1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали можеби имам сида?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од silvija20, 30 август 2010.

  1. Disconnected_

    Disconnected_ Активен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Не е единствен што одел со многу девојки и не мора да значи дека има сида но ако толку те загрижува направи тест но мислам дека мали се шансите сепак тоа се само твои претпоставки а и очигледно е дека паника те има фатено а можеби си и хипохондрик па затоа така размислуваш.
     
  2. Sunlightwoman

    Sunlightwoman Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Znam deka e taka, ama da, golem hipohondrik sum i sega so rezultatite koga se poklopi se, gotovo mislam deka toa e toa.. ke odam sigurno no moram da cekam do ponedelnik ne sum vo moznost pa zatoa rpasav za mislenje. Sepak fala.
     
  3. Unicornus

    Unicornus Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2019
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Треба да одиш и да се провериш, вака не можеме да ти помогнеме. Оди најбрзо што можеш за ти да си раат и да не си правиш стрес на организмот, не е некоја процедура, се испитува преку крв. И да си ХИВ позитивна не значи дека имаш СИДА, ти можеш да го имаш вирусот но тоа не значи дека ја имаш и болеста.
    Пробувај да не паничиш, почекај дур да добиеш резултати. И да имаш ХИВ, денес има терапија со која можеш да живееш нормален живот.
     
  4. nora mora

    nora mora Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2019
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Mozebi imate grip ili nekoe drugo virusno zaboluvajne so mozi da ima pad na leukocitite, sega e takva sezona. Od kaj odma ti tekna za Sida. Kade sansite ti se 1%.
     
  5. Sunlightwoman

    Sunlightwoman Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Da, ke odam, no dodeka cekam, neizvesosta ke me ubie. Za kolku vreme davaat rezultati da ne znaes? Se nadevam za brzo.
    Inaku da, znam deka so hiv se zivee, ama pominaa mnogu godini od togas bas zatoa i se uplasiv. Sepak fala.

    Pa ne sme bolni ni nastinati, i zatoa ne znam sto bi mozelo da bide. Za sida slucajno procitav na internet i pocnav da razmisluvam ama rekov koja e verojatnosta. No od zavcera posle rezultatot, citav pricini za namaleni leukociti, i sidata bese edna od niv, i bukvalno ne mozam da se sredam so mislite. Zatoa resiv da pobaram mislenje. Neznam iskreno koi se sansite, znam deka deluva malku verojatno oti site imaat odnosi so decko a mislam retko koj se proveruva, ama pak od kade znaes....
     
  6. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Колку ти се леукоцитите?
     
  7. Sunlightwoman

    Sunlightwoman Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    white blood cells - 3.4
     
  8. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Ниски се точно, но не мора да значи дека имаш ХИВ. За да си сигурна провери се, но јас мислам дека за 10 години би се јавил барем некој симптом.
     
  9. Sunlightwoman

    Sunlightwoman Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Dali bi bile postojano niski ako sum zarzena so Hiv? Redovno ispituvam krv i prethodniot pat pred nekolku meseci bea dobri. I dali znaes od sto drugo moze da se niski?
     
  10. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Најчесто опаѓаат при вирусни инфекции или после терапија со антибиотик. Инаку ХИВ вирусот различно прогресира кај различни луѓе и латентната фаза трае различно па не можам да кажам дали бројот на леукоцитите е постојано намален.
    Ризик постои, нема да те тапшам дека не, затоа испитај се и мирна ти глава. Во меѓувреме пробај да не си правиш филмови. ;)
     
    На Sunlightwoman му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    За 10-15 минути добиваш резултати.
     
    На Unicornus и Sunlightwoman им се допаѓа ова.
  12. Sunlightwoman

    Sunlightwoman Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    50
    Пол:
    Женски
    Devojki, samo da vi kazam deka se testirav za Hiv i testot bese negativen. Vnatre vo sebe znaev deka mora da bide taka so ogled na toa deka sum so verenikot mnoogu dolgo, ama sepak mi e milo sto go napraviv testot. Jas sum golem hipohondrik i koga ke pomislam na nesto se izlozuvam na ogromen stres, pa podobro vaka otkolku da go mislam i vo idnina. Sega malku i smesno mi deluva koga ke vidam kolku golema panika krenav, ama vazno se e vo red.
    Fala za pomosta i vasite soveti.
    Na site koi ste imale nezastiten odnos so decko, vi preporacuvam da se testirate za vas mir. Ne ja sfakjav serioznosta na bolesta dodeka ne pocnav detalno da citam za nea. Zal mi e sto tolku mnogu lugje sme nedovolno informirani. Posebno me nervira toa sto site na koi im kazav deka se testirav, se cudea, nemalo potreba. Od verenik do prijatelki. Tolku nazadno razmisluvame, a se raboti za nesto tolku seriozno. Zalno navistna.
     
    На Someday му/ѝ се допаѓа ова.
  13. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Штом била неотворена, плус си ја измила не треба да има никаков проблем.
     
  14. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    За сите оние кои сакаат да се проверат за ХИВ нека одат во лаб. Биотек. 750 ден и брзи се резултатите.
     
  15. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    2.147

    Немаш потреба за никаква паника! НИ-КАК-ВА!
     
  16. HEPBO3HA

    HEPBO3HA Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2012
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки, брзо прашање. Дали пап може да покаже зараза од хив/сида? Секое добро
     
  17. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.954
    Не
     
  18. Yamaha1234

    Yamaha1234 Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2022
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Zdravo ima li nekoj
     
  19. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.411
    Пол:
    Женски
    Pishi
     
  20. Yamaha1234

    Yamaha1234 Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2022
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Me interesira ako znae nekoj kolku hiv virusot moze da presivee na suvo budejki se naoga vo spermata vaginalniot sekret i krvta ili nekoj drug virus od seksualno prenosliva bolest