1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали понекогаш стравувате дека можеби нема да се омажите?

Дискусија во 'Врски' започната од Oluska, 10 март 2010.

  1. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Откако се разведов, уопште не ми е гајле дали ке се омажам некад :D
     
    На Дугокоси Швалер, crazylady и okcenzi им се допаѓа ова.
  2. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Не стравувам воопшто, напротив јас сигурна сум дека ќе се омажам еден ден па тоа дали ќе биде сегашниов дечко или некој друг, битно е јас ќе се омажам. Оптимист бе :D
     
  3. Bajadreka

    Bajadreka Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Како да ја слушам мојата мајка жими се :)
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  4. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Мајка ти е баеги у право :D
     
  5. ell

    ell Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    606
    Не! Повеќе стравувам од тоа дека можеби ќе се разведам. :o
     
  6. Bajadreka

    Bajadreka Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    За разлика од нејзе јас го најдов вистинскиот и таа ме раздели од него
     
  7. tessi

    tessi Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    517
    Имам мислено на ова прашање неколку пати ама искрено не се замарам.Проблемот е тоа што општеството кај нас е уште конзервативно и ако до 25 не се омажиш почнуваат муабетите како ќе останеш стара мома,како до 25 ти бираш а после тебе те бираат и бла бла...И долгите врски не се гаранција дека ќе се омажиш.Може да одиш со некого 5-6 години и да раскинете,или па да одиш година дена,да се земете и се да биде најнај.Мажењето и не е толку проблем,секогаш може да се најде некој,но поентата е да се најде некој кој навистина вреди,а не после да следуваат разводи,карања,трауми на деца и сл....
     
    На julie77 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ognenija

    Ognenija Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2012
    Пораки:
    384
    Допаѓања:
    586
    Не.
    Порано се плашев зошто имав набиено многу комплекси со моето тело, со тежината, лицето, косата, сега веќе не.
    Можеби тоа што сум постара ме прави да размислувам поинаку откога бев помала.
    Сепак, мислам дека човек каков и да е, ако Господ така решил, ќе си најде сродна душа, така да веќе не ми е страв од ова.
     
  9. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    5.524
    многу се плашам од тоа дека нема да најдам сродна душа.но ете почнав да се навикнувам на самотијата.и искрено сега многу подобро ми е.сепак тоа што е наше ќе си дојде,а она што не ни е судено подобро е да го пуштиме за да не не повредува повеќе.како решил Господ така ќе биде.
     
    На Дугокоси Швалер и crazylady им се допаѓа ова.
  10. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    :^) :o :tmi: понекогаш и такви мисли има...Ама оптимист сум,и знам дека ќе се омажам...дури и после некоја неуспешна врска ;) сега барем знам што ми треба во животов.До сега бев на испити :lol:
     
  11. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Не. Сви ме желе бре, тоа е немогуче. Нејсе.
    Полов орган ме боли. Способна сум и сама да опстанам во животот, доволно храбра, силна и ред други работи.
     
    На Дугокоси Швалер, crazylady, okcenzi и 3 други им се допаѓа ова.
  12. didush

    didush Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Сум помислила на тоа но не сум стравувала ако не го најдам ВИСТИНСКИОТ па не е крај на светот постојат и други патишта по кои можам да отидам
     
    На Дугокоси Швалер му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MotherMonsterI

    MotherMonsterI Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2012
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    837
    Еј како ми ја погоди темава...често знам да се прашам дали има некој кој ке се најде да ме надополнува потполно да ме разбира и да ме поддржува . а и пред се да ме сака, затоа што мислам дека денес е многу тешко да најдеш некој кој ќе те сака - но и ти да го сакаш. Но сепак... лошите мисли на страна :D Што е мое ке си дојде нели ? :inlove:
     
    На Дугокоси Швалер и smiley-94 им се допаѓа ова.
  14. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Секако дека некогаш сум помислила и на тоа, не бии го нарекла страв тоа, но ете јас си имам некое мислење дека нема да омажам, но боже мој не е крај на свет де, фала богу жива, здрава, способна сум и сама да опстанам во животот. Но да имаш некој покрај себе со кој си створил потомство го посакува секој.
     
