1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали имаме право на живот после прекин на брак (развод)?

Дискусија во 'Брак' започната од Daleron, 14 јули 2014.

  1. Dr.Strangelove

    Dr.Strangelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2014
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    151
    Тоа страшно ме нервира кога ќе почнат некои девојки тука со своите патетични приказни да ронат крокодилски солзи и уживаат во улогата на жртви.

    Кој тоа Вас ве малтретира, омаловажува, навредува од околината поради тоа што сте разведени? Јас таков случај во моја околина не познавам. Истите тие што се разведени гледам и работат, излегуваат, се дружат, влакно не им фали. Друго, за излегување, шетање, патување, јадење по ресторани, пијачки по кафичи треба и пари, а самохрана мајка со две деца тешко дека тоа задоволство секогаш ќе си го дозволува. Има мал милион причини за развод, а таа причина не е секогаш неверството така да секој нормален човек може да ги резонира тие работи. Секое второ семејство има женско во семејството така да не верувам дека би се сителе на нечиј развод.

    Градовите и селата со мала популација секогаш и на секое место во светот се такви, затоа што едноставно малата популација чини сите да се познаваат колку-толку барем од видување и транзиција секој ден. Но, од друга страна никаде во светот едно машко не сака покрај себе девојка со “богато“ минато, затоа што му ја уништува гордоста и самодовербата, но залудно е да се замараш со такви работи во 2 или 5 милионски град, затоа што и така девојката нема потреба да ти ја каже вистината затоа што нема да ја дознаеш, а и никој нема да ти ја шлапне вистината дека ја “работел“ твоја девојка т.е. жена.

    Проблемот и не е во озборувањето, тоа го имало отсекогаш и ќе го има, затоа што луѓе може да те навредат само затоа што не си му рекол добар ден на улица, но вистинскиот проблем е ако почнеш да трпиш физичко омаловажување т.е. јавно плукање, навредување, повредување како што има во некои земји за банални работи.

    Со самото тоа помалите градови и села да се развиваат економски и инфраструктурно, а со тоа и културно тие работи ќе бидат далеку споредни, затоа што вработен и со обврски човек ќе нема време да се занимава со глупости и чаршиски муабети.
     
    На Petar80, eagle.eye, vitamina и 4 други им се допаѓа ова.
  2. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    imame pravo na zivot zosto da ne ..na 14 god go zapoznav na 18 se omaziv na 26 se razvediv..od toj brak imam dve zlatni decina (tie se zivot moj) na 27 god ja zapoznav ljubovta moja.2 god patuvav so decinata MK -CH za da imaat prilika decinata podobro da go zapoznaat mojot nov partner i da vidam dali tie nego ce go prifatata a i obratno..se bese ok:) po 2 god go pokaniv da se preseli kaj nas..od togas od koga go zapoznav pa ima pominato skoro 8 god imame 1 zaednicko 9 mesecno bebence..cerkickata i sinceto presrekni se sto imaat dadicka a mm go cenat isto kako da im e tatko..
     
    Последна измена: 13 ноември 2014
    На *Senorita*, Petar80, victoria и 14 други им се допаѓа ова.
  3. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Јас искрено ич не кукам ко некој погоре што рекол. солза не ми потече после разводот. За претходно не зборам. Искрено од после тоа заживеав....
     
    На Belgin1, Petar80, BabyStyle и 7 други им се допаѓа ова.
  4. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Јас кога се разведував славев, сум се омажила со погрешен, ама срека рано сватив и си се разведов. Имам едно дете, и јас на 18 се омазив на 24 се разведов. Сега сум сама немам никој ама сум срекна, исполнета. Ни се жалам ни ништо. А за тоа дали имаме право на живот, едно големо ДА, и тоа на уште подобар.
     
    На Eli23, Petar80, Priroden и 8 други им се допаѓа ова.
  5. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Еј живееме под полна пареа нели!?
    @natemila Абе уживкај си.....
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Па не баш под полна пареа, ама гледам да одам натака, Гледам да се отарасам од тоа што ме мачи сега и да си живеам срекно со керкичката. Се надевам на подобри денови.
     
    На zalosna, vitamina, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Прашај паталец , а не гаталец.
    Животот оди понатаму.:hug:
     
    На Eli23, Petar80, vitamina и 2 други им се допаѓа ова.
  8. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    6.096
    Пол:
    Женски
    Јас сум дете на разведени родители уште од своја 6-та година. на почетокот како и секое нормално дете неможев да го прифатам тоа, сакав да се смират и некои други слични работи. но од седмо-осмо мислам дека така беше почнав да ја убедувам својата мајка да продолжи со својот живот бидејки е сеуште млада. (млада се омажила) но сепак мојата мајка го одбива тоа велејки дека јас и мојата сестра прво треба да се омажиме. донекаде ја разбирам, но неможе вечито да остане сама, нели? дали е тоа само изговор или навистина го мисли јас незнам. што мислите за ова?
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  9. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Па никој не сака да остане сам во староста. Мајка ти убаво ти кажала, вие да се омажите да се средите и таа ќе си најде некој за во староста. Можеби не сака да излезе некој лош глас за неа а со тоа и вие да бидете во нечив фокус.
     
    На Petar80 и vitamina им се допаѓа ова.
  10. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Секој си има завземено свој став во врска со ова прашање. Можеби ве штити вас за да не ве повреди, можеби не наишла на некој кој што би и одговарал, можеби не е спремна за нова врска сеуште има милион можеби, сепак таа најдобро си знае.
    Ваше е и понатаму да ја поддржувате во врска со тоа за ако дојде моментот да биде со некого не почувствува вина поради тоа.
     
