рестораните се послужуваат 1 милијарда полжави?

  Дали знаевте дека првата кредитна картичка беше објавена од страна на Американ Експрес во 1950год?

  Дали знаевте дека мачките го чувтвуваат слаткиот вкус?

  Дали знаевте дека дека Абрахам Линколн, имаше протеза за заби од дрво, исто како и повеќето луѓе од тоа време?

  Дали знаевте дека шансите да се родите на 29 Февруари, престапна година е 1 према 1461?

  Дали знаевте дека Лондон , беше првиот град кој имаше популација поголема од милион жители, а сега е 13 град по населеност со 8 милиони жители?

  Дали знаевте дека на Уран, летото и зимата траат по 21 година?

  Дали знаевте дека, црниот дроб на мечката е отровен, бидејќи содржи премногу витамин Ц?

  Дали знаевте дека човекот во својата уста, дневно произведува по 1 литар плунака?

  Дали знаевте дека во претходните 4.000год.ниту едно животно не е припитомено?

  Дали знаевте дека во Њу Јорк се сите општини острови, освен Бронкс?

  Дали знаевте дека во просек на секои 10 луѓе во светот, еден човек живее на остров?

  Дали знаевте дека дека ниедно парче четвртаста хартија, не може да биде свиткана на половина, повеќе од 8 пати?

  Дали знаевте дека слоновите се единствените животни, кои не можат да скокаат?

  Дали знаевте дека термитите работат 24часа, дневно, а воопшто не спијат?

  Дали знаевте дека Бајкалското езеро, во Јужен Сибир, е најстарото слатководно езеро на светот, формирано пред 20 – 25 милиони години?

  Дали знаевте дека во текот на летото, околу 60 % вода во домакинствата се троши на залевање на тревници и цвеќе?

  Дали знаевте дека во кина, 20 септември се одбележува како ден на забите?

  Дали знаевте дека со донација на 0,5 л, крв можете да спасите 4 животи.

  Дали знаевте дека очите на бебето, не призведуваат солзи, се до 6 – 8 недела од животот?

  :) :) :D
   
 9. Lahaliva

  Lahaliva Нов член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2012
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  317
  Во Шкотска по традиција на свадба обичај е да се носи и сол за поклон.
  Дури и најобичен штраф на кола од марката БМВ има сериски број.

  Песната Лаки ју е прогласена за песна со најчудна бас рефлексија. Не осеќате бас а мембраната вибрира ко луда.

  Акварумските риби можат да издржат дури 17 дена без никаква храна.

  80% од тинејџерите во САД незнаат кој бил Хитлер.
  Квакањето на пајките не прави ехо и никој не знае зошто.
  - во Јута (САД) птиците имале првенство на минување на сите автопати.
  - зборот „цигара„ има шпанско потекло и во превод значи „штурец„
  - WC е кратенка за "water closet"
  - навредливиот збор „сноб„ потекнува од латинскиот "sine nobilitas" (oној кој нема племенито потекло).
  - зборот „Хималаи„ на санскрит значи „престојувалиште на снегот„.
  - лилјакот е единствениот цицач кој може да лета.
  - Аман,гл.град на Јордан,во 3 век п.н.е. се викал Филаделфија,по египетскиот крал Птоломеј ll Филаделф.
  - најголемиот човечки орган е кожата.
  - Дамаск е најстариот непрекидно населен град на светот.
  - најкратката војна во историјата била помеѓу Англија и Занзибар во 1896.Траела 38 минути.
  - бадемот е член на фамилијата ружи.
  - пенкалото го измислил хрватскиот научник Славољуб Едвард Пенкала.
  - мачката е единственото домашно животно кое не се спомнува во Библијата.
  - отворачот за конзерви е измислен после 48 години од измислувањето на конзервите.
  - лилјаците секогаш свртуваат лево кога излегуваат од пештерата.
  - правото име на кучето Леси било Пал.
  -Црвите имаат околу 9 срца
  -Забите на дабарите никогаш не престануваат да растат
  -Монасите од Тибет спијат исправено
  -Динамитот е направен од кикиритки
  -Anatidaеphobia е фобијата дека некаде, некако, те набљудува патка
  -Единствената храна која не скапува е медот
  -Бубашвабите можат да живеат со отсечена глава до 9 дена... после тоа умираат од изгладнетост!
  -Turritopsis Nutricula медузите се биолошки бесмртни
  -Ако ајкула се отпреврти - паѓа во кома
  -Половиот орган на свињите има форма на отварач за тапи!
  -Најдолгата изнесена затворска казна изнесува 10 000 години
  -Во Франција е легално да се венчаш со мртов човек
  -Hippopotomonstrosesquippedaliophobia e фобијата од долги зборови
  -Шејкспир бил дислексичен...
  итн итн итн ...........
   
