1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали понекогаш стравувате дека можеби нема да се омажите?

Дискусија во 'Врски' започната од Oluska, 10 март 2010.

  1. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    И да, и не.
    Да затоа шо ние сме на светот за да оставеме нешто после нас, т.е потомок. Па трагаме од по "сродната душа" за да на некој начин си ја оствареме целта. Исто така и многу религијата има помешано прсти, традицијата, шо како демек срам е да немаш деца или да немаш маж до тебе или жена. Во последно време гледам дека баба често свадби ми спомнува, мажачка, деца, баш ради фактот дека ставува да не останам без фамилија.
    А не ми е страв за да останам шо викат луѓето стара мома, шо ако на пример не го најдам тој партнер шо ќе ми одговара за да функционираме заедно до крајот на животот? Шо ако го имам најдено, а во несреќа почине и не можам да погледнам во друг човек? Шо ако заболам од некоја болест? Шо ако сакам женски? Мислам дека нема потреба да се стравува од оваа, дека многу луѓе во светот живеат со партнер и имат некои деца, некои не, а не се венчани.
     
  2. Brojka

    Brojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2017
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    1.722
    Не! Стравувам само да не ми се случи да влезам во дисфунцконален брак!
     
    На Yeeah, MayDiamonds, DenaM и 4 други им се допаѓа ова.
  3. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Буквално истото сакав да го напишам...
     
    На Emilija97mk, Amelia, hermosa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.976
    Пол:
    Женски
    Искрено не стравувам, тоа за мене не е страв затоа што бракот не е најпотребното нешто во животот и нешто кое секој мора да го оствари. Освен тоа, не сум имала потешкотии во наоѓањето на партнер, едноставно секогаш ми успевало да ги освојам оние кои ми биле од интерес. Моментално сум верена, да му кажам на партнерот и утре да се венчаме тој радо би прифатил така да можноста да не се омажам не е баш голема. Искрено многу повеќе се плашам бракот да ми е неуспешен и да не сум среќна во него или пак ако евентуално не сум мажена би се плашела целосно да останам сама, без пријатели, родители или роднини, стабилни примања потребни за живот и покрив над глава.
     
  5. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Напротив, јас имам бракофобија - Страв дека ќе се омажам.
     
    На Animali, worrieddd, hermosa и 3 други им се допаѓа ова.
  6. BeautyGirl29

    BeautyGirl29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Nikako ne treba da ve plasat vakvi misli, na sekogo moze da mu se sluci da se isplasi da no ne smeete da se optovaruvate so toa... Namesto toa rabotete na sebe, na vasata samodovberba, izgled, vnatresna ubavina (karakterot), pronajdete se sebe, sto barate, sto sakate! Potoa se ke si dojde na svoe mesto! ;)
     
    На Tanjamm, natemila и hermosa им се допаѓа ова.
  7. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Дааа, иако имам дечко си правам филмови дека ќе си останам стара мома :rofl:
     
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.695
    Пол:
    Женски
    Не дека стравувам ама последниве 2 месеци ми се врти во глава дека можда ќе останам немажена.
    Затоа што сум човек со карактер што сака промени, авантури, нови работи и возбуди.
    Се плашам дека можеби ќе ми здосади од маж ми :worried: :wasntme:
    Се надевам дека до 25 ќе ми се смени ова, можда пошто уште ме дрмаат хормони вака ми се чини.
     
    На Ники. и Bratot им се допаѓа ова.
  9. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е полошо да бидеш во лош брак.Ако нема да се омажам нема.Тоа нема да ме спречи да бидам среќна:)
     
    На MayDiamonds, P.S.love, Milobebence и 7 други им се допаѓа ова.
  10. Mollami

    Mollami Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2019
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Jas radi visinata zboram deka nikogas nema da najdam maz povisok od mene hahhahhaa
     
    На __thegoodgirl и piksooki им се допаѓа ова.
  11. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    Не, исто како Нигредо, сосема спротивното. Премногу си ја сакам слободата :*:
     
    На Oxymoron, Nigredo Odor и Ugly Duckling им се допаѓа ова.
  12. Zimone

    Zimone Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    93
    Пол:
    Женски
    Бракот е само парче хартија на која си ја запечатуваш судбината... според тоа страшно е ако се запечатиш со некој кој нема да го боли ама баш ич за тебе...
    Имај среќа најди некој кој ќе те сака, со тоа ти го подарува цел свет , знај да му возвратиш и изгради со него свет само за вас двајца... па потоа плаши се од тоа да не го изгубиш...:inlove::*
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Не. Појше страв имам од тоа да сум у брак. Поготово брак пред 30 години ме плаши и од самата помисла. Изгледа и ја сум од тие со бракофобија.
     
    На piksooki, BlackMistery, Moon.Girl и 2 други им се допаѓа ова.
  14. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
  15. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Ама ич. Ако така треба да биде... Напротив, се плашам од мажачката, деца, семеен живот... Се плашам и стил дали би била добра сопруга/мајка зашо некогаш јас сама не се трпам не па друг... :rofl:
     
    На Ники. му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Јаневски

    Јаневски Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    925
    Допаѓања:
    1.930
    Пол:
    Машки
    Сметам дека како жени не треба да стравувате дали ќе се омажите или не, пошто на крајот на денот, дамите жените бираат од понуденото.
     
  17. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.406
    Допаѓања:
    35.990
    Статистички во мк повеќе жени од мажи има...кој бира така:D
    За прашањето, не било страв дека нема да се омажам, туку дали ќе сретнам особа со која взаемна љубов ке имаме. Сретнав:P
     
    На nightingale и piksooki им се допаѓа ова.
  18. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    Не ми е страв. Имам поголем страв да сум во брак.
     
    На tatjanasakalieva и piksooki им се допаѓа ова.
  19. Any05

    Any05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2015
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    364
    Пол:
    Женски
    Повеќе ми е страв од тоа да не завршам со некој кретен па да ми се упропасти животот:x. И јас сум од тие со бекап план имаме договор со другар ако и двајцата не сме во брак до 35та година ние да се земеме :lol:
     
    На Yeeah му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Искрено страв ми е да.
    Кога ќе видам дека многу луѓе си ги пронашле сродните души, а се помлади од мене, се запрашувам зошто мене никој не ме сакал вистински за да се труди цел живот да ни потрае.
    Дали воопшто постои љубов за каква што сум сонувала како дете, за каква што е претставена во филмовите и сказните?
    За мене изгледа не, се уште не. Престанувам и да се надевам дека наредниот ќе биде тој вистинскиот што ќе ме сака за сериозно, за цел живот.
    Не верувам веќе, не ни сакам да се запознавам. Важно ми е само да имам душевен мир.
     
    На Snow_King, Konfetka, melissa и 1 друга личност им се допаѓа ова.