1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали можеби имам сида?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од silvija20, 30 август 2010.

  1. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Toa не го измислив јас, туку тоа ми го кажа социјалниот работник кој ме прими на инфективно, кога отидов да се првоверам. И сем тоа, има милиони случаи кои спиеле со Хив Позитивни лица и не го добиле вирусот, па и кај нас имаше случај на девојка која била со оној Нигерскиот фудбалер и не е позитивна, само дошла во контакт со вирусот и организмот и го отфрлил, заради јакиот инмунитет веројатно.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    ауу немој така, каква сида не значи дека одма имаш сида :!:
     
  3. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Ептен си испаничила, мислам дека нема потреба. Добро кој е тој човек? Нели го знаеше претходно, па толку се сомневаш во него ?
     
  4. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    646
    дечко ми со сите девојки имал без кондом што одел по долго.....а со оние со по една вечер носел....па јас сум незнам која по ред па немам сида...... :^) божеее
     
  5. silvija20

    silvija20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Bev da se proveram testot izleze negativen.....ama za uste pogolema sigurnost ako sakam da odam povtortno za 2-3 nedeli...
     
    На HeidiDiWalt му/ѝ се допаѓа ова.
  6. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Eте глеаш, сеа си раат :rofl: Честитки, и ич не се замарај, ако јас се прашувам немораш да одиш пак. Три месеци е фаза на инкубација /хипотетички/ и се зависи од организам до организам, но кај нас девојчињата обично сите с*ања брзо се вгнездуваат, особено затоа што сме млади, кревки, нежни :angel: :lol: и организмот не ни е ојачан и отпорен да се бори цели три месеци со вирусот. Значи процентуално земено вирусот напаѓа многу побрзо кај помлада популација, особено женска. Имало случаи каде вирусот е пронајден една седмица после односот.
    Јас исто така го правев тестот еден месец после односот, советничката ми ги кажа сите формалности, кога тестот излезе негативен ме фати уште по голема паника (кој ќе чека уште два месеци, со тие паранои :worried: ) и на нет го прочитав ова што ти го кажувам, и многу ме утеши. По неколку месеци отидов со другарка која сакаше да се тестира, и го направив чисто ради што бев таму...па беше негативен..
    така да радувај му се на животот, заблагодари му се на господ што те чувал, и внимавај другпат ;)
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. silvija20

    silvija20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Fala Allice NAJMNOGU na svet...ne znaes kolku mn mi pomogna ovaa nedela...prvo se javiv na toj br. od MIA sto mi go dade i od tamu me upatija na dr.mesto...i so sovetive....navistina fala mnoooogu ..SE NAJubavo :D :D :D :D

    [mod-kirilica:2tcmqmvx][/mod-kirilica:2tcmqmvx]
     
  8. Tribbiani

    Tribbiani Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    6
    Дали во рок од 10 месеци после сексуалниот чин хиб може да прерасне во сида или треба подолго време?
     
  9. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.201
    Допаѓања:
    23.963
    најчесто време за вирусот да премине во болест е 8 до 10 години
     
  10. MalataViki

    MalataViki Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Ме интересира дали плати нешто за тестот или не? И дали ти беше потребна здравствена книшка да запишат нешто?
    Иначе не се грижи сигурно немаш сида,не се оптеретувај :D
     
  11. silvija20

    silvija20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    ne se plaka nisto,anonimen e testot samo ke ides vo Drzavna kaj sto e Zavod za zdravstvo mislam pozadi kaj sto e za biohemiski ispituvanja ;)
     
  12. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513

    Не се плаќа ништо и ништо не ти е потребно. Дури ни име и презиме не бараат можеш да си дадеш шшфра или иницијали...
     
  13. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Како и да е ти самата најпрво си требала трезвено да размислуваш! Велам трезвено, бидејки во никој случај не си требала да дозволиш да спиеш со некој без заштита. Ако си знаела дека има повеке девојки пред тебе, те натерал ли некој да го направиш тоа? :^)
    Ајде ок, не е до мене да судам (можеби сум недорасната), но сепак си требала да внимаваш и секако да немаш никогаш доверба па дури ни во постојан партенр бидејки многу лесно можеш да бидеш изманипулирана и излажана. И на крај краева...
    Како можеме ние да ти одговориме дали имаш сида или не? :sweat:
    Ниту знаеме кој е тој човек ниту пак да ги протумачиме неговите зборови. И колку е вистина тоа што тој го зборува најдобро ќе знаеш ако провериш за некое време.
    Ти посакувам се најдобро и во иднина памет в глава. Тоа е најбитно :!:
     
