1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали некогаш сте посакале да сте машко?

Дискусија во 'Врски' започната од ozbilnazena, 4 јуни 2010.

?

Дали некогаш сте посакале да сте машко?

  1. Да

    310 глас(а)
    83,1%
  2. Не

    63 глас(а)
    16,9%
  1. oktavija

    oktavija Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    100
    Па кога почнаа да стануваат измазнети без ниедно влакно на себе и искварцани од солариум (нормално дека машко треба да се грижи за себе и да се средува, ама па не до толку... изгледа како многу од нас што сакаат да бидат мажи, многу и од нив сакаат да бидат жени :D... ) не ме чуди и тоа да почнат да го "средуваат"... море фала Богу си имам еден исклучок покрај мене, само од ден на ден тие исклучоци се потешко се наоѓаат. Да, сакав порано да бидам машко, нели тие важеа за попривилегирани, ама после еден муабет со една другарка што ми рече ние женските сите сме сакале да бидеме мажи ама да си маж било потешко требало да храниш фамилија, да се грижиш за истата и тогаш подразмислив малку ама нешто друго ми текна: какво хранење фамилија какво носење пари дома кога денес истото и жените го прават, секој себеси се храни со свои пари а познавам и жени што не знаат ни јајце да спржат а мажите им готват дома со прегачата значи нема повеќе привилегиран пол, сите сме еднакви, епа кога сме сите еднакви што ќе ни е да бидеме мажи т.е да сакаме да бидеме нешто што не сме , е сега да беше се исто како пред 10 години друго ќе зборував ама тоа е времињата се такви...
     
  2. MilanoGirl

    MilanoGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    417
    Допаѓања:
    152
    Да, понекогаш ептен посакувам, поготово кога ќе добијам баш тој ден кога заминувам на одмор :) :)
     
  3. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Сум посакала , чисто од љубопитност. Инаку убаво ми е што сум женско :makeup: :lol:
     
  4. girlinlove

    girlinlove Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    10
    па.. 100 пати подобро е да си маско...
    ама и зенско е топ :P
     
  5. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Да! Посакувам да сум машко поради многу причини.
    Тие не раѓаат, иако стануваат родители и учествуваат во тој процес.
    Тие немаат ПМС
    Тие немаат менструација, па за да ги кине стомакот
    Тие немаат толку трошење на време за спремање
    Тие не пеглаат,перат,чистат,мијат садови итн.
    Лесно им е кога ке видиш, но не и многу.
    Они се тие кои што се темел на семејството :)
    Како и да е горда сум што сум женско, би се сменила за машко само на еден ден, на ништо повеќе :)
     
  6. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Да секако, кога сум имала добиено а баш тогаш сум била на одмор.
    Понекогаш и од љубопитност, чисто да видам како е.
    Сепак горда сум што сум женско. :)
     
  7. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    сум сакала многу пати да бидам машко, баш е добро нема да се мачи 8)
     
  8. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Па можеби порано, сега веќе освен меѓу нозете и не правам некоја разлика меѓу мажи и жени. Ако бев машко ќе требаше секој ден да се бричам, да се депилирам целосно, дури и гради, грб(АУЧ), ќе се дотерував приближно временски исто како девојчињата-може и повеќе, единствено немаше секој месец еден-два дена да ми поминуваа во лежење и клукање со кетонал/вентор/аналгин х2/кафетин менструал и немаше да раѓам и дојам. Што знам, во денешно време некако скоро исто ми се фаќа кој пол сум :D
     
  9. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.831
    Пол:
    Женски
    Секогаш кога имам менструација или кога ми доаѓа да плачам за нешто :)
     
  10. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Сум посакала да сум машко онака чисто од љубопитност, давидам како е да имаш машки памет и се остало. :rofl:
     
  11. LittleDevil

    LittleDevil Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    1.701
    Допаѓања:
    1.919
    Пол:
    Женски
    Што ќе ти машки памет.. :D
    Е јас пред некој ден и реков на мајка ми, еј мамо што ти текна девојче да ме родиш, за секој месец СТОМАКОВ да ме боли?!
     
    На Lolo5 и crazylady им се допаѓа ова.
  12. Discovery

    Discovery Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    227
    Ехееееее колку имам мислено на ова тема.Дури и изглед и име и све си имам замислено :lol:
    Не морат да депилирет нозе,раце.Можат да си дозволат и она брадана само шо требит да ја бричет да си ја остает да им пораснит.Ние недај Боже да излезиме со мустаци :D Плус не добивет секој месец :(
     
  13. Bloom

    Bloom Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    40
    Охооо, многу пати. Ама само на неколку дена.
    Им се воодушевувам колку им е полесно отколку на нас женските.
    Нит добиваат па цела недела да се во аут, нит мораат секоја недела да се депилираат на цело тело, нит се замараат за некоја типка - сакаш, нејкеш, нема тупење глава ( едино ретки исклучоци ), многу е полесно од оваа гледна точка.
    Посебно сакам да видам на кој начин размислуваат, колкава е разликата помеѓу машко и женско пријателство, и вечното прашање - оргазам. :lol:

    Но, никогаш не би ја менувала мојата женска природа. Шминкање, облекување, штикли, трачеви, кафиња, мазење, па има ли нешто поубаво? :)
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. feminamk

    feminamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    20
    Убаво е да бидеш машко на еден ден..но само на еден ден..не им е лесно и на нив мора да признаеме а девојки?? поред нас и они сакаат да станат девојки :P
    би сакала на еден ден да бидам машко да одморам од се без проблеми, без никој да ми рече памет во глава ЖЕНСКО СИ!
    охх божее ..
    кога подобро ќе размислам поубаво е да си од женска природа имаш повише привилегии :D
     
  15. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Секојпат пред излегување некаде, пред одење на свадби и сл. свечености...
    Што да носам, дали ми е исперено и испеглано, дали фустанот одговара со чевлите, а имам ли ташна што ќе оди со нив, нокти, накит, фризура-сама или на фризер? Ми се скинале хулахопките, од новите чевли ми се јавува плускавец и одвај одам...
    А тој се тушира, бричи, облекува кошула и панталони, и неговото е завршено...
     
  16. christina

    christina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    НЕ.Можеби на 2-3 часа би била машко :^) Супер ми е што сум женско,само е битен паметот :D
     
  17. Squirrel

    Squirrel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2011
    Пораки:
    362
    Допаѓања:
    433
    Некогаш! И двата пола имаат свои поволности дефинитивноо!!
    Но,убаво ми е вака...некогаш ги сакам женственоста,сексапилот кој го имаме....но во оние денови од месецот...тогаш би сакала да сум машко!
     
  18. softqueen

    softqueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 август 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    123
    Сакам, но само за еден ден, или пробно онака, немам некоја посебна желба да бидам машко, убаво ми е вака, немам ни болна менструација, за раѓање уште ми е рано да мислам, па ако сакаш можеш и да не раѓаш, а мажите денес... кога ќе ги загледаш поголемиот дел, или феминизирани, или тешки сељаци, или силеџии, или папучари, ретко некој погоден
     
  19. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    уживам во тоа што сум женско и уживам во благодетите кои ми ги носи овој пол...
    но имало животни ситуации во кои на машките им е полесно, па им завидувам тогаш :rofl:
     
  20. Saxobeat

    Saxobeat Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    99
    Понекогаш им завидувам...... и имам желба да сум машко али тоа е ... па у секој случај ние сме подобри :lol: