1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали имаме систематски проблем а не партиски??

Дискусија во 'Политика и настани' започната од DivineChaos, 22 февруари 2011.

 1. DivineChaos

  DivineChaos Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  60
  Веројатно повеќето се за смена Груевски, не ја мирисаме вмро поради широко распостранетата корупција која стана се поголема . Тука нема сомнеж но имам забележано луѓето ја обвинуваат партијата не целиот систем,цело време мислат дека ако се смени партијата ќе се СМЕНИ нешто воопшто. Реалноста е што не се менува ништо освен дека граѓаните стануваат се посиромашни а нашите соседи грабат напред пред нас.

  Пример дека ние имаме систематски проблем се случаите како со РЕК битола каде секоја власт која што доаѓа систематски ја злоупотребува оваа фирма .

  Најтипичен пример е што не се ни разликуваат во изјавите политичарите
  http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=57503
  http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=DD240 ... 8B22E467FA

  Ова докажува дека системот им дозволува да ја избегнат одговорноста и да поминат неказнето то ест дека корупцијата поминува неказнета, и се шири.
  Решенија?
   
 2. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.576
  Решение нема.
  Корупцијата ќе се шири.
  А, медиумите ќе се препуцаваат меѓу себе на кој му е поголем.
  На пример ако денеска си тажен и разочаран, ќе си пуштиш А1 и уште повеќе ќе се нервираш што не одиме напред.
  Ако си среќен и насмеан, ќе си пуштиш Сител/МТВ и ќе се радуваш како државава ни оди напред.
  Реалноста е дека ниту одиме напред, ниту назад.
  20 години не мрднавме од место, па независна држава сме биле.
  А, фотељата на милите ни политичари им е како златна кокошка.
  Машина за пари.
  Земај дури можеш.
  Некој се тепа за 100 денари, некој за 100 милиончиња.
  As u said, не ни се криви партиите што не нашле офци, па не стрижат
  целиот систем ни е сјебан од 91ва,а не се наоѓа некој да го промени, бидејќи има големи шанси да се најде под земја или на небо whatever.
   
  На Theodora му/ѝ се допаѓа ова.
 3. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.007
  Допаѓања:
  3.908
  Па нека идат на систематски преглед, можеби ќе се утврди :lol:
   
 4. crtanfilm

  crtanfilm Нов член

  Се зачлени на:
  28 април 2012
  Пораки:
  581
  Допаѓања:
  79
  Имаме многу проблеми |(