 10. BeYourself

  BeYourself Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.447
  Допаѓања:
  2.645
  Dunth - It supposedly means "a word that rhymes with nothing" or "a word that rhymes with month".
  Purple rhymes with curple (1.the hindquarters or the rump of a horse, a strap under the girth of a horse's saddle to stop the saddle from kicking forward
  2.(transf.) the rump, the posterior) , and hirple (intransitive, Scottish, northern British) to walk with a limp, to drag a limb, to walk lamely; to move with a gait somewhere between walking and crawling.

  Silver rhymes with Wilver (a nickname) and chilver (a ewe lamb).

  Orange rhymes with Blorenge (a mountain in Wales) and sporange (a sac where spores are made).
  http://www.youtube.com/watch?v=REasCQPN0Nk

  Не можете да кивнете со отворени очи.
  Стаорецот е во состојба да живее без вода подолго од камилата.
  Сите мравки на светот тежат повеќе од сите луѓе на светот.
  Исто како и отпечатоците од прсти, и отпечатокот на јазикот на секој човек е различен.
   
 11. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.536
  Допаѓања:
  9.619
  Сакам да знам (интересни слики и факти)

  Дали знаете како настанала песната: НЕ СЕ БЕЛИ МАРЕ МОРИ НЕ СЕ ЦРВИ?
  Отишла Маре во ресторан и порачала шпагети. Кога келнерот ги донел шпагетите, Маре рекла:
  -ЛЕЛЕ БЕЛИ ЦРВИ
  И тогаш келнерот и рекол: Не се Бели Маре мори не се Црви.
   
  На LittlePinky, Ticijana, teeich и 4 други им се допаѓа ова.
 12. vale.96

  vale.96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  10
  цар си :)
   
 13. Lahaliva

  Lahaliva Нов член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2012
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  317
  И јас еднаш сакав да пробам :lol: :$ :lol:
   
  На Sara123 и SnowWhite91 им се допаѓа ова.
 14. Rna

  Rna Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  59
  - Човекот неможе да кивне со отворени очи.
  - Неможеш да кажеш М без да ги допреш усните.
  - Комарците имаат заби.
   
  На Glossy-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.396
  1. Хитлер бил номиниран за Нобелова награда за мир.
  2. Во Австралија има двојно повеќе кенгури отколку луѓе.
  3. Либија е единствената држава која имала еднобојно знаме.
  4. Во Франција е забрането свиња да се крсти Наполеон.
  5. Црвената боја те изгладнува.
  6. Слоновите може да се препознаат во огледало.
  7. 5 кучиња и 1 свиња биле спасени од Титаник.
  8. Слоновата бременост трае 2 години.
  9. Цвеќињата растат побрзо со музика.
  10. Женското срце чука посилно од машкото.
  11. Машките пчели умираат после секс.
  Највише жалам за пчелите :( гревчиња бе ... :D
   
 16. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.396
  [quote="Lahaliva"
  -Hippopotomonstrosesquippedaliophobia e фобијата од долги зборови

  [/quote]

  Со право :lol:
   
 17. AlanisM

  AlanisM Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2012
  Пораки:
  453
  Допаѓања:
  588
  Дали знаевте дека миењето раце ве ослободува од негативните мисли?

  Водата има моќен ефект над нашата психа. Миењето раце и туширањето можат да не ослободат од негативна енергија и мисли.

  Меѓутоа, исто така миењето раце после некој убав настан го ограничува позитивното влијание над нашите мисли и износот на задоволство кое го чуствуваме.
   
 18. DeepBlue

  DeepBlue Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  758
  Допаѓања:
  1.092
  од сите школки на светот најлесно се отвараат...
  -средношколките ]:)
   
  На Sara123, feminium и mims-89 им се допаѓа ова.
 19. Angel-Adriana

  Angel-Adriana Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2012
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  551
  -Жирафата е единствено животно што гледа во боја. Сите други гледаат црно-бело.
   
 20. NikiTheGamer

  NikiTheGamer Активен член

  Се зачлени на:
  31 март 2013
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  25
  BMW - Babe Magnet Wannabe
  FIAT - Fix It Again Tony!
  FORD - Found On Road Dead
  DODGE - Dead Once Dealer Guarantee Expires

  Ова ми е најсмешно (не е на англиски)
  YUGO - Yugo Utone Govno Ostaje!