1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали мајонезот е штетен за косата?

Дискусија во 'Коса' започната од N.Lara, 12 април 2011.

  1. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски

    Може и сенф со оваа комбинација-за ревитализација, некои ставаат и зачини-претежно кари и чили (тие да ти биле против првут). :lol: :rofl: :lol: :rofl: :lol:
     
  2. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    МАЈОНЕЗ на коса? омг. Ја ни во уста не го ставам а не па на коса :lol:
    мислам дека ќе ти биде многу мрсна косата ако ставиш...
     
  3. vaga95

    vaga95 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.036
    Јас имам користено мајонез како некоја маска да речам пред миење на косата, се нанесува на цела коса и се остава 15 тина минути после со помош на шампонот се одстранува а после навистина косата има подобар сјај помека е :D
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.946
    Допаѓања:
    20.449
    Пол:
    Женски
    Јас незнам зошто толку ја исмевате темава, кога немате користено не коментирајте кога не ги знаете резултатите. Косата е стварно многу поубава откако ќе ставите мајонез, знаат тие што пробале и ова не е ништо ново мајка ми мајонез и ставаше уште пред 10 години, косата и беше крајно оштетена ја бланшираше 2-3 пати за да ја направи плава и после и беше преоштетена и да ви кажам од мајонезот ја поврати малку, ја направи 2-3 пати со мајонез, се става како маска. Значи резултатите беа одлични ;)
     
    На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Мајонез на коса? :o

    Секоја чест на храброста , јас не би ставила никогаш. Постојат толку многу видови на маски и регенератори , масла.. кои имаат солидни цени.
    Секој си знае што најмногу му одговара.
     
  6. fierce

    fierce Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    239
    Допаѓања:
    179
  7. Acerola

    Acerola Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    537
    Допаѓања:
    630
    Најверојатно не е штетен.Пред некој ден бев на фризер и ја прашав фризерката што да и ставам на косата која додека бев на одмор ми стана прилично по сува,од сонцето а и од солената вода.Таа ми рече да си ставам мајонез измешан со една жолчка од јајце и маслинов зејтин.Малку бев скептична додека читав по форумот за ставање мајонез на косата,ама бидејќи самата таа ми рече дека се добива добар резултат за сува коса,тогаш можеби и ќе пробам.Па ќе ви кажам :)
     
  8. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    8.092
    Пол:
    Женски
    Де бе,како сте се уплашиле и згрозиле од мајонезов па па...па некои го јадат дури и не им е грозен,не па за во коса. ;) Па шампонот и вода и решен проблем.
    А за штетен,не ми се верува дека е штетен,пошто состојките се масло,јајца,оцет и речиси во секоја домашна маска за коса ги има.Не може да ти ја изгори косата па да е штетен,во најлош случај да ти ја замрси многу ако претераш.
    Јас уште ова го немам пробано :lol: ,а би пробала.За ефектите ќе ве известам.
     
  9. CrystalNoir

    CrystalNoir Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    92
    Сум пробала има добар ефект негувана и многу сјајна коса
    но е малку потежок за отстранување па треба три пати шампонирање
     
  10. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    А не сфаќам шо ви е толку чудно дека мајонезот се користи за ревитализација на косата? Имам пишано претходно во темава, да, добар е за косата бидејќи содржи јајца и маслиново масло. Па нели ставате јајца на косата? Тоа не ви е гнасно!? |(
     
  11. MeniPedi

    MeniPedi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    1
    Имам ставено еднаш мајонез на косата и да ви кажам дека многу ја омекнува но многу тешко се мие. Подобра варијанта да си направите дома 'мајонез' од јајце и маслиново.Силно измиксајте ги во блендер и се добива хомогена смеса -која полесно потоа се мие од косата ;)
     
  12. N.A.T.A.S.A

    N.A.T.A.S.A Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    486
    Прв пат слушам ама не би ни пробала!
     
  13. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Е баш вечер ке пробам ...
    Пуста љубопитност .... :lol: :lol:
     
  14. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    И најкорисен да е, пак не би ставила, покрај толку многу препарати. Што знам, гадно ми е некако, премногу е мрсен и грдо мириса.
    Инаку мислам дека за сува коса е корисен...
     
  15. bal0n43

    bal0n43 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    81
    За ова со мајонезов прв пат дознавам од вас. Досега сум слушала дека бил штетен за лицето демек, излегувале ф’ски, а колку е добар за косата не знам.
     
  16. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Пошто не бев во можност да се уклучам на фемина два дена, сега ке пишам за моето прво искуство со дотичниот мајонез :

    Првин ставив на сува коса мајонез, па ми текна ај ке ја натопам малку косана, и така си отседе здрави 20 мин... Дојде главниот момент да ја измијам нели...
    Арноооо ама шампонот при крај да ти бил :( И така ја измив еднаш со шампон, после со гелот за туширање(чоколадниот :doh: ) и се изми некако.
    И сабајлето искрено нишо посебно не видов хаххаха ...
    Нареден пат мајонез салаата правење ...

    Пуста љубопитност бре :x
     
  17. Maeeeee

    Maeeeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    104
    Не би пробала со мајонез...Со пиво може ке пробам и ке пишам... :lol:
     
  18. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.389
    :o Прв пат слушам за ова!

    Можеби е корисен, не велам не, еве и некои што имаат пробано тврдат дека има ефекти.
    Ама сепак, јас не би го ставила на косата. Немам толкава храброст :D
    Постојат регенератори и маски за коса кои мирисаат многу поубаво и се мијат многу полесно, а сепак имаат исти/слични ефекти. :)
     
  19. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    значи нели има оцет, киселини во мајонезот??? како може да е тоа добро за косата?
    Боже Господе што не ќе чујам ! :x
     
  20. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Мајонезот воопшто не е штетен за косата, напротив ги храни испуканите врвови, плус и јајце има во мајонезот кое исто така е олично за оштетена коса. Јас лично сум пробала и се мие косата, ништо поубаво нема од природна маска и 100пати е подобра од сите маски кои се вештачки, а само добро мирисаат.