1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали македонскиот и бошњачкиот народ имаат иста судбина?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Tanjamm, 15 септември 2019.

  1. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    A Makedoncite se varijacii na Bugari ili i oni se na Srbite? Hahaha kolku se nemalo uceno istorija se nekoi mutni vodi izlegoa..
     
    На Роберт 7 и MeckaCia им се допаѓа ова.
  2. MeckaCia

    MeckaCia Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    804
    Допаѓања:
    1.434
    Пол:
    Женски
    Ве молам пред да зборувате или отварате теми малку информирајте се малку, не постои бошњачки јазик постојат Бошњаци кои зборуваат босански јазик секако модифициран и изменет
     
    На resenska, Роберт 7 и Minci13 им се допаѓа ова.
  3. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Najgolemata zaguba vo ova opstestvo e tastaturata bidejki e dostapna za sekoj..Sekakva glupost napisana a od sekoja recenica se cita edno:NEinformiranost i mnogu malku procitani knigi !
    Vi ja preporacuvam knigata Sevdalinka napisana od zena koja ne e muslimanka,koj uspee do pola da ja procita a da ne preplace i glava da go zaboli jas mu podavam raka !
     
    На jasbi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Eеве појасни ни, оти сум читала дека во Сребеница родителите се бунеа дека во сведителства кои ги даваат во Република Српска пишува јазик на Бошњачкиот народ, а требало бошњачки јазик. Друго, гледав интервју со еден доста познат писател од Босна, и тој објаснуваше дека постои босански јазик, иако тоа го негираат, човекот работи во Босански институт, исто како што се нашите во Институт за македонски јазик. Ама чекај сега, и нашиве политичари кога воведоа настава на босански или бошњачки, го нарекоа тоа настава на бошњачки јазик.
     
  5. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Eve kaj nas mnogu roditeli vo nasite institucii se bunat zosto ne postoi torbeski jazik ili gorjanski vo dokumenti tuku ima opcija makedonski albanski turski bosnjacki i drugo..
    Toa vekje ako navleguvame vo sitni crevca ke najdes se i sesto no glavnata poenta ti ja objasniv gore se nadevam bev jasna i opfativ se sto trebase :)
     
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
  7. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Vo Republika Srpska postoi ogromna netrpelivost za Bosnjacite :) Prv Veljko Raznatovic koj ziveese vo Banja Luka stavase odvratni statusi za muslimani drzavi jazici itd..Pretpostavuvam sakaat bar nekakvo priznanie eve ne znam ..od druga strana pa Sitel postojano ima objavi so megjuetnicka netrpelivost bidejki neli Latas tuka stoi kako eden od najgolemite nacionalisti i ne treba da se oslonuva covek na niv..Kako drugive televizii nisto vakvo nemaat spomnato?
     
  8. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    Vo Bosna postoi populacija koja zbori ist jazik a go narekuvaat so tri razlicni iminja.Toa e paradoks.Lingvisticki toa e ist jazik.Politicki toa se tri jazici.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Па немаат спомнато, затоа што е банално да пренесуваат сите медиуми ваква вест од земја од регионот. За нас не е приоритет ова, но тоа не значи дека е лага. Нашите медиуми преземаат од регионалните. Кој е тој Вељко?
     
  10. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    Na Balkanot site selski mesni zaednici pocnaa da formiraat svoi jazici.Toa e uste eden dokaz deka malite lugje patat od golemo ego i kompleksi.
     
  11. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    36A79BE6-C0F3-4052-B939-F39D911367EE.jpeg
    Sitel mnogu pati e proglasena za najlazna platforma na nasive prostori..Ako se razbiras od statistika znaes za koi istrazuvanja ti kazuvam :)
    Ne znaci deka e laga no ne znaci i deka e vistina :)
    Veljko e sin na Ceca i Arkan :)
     
    На MeckaCia му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Не ме сфати, сите наши медиуми ако им треба за Босан вест ќе земат од Аваз, Слободна Босна, од српски Курир, а се е тоа преземено од босански медиуми, измислици нема, лажна вест може да се пушти за некоја глупост кај нас. И српски Курир зема вести од босанските и хрватските за она што таму се случува. Има во текстот имиња, преземиња, функции, тоа не може да се измисли. Инаку, со вакви потези само доведуваат до заблуди трети страни за тоа кој е јазикот, генезата, нацијата итн.
     
  13. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Ne e bitno dali se nasi nivni..Ete ja slikata gore,samo toa mi bese poentata.
    Ne se vika za dzabe zolta stampa :)
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.004
    Допаѓања:
    11.124
    Грешка си, ова е граѓанско новинарство, третира проблем, жолта штапма третира дали се развела Карлеуша и дали фотките од Врањеш се нејзини. Од фелата сум, затоа да пишам.
     
  15. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.062
    Допаѓања:
    18.028
    Пол:
    Женски
    https://mk.wikipedia.org/wiki/Бошњаци

    https://mk.wikipedia.org/wiki/Македонски_Бошњаци

    Каде што живеам сме мешано населеније, Македонци, Бошњаци и мал дел Албанци. Мојата улица ја викаат Бошњачка, зошто повеќето фамилии се Бошњаци. Самите се декларираат како Бошњаци претежно потекнуваат од Санџак кој се наоѓа во Србија. Зборуваат босански со измени некој... муслимани се. За сиромашни можам да кажам за комшиите во моја околина и тие што ги знам ниеден не е сиромашен. Сите имаат по некој бизнис и тоа претежно во странство, а и овде. Многу се држат меѓусебе посебно фамилијрно. Како народ се слични на нас, со комшиите супер си живееме, а имам и многу пријатели бошњаци и со нив сум многу блиска.
     
    Последна измена: 18 септември 2019
    На ZAHRA, mssuniquee, MeckaCia и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Ima bosnjacko maalo vo Cair..Vo zivotov moj ne sum videla poslozni Makedonci Bosnjaci i Albanci na edno mesto.Bravo!
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    Zatoa najgolem del od Makedoncite se iselija od Cair :D
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Razbiram bidejki ete po nekoja slucajnost imam nekoj doma vo televizija i novinarstvo.
    Ne vikam deka e laga,no ne vikam ni deka e vistina :)
     
  19. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Topansko,Butel,Radisani,Star Cair e polno so Makedonci.Greska si,za moja teritorija moram da si odbranam hahah :)
     
    На mssuniquee и MeckaCia им се допаѓа ова.
  20. Lancier

    Lancier Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2019
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Машки
    Nekogas vo Cair Makedoncite bea mnozinstvo.Sega gi nema nitu 20%.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.