1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали имаме право на живот после прекин на брак (развод)?

Дискусија во 'Брак' започната од Daleron, 14 јули 2014.

  1. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Работава-живеј опасно, разведи се. :D
    Нема врска темава треба да има и подтема-како тоа си се развела па си се омажила пак и тоа за ерген!?!?!? јер мене вториов брак многу ги збуни луѓево пошто не земав некој вдовец или разведен со 5-6 деца. јер ја разведена нели. Ко да иам 50 год, а не 27 :D прост народ сме.:D
     
    На Mother of 2boys, tambelina, GirlLove и 11 други им се допаѓа ова.
  2. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Jas ke zboruvam kako dete na razvedeni roditeli. Kako sto mnogu veke znaete izrasnata sum samo so tatko. I veke koga porasnav svativ deka na toj tatko mu treba zivoten sopatnik zena a ne na mene majka. I ako vi kazam deka najmnogu bev za tatko mi da si najde zena duri vo sekoja slobodna tetka barav negova sopatnicka. Taka i slucajno si ja najde soparnickata. Bevme so baba mi na gosti i dojde edna zena ja vidov ja bendisav i mu ja preporacav :) se bendisaa i eve gi poveke od 10 dogini si ziveat zaedno ne se vencani ni nisto. Ok nisto strasno jas dodeka bev nemazena si pkmagavme niz kuka pa nemase sansa se da postignam so brat i tatko pa taka mi bese pred se peijatekla majka mene ne mi trebase jas bev bev vozrasna licnost koja sama se grizese za sebe no domot i go prepustiv. Zaedno spremavme se zaedno si pomagavme taa bese licnost koja go svrte prvoto oro na svadba ete zasluzi ... jas sum sega majka i mazena izlezena od taa kuka no srceto mi e mirno znam deka doma imam nekoj koj na tato ke mu bide podrska topol dom .... a sepak ne e osobata narecena majka
     
    На Unread, Sunrise!!!, Mother of 2boys и 23 други им се допаѓа ова.
  3. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    I jas sum razvedena i mislam deka ne si osudena na zivot osamen. Ako ti se pruzi prilika - premazi se. Devojceto ke porasni i ke se omazi i posle sto ke pravis? Ke ostanis osudena na osamenost do krajot na zivotot. Jas da imam prilika, no navistina dobra prilika da se premazam - nema da razmisluvam. Ne mozis da se zrtvuvas. Razmisli, ako ti si srekna - i tvoeto devojce ke bide srekno. Sekoj saka da si ja vidi majkata nasmeana i srekna. Uzivaj, nema nikoj da te osudi. A i da e taka, imas samo 1 zivot, i ne smee nikoj da ti se mesa. Nekogas moras da bidis sebicna vo zivotot, si se razvela koga devojceto imalo samo 1 godina i mnogu si zrtvuvala da ja izrasnes, ne se unistuvaj zaradi nasata zaostanata sredina. Jas se razvediv i imam malo since, ima 2 godini sega, bivsiot ne saka nikakov kontakt, toj utre i ke se prezeni i ke go prodolzi zivotot. Ne se zrtvuvaj posle nekolku godini ke se kaes.
     
    На Sunrise!!!, hermosa, GirlLove и 3 други им се допаѓа ова.
  4. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    Jas sum razvedena kerkata mi e mala i zatoa sega ne baram nikakov zivoten sopatnik , no ponatamu jas sum svesna deka ke sakam nekoj pokraj mene da me saka i pocituva.
    Jas sum mlada na 21 godina sum razvedena i so dete zatoa sega i ke si se pazam poveke , no toa ne znaci deka mojot sentimentalen zivot zavrshuva ovde...
    Shto ako sme razvedeni? znaci treba doma da se zatvorime i ni kako so maz da ne ne vidat na javno mesto?
    Mnogu sme nazat so razmisluvanjeto no zasreka ne ziveam makedonija.
    Sekoj treba da si ja bara srekata !
     
    На GirlLove, Ceca-123, natemila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Ceca-123

    Ceca-123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Luge ako mozi kazete mi kako go preoprodivte razvodot.Duri bevme vo brak ne ziveeshe so negovite, ama sega izgleda ko tie samo toa da go sakale sega se okej..Kako vi beshe vo sredinata kako se naviknavte...Zatoa sto sega brzo se ostaviv..prichinata fizicko, emocionalno i psihicko tepanje
     
  6. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Можам само да ти кажам за две мои пријателки кои откако се разведоа исто поради физички тортури во бракот, сега се расцветани, разубавени, раскезени како Анџелики, дотерани,кокетни, шетаат, уживаат,...едната отиде во Дубаи да шета..абе супер се...Тек сега гледаме што е живот-така ми велат кога ке се видиме и седнеме на кафе.
     
    На GirlLove, Ceca-123, zalosna и 5 други им се допаѓа ова.
  7. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    Јас на лп не можам да ти одговорам. ..
     
