1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали понекогаш стравувате дека можеби нема да се омажите?

Дискусија во 'Врски' започната од Oluska, 10 март 2010.

  1. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.591
    Допаѓања:
    5.323
    мене за врска не ме бидува а не пак да се омажам.
     
    На Дугокоси Швалер, anichka94 и Hkikica им се допаѓа ова.
  2. bekii

    bekii Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    52
    Никако не стравувам дека нема да се омажам, напротив страв ми е од брак (имам спомнато во др тема), и не сакам да се брзам со мажење :D
     
    На Дугокоси Швалер му/ѝ се допаѓа ова.
  3. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    8.168
    Пол:
    Женски
    Cите тука сме набиле страв од брак :D ,ви се придружувам феминки:clap: .Cтравувам да не ја изгубам слободата ,и за во врска би ги испокинала сите живци а за брак не ни помислувам :whew:
     
    На Дугокоси Швалер му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Јас не стравував, другите околу мене стравуваа, па јас постепено самата почнав да си се замислувам како во тоа време што ги нарекуваа "стара девојка".
    До крајот на средното школо многу учев, малку излегував. Имав една постара роднина, многу образована која никогаш не се омажи, па меѓу теткиве и стриниве од фамилија почна да се шушка дека најверојатно и јас ќе ја имам истата судбина.
    Згора на се, сестра ми која е инаку помала од мене две години, се омажи пред мене. Она на 18 мажена, јас на дваесет без дечко. Кога доаѓаа да честитаат, мене онака со тажен поглед ме тешеа-Не се секирај и тебе ќе ти дојде редот. :(
    Јас не се секирав, но понекогаш така си се замислував стара, сама, со куп книги околу мене...и мачка за друштво. Во тој период, многу излегував, многу луѓе запознавав, се заљубував, но брзо се одљубував.

    И еден ноември, една колешка ми вели дека дечко и имал другар, и веднаш кога го видела и текнало на мене.
    И така, ноемвриска вечер. Јас во пепито капутче, а тој дојде со Лада. И кога го видов, знаев...туку ај да одам да му го подгреам ручекот. ;)
     
    На Дугокоси Швалер, crazylady, Annath и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Не стравувам, само не сакам никој да ми ствара притисок да се мажам. Имам зацртано дека тоа ќе биде за 4 години АКО и само ако останам со истиов дечко. За овие 4 години планирам да го завршам факултетот, потоа да барам работа по струка(знам дека тешко ќе биде ова) и да почниме со план за нашиот заеднички дом бидејќи не планирам да живеам со свекрва дури ни на почеток, а може ќе живееме и во друг град, ништо не се знае.
    Битно сакам постепено да си го средам животот, па потоа брак, деца, освен ако не ме изненади неочекувана бременост. :?:
     
    На crazylady и presiosaP им се допаѓа ова.
  6. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
    Абе вие дајте најпрвин стапете во брак, колку да имате документ венчаница, а после лесно ќе најдете сопруг... и тоа идеален! :D
     
    На Дугокоси Швалер му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bescheiden

    Bescheiden Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    316
    Допаѓања:
    193
    Да, ама некако повеќе ми е страв дека ќе завршам со некој што не треба, отколку сама.
    Инаку мразам брак. Целиот тој концепт е некако глупав и патетичен....
    Со личноста што ја сакаш можеш да живееш среќно без да склучуваш било каков договор. Би прифатила да стапам во брак единствено ако личноста што ја сакам инсистира. Инаку не!
     