  15. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Зависи колку години имаш и што бараш и очекуваш од животов и од потенцијалниот партнер, па за да може да се одговори на прашањево.

    Како поминуваат годините, така изборот ти опаѓа. Повеќето се зафатени или женати со си деца, а како `старееме` некако и не сме до толку во состојба да прeбираме.
    Иако за мене тоа е глупава работа, битен е карактерот, а не изгледот, ама тоа е...

    Потоа владее притисок од околината, веднаш штом завршиш факултет очекуваат да се мажиш и при секое гледање само те подбуцнуваат.

    Зависи каков партнер барате и што очекувате од него. Ако го барате принцот на бел коњ може и да се изначекате...

    Јас очекувам дека можеби никогаш нема да се омажам, но не стравувам поради истото... Сепак се работи за моменти, и кога видам мало бебенце, знае да ме прифати малку тага, и јас сакам мало бебенце и маж, ама пак во некои сингл моменти кога се дружам слободно со моите пријатели, уживам во слободата. :)
     
  16. malechkata

    malechkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    1.141
    Сум помислила, бидејќи сум пребирлива и тешко влегувам во врска со некој. А, досега мојата интуиција не ме излажала, бидејќи сум имала две врски и двете завршија неславно - не беа тоа вистинското.

    Сакам да имам подолга врска пред да стапам во брак со некого, затоа пишувам неславно.

    Многу пати сум помислила ( и знам дека е точно ) дека во земјава, а особено во местово кое живеам (кое морам да напоменам е доста ограничено, повеќето луѓе се narrow minded), нема некој кој ги дели истите амбиции и соништа, некој со кој имам доста заеднички работи, па дури ни некој кој е навистина способен вистински да сака поради она балканското во нив, заостанатото. Ретко, ретко, многу ретко може да се најде добар човек тука - а, сите кои досега сум ги запознала кои одговарале на тоа што јас го барам, биле зафатени. А, забранетото овошје за мене останува забрането.
    Мајка ми често знае да ме обвини за ова мое размислување и став, дека за мене овде нема човек, но цврсто се држам до ова и знае дека не може да ми го промени мислењето.

    Не знам кога ќе се мажам, да стравувам дека можеби нема, но се надевам и цврсто сум решена дека сакам да се мажам еден ден.
    Мислам, нели создавањето семејство е најголемата човечка амбиција, а воедно и успех? :)
     
    На zarah му/ѝ се допаѓа ова.
  17. zarah

    zarah Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2012
    Пораки:
    389
    Допаѓања:
    1.557
    Пол:
    Женски
    Денес се повеќе девојки се стремат кон тоа да се омажат со перфектен маж, а кога сите мажи што не им ги исполнуваат критериумите ќе заминат тогаш остануваат всушност без никого, биолошкиот саат си отчукал и веќе се навикнале на самотијата.

    Лично повеќе стравувам дека ќе се омажам со погрешен човек.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  18. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Тоа е многу нормална работа, јас сум мажена па немам такви стравови. Сепак сметам дека многу полоша работа е да се омажите со некој колку да не останете сами.
     
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.219
    Претеруваат блиските и жените кои не се мажени ги гледаат како отпад, демек никој не ги сакал па се сами или се неподносливи. Нема врска тоа. Од различни прчини остануваат сами луѓето. ЈАс имам другарка 32 год има и вика - додека не си во моја кожа, ништо не знаеш. Во смисла да не и судат другите дека има некоја фалинка што не е мажена.
     
  20. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Јас и неверувам дека ќе се омажам , едноставно не ме бидува да бидам во двајца , и големо чудо ко да е , има многу други работи во животот освен мажењето
     
    На Дугокоси Швалер му/ѝ се допаѓа ова.