  8. Incule

    Incule Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    296
    Пол:
    Женски
    Да имате
     
    На atala и Petar80 им се допаѓа ова.
  9. New live

    New live Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2022
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    353
    Пол:
    Женски
    Насловот на темата копа очи....
    Зарем ние разведените немаме право на живот после развод, мора некој да ни го каже тоа...
    Море живејте, сме се спасиле јас ќе кажам и сега е ред да се живее.
     
    На Mother of 2boys, tambelina, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Zorina

    Zorina Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2022
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    1.027
    Пол:
    Женски
    Децата еден ден ќе пораснат, ќе си заминат од домот и ќе продолжат со својот живот, а родителот кој се воздржувал од наоѓање на лубов и како изговор му биле децата најлошо поминува во животот.
    Најлошо поминува ако пред се сакал љубов ама не ја побарал поради тој изговор.

    Сите и по раскинување на (сериозна и подолга) врска и по развод и со или без дете/ деца имаат право на сопствен живот и пронаоѓање среќа во него (и во случаи кога среќата доаѓа во облик на друга личност со која ќе се дели таа среќа и така уствари ќе се множи).
     
    На manako1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    секако дека ДА :makeup:
    Можеби е за нијанса поголем предизвик да жонглира човек со обврските ама не е невозможно.Познавам разведени лица кои после развод запишале факултет,изградиле кариера, се омажиле/ожениле повторно.
    Јас сум среќно премажена за ерген-ова да ти било многу битна информација немам поима зошто:D
    А мојата првородена ќерка расте исполнета со сестричка и братче и со очув кој ја сака како свое дете.:inlove:
     
    На Dentina, ZeNoN, Zumbulche и 4 други им се допаѓа ова.
  12. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Bitno e sto toj bil ergen prethodno - bidejki ne sekoj bi prifati vrska ili brak so razvedena. Imas sreka. Od mene begaat kako od ogan bidejki sum razvedena i imam dete.
     
  13. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    А ако е некој слободен,без дете, демек гаранција е дека е ,салам, човек?! Нека бегаат,не се појавил вистинскиот :l:
     
    На macencef му/ѝ се допаѓа ова.
  14. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Не се појавил ако воопшто го има за мене. Али сепак фала за поддршката.
     
  15. Sandrra22

    Sandrra22 Активен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2022
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    И кај мене ситуација разведена со деца, сите бегаат ко да сум вештерка. Кај да се најде некој асален кога се нема време ни за состаноци ни ништо. А и секој добар е зафатен. Почнувам да се разочарувам
     
  16. Vikktorr

    Vikktorr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2015
    Пораки:
    805
    Допаѓања:
    2.061
    Пол:
    Машки
    Прашањето е бесмислено, затоа што претпоставува дека одговорот подразбира позитивен одговор, како утеха на ситуација во која сте се нашле, а не сте сакале... НО, да се надоврзам, секако дека може да го сретнете соодветниот човек ПО развод, особено што има многу жени и мажи, во вашата ситуација, и е општествено поприфатливо денес. Всушност, јас сум дете на родители од втор брак, кога тоа било радикално... Дополнително, знам случаи кои си нашле посоодветен партнер после развод.. Ајде, малку похрабро и без претпоставки дека е крај на светот, не се губете во малодушност, заснована на претпоставки и стереотипи, ве молам. Утешително е дека „космосот“ заговара против вас, ама во исто време престанувате да се борите и заглавувате во себесожалување наместо да се обидувате, и да ја смените стратегијата.. Секако дека е потешко, ама не е невозможно. Држете се до тоа што можете да го направите и со тој/таа што можете...Всушност, за никого не е лесно.
     
    На Vraloma, st-el, tambelina и 4 други им се допаѓа ова.
  17. Памела77

    Памела77 Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2022
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    225
    Пол:
    Женски
    Македонски синдром
     
  18. Mantisa

    Mantisa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Nirmalno. Zivotot za nekoj togas pocnuva
     
  19. your-girl.-.friend

    your-girl.-.friend Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    1.427
    Пол:
    Женски
    Мене искрено ми е страв, иако имам само 23 години. Немам ни деца ни ништо. Сите што ме знаеја ме поддржува во одлуката. Ама некако се затворам во себе. Ми е страв дека никој нема да сака да биди со мене, иако не бев долго време во брак. Психички многу опаднав, зошто да биди така. Зошто да ми се случи баш мене. Ама тоа е тоа, се надевам ќе се среди.
     
    На Ceci16 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. butterflysk

    butterflysk Популарен член

    Се зачлени на:
    24 мај 2013
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    3.365
    Devojce na celo ne ti pisuva, baska te pamtam koga pisuvase ti ne ni bese vo brak, nema nigde ni vo izvod da ti pisuva deka si razvedena i slicno. Sto se zamaras so toa, si ziveela so nekoj samo i toa e toa.
     
    На your-girl.-.friend му/ѝ се допаѓа ова.