1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали мајонезот е штетен за косата?

Дискусија во 'Коса' започната од N.Lara, 12 април 2011.

 1. N.Lara

  N.Lara Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Ако ставам мајконез на коста дали да почнам од коренот до врвовите и колку време да останам така ве молам кажете побрзо и колку пати да ја измијам косата потоа :D
   
 2. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  Дали мајонезот е штетен за коста

  Вистинскиот мајонез содржи масни киселини и протеини, кои што ја негуваат косата. Но, внимавајте при употребата на мајонез или маслиново масло како регенератор, затоа што многу тешко се отстрануваат од косата.

  Јас не би ставила никогаш мајонез на косава, има толку препарати , маски за коса и регенератори. Сепак ако ставаш, ставај на врвовите само, ако ставиш на цела коса како што ставаш шампон, одмивање АМИН!
   
 3. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Дали мајонезот е штетен за коста

  Прашај ја Лилит за ова дали е штетен или не :D
  Лилит, не ми се лутиш, нели? :wasntme:
  Јас не би ставила никогаш, поарно ќе си ставам маслиново масло, бадемово, рицинусово, него ли да мирисам на хот дог со денови, ма колку и да бил корисен за косата. Па штетно е самото тоа што ќе се миеш цел ден, колку што ќе ти ја измазни косата, од водата за плакнење и шампонот ќе ти се исуши повторно :D Што знам :D
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.716
  Допаѓања:
  150.558
  :D
  Не бе,стави си,стави си.Добар е!Толку е добар,што за цел живот ќе ти биде доволно еднаш да ставиш!
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. N.Lara

  N.Lara Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Јас си ставив малко на целта коса и одма го измив само 2 пати со шампон иначе многу ја прави убаво косатаа
   
 6. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  Ама прво осигурај се дека ќе снема вода... :rofl: :rofl:

  Извинете за офф топик, ама толку се смеев прв пат кога прочитав... :D
   
  На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Desapointed

  Desapointed Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2010
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  6
  Не знам дали е штетен ама ако ставаш стави само на врвовите затоа што нема да можеш да ја измиеш ке ти биде мрсна :)
   
 8. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  вистинскиот мајонез ( оној кој содржи маслиново масло ) логично е дека е убаво да се става на косата, ја омекнува, но овие денешните мајонези ретко кој содржат маслиново масло, сите содржат обично сончогледово масло, и плус содржат конзерванси, адитиви, ароми, разни хемикалии кои се штетни. Многу подобра варијанта од ставање на мајонез е ставање на домашна маска од јајце и маслиново масло. Се мешаат овие две состојки, се мачка косата и се остава така да стои 1 час. Потоа е мие...и резултатите се феноменални! :D пробајте :)
   
  На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. N.Lara

  N.Lara Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  1 јајце се става така?
  и колко се става маслиново масло?
  се мачка од коренот или?
  фала во секој случај :D :D
   
 10. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  а не никогаш не би ставила мајонез на косата ;) :D :D
   
 11. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски

  да едно јајце мене ми е доволно и повеќе маслиново масло му ставам убаво мешам да се добие хомогена смеса. не мачкам од коренот туку од половина коса надолу. одлично е за суви врвови :)
   
 12. N.Lara

  N.Lara Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  фала,ке пробам :D
   
 13. Teresa94

  Teresa94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  108
  Јас ставив мајонез на мојата коса и ми ја омекна, а таа ми беше сув, разлетана и изгорена а сега воопшто не ми е оштетена. Мајонезот е подобар и од регенераторот :)
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 14. barbiche

  barbiche Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  120


  како ти беше изгорена т.е. оштетена а сега не ти е.? :o
  ајде да речиме дека мајонезот ја прај косата поарна.. ама до толку
  јбг. нема шанси..!! :)
   
 15. Teresa94

  Teresa94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2011
  Пораки:
  326
  Допаѓања:
  108
  Не знам зошто ама сега си е мека како таа што не е изгорена и не се разлетува :) .
   
 16. MoreNa-22

  MoreNa-22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  386
  Допаѓања:
  76
  понекогаш ставам мајонез многу ми ја омекнува ама ме нрвира дури ми стои на главата
   
 17. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Мислам дека веќе и солна киселина да ви кажат да ставите, ќе резмислите да го направите тоа. Девојки ај остајте си ги косите на раат. Не ги малтретирајте многу со фенови и преси, фарби и бланшеви. Летно време е, може да си ја носите врзана.
  Плус си постојат препарати и маски за нега на коса, има и некои од природни состојки кои што се нормални.....ама мајонез бе?! |(
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Mashnichka

  Mashnichka Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  26
  Немам слушнато дека мајонезот е добар или лош за косата,
  а уште помалку дека можеш да ја мачкаш со него сепак во ниеден случај
   не би го употребила не ми се допаѓа а и имам слушнато 
  дека од него се ствараат црнки на лицето посебно во 
  пубертетот незнам дали има вистина во тоа но ете . :angel:
   
 19. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.069
  Допаѓања:
  8.096
  Пол:
  Женски
  Очи боде темава, па не успеав а да не пишам! Дали мајонезот е штетен или не за косата незнам !! Не сум ни пробала да ставам, јас мајонезот само го јадам и тоа поретко пошто знам дека е штетен за лицето и дека предизвикува акни!

  бај д веј, со секоја почит ама се чудам како темава уште не е во канта?! :o :?:
   
 20. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.401
  Допаѓања:
  3.931
  Пол:
  Женски
  :D :D :D

  во комбинација со кечап аоо каква блескавост и дава на косата :rock:
  уште што нема да прочитам :swear:
   
  На Lepaaa му/ѝ се допаѓа ова.