1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали моногамијата е нормална појава?

Дискусија во 'Врски' започната од Aquamarine93, 30 јули 2017.

  1. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Наметната и научена е, зашто е попрактична во рл.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Секако дека е практична.
    Замисли да имаш 5 свекрви?! :o :D
     
  3. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Можеби ќе имам, ама не во исто време. Законот ме штити.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Stormii

    Stormii Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2022
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    995
    Пол:
    Женски
  5. exceptional

    exceptional Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2023
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    313
    Дефинитивно не е наметната, постојат моногамни личности!!Кога ми се свиѓа една личност од сите други ми се гади никогаш не може две различни личности у исто време да ми се свиѓаат!

    Исто и кај животните ја има моногамноста, конкретно кај волците дури и ако им умре партнерот они остануваат верни до крај и немаат друг партнер. И неколку видови на други животни as well.
     
    На Elenpelen и hermosa им се допаѓа ова.
  6. the rabbit

    the rabbit Нов член

    Се зачлени на:
    15 декември 2023
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    22
    Моногамија се појавува со доаѓањето на религијата. Со моногамијата се раѓа потиснувањето на желбите, а тоа доведува до психолошки растројства. Некој ќе помисли дека не сум во право ама ако не постоеше моногамија немаше да бидат раширени во толкав процент душевните болници, сериските убијци, манијаците итн. Не е дека целам на полигамија, јасно е дека во оваа цивилизација неможи секој карактер да го поднеси тоа, само сакам да кажам дека моногамијата си има свои последици, не е толку сјајна, а за тоа е крива религијата и развитокот на глобалната психологија од праисторија па до денес. Мислите дека оние во отворен брак ги имаат истите проблеми како оние да речам нормални брачни заедници? Think about that.
     
  7. Cycloastra

    Cycloastra Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2023
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Машки
    Мене ми е ок. Навика...не дека не ме плат други. Не дека нема бољи од мојата. Ама многу ме нервира изневерување. Треба криење карање нервози за малку секс. Едноставно не вреди за ефектот.
     
    На Youknow и snatch им се допаѓа ова.
  8. Youknow

    Youknow Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.646
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    секако дека е нормално зошто не би било?

    Последните две реченици.... капа спуштам вистина жива
     
    Последна измена од модератор: 3 јануари 2024
    На hermosa, Arjanit2021 и Cycloastra им се допаѓа ова.
  9. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.265
    Па ако единствен проблем у животот ти е у која дунда да го брцнеш, ондак, да, у право си.
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Polyincognito

    Polyincognito Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1.683
    Допаѓања:
    7.376
    @the rabbit Кога на мажи им недостасува дисциплина, не знаат да се контролираат и делуваат според своите емоции, тогаш се раѓаат насилници, убијци и манијаци.

    И имањето повеќе интимни партнери истовремено исто така не е одлика на стабилност. Впрочем, мажи кои само за тоа и размислуваат, се далеку понеуспешни во се.

    Sorry to break it to you, вака новогодишно :~:
     
    На Selena01, eliesaab, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. exceptional

    exceptional Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2023
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    313
    Колку неповрзани глупости изнатреска во еден пост секоја чест, не може секој тоа.
     
  12. the rabbit

    the rabbit Нов член

    Се зачлени на:
    15 декември 2023
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    22
    Зборувам како свест, нити како маж нити како жена. Нека не ве иритираат мислењата ако не можите да ги "сварите". Се работи за еволуцијата на машката психологија вкоренета илјадници години која остава трага во континуитет. Ова е испитување, а не лично доживување.
    Точно, но процентот е голем во причината "моногамија"
    Не знам зошто имаш чувство дека ме кршиш. Прочитај го и погорниот коментар. Не се работи за лично доживување. Се извинувам што ве разочарав.
    Можеби и да се глупости за тебе, во тој случај секое објаснување ќе биди излишно.
     
  13. INNERBEAUTY

    INNERBEAUTY Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2017
    Пораки:
    2.241
    Допаѓања:
    4.761
    Пол:
    Женски
    Ок Вајлд, како ќе кажеш. :yawn:
     
