1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали можеби имам сида?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од silvija20, 30 август 2010.

  1. kloki

    kloki Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2013
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    130
    абе луге можно ли е женската да има сида до сеа не е имала никаков сексуален однос..?
     
  2. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    кога девојката оди на заболекар а тој работи со заразени инстрименти без да знае може да пренесе инфекција па дури и сида-затоа постои процесот на стерилизација на истите

    од земање на крв со заразена игла без да знаеш можеш исто

    ако девојката/жената толку се плаши нека си направи беслатен тест па да види на што е
    младински центар САКАМ ДА ЗНАМ Водно-3 176-950 работат од 12-17 часот
    Шуто Оризари-2 651-955 од 12-17 часот се закажува
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  3. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Moжеби се занесов малце, ама проблем си имам со лимфниве жлезди на препони па гуглам постојано, барам лек... ама полошо изгледа направив, прочитав дека тоа е еден од симптомите за ХИВ!
    Сега страв у коски имам. Незаштитен однос имав лани во јануари, ама во април давав крв и никој ништо не ми рече кога ми ја проверуваа крвта пред да дадам, ниту пак ми се јави отпосле (нели се јавуваат ако имаш проблем некаков).

    Сега сум наумила ке одам да се проверувам, па да ми кажете каде се прави бесплатно тестирање ако знаете, ве молам.

    Фала ви :)
     
  4. jb82

    jb82 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    228
    Допаѓања:
    298
    Мислам дека ако си дарувала крв имало и проверка за ХИВ. Кога една моја другарка даруваше крв после една недела и се јавија да и кажат дека има Хеп Б, и да оди на инфективно на проверка.
    Така да мислам дека немаш простор за паника, но во секој случај ако сакаш оди на институтот за микро на клиника и можеш анонимно да си провериш ХИВ.
    Тоа е институтот за микро на клиника, односно кога одиш по уличката кон ресторанот Галија, после задниот влез има едни скалички, се качуваш и одма десно е институтот надоле по скалички. Никогаш нема гужва како на микро-лабораторија и можеш слободно да си провериш.

    И дај луѓе КОРИСТЕТЕ КОНДОМИ!!!!!
     
    На WildMk и rakce69 им се допаѓа ова.
  5. ditrih

    ditrih Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    дали може да се пренесе хив преку орален без да има свршено ?
     
  6. Divajn

    Divajn Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    366
    Допаѓања:
    225
    Може
     
  7. mackica-1

    mackica-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Devojki ve molam za sovet ne znam kako da se spravam me ubivaat mislive, znaci kako prvo golem hipohondrik sum, sum pravela testovi za nekolku teski bolesti poradi moi somnezi no ispadnale negativni a sega pak mi se javuvaat golemi somnezi ama okolu HIV so mojot bivs decko so koj sto raskinav pred edna nedela nekolku pati imavme samo oralen sex a on e poaktiven i se somnevam t.e sigurna sum deka i so drugi zenski mozebi imal (so kojznae kakvi kurvetini :@ ) a pred edna nedela raskinavme a nedela pred da raskineme mu rekov deka se plasam od HIV i deka sakam da se proveri i taka ostana, ne razgovaravme poveke na taa tema i posle edna nedela on zestoko predizvika da raskineme bez nrkoja jaka pricina i sega se plasam deka mozebi doznal deka ima HIV i se plasi da mi kaze pa zatoa mi raskina na toj nacin leleee kolku se plasam nemozam da vi opisam, ne mi e tolku za mene kolku sto ne sakam da zarazam vo idnina na primer nekoj sto ke go sakam vistinski ;( moze li vo bilo koja laboratorija da se ispita hiv?:(((((
     
  8. Bluegirl11

    Bluegirl11 Нов член

    Се зачлени на:
    26 декември 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Како може да се добие хив ? освен со пренесување со заразено лице како може да се добие не ми е јасно значи мора да имаш контакт (секс) со заразено лице од хив за да добиеш?? Доколку имаш секс (орален) со лице кое има некоја инфекција (мислам кандида ) освен таа инфекција со ке се пренесе може некако хив да ссе добие ?? Глупо е знам ама паничам
     
  9. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    ХИВ вирусот се добива преку трансфузија (обично во посиромашните земји)и при допир со крв и сперма. Исто така може да се пренеси и преку бакнеж и доколку постојат ранички во устата, но ова е многу ретко. И преку орален секс може да се добие доколку некое од лицето кое го пружа или дава е инфицирано. Како што те сфатив прашуваш дали некој доколку има кандида може да добие ХИВ? Кандидата е габично заболување, додека ХИВ е вирус и тие немаат никаква допирна точка меѓу себе. Истотата доколку некој има кандида и ХИВ се пренесуваат заедно, доколку мислеше на тоа.
    За хив вирусот е потребно да помине определено време за да биде откриен, не се открива веднаш по инфицирањето.
    На гоогле можеш да најдеш многу информации за сидата.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bluegirl11

    Bluegirl11 Нов член

    Се зачлени на:
    26 декември 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Читав ама изгледа не сум сфатила :D инаку дечко ми не е заразен со хив...само кандида имаме па мислев таа оти не се леччила да премине во хив :D глупости
     
  11. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.845
    Расте бројот на заболени од хив.

