1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали можеби имам сида?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од silvija20, 30 август 2010.

  1. Bokan

    Bokan Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    HIV/SIDA pozitiven ili negativen ?

    vo toj sluchaj koi se shansite da mi go prenela virusot , i koi se shansite da se prenese virusot pri ragjanje od majka na dete :worried:
     
  2. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    HIV/SIDA

    Жалам ама огромни се жансите мајка да го пренесе вирусот на бебето....и ако девојката го има исто така огромни се шансите со сексуален однос она да ти го пренесе на тебе
    Али ко за утеха, не ваља е толку несовесна девојката па да има незаштитен секс наоколу знаејќи дека е хив позитивна....Не е мала работа тоа, се работи за здравје и живот, не верувам дека некој би лажел за такви работи коа веќе искрено си ја прашал. Може пак мајка и не била болна додека била бремена. Не се ослонувај така на трачеви само
     
  3. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.777
    Допаѓања:
    131.183
    HIV/SIDA

    Леле дечко ти си за ќотек!
    Направи нешто, информирај се некаде за тестирање кога и како се прави, иако сега веќе е доцна. Има и некои апчиња кои се земаат идеално до 24 но може да делуваат и до 72 часа по незаштитен однос, ама не се гаранција, а и сега не можам да ти кажам ни како се викаат.

    Види контактирал со организациите што работат на тоа, хера, срце, не знам кои други ...
    Еве некои линкови:
    www.hera.org.mk
    www.sakamdaznam.org.mk

    Има и центри за советување, ама во Македонија, а ти веројатно не си таму. А сигурно има и таму кај што си, види гугл што ќе ти каже.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.179
    Допаѓања:
    23.856
    HIV/SIDA

    Ако се пренесува од мајка на керка, тоа е во текот на бременоста или доењето. Што значи дека девојката со која што ти си имал односи е носител на вирусот целиот свој живот.
    Од друга страна пак, трачеви имало и ке има, и тоа посебно за црната раса.
    Затоа не паничи, почекај некое време и направи тест и ке видиш дали си или не си заразен.

    На некои интернет страни имам прочитано дека прв симптом на пристуство на вирусот е појава на симптоми како на грип по 2 до 4 недели од ризичниот однос.

    Затоа најпаметно тест, и памет во глава друг пат ;)
     
  5. Incubus

    Incubus Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2011
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    9
    Abe sida ko sida ke pomini i to ahahahahahah
     
  6. Tribbiani

    Tribbiani Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2010
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    6
    HIV/SIDA

    Да ве прашам дали доколку на храна т.е кришка леб има капка крв дури и помалку од капка преку јадење можеш да се заразиш со сида или друга заразна болест?
     
  7. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски

    xaxaxaxaxaxaxaxaxax :) E ME HACMEA :)
     
  8. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Не се доплатува. За книшка не знам точно, но не би требало. Не оди анонимно тоа или јас така сум си замислила само? :^)
     
  9. scorpionphoenix

    scorpionphoenix Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    6
    Hiv test

    Ve molam za pomos,
    Pred eden mesec se odnesuvav "rizicno " , se somnevam deka mozebi sum inficirana so HIV virus, sakam da napravam hiv test no jas sum od mal grad , maticniot mi e vujko i mi e mnogu neprijatno od nego da pobaram upatnica za pregled na krv za dokazuvanje na hiv .
    Dali nekoj znae dali moze da napravam hiv test na privatno bez uput od maticen , i kolku odprilika ke me cini ?
    i dali treba da pomine izvesno vreme pred da se vidi deka ima hiv virus ili moze da se otkrie vednash po zarazuvanjeto od hiv pozitivno lice ?
    ve molam koj ima praveno test da kaze kolku cini odprilika bilo da e so uput ili ne.....ve molam kazuvajte brgu bidejki ne spijam veke cel mesec ke poludam ....blagodaram odnapred
     
  10. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.497
    Hiv test

    Инкубација на вирусот е 6 месеци,што значи треба да поминат толку за да тестот покаже сосема точно.
    Да,хив тест можеш да направиш анонимно,без упат,за другите градови не знам,а за во Скопје можеш да се обратиш во Хера и ќе те упатат за понатака.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  11. scorpionphoenix

    scorpionphoenix Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2011
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    6
    Hiv test

    Blagodaram...znaci ke treba edno 6 meseci da ziveam vo neizvesnost....:(((((((((
     
  12. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    738
    Hiv test

    После 6 месеци се прави тест, во било која инфективна клинина, во Скопје или во инфективно во твојот град. Тестот е анонимен и не треба упат. Не мора преку Хера можеш сама директно да одиш да го направиш тестот.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. razmazena9

    razmazena9 Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    а дали може да се пренесе вирусот во случај кога,дечкото свршил на неговиот стомак,па се избришал,а после му го ли*еш тоа место каде што свршил???
     
  14. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    аха да сигурно ке помине-кога ке ти биде истоштен цел оргаанизам, па и од настинка можеш да умреш, ке помине-Боже Господе како размислуваат маживе

    јас се имам доброволно 2 пати тестирано за Сида-од кои еднаш мој колега поранешен ми го правеше тоа преку сакам да знам(смрзнав од страв) ама и двата пати беа негативни :whew:
    партнерот со кој бевме заедно пред неколку месеци и него го однесов на тестирање-што си е сигурно, сигурно си е и тој беше негативен анинимен е, бесплатен е тестот, се закажува и секако треба храброст :)
     
  15. razmazena9

    razmazena9 Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    a znae li nekoj da mi odgovori???
     
  16. razmazena9

    razmazena9 Активен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    a da rascisteme,ne sum sigurna dali deckoto ima sida ama e imal mnogu devojki i e seksualno aktiven pa me zanima.

    [mod-kirilica:2fc77ds8][/mod-kirilica:2fc77ds8]
     
  17. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.643
    Допаѓања:
    95.694
    Пол:
    Женски
    Девојче ако имал многу девојќи не значи дека е Хив позитивен. А ти со кој памет идеш со некој во кој се сомневаш, самосвесно си ја ставаш главата во торба? Не мора да е Хив, имаш уште еден куп други полово преносливи инфекции, на нив не помислуваш? На гордост на помислуваш? Веројатноста е многу мала во твојов случај, но немој да си играш со животот. Ти ако си дошла до тоа да му го лижеш стомак кај што свршил, веројатноста да те зарази со Хив на друг начин е уште поголема.
    Што ви е на вас бе девојки? Зошто си го ставате животот на коцка, што, љубов, ти реков ми рече? Научно докажано, од љубов се умира значи а? И како тоа свесно се впуштате во ризични односи. Не сакам да дискриминирам, имам пријатели од сите социјални групи, нема да речам ништо за нивниот избор, но вашиот избор е многу поопасен. Берете памет у глава и сфатете дека не е се ден за ден, имате блиски кои се грижат за вас.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  18. jessicamakedonka

    jessicamakedonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите ..

    Сакам да прашам дали сидата може да се пренесе преку дркање/лижење а притоа да нема никако полов контакт..т.е само да е дркање ?!
     
  19. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Ти одговорив во другата тема , не знаев дека е дупла , доколку е само тоа не може да се пренесе , без нервози
     
  20. jessicamakedonka

    jessicamakedonka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    уфффф ми олесена ..колку што сум информиран сидата се пренесува само преку секс ..а во мојот случај немаше таков контакт.. во секој случај фала ви мн