    На Directioner005 и Gosh им се допаѓа ова.
  14. TrueToMyself

    TrueToMyself Активен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2022
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    39
    Пол:
    Женски
    Па да зборуваше како свест ќе знаеше дека една здрава единка која понатаму станува свесна се раѓа во семејство со еден татко и една мајка кои се моногамни *чудесија* ( за тебе тоа е неприфатлив факт пошо е распрскана твојата свест ) и таа единка израснува во нормална и зрела личност зашто си расте со мајка и татко( семејство, заедница, љубов) која не е станата сериски убиец или психопат со распрскана свест зашо гледала нормалност не ненормалност, неМоралност и блуд па за да заврши во душевна болница.
    За потиснување на желби нема благе везе тоа што си го напишал/а да ,точно е дека ако абнормално се потиснуваш себеси за било шо, а не само за сексуален нагон ќе забегаш ама тоа што ти го кажуваш значи дека ние треба нагонски животињи сите да сме па за да неможе еден човек да си го исконтролира нагонот кој по природа е животински и сите растур да се праиме пошо ни прднало дека денес оној или онаа со сини очи сакам да ја легнам па утре онаа црнкињана зашо нели ако не си го потиснам нагонот ќе забегам и ќе завршам во лудница.
    Знам дека е полесно во животот да си најдеме оправдување за работите шо ги праиме, ама мислам дека не ти е тоа решение за цел живот. :)
     
    На Gosh му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.647
    Допаѓања:
    52.637
    Пол:
    Женски
    Не е точно. Моногамијата се појавува долго пред појавата на религијата. Со моногамијата повеќе се осигурало продолжувањето на човечкиот вид и затоа луѓето еволуирале да се во најголем процент моногамни. И не се само луѓето, многу животни исто така практикуваат моногамија, особено птиците.
    Така што, сосема нормална и природна појава е.
     
    На ToksycznaReakcja му/ѝ се допаѓа ова.
  16. the rabbit

    the rabbit Нов член

    Се зачлени на:
    15 декември 2023
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    22
    Мојата свест размислува на поинаков начин од твојата. Треба да прифатиш дека зборувам за испитување. Од друга страна треба да ти е појасно што е Тотем а што Табу за да разбереш што сакам да кажам. Секој карактер не поднесува моногамија, не зборувам општо. Не секој можи да ги контролира нагоните. Што е најчеста причина за развод?
     
  17. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.605
    Допаѓања:
    34.265
    Тоа шо никоја не го убила мужот оти ја варал, и тој истиот не е осудеон од ПАТРИЈАХАЛНОТО општество, и продолжува и понатаму да се онади и коти, на сметка на семејството.

    За разлика од жените. Нив мужите ги убиваат и кога они имаат швалерки, па не сакаат алиментација и за децата да плаќаат. Па и нив ги убиваат.
    Многу ширите муда на женски форуми. Ојте таму на кајгана, мрсете муда.
     
    На Curious cat и ToksycznaReakcja им се допаѓа ова.
  18. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    2.763
    Допаѓања:
    10.582
    Пол:
    Женски
    Интересно мислење имаш. Да ти кажам јас шо мислам. Религијата и законите се единствените шо го спречават машкиот род да полуди скроз и да почне масовно да убива и силува. Па и да краде итн итн....

    Па после нас жените не викаат емоционални а вас мажите логични.... ајде бе.
     
    На Selena01 и Gosh им се допаѓа ова.
  19. ToksycznaReakcja

    ToksycznaReakcja Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2016
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    1.809
    Ако немаш како човек самоконтрола во животов, и сведуваш и донесуваш одлуки врз основа на страст онда имаш проблем да. Мене мислењево ми стои како да си се тапшаш по рамо, луѓето се љубоморни по природа ако навистина го сакаш партнерот ќе ти биде глупо да го делиш, ако не го сакаш и врската ви се заснова само на страст тогаш да и со 50 луѓе ќе ти биде океј да го делиш ама пак ќе кажам вакви врски без врски не траат на долг план.
     
    На TrueToMyself и Amellie13 им се допаѓа ова.
  20. the rabbit

    the rabbit Нов член

    Се зачлени на:
    15 декември 2023
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    22
    Зборувам за тоа дали моногамијата е нормална појава. Ако не се лажам тоа беше темава. Последиците од моногамија се реални, ги среќаваме на секој чекор. Што е вистина? Кој го знае точниот одговор? И моногамија и полигамија се природни појави. Нити едната нити другата незнам дали е нормална. Ако не постоеше брак ќе постоеше брачно советувалиште? Зошто има нетрпение во браковите? Зошто има семејно насилство? Не го бранам машкиот род, од каде ви е тоа? Зборувам за последици од моногамија. Ако зборувам за сензитивна тема тоа не значи дека сум директно вклучен во страната што ја коментирам. Едноставно вие ми лепите етикета, најверојатно зошто не почитувате нечие мислење, па удирате со некоја доза на навреда. Моногамијата можат да ја негуваат оние што нашле љубовна благосостојба. Значи нема нетрпение, насилство, изневерување итн. За жал многу е мал процентот на вистинска љубов. Скокајте колку сакате, зголемениот тренд на изневерување и разводи ја потврдуваат мојата теорија за неодржливост на моногамијата.