    Тоа го прочитав сега на вести. Значи трогната сум,онака некој страв без прричина ме фати.. :tmi:
     
  12. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.476
    ^

    Баш прееска во Дневникот на Сител кажаа дека оваа година, значи во рок од скоро 3 месеци има 11 заболени од сида.
    Фрапантни и загрижувачки податоци се ова. :x
     
  13. simon4e123

    simon4e123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    3
    Девојки сакам да ве прашам дали може да сидата да се пренесе само при допирање со раце по половите органи како на пример дечкото прстите да и ги стави во вагината на девојката и обратно девојката кога го фаќа дечкото за пенисот кога е влажен?
     
  14. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Може доколку има постојат некои рани на раката, иако шансите се мали. Сидата се пренесува преку крв и незаштитен сексуален однос,
     
  15. whieeagle

    whieeagle Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    ХИВ вирусот не се пренесува на овој начин. Досега никаде не е пријавен случај на ваков пренос на ХИВ.
    Сексуално, сидата може да се пренесе само преку незаштитен ВАГИНАЛЕН и АНАЛЕН секс. Дури и оралниот секс не е ризик.

    Воопшто немаш никаков ризик ниту потреба од тестирање од овој случај.
     
    На theunforgiven и WildMk им се допаѓа ова.
  16. malecka89

    malecka89 Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Луѓе незнам како да не живеам во страв. Мислам дека сум заразена и се испитав два пати во две приватни лаборатории и тестот беше негативен. Тоа беше во 2012 и сега ми е страв да одам пак да се тестирам. Дали црвенилото на некои места на телото и бубулици може да бидат симптоми на зараза. Ве молам за одговор.
     
  17. whieeagle

    whieeagle Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    Осип (rash) е еден од симптомите на ХИВ, како и на милион други болести, затоа симптомите никогаш не се користат за дијагноза на ХИВ. Како изолиран симптом може да се појави меѓутоа премногу ретко. Најчесто има и други симптоми како покачена температура, болка во грлото, потечени лимфни јазли итн. Но, овие симптоми се појавуваат најчесто 2 до 4 недели по инфицирањето со ХИВ вирусот и се повлекуваат 2 до 4 недели од нивното појавување. После тоа настанува период во кој нема нема никакви симптоми во следните неколку години. Имајќи предвид дека поминаа 2 години од ризичната активност, сметам дека ваквите симптоми немаат никаква врска со ХИВ. Најдобро обрати се кај кожен специјалист за да ја утврди пришината за осипот.

    Што се однесува на тоа дали си ХИВ позитивна, мислам дека нема потреба воопшто да се плашиш, ХИВ вирусот е кревок вирус кој е мн тешко да се пренесе. Исто така, тој е многу редок во Македонија и е главно распространет кај МSM популацијата и нивните сексуални партнери. За да можам подобро да ја проценам состојбата, треба да ми дадеш информации за тоа после колку време од последната ризична активност го направи првиот тест, а кога вториот и каков е типот на тест (доколку знаеш и доколку ти кажале). Дали имаш друга ризична активност од тогаш за која се плашиш и од кој тип е истата?
     
    На WildMk и tessie им се допаѓа ова.
  18. malecka89

    malecka89 Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2014
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски

    Вториот тест беше по два месеца по првиот. Незнам ама многу се плашам од било какво правење на тестови, било тоа за хив или за нешто друго. Пак ќе одам да се проверам и многу сум хипоходнрик. Се мислам дека нешто такво ќе ми се случи.
     
  19. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Уживај. Од толку стрес други болештини ќе си закачиш и имунитетот ќе ти падне. Два негативни теста се нешто. Земи воздух, опушти се. Осипот може да биде последица од многу нешта, па меѓу другото може и како последица од стрес да се јави.
     
    На malecka89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. whieeagle

    whieeagle Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    А дали воопшто имаше ризична активност после која се тестираше? Како и да е, ХИВ тестовите се едни од најпрецизните тестови воопшто направени. Два месеци перид помеѓу тестови гарантира дека си ХИВ негативна за периодот пред тестовите. Мора да веруваш на тест резултатите.

    Лично мислам дека ХИВ не е твојот проблем туку анксиозноста, како што и сама сметаш. Стресот и стравот се најголеми непријатели, посебно кога се хронични. Не сакам да набројувам какви се симптоми можат да предизвикаат, но ги опфаќаат сите симтоми за ХИВ. Зборувај на оваа тема со твојот матичен, кажи му дека си хипохондрик и барај некако да ти помогне.

    Добро е да се тестираш бидејќи многу специјалисти препорачуваат рутинско тестирање секоја година. Тестирај се за сите сексуално преносливи болести со еден тест, не само за ХИВ. Има мн. други покрај ХИВ-от кои се мн полесни за да се добијат. Јас сум сигурен дека немаш ништо, но мислам дека само негативен резултат ќе те разубеди.
     
    На theunforgiven, WildMk, malecka89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.