    На Petar80, vitamina, mims-89 и 3 други им се допаѓа ова.
  11. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    6.096
    Пол:
    Женски
    јас па и мојата сестра целосно ја подржуваме во тоа да најде некој кој би и одговарал. мислам дека секое дете го посакува најдоброто за својот родител, без разлика дали тие се разведени или не, па така и јас.
     
  12. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Не се сите деца исти мила моја. Убаво што вие ја разбирате мајка ви и понатака бидете и поддршка низ животот. Нема поголема среќа за еден родител ако неговото дете е покрај него и е среќно и задоволно од постапките на својот родител.
    Низ животот сум гледала различни ситуации, така да браво за вас.
     
    На Petar80, eloves, vitamina и 7 други им се допаѓа ова.
  13. 702706

    702706 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    што ви е со насловов ептен брутален е... :D
     
  14. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Секој има право на свој живот после еден развод и точка од една животна етапа, која по сплет на околности се случила и завршила.

    Животот е непредвидлив и суров ние никогаш не би знаеле утрата што ни носат, и никој ама никој не може со сигурност да каже дека никогаш не би се случило такво нешто.

    Секој живот, секој брак, секоја природна и вештачка појава има почеток и крај.. самиот животот е почеток и крај, па затоа не би ме чудело појавата развод и доживување на истото.. тоа е сосема нормално и подобро за луѓе кои невино страдаат низ животните проблеми.

    Сите ние сме грешници, сите правиме и сносуваме најразлични грешки, но најважното од сето тој исход е секогаш тоа да го воочиме и да се ослободиме од нешто што не ни се допаѓа и не тортурира.

    Исто така секој има право на свој личен живот, после разводот и неговите последици секој има право на својата среќа и исполнетост, животот не завршува онаму каде што сме ставиле точка на една етапа од нашиот пат туку напротив продолжува и означува секогаш нов почеток, сила и храброст да посреќни и поисполнети денови.
     
    На Petar80, okcenzi, stefanija70 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Секој има право на живот после развод на брак затоа што секој е достоен за да биде среќен и сакан.
    После развод секој има право да си го живеее живото како што сака ило да патува со своето дете, пријатели, да се надградува себе си, да најде нов партнер и да основа семејство.
    Повеќе ги почитувам тие што ќе се разведат и по некој одреден период ја бараат среќата во друг партнер наспрема оние кои варааат додека се во брак .
     
    На Petar80, paloma111, natemila и 2 други им се допаѓа ова.
  16. aerodrom

    aerodrom Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    85
    Право на живот има секој, но никако нема право за втор брак! Затоа отворете очите на време и пазете кого одбирате! Бракот е поставен од Бог и кога некој се заветува пред Бога дека ке го сака својот брачен сопатник, треба да се држи до тој завет, со тоа нема играчка!
     
  17. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Абе ајдее, нека те тепа, нека те малтретира ама затоа што ти си ветила пред бог мораш се тоа да го трпиш нели? Затоа отворете очи и ако не ви чина разведете се и ако си најдете сродна душа пак да си се омажите. Ццццц не ми се верува на очите што читам,
     
    На Eli23, Petar80, tessie и 5 други им се допаѓа ова.
  18. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Aerodrom, brakot sklucen vo crkva moze isto taka da se razvede. Prasaj bilo koj svestenik. Ne znam od kade volku ogorcenost,sekoj moze da zgresi vo izborot,da bide zaslepen od momentalnata vljubenost,a na kraj kraeva i lugeto se menuvaat. I sto sega,eden pogresen izbor i tuka e krajot? Abe ajde...
     
    На Petar80, Luna91 и okcenzi им се допаѓа ова.
  19. Ethrnity

    Ethrnity Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Разводот и религијата?
    Пред очите на Бога сите сме исти!
    Во животов сите грешиме,безгрешни не постојат затоа постојат покајанието и простувањето.
    Црквата дозволува развод на црковниот брак (граѓанскиот завршува на суд)причини можат да бидат не само неверството на едниот брачен партнер туку и психичкото/физичкото малтретирање и брачната некомпактибилност и нетолеранција.
    Сепак се чини малку парадоксално, дека општествената стигматизација зема примат дури и над црковните догми!!!
    Јас сум за ВТОР брак ,секој може да избере погрешен животен партнер и не може доживотно да се осуди покрај него,секој заслужува втора шанса за среќа!
    Не сум за ТРЕТ;ЧЕТВРТ;ПЕТТИ брак тоа преминува во абсурд,со повторувањето се губи суштината!
     
    На tessie и natemila им се допаѓа ова.
  20. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Да се одлучиш на развод не е воопшто лесна работа, посебно ако во тој брак има и дечиња. И сега ќе зборам од женска гледна точка иако во некои бракови причина за разводот е угнетување на мажот.
    Повеќе се восхитувам на разведена жена која собрала храброст да остане сама за да си го задржи спокојот и достоинството, отколку жена што секојдневно трпи тортура но не се разведува поради тоа што ќе кажат комшиите. Јас мислам дека разведените не само што имаат право на живот, туку имаат право на исполнет и богат живот за да ги поттиснат стресовите од пропаднатиот бракот. Секој заслужува втора шанса,а никој не заслужува да остане сам поради една грешка и лоша проценка.
    Не знам колку ги има развдени на форумов, ама од се срце им посакувам да им се намсее среќата. :)
     
    На macencef, Petar80, Ethrnity и 4 други им се допаѓа ова.