1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали можеби имам сида?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од silvija20, 30 август 2010.

  1. noname35

    noname35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    7
    Дали во Младинскиот центар Х.Е.Р.А се вршат бесплатни тестирања за хив ?
     
  2. whieeagle

    whieeagle Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    Да, бесплатни и анонимни. Информирај се подетално на 02/3290-395.
     
    На noname35 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. noname35

    noname35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    7
    Моментално без кредит :( А да те прашам дали е така ко шо пишува на интернет дека ти зимаат крв од прст и за 15 минути ти е готов тестот ?
     
  4. whieeagle

    whieeagle Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    Да, од 10 до 15 минути е, од брзите тестови имаат, 3та генерација мислам. Оди кога ке имаш време, не мора да оставиш никакви информации.
    Доколку не си од Скопје, има комбе и врви низ сите градови во Македонија.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    јас пред дена година некаде имав незаштитен однос, веке не одам со тогашниот дечко и сум немала од тогаш никаков, ама баш никаков контакт со машко.
    е сега ме фати грип и ме држи подолго време па гуглајки наидов дека тоа е еден од симптомите на хивот.
    крвна слика правев обична и се ми беше во ред, е сега незнам не ми е јасно кај треба да се обратам за тестови, мислам дека би требало да направам?
    редовна менструација имав од секогаш и се уште имам, немам никакви промени никакви инфекции ништо друго, само омалаксаност кашлам главоболки..вообичаетното за настинка,,
    викам да проверам,макар и за секој случај само да биде, колку да ми биде мирна душата шо се вика.
     
  6. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    Бесплатни тестови имаш во Хера, има погоре некој пишано телефонски број, можеш да се јавиш да прашаш. И јас имам на ум да одам, ама никако да соберам храброст.
     
  7. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    оф незнам што да правам.. не сум од скопје а и мислам дека не сум во некја голема можност скоро време да одам..
    е сега незнам кај нас во мојот град пишува во градската болница ваљда ке му дојде или така нешто... и незнам КОЈ ги прави тие тестови затоа што не сакам тоа да дојде до моите дома...
     
  8. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    Анонимни се тестирањата не грижи се за тоа, само отиди таму каде што си видела дека вршат тестирања за хив.. Секако никој нема да дознае. Секое добро :*
     
  9. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    дали може некој што се тестира да ми објасни стварно се плашам некој д ане дознае..
    кој ти ја зима крвта и тоа како иде,.може баш таа ке ме познава стварно некој нешто некоја информација повеке..
     
  10. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    Нормално ти земаат крв, дали од вена, дали од прст, како и при рутинска контрола на крвта, само што тестирањето на крвта е поинаку. И да те познава тој или таа што ти зема крв имаат морална обврска да не кажуваат на никој.
    Чест на храброста твоја. Не грижи се, се ќе биде во ред.
     
  11. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    не верувам баш во тоа..да дека има морална обврска,...ама во секој случај луге како луге..
    незнам стварно не знам што да правам најискреноо..
    мисливе ке ме утепаат само..ништо друго
     
  12. Петре Прличко

    Петре Прличко Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    385
    Морална обврска додека ти излезеш од соба)
     
    На BurstBerry и vvv123456789 им се допаѓа ова.
  13. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    па и јас го мислам истото...
     
  14. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    И јас мислам цело време на тоа и знам како се чувствуваш. Јас уште утре би отишла да се тестирам, не се плашам некој да не дознае туку се плашам од резултатот и поради тоа си одложувам, а психички попуштам со нервиве затоа што ме убива помислата на тоа. Не знам што би те советувала затоа што и јас поминувам низ таква агонија, хипохондрик сум и се плашам од секакви болести, за хив па да не збориме. Ако имаш храброст оди уште утре, устата на луѓето не можеш да им ја затвориш.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  15. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    па сега се мислам за што може да измислам дека ми треба тој тест за хив..ама како што викаш ти мислам дека повеке се плашам од резултатот.. да отидам скопје некаде каде шо никој не ме знае мислам дека ке имам храброст да го направам тоа
     
  16. BurstBerry

    BurstBerry Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2010
    Пораки:
    834
    Допаѓања:
    1.462
    Таму нема да те прашаат зашто се тестираш. А ако имаш можност да дојдеш во скопје уште поубаво за тебе.
    Многу често, на оние коишто аплицираат за работа во странство им бараат да се тестираат за хив.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. vvv123456789

    vvv123456789 Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    mislam deka ne ovie ovde ke im zdosadime ako sakas mozeme da si pisyvame vo poraki samo jas i ti..sakam da razgovaram so nekogo mislam deka dobro ke mi dojde so tebe,deka go imas istiot strav a i anonimni sme..paa ako sakas pisi mi... :) :*
     
    На BurstBerry му/ѝ се допаѓа ова.
  18. vlatko spasovski

    vlatko spasovski Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Машки
  19. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.846
    Допаѓања:
    133.032
    Пол:
    Женски
    Сите приватни лабаратории прават ХИВ тестови, без упат од матичен, без ништо, цената зависи од лабараторија, јас го платив 900 денара коа ми требаше за виза вадење
     
  20. whieeagle

    whieeagle Активен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Машки
    Грип 1 година по незаштитен однос нема врска со ХИВ. Тестирај се за да ти помини стравот, а да си знаеш дека немаш симптоми.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.