Дали некогаш сте сакале да се сетите на нешто, а не сте можеле?

Дискусија во 'Психологија' започната од den-i-nokj, 18 март 2010.

 1. Feminka22

  Feminka22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  4.627
  Допаѓања:
  14.956
  Пол:
  Женски
  Да.И тоа многу често.Поготово ако не се концентрирам убаво некогаш одма заборавам.
   
 2. Ледена Кралица^^

  Ледена Кралица^^ Активен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2017
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Ова нема врска со темава но да прашам. Дали некому му се случило нешто слично?

  Ми се случи настан што (мислам дека) го доживеав, но потоа од многу размислување за тоа всушност и не бев сигурна дали навистина се случи. Вака повеќе пати, знам дека изгледа лудо но..
  Дали ви се случило нешто слично?
   
 3. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.366
  Допаѓања:
  3.003
  Пол:
  Женски
  да и секогаш тоа што ми треба најмногy:tmi:
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 4. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  6.046
  Допаѓања:
  96.891
  Шо најчесто ми се случва е дур зборам како некој да ми тргнал кабело и прекинвам и не знам за шо зборав, дали зборав дури. Blank. Како да не се случило.
   
 5. No Excuses

  No Excuses Активен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2018
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Машки
  deja vu
   
 6. Ледена Кралица^^

  Ледена Кралица^^ Активен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2017
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Не е баш Дежа Ву, тоа ти е некои моменти коа ти се случуват да ти изгледаат како веќе познати како нешто веќе доживеано. Ова е различно од тоа...
   
  На No Excuses му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dianna95

  dianna95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  95
  Пол:
  Женски
  Да мене ми се случило и мислев дека сум едниствена и луда. Мозок е чудна и страшна работа. Исто ми се има случено да излажам за еден настан дека се случил и толку многу да верувам во тоа и после 1-2 години не знам дали навистина се случило или не...
   
  На Ледена Кралица^^ му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.353
  Допаѓања:
  20.885
  Пол:
  Женски
  Ми се случува понекогаш да не можам да се сетам на нешто но по некое време ми текнува. Мислам дека тоа е сосема нормално, покрај толку многу информации природно е на некоја од нив да заборавам.
   
 9. RAF Camora

  RAF Camora Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2018
  Пораки:
  1.561
  Допаѓања:
  10.938
  Пол:
  Машки
  Многу често ми се случувало. На пример кога и да одам некаде по 100 пати проверувам дали сум ја заклучил вратата. Некогаш не можам да се сетам што сум сакал да направам и така стојам во место и се мислам што беше тоа , како што велат србите: Не знам дал сам пошо ил сам дошо. Сакав да се надоврзам на муабетот на членовите во врска со состојбата на умот објаснета погоре. Мене ми се има случено да се убедувам самиот себе дека тоа што ми се случило во моментот, го имам доживеано и претходно во минатото. Тогаш сум целиот збунет и се случува да се прашувам што не е во ред со мене. И не е еднаш милион пати ми се случило.
   
  На Ледена Кралица^^ и N.2106 им се допаѓа ова.
 10. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  7.767
  Пол:
  Женски
  Да и тоа многу често
   
 11. Ivan-Ice

  Ivan-Ice Активен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2018
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  494
  Пол:
  Машки
  Тоа веројатно му се има секому слуцено да сака да се сети на нешто или не некоја личност но во моментот не му текнува. Јас повеќе би сакал да можам да не се сеќавам на одредени случки или личности кои во мене будат негативни емоции, но за жал во мојов случај тоа не е можно.
  Имам доста работи во животот кои би сакал да ги заборава.
   
 12. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  11.734
  Допаѓања:
  19.093
  Пол:
  Женски
  Да. Имаше период кога се памтев, ама веќе почнав да заборавам.
   
 13. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.171
  Допаѓања:
  12.239
  Пол:
  Женски
  Не би можела да се пожалам дека оваа ситуација се случува често кај мене, меѓутоа сметам дека е сосема нормално...

  Да сакаш да се сетиш на нешто, а притоа да не можеш, повеќето луѓе го нарекуваат заборавање и сметаат дека истото настанува поради т.н. Теорија на неупотреба, односно дека спонтано во тек на времето се врши губење на физиолошките промени (траги) што биле воспоставени при учење на некоја информација. Ако она кое порано сме го знаеле не се обновува, во тек на времето само по себе ќе се заборави.

  Вака размислуваат мнозинството, меѓутоа јас сметам дека заборавањето како поим не постои и дека сите податоци остануваат трајно забележани во меморијата. Тоа што не може да се сетиме на некој податок, е само доказ дека не знаеме како и каде низ меморијата да го бараме.
   
  На jasbi му/ѝ се допаѓа ова.
 14. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.066
  Допаѓања:
  15.965
  Пол:
  Женски
  Ми се случува понекогаш , да заборавам , и кога ќе почнам со муцање : " Аббеее како се викашее ова , на врв на јазикот ми е името " ... И тука некој ќе ме потсети , и така :D .
   
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  11.464
  Допаѓања:
  106.505
  Ехее... дали?
  Некој ден, глата ќе си ја заборам негде.
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 16. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  2.614
  Допаѓања:
  22.555
  Пол:
  Женски
  Особено за време на испити. :wasntme::rofl:
   
 17. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  1.083
  Пол:
  Машки
  Да :) скоро на еден другар му вртам на тел, еј брат ти вртам да те прашам за... За.... (facepalm):rofl: