Дали луѓето се почесто бегаат од реалноста?

Дискусија во 'Психологија' започната од Tanjamm, 3 февруари 2018.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.163
  Допаѓања:
  5.897
  Забележувам дека луѓето се почесто бегаат од реалноста. Лажат, измислуваат, филуваат. Се плашат да се соочат со проблемот или што е работата? Дали ова е само мој впечаток или и вие истото го забележувате?
   
  На Aquamarine93 и Briar Rose им се допаѓа ова.
 2. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.589
  Допаѓања:
  24.263
  Пол:
  Женски
  Можеби тие се имаат соочено со проблемот но сепак не сакаат за него да признаат пред останатите. Наместо тоа се трудат да прикажат дека живеат некој многу поубав живот на кој другите ќе им завидат. Искрено, донекаде и ги разбирам. Живеејќи во време во кое скоро сите вредности се исчезнати, мнозинството само ќе ти се ситат на несреќата. Ретки се тие кои помагаат кога на човек навистина му е потребно.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.949
  Допаѓања:
  52.646
  Пол:
  Женски
  Темава ме потсети на една слика. Оваа.

  BstxlFFCYAA8g-7.jpg

  На повеќето им е некако убаво и сигурно да не ја гледаат реалноста. Така, всушност, не си помагаат на себе, напротив. Бегањето од реалноста е многу полошо од соочувањето со неа.
   
  На blonde_supergirl, daylight и Tanjamm им се допаѓа ова.
 4. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.163
  Допаѓања:
  5.897
  Штетата што човек на овој начин си ја прави на себе си е голема.
   
  На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 5. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.457
  Допаѓања:
  30.953
  Пол:
  Женски
  Можеби бегството од реалноста е едиствено решение кога животот ти носи непријатни моменти, тешка болка и непреспиени ноќи
   
  На Purplelilac, +++, Gosh и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.092
  Допаѓања:
  161.035
  Пол:
  Женски
  Бегале, бегаме сите денес во некој момент, и ќе бегаат луѓето и во иднина.
  Не е сè така црно-бело, нема ништо лошо во тоа да си дадеме оддишок преку целосно препуштање на уметност на пример, по тежок ден со насмевка да излеземе со некој со кого можеме да се опуштиме и смееме на глупости, или пак дури и по социјални мрежи да споделиме само некој мал убав момент и слика со широка насмевка. Тоа не значи дека си фејк, туку е одбранбен механизам и олеснување.
  Бегството од реалноста не е само штетна, одбивна појава и воопшто не се сведува на лажење и преправање пред други луѓе, туку станува негативно и алармантно кога кај некои луѓе ќе се претвори во тоа и ќе стане константен дел од нивниот живот. Сепак, позагрижувачки и за размислување дури и од оваа крајна варијанта е самата реалност, она со кое животот и општеството (стресови, здравствени и семејни проблеми, финансиска неможност) ги тера луѓето сè почесто да бегаат од неа во каков било облик.
   
  На Tanjamm, P.S.love, Purplelilac и 4 други им се допаѓа ова.
 7. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.672
  Допаѓања:
  19.600
  Пол:
  Женски
  Да.Сите.
   
 8. Catnight

  Catnight Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2016
  Пораки:
  275
  Допаѓања:
  694
  Ја баш бегам од реалноста баш затоа што реалноста е срање, секој гледа да те повреди на начин и пак да си ти крив. :|
   
  На Tanjamm, Aquamarine93 и buba4e89 им се допаѓа ова.
 9. Asistentkа

  Asistentkа Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2017
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  4.538
  Пол:
  Женски
  Да бегаат од реалноста кога премногу боли.
  Сите бегаме да не се лажеме.
  Кој помалку кој повеќе.
   
  На Purplelilac, Rama и hermosa им се допаѓа ова.
 10. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.523
  Допаѓања:
  29.017
  Пол:
  Женски
  Бегаме...
  Одбранбен механизам или што и да е не знам.
  Кога-тогаш ќе не стигне, па се соочуваме. :)
   
  На Tanjamm, Rama и hermosa им се допаѓа ова.
 11. Matotheja

  Matotheja Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  920
  Допаѓања:
  8.074
  Пол:
  Женски
  Да, сите бегаат, само некои се свесни за тоа, а некои не. :/
   
  На Rama, Asistentkа и Someonespecial им се допаѓа ова.
 12. Ex Luna Scientia

  Ex Luna Scientia Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 декември 2017
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  844
  Пол:
  Женски
  А како би било кога не би можеле, на ниеден начин да се оградиме од она кое ни се случува? Да не умееме да побегнеме од реалноста?
  Многу полошо.
  Јас за себе ти гарантирам дека би полудела.
   
  На Someonespecial, blonde_supergirl, Asistentkа и 2 други им се допаѓа ова.
 13. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  2.238
  Допаѓања:
  37.852
  Пол:
  Женски
  Бегаме од реалноста кога таа е премногу тешка да се поднеси. Бегаме кога замислуваме сцени што би сакале да се случат. Кога ги замислуваме работите онака како што ние сакаме да бидат. Што би било кога би било... Понекогаш бегството од реалноста е единствено нешто што носи мир во душата, макар и привремено.
   
  На Purplelilac и Rama им се допаѓа ова.
 14. Rama

  Rama Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2011
  Пораки:
  4.049
  Допаѓања:
  46.497
  Пол:
  Женски
  @Amellie13 До збор се согласувам со тебе,и кога би пишувала пост,истото би го напишала :)
   
  На Amellie13 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. alexa_dimoska

  alexa_dimoska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2018
  Пораки:
  151
  Допаѓања:
  941
  Пол:
  Женски
  Не познавам човек кој секогаш е присутен во реалноста, вклучувајќи се и самата јас. Можеби затоа што истата е премногу сурова за постојано да живееш во неа.
  За мене, бегањето од реалноста е сосема нормално сè додека не ги премине црвените линии и личноста не започне да живее во светот на илузијата. После сите ти се криви и станува страшно кога ќе те удри реалноста. Затоа балансот е најдоброто решение.
  Е сега, секој има свој начин да избега од реалноста, некој чита, пишува, друг трча, шета во природа, итн.:)
   
  На P.S.love, Purplelilac, Ники. и 5 други им се допаѓа ова.
 16. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.614
  Допаѓања:
  31.127
  Пол:
  Женски
  Бегството од реалноста на денешницава претставува неизбежна појава.
  Да пронајдеме време и простор за личен мир барем на кратко. Реалноста е премногу сурова за да би можеле да го поднесеме напорното темпо на живеење, а при тоа да останеме при себе. Пожелно е и убаво да се преиспитаме и да си одговориме на прашања за кои немаме време, а не треба да ги ставаме на листата на одложување.
  Оддалечувањето од реалноста е тест на проверка колку сме останале достојни на себе, а при тоа да бидеме дел од мнозинството и случувањата. Границата на препознатливост е тенка, но не е невидлива.
  Се додека знаеме да ја препознаеме тука сме и живееме во секојдневието.
   
  На Purplelilac, Rama и Abeja им се допаѓа ова.
 17. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  18.248
  Допаѓања:
  119.281
  Пол:
  Женски
  Подобро е да не се бега.
  Подобро да се преоди и тој пат за во иднина полесно да се справите со ситуациите.
  А иднината секогаш ќе носи реални случувања.
   
  На Tanjamm и Rama им се допаѓа ова.
 18. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.108
  Пол:
  Женски
  Реалноста е субјективна. Поточно, можеби и не е, ама луѓето субјективно ја восприемаат и проектираат.
   
  Последна измена: 7 февруари 2018
  На Prijatelot, Rama и Briar Rose им се допаѓа ова.
 19. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  4.903
  Допаѓања:
  112.704
  Пол:
  Женски
  Бегство не постои. Никој никогаш не може да избега од реалноста затоа што реалноста е се околку нас што може да се допре, и се во нас што може да се почувствува. Каде и да се завртиме да бегаме - реалноста е таму. Можеме да одбиваме да ја прифатиме или измениме кога не ни се допаѓа, но тоа не го менува фактот дека таа постои. Можеме да имаме и искривена слика за реалноста, ама, евентуално, ќе бидеме “мавнати” од она како што навистина е.

  И да, не секој мора да знае каква е нашата реалност, па оние кои не сакаат да споделат нешто со другите, воопшто или делумно, тоа е нивно право.
   
  На cresa-jagoda, Tanjamm, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
 20. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.220
  Допаѓања:
  54.833
  Не отвори веќе ваква тема? За една твоја пријателка што лажела за каде била на одмор?
  Бегање од реалноста не е свесното лажењето, филување, измислување. Бегање од реалноста е сосема друг проблем.
  На пример, дечко и е љубоморно копиле, а таа се теши дека ја сака, затоа е љубоморен.
   
  На Nigredo Odor, Rama, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.