    На candy.cane и WildMk им се допаѓа ова.
  14. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    И заборавив да надополнам...
    Не е само сидата во прашање. Туку постојат и други венерични болести со кои можеш да се здобиеш! Можеби не се толку лоши како сидата ама умеат да бидат и со лоши последици врз твоето понатамошно здравје.
    Мој совет ти е сепак да го направиш тестот, а не како што многумина предтоа прочитав дека те советуваат да не го правиш тоа. :?:
     
    На candy.cane и WildMk им се допаѓа ова.
  15. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Зошто темава е во секс,а не во здравствени проблеми?!
    Валерин,користи опција редактирај ако сакаш да дополниш она што си го напишала во пократок период од половина час.
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271

    Сори незнаев :(
     
  17. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Силвија прво ги погледнав сите коментари, навистина си требала убаво да размислиш пред да го направиш тоа, незнам колку години имаш но без разлика си требала да размислуваш пред тоа да се случи, барем сега има доста информации околу темава. Покрај сидата има милион други венерични болести или инфекцци што партнерот може да ти ги пренесе. Јас би те советувала и еден ПАП тест да направиш чисто да бидеш сигурна дека немаш некоја инфекција. Незнам колку следиш вести пред некоја недела имаше фрапантен податок на заболени од сида кои се претежно малади. Не сакам да те критикувам ниту да те плашам, но внимавај друг пат, и израдувај не со добри вести дека тестот за Хив е негативен.
     
  18. Bokan

    Bokan Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    HIV/SIDA

    Zdravo momci i devojki , pretezhno devojki . . . Se vikam Bojan , pred nekolku dena imav odnos so pripadnichka na crnata rasa , odnosot beshe nezashtiten , jas bev mnogu alkoholiziran a kondom nemashe pri raka a i ochigledno na devojkata ne i precheshe , mene mi bi mi prechelo (da znaev vo momentot) toa shto togash imala dobieno ! utre denta slushnav glasina deka devojkata e HIV pozitivna ! prvo shto napraviv odkako doznav padnav vo nesvest , otkako me povratija i se smiriv nekako ja kontaktirav telefonski , izlegovme na kafe i direktno ja prashav dali toa e vistina , taa mi odgovori deka toa ne e tochno deka toa se samo glasini i celiot toj muabet izlegol od toa shto majka i umrela od SIDA , glasinata beshe deka devojkata go nasledila virusot pri ragjanje . . . jas nea predhodno ne ja poznavav , se zapoznavme istata vecher koga go imavme odnosot . . . sega sum ispanichen , vo depresija i paranoja , i neznam vo shto ne sum samo sum siguren deka ne sum ni blisku do normalata . . . me interesira dali mozham da znam dali sum zabolen volku brzo od odnosot , dali postoi nachin , ili pak simptomi , ve molam pomognete mi

    [mod-kirilica:2mytkdv8][/mod-kirilica:2mytkdv8]
     
    На bubic.k му/ѝ се допаѓа ова.
  19. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    HIV/SIDA pozitiven ili negativen ?

    Како што гледам не си многу информиран во врска со ХИВ/СИДА па еве ќе се обидам да ти појаснам некои работи.
    Значи ако не дај Боже си заразен од ХИВ, ти може да не почувствуваш никакви симптоми, а да го носиш вирусот.
    Друга работа е тоа што треба да изминат барем 3 месеци од ризичното однесување (незаштитениот однос) за да можеш да се тестираш и да утврдиш дали си заразен.
    Мислам дека не треба да паничиш, можеби и девојката не е носител на ХИВ вирусот како и што ти кажала, во секој случај за нареден пат имај на ум дека без кондом не треба да имаш сексуален однос, особено со личност што прв пат ја гледаш, па и во алкохолизирана состојба.
     
    На candy.cane и WildMk им се допаѓа ова.
  20. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    HIV/SIDA pozitiven ili negativen ?

    Само тест. Симптоми тешко, можеш и цел живот да си хив позитивен и да немаш никакви симптоми. Ако девојката имала сида реални се шансите преку однос да ти го пренесе вирусот. Меѓутоа и да си хив позитивен немора да значи дека боледуваш од сида, може никогаш вирусот да не се активира. Шо и да ти кажат на форум или другари никој неможе да ти каже ништо точно. Ако не и веруваш на девојката тогаш тест....а нормално дека не и веруваш коа не ја ни знаеш. Само мислам дека тестот не би покажал веднаш, распрашај се на лекар кога се прават и во кој период
    Значи го знаеш и сам одговорот што треба да правиш....Тука само бараш утеха
     
    На candy.cane и WildMk им се допаѓа ова.