1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали можеби имам сида?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од silvija20, 30 август 2010.

  1. gogo jj

    gogo jj Нов член

    Се зачлени на:
    4 септември 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    hshs
     

    Прикачени фајлови:

  2. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.699
    Допаѓања:
    42.901
    Пол:
    Женски
    Може преку рана ама ако те допре со крв или такво нешто.А ако имаш само рана и те допре со рака не може
     
  3. gogo jj

    gogo jj Нов член

    Се зачлени на:
    4 септември 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    ima organizacija zaedno posilni dosta mi pomognaa testovite se besplatni i odma gi davaat
     
  4. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123
    За да се пренесе вирусот при орален секс, потребно е вршителот на дејството да има ама баш онака рана која крвари во устата. Внатре во устата се лачи плунка која делува против вирусот и го неутрализира одма. Шансата да предсемена течност/вагинална течност/семена течност допре до таква раничка постои, но е многу тешко на тој начин да се пренесе вирусот... Од самата Ph вредност е невозможно. Е, сега, ако баш постои некоја рана, дупки, ваден заб и место кое крвари баш онака обилно - тогаш шансите се поголеми.
     
  5. gogo jj

    gogo jj Нов член

    Се зачлени на:
    4 септември 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    utre gi zemam rezultatite pa kje vidime
     
  6. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Нема шанси за четири дена да почне манифестација на симптоми од ХИВ.
    За четири дена нема ни на тест да се покаже, доколку имаш.
     
    На Disconnected_ и tamche995 им се допаѓа ова.
  7. Evagj

    Evagj Нов член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали може да се пренесе преку обетки? Јас најдов обетки, ги исчистив со чист алкохол, на нив немаше никаква крв ама за секој случај,и денес го носев ама цело време ме јаде да не имала особата што ги носела некој вирус. Читав дека можело сида да се пренесе преку игли па затоа овој сомнеж почна да ме јаде. Може ли или не?
     
  8. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Не ставајте на кожа сешто ќе ви дојде под рака. Шансите се минимални, скоро никакви да имаш било каква болест, а не пак ХИВ. Сепак, тестирај се 3-4 месеци подоцна.
     
    На Evagj му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    Хив не живее долго надвор од тело, на отворено. Значи- не.
     
    На tamche995, H.VAGA, Evagj и 2 други им се допаѓа ова.
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.941
    Допаѓања:
    278.461
    ХИВ вирусот надвор од телото, на воздух, мислам дека е активен само околу 1.5 минута.
    Шансите за хепатитис ц се x10, хепатитис б x 100.
    Не само што сигурно било подолго изложени на воздух, туку и си дезинфицирал... би рекла не.
     
    На Evagj и WildMk им се допаѓа ова.
  11. еленагхс

    еленагхс Активен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2018
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Пре две години имав незаштитен однос, сега прв пат ми се појавува херпес и отечени жлезди досега не сум имала после неколку дена почнаа да ме болат непцата читав по интернет дека се можни симптоми на хив и испаничив многу незнам што да мислам бев на забар ми кажа дека од пад на имунитет можное да ми се дешава и поради тоа што носам протези аманезнам све на тоа ме тера да мислам а страв мие да појдам дасе проверам да не дознае некој плус незнам ни каде се прават такви испитувања не сум од скопје
     
    На Tekkyi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.110
    Допаѓања:
    100.228
    Пол:
    Женски
    преку ига се пренесува ако лицето кое има ХИВ вирус се боцне и одма после него со истата игла на која има крв се боцнеш и ти. Не се пренесува на начин ти како што мислиш.
     
  13. Saraa

    Saraa Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Pisi mi lp
     
  14. butterfly.285

    butterfly.285 Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2019
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Ај малце кажете ми за сидата дали може да се пренесе преку лижење,односно денеска се деси тоа да му го лижам и незнам после тоа некако како да неможам да се искашлам убаво,нос ми е затнат..дали се тоа некакви симптоми на сида или само настинка пошо заспав со мокра коса минатата вечер???
     
  15. ninja35

    ninja35 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    2.682
    Допаѓања:
    88.170
    Ако немаш СИДА, тогаш голема веројатност е да имаш Ебола... таа полесно се добива од лижење...
    А и од мокра коса се добива....
     
    На marija305, Herrera, candy.cane и 7 други им се допаѓа ова.
  16. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.379
    Допаѓања:
    35.753
    Драга , орален секс се вика тоа, или фелацио, пушење вулгарно, лижење за друго се користи.
    Едуцирај се , аман , како се пренесуваат болести. Прво учење , па пракса , не обратно.
     
    На Kimberly11, tamche995, butterfly.285 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. A_star

    A_star Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    1.590
    Пол:
    Женски
    1: Не, немаш сида
    2: Следен пат едуцирај се, прочитај, го имаш чичко Гугл, пред да се брукаш на социјални мрежи.
     
    На butterfly.285 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Sunlightwoman

    Sunlightwoman Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Ve molam za pomos. Se somnevam deka mozebi imam sida t.e hiv virus. Momentalno sum verena i sum 8 godini so verenikot, no pred nego imav odnosi so tip koj mi bese decko. Tipot bese golem zenkar, me izneveruvase a ako ne gresam odese i so prostitutki(toa go doznav podocna). Koja e verojatnosta da me zarazil so sida? Bev mala i glupava i nekolku pati imav odnosi bez zastita. Sega slucajno citajki za sidata, procitav deka mozno e simptomi da ne se pojavat i poveke od 10 godini i sfativ deka seuste postoi moznost da bidam zarazena. Svetot mi se rusi ovie denovi. Planiram da odam da s eproveram, no ke mozam duri od ponedelnik.
    Zavcera zemavme krv so verenikot, pravime redovni proverki i zabelezavme deka i dvajcata imame niski leukociti. Na internet pisuva deka sidata moze da e pricina za toa. Sega uste povekje paniki me fatija posle rezultatot. Pocnav da zamisluvam deka sum zarazena i sum go zarazila i nego. Navistina ne znam sto ke pravam.
    Ako se prenesuva taka lesno neli site ke bea zarazeni? Iskreno ne poznavam par koj nemal odnosi bez zastita. Ne znam sto da mislam, mozebi samo se tesam. Ve molam za vase mislenje i izvinete za latinica nemam poddrska na mob.
     
  19. Disconnected_

    Disconnected_ Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    А бившиот твој има сида или самата си заклучи?
     
  20. Sunlightwoman

    Sunlightwoman Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Ne sum vo kontakt, samata pomisla deka odel so mnogu devojki me ubiva.