1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали имате или сте имале свој интимен дневник?

Дискусија во 'Психологија' започната од baba Rada, 28 август 2016.

  1. Dark artist

    Dark artist Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    366
    Пол:
    Женски
    Од 5-то одд. почнав да водам дневник, ама тоа:D беше само за симпатијата,:inlove: секојдневни случки, хобија интереси итн. И тоа траеше околу 2 месеци се додека сестра ми не ми го прочита...:$:@леле која брука беше значи на цело маало му кажа кого сакам и што сакам и една година ме убија од зафркавање. :lol:
    После во средно почнав да пишувам за секојдневни случки, за разни планови за здрава исхрана и вежби. :lol:
    И овој ми го прочитаа како и претходниот, мајка ми крена голема паника да не ја ослабнам крвта, да не го расипам стомакот и нз шо уште, пошто као мала не сакав да јадам се и сешто, со сила ми бутаа храна во уста.:|:bow: Сега овој што го чувам од трета год. средно и одвреме навреме пишувам ми го имаат само еднаш пролистано. Па како за беља налетале на некој текст во кој сум пишувала за тогашните негативни чувства и овие одма помислиле дека сум паднала у депресија.:rofl: Абе будала работа. :headbang:
    Не можам да сфатам како може да чепкаат по туѓа приватност и да се до толку радознали за туѓи животи, мислиш кај нив рози цветаат, а оно трња да ти имало. Секој има право на своја приватност, ако сака да сподели со тебе нешто ок ако не чао. Шо ми мења мене ако знам дали комшијата е хомосексуалец и зошто е?! Или не е и зошто не е?
    Добро "малце" забегав со темава, :wasntme: се извинувам.
    Според мене повеќе од супер е кога ќе го пронајдеш својот "издувен вентил" и не ги негираш емоциите. Секој пат кога ќе напишам нешто или нацртам подобро се чувствувам, некако исполнето. 8-|
     
    На IamSexyAndIKnowIt, teteks и Arthur им се допаѓа ова.
  2. Arthur

    Arthur Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    2.518
    Пол:
    Женски
    • Ве замолуваме да пишувате на кирилица.
    Sedmo za osmo posledniot go inapisav so cuvstva za simpatijata i brat mi mu go dal na tatko mi umrev od stramovi pa posle majka mi go procita ama ne mi bese tolku tezok toj moment...za tatko mi mi bese...i posle toa go frliv i vekje ne se osudiv zs znam kakvo dushkalo imam doma:lol:
     
    На Dadusicka, teteks, stetoskop и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Имав. Почнав да го пишувам некаде околу петто одделение до четврта средно. Забава ми беше секогаш кога ќе ги читам кога ќе појдев кај мајка ми. Си ги чувам уште во една стара ташна. Не ми се фрлаат некако. и мислам дека баш е убаво да пишуваш дневник, се ослободуваш од негативноста, ти олеснува.

    Баш прееска бев на мисла да си земам пак едно тетраче ( обожавам тетратки ) и да си запиушувам цели и планови па да видам колку ќе сум успешна.
     
    На baba Rada, stetoskop и Dark artist им се допаѓа ова.
  4. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    На 8-9 години, прв пат ми се јави мислата. Никогаш не водев, бидејќи знаев дека ќе го читаат. Кога потпораснав, немав ни интерес за такво нешто. Времето го поминував пишувајќи фиктивни раскази.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  5. alexa_dimoska

    alexa_dimoska Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2018
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Сум имала, сè уште имам и секогаш ќе имам. Затоа што дел од мене е оставен во тие дневници.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Jas pred da se omazam odsekogas imav dnevnik. Pisuvav za se sto.mi se slucuvase, dnevnikot mi bese drugar vo koj mozev da gi pisuvam.i najdlabokite tajni. Koga bev razocarana vo bilo.koe pole (najcesto ljubov, neli tinejdzerka) sekogas pisuvav i placev taka mi olesnuvase i pisuvajki zaspivav...sepak ubavi vreminja mi bea tie.
    denot pred da se omazam go prelistav citav kolku sto mozev i go zapaliv...da ne procita nekoj neli..
     
    На cresa-jagoda и baba Rada им се допаѓа ова.
  7. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Имав свој дневник како помала. Тогаш пишував за симпатиите, како сум се чувствувала ден по ден, секојдневни случувања... Убаво е да имаш свој дневник каде што можеш мислите да си ги напишеш, знаејќи дека никој друг нема да го прочита тоа. Едноставно да си кажеш што ти лежи на душа.
    Можеби пак ќе почнам да си пишувам дневник :)
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.795
    Пол:
    Женски
    Не сум знаела да пишам личен, интимен дневник, иако се имав обидено повеќе пати.
    Дали треба да сум формална како некој друг да го чита?
    Дали да го пишам процесот на размислување и разговор со себе?
    Дали да се обраќам на тетратката како на човек со кој разговарам?

