1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали понекогаш стравувате дека можеби нема да се омажите?

Дискусија во 'Врски' започната од Oluska, 10 март 2010.

  1. honey.11

    honey.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2013
    Пораки:
    517
    Допаѓања:
    972
    Пол:
    Женски
    Не се плашете, напротив ЖИВЕЈТЕ СО ПОЛНА ПАРЕА, бидејќи се' додека се плашите да знаете дека тоа и го привлекувсте и големи се шансите да ви се случи.

    Затоа ЖИВЕЈТЕ БЕЗ СТРАВ, со желба и волја, така се' ќе си дојде на место. :)
     
    На Crna Dama, nevermet18, Purelove92 и 7 други им се допаѓа ова.
  2. nikibi

    nikibi Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2019
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Да. Се плашам дека ќе се омажам ради реда. Зашто нема останато лојални и искрени мажи.
     
    На Cherryblossom9, tessie, ku4ence и 8 други им се допаѓа ова.
  3. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Да секоја вечер се трескам во ѕид.
     
    На ku4ence, WildMk, magnolija09 и 4 други им се допаѓа ова.
  4. Izaabella

    Izaabella Популарен член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    1.303
    Допаѓања:
    7.301
    Пол:
    Женски
    Да.

    Иако имам долга врска, се плашам.

    Не ми е толку страв од бракот како институција, нити од тој фамозен потпис на парче папир, ми е страв од самата себе.

    Не знам дали би се снашла добро во улогата на нечија жена, ме плаши целата одговорност, притисокот околу бидување добра мајка, целокупниот процес околу воспитување/израснување сопствено дете.

    Затоа и мислам дека би пукнала пред да се одлучам на таков чекор.
     
    На GirlLove, hermosa, WildMk и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Не ме плаши. Дури и да не стапам во брак, мислам дека нема да е крај на светот. Многу девојки очајно се плашат од ова. Јас сум подготвена да се прифатам себеси и со маж и деца и без маж и деца. Сакам луѓето да ме сакаат поради она што сум, а не поради тоа дали сум во брак или не, затоа што јас не ги ценам според брачната состојба. Има супер луѓе кои се сингл, но има и гадови кои се во брак. Општеството наметнува дека треба да се стапи во брак, но ако не се појави тој некој со кого би стапила во брак, подобро да не бидам ради реда во брак, оти многу околу мене и ова го направија.
     
    На prashinka, hermosa, H.VAGA и 3 други им се допаѓа ова.
  6. liliput22

    liliput22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    380
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ти е утнато мислењево.. темава не е дали ти е страв да стапиш во брак зашто според ова што го пишуваш така звучи туку дали стравуваш дека можеби никогаш нема да се омажиш..Just saying:D
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Истово го помислив :wasntme::lol:
     
  8. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.872
    Пол:
    Женски
    Порано да. Размислував што ако останам сама цел живот, дали ќе најдам некој што ќе ме сака, лојалност..Сега ич :D
    Воопшто не мислам, ако најдам некој што ќе ми одговара во секој аспект супер, ако не пак супер :D Не планирам да се лишам од слобода за помалку од моите стандарди колку да не сум сама.
     
    На Crna Dama, Elf, piksooki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.121
    Пол:
    Женски
    Стравувам од обратното. :rofl::rofl:
     
    На hermosa, Zimone и honey.11 им се допаѓа ова.
  10. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    После одредени случки, одлучив дека не сакам ни да се мажам, истото им го соопштив и на моите. Можеби некогаш ќе се премислам, ама на долгорочен план не би можела да се замислам во брак.
     
    На prashinka, Crna Dama, Konfetka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Нешто радикално се случило? Сепак, никогаш не се знае.
     
    На DevilGirl212 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Па доволно радикално за да донесам таква одлука. Точно дека никогаш не се знае, можеби би сменала некогаш мислење којзнае, но засега го имам тој став. ^_^
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  13. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Баш ме интересира што искоментираа твоите?:)
     
    На DevilGirl212 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Дека сакаат да имаат внуци од мене, и дека нема да сум можела сама да живеам, ко ќе сум остарела ќе требало да имам човек до мене. :lol:
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mi_98

    Mi_98 Активен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2019
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    И? Се омажи ли?
     
  16. Stupideses

    Stupideses Активен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2020
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Живеам со мајка, само со неа а и во поодминати години сум, се плашам дека нема да се омажам и тоа многу. У ствари се плашам дека ќе останам сама а тоа ме ужаснува. Да бев добра финансиски и да не бев анксиозна колку што сум, немаше ни да помислам да се мажам, ќе си родев едно и чао. Вака...да, се плашам!
     
    На prashinka, Crna Dama и Minnka им се допаѓа ова.
  17. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Не се плашам.... Јас немам ништо против бракот, убаво е да имаш дома личност што ќе си ја одбереш со мерак, да си правите друштво, но....не би се омажила по секоја цена, колку да исполнам традициска и биолошка должност, не ми е амбиција во животот, а до деца не ми е ни дојдено искрено.....
    и не верувам дека ќе се омажам, немам сретнато некој со кого би сакала да се омажам, нема зошто во иднина да сретнам.

    Позитивно е тоа што мене средината (со исклучок на една тетка на која и го покажав местото) не ми врши притисок.... убава сум била јас, ќе сум се омажела, и никогаш не ме замараат....раат сум. Да им објаснувам зошто би било, зошто нема да биде, не планирам.
     
    На AriLangdon му/ѝ се допаѓа ова.
  18. supersandy

    supersandy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Женски
    Порано се плашев, но сега гледајќи колку бракови склопени ,,од што мора” се распаѓаат, доаѓам до заклучок дека дури и не мора да се стапи во брак.

    Сами си го правиме вакво општеството, поставуваме глупи правила и принципи кои го полнат народот со негативна енергија.
    Затоа секој млад човек боледува од некакво психичко пореметување, ако ништо друго - стресот е гарант секојдневно застапен.

    Еден е животот, ќе живеам како сакам, ќе правам што сакам сѐ додека не загрозувам нечија душа.
     
  19. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    2.872
    Пол:
    Женски
    Работи на себе,запиши се на некаков курс, работи за да можеш да го плаќаш и за факултет никогаш не е касно зависи какви амбиции имаш. Уживај во животот, надоградувај се и фокусирај се на себе и на СЕГА, никој во иднина не знаеме што не чека.Дете ако сакаш можиш да си имаш кога ќе зајачаш финансиски, а за маж не е касно ни на 60 само да е вистинскиот не од ради реда :hug: Се е можно кога веруваш во себе.