    Сега, откако почнав за пишам BuJo покрај други работи што ги бележам, ако тој ден се случи нешто исклучително ќе го напишам, како да се обраќам на тетратката, пред публика. Ама се случува еднаш месечно да пишам нешто повеќе. Едноставно ни имам толку важни работи, ни пак сакам денот во детали да го опишам. Нешто како важни работи, за кога некогаш би отворила тетратката, да се сетам баш на нив, а не на некое секојдневие.
     
    На КикиМаус и baba Rada им се допаѓа ова.
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Имав порано и се исповедував целосно.. Околу 12 години кога имав братми го читаше дома на глас и не можев никако да му го земам.
    Имав пишувано глупости за сите од фамилијата кои ме имале изнервирано и си бев казнета. Од тогаш не пишував ништо се до лани.
    Лани почнав повторно но не секојдневно.. Онака одвреме навреме кога има што да се пишува. Го пишувам на англиски и го кријам за да не разбере душкалото братче, поим нема од англиски така да безбедна сум сега.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  10. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Не е мое да се мешам и немој погрешно да ме разбереш ама зошто не си брутално искрена и на сите од семејството не им го кажеш тоа што го мислиш во лице. Јас се во лице им кажувам ќе се лутат ден - два ќе им помине. :)
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Тогаш сум била мала и сум ги нарекувала , глупаци,глупачки,кучки,дивјаци.. тоа баш и не се кажува во лице
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  12. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Da imam vodeno moj licen dnevnik mozam da kazam celo sredno. Neznam kolku tetratki ispisani tekstovi pa nekogas sliki stavav. Gi kriev pod krevet t.e.izmegu platnoto i dushekot. Imav napraveno neprimeten rez od strana na dzidot ama nemashe sansa nekoj da mu tekne da proveruva. Pred da se omazam ete toa se ispokonav i zavrshi vo kanta za otpadoci. Toa se moi licni raboti moi gluposti moj raboti koj listot vo toa vreme gi trpel i trebalo samo toj list hartija i jas da gi znaeme.
     
    На cresa-jagoda и baba Rada им се допаѓа ова.
  13. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Ама како мала тоа. Сега сигурно си возрасна личност за се треба да разговарате отворено и кога ви пречи однесување на блиските да им кажете. Јас така правам бидејќи не можам да премолчам.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Сега на некои теми разговарам, некои ги избегнувам кога знам дека не сум во право :D
     
    На baba Rada и RAF Camora им се допаѓа ова.
  15. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Па не за сите теми. Ама да си кажеш што ти пречи во нивното однесување. Јас 3 месеци не правев муабет со татко ми, но претходно разговорав и му кажав што ме повредува и ми пречи кај неговото однесување кон мене и не беше спремен да промени си тераше по старо. Му реков кога ќе бидеш спремен да го промениш ќе правиме муабет.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Секоја чест за храброста.
    Јас сум од тие што би трпеле се за мир у кучи.
     
    На Michaelalala, baba Rada и RAF Camora им се допаѓа ова.
  17. La.loca

    La.loca Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2015
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    7.811
    Пол:
    Женски
    Јас сеуште пишувам, кога чуствувам дека имам потреба и пишувам, едвај ги кријам сите тие тетратки:tmi:
     
    На Makedonka007 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Имав како мала, во основно. Сум пишувала детски работи, како ми поминал денот :rofl:. Сега немам вакво нешто. :D
     
  19. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.557
    Допаѓања:
    2.786
    Пол:
    Женски
    Јас почнав да пишувам дневник за мојот љубовен живот и ми падна многу тешко поради некои ситуации и личности, испадна како книга за себе и личностите што ми значат. Почнав да тагувам, да плачам. Поради убавите веќе доживеани моменти што нема да се вратат, а личностите од минатото не ми значат. Моментите, дешавките. Тоа ми значи. Моментално не сум нешто среќно заљубена па и за таа ситуација ќе пишам. Тешко ќе е ама ќе се испразнам душевно
     
  20. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Имав.
    Потоа брат ми помисли дека ја го издадов дека пуши цигари и делумно го прочита на мајка ми.
    Нејсе, повеќе за мајтап го прочита, глупости имаше од типот на ,, се карав со баба за садовите "/,, Не ми се верува дека дедото во Касандра умре. / ,, Денес пак не го видов дечкото со мотор и слично.
     
    На Ivanna23. му/ѝ се допаѓа ова.