  8. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Мислев да, на 15 години со другарките не’ маваше некој филм, дека ќе останеме стари моми. :D :D

    И тоа страв и паника да видете луѓе... Врв :D
     
  9. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Девојко (што си ја отворила темава) мене само ми е страв гладна да не останам, од друго не се плашам :D :D
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.758
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Понкекогаш...Но потоа си помислувам ''Абе што е мое ќе си дојде '' ;)
     
  11. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Мене ич не ме фаќа страв,зборот брак не ми значи ништо.Поголем страв имам да бидам повредена или да го поминам животот со некој кој ме сака и ми овозможува сигурност,а јас да не го сакам.
    Ако било пишано да си останам сама,нека е така :D Сега за сега,се држам кон забава и слобода :lol:
     
    На crazylady, presiosaP и Ilinaaa им се допаѓа ова.
  12. Budha

    Budha Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2014
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    21
    Не. Мразам брак.
    И доколку не се омажам, не би ми сметало, само да не се наоѓам во Македонија или воопшто во средина каде луѓето судат.
     
  13. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    За мене бракот никогаш не бил број 1 на листата на животни приоритети.Не сум ни за,ни против.Не размислувам дека тоа е нешто трагично,па да паѓам во очај.Можам и сама да функционирам познавајќи се добро.
     
    На kikav и eloves им се допаѓа ова.
  14. curious-doll

    curious-doll Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    797
    :?:
     

    Прикачени фајлови:

    На barbie24, Nade-sunrise, marija1907 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. MucenceS

    MucenceS Активен член

    Се зачлени на:
    11 март 2014
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    7
    Da ja mislam deka nikogas nema da se omazam nezbam zasto ama nekako taka osekjam.a i iskreno posto ne sum so toj sto sakam ne mi se ostvarija sonistata ne bi m ni smetalo da ne se omazam.samo sakam bivsiot detence da mi naprai i nemora da e so mene po raat ke bidam :)))
     
  16. Barbie20

    Barbie20 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    10.722
    Пол:
    Женски
    Лелее не знаете колку се пресмеав кога ја видов темава. :lol:
    Јас можам прва да се ставам на листата на оние кои стравуваат дека нема да се омажат.
    Секогаш им го велам ова на моите другарки и блиски.
    И најсериозно, ако го земеме фактот што не ми оди со машкиве и што сите врски досега ми биле неуспешни, страв ме фаќа дали некогаш ќе ја пронајдам својата сродна душа и ќе имам семејство какво што од секогаш посакувам, бидејќи тоа ми е најголемата животна цел.
    Се плашам од осаменост.
    Можеби некој мисли дека не сум во право, но според мене тоа е смислата на животот. Да основаш свое семејство. Да го продолжиш потомството и да имаш на што да се радуваш.
    Вистина е дека и во семејството има потешкотии и проблеми, но и покрај се` тоа е сила која те одржува во живот.
    Тежок е животот на самците, колку и да изгледа совршен.
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nezna28

    Nezna28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    215
    Мажењето е најмал проблем за мене, за добра роба секогаш има купец, но добра роба не се продава на секого, треба тој што ќе ја „купи“ да има стил и да знае да ја носи да му прилега.
    Но за среќа има и таки момци на кои јас би им прилегала а тие со задоолство би ме „носеле“ .
    Но сеуште не брзам со одлуката иако според некои уште одамна сум требала да го направам тоа, но јас не се водам од тугите мислења и желби туку од своите.
    Да повторам, не се плашам дека ќе останам немажена но способна сум во секој поглед и да го продолжам животот не сама туку да не бидам во брак. Мене не ми треба некој колку да јадам корка леб, јас имам погача, туку ми треба човек кој ќе ме подржува а не сопнува, кој ќе биде мој пријател а не јас нечии роб кој ќе ми верува а не забранува.....
     
    На Дугокоси Швалер, presiosaP, anggell и 2 други им се допаѓа ова.
  18. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Од никогаш немав страв, се омажив пред неколку години и си имам прекрасна керка, но се разведов и сега не би ни помислила да се мажам пак :)
     
  19. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Еееее јака тема :lol: :lol: баш како за мене погодена... :whew:
     
  20. marija1907

    marija1907 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2013
    Пораки:
    875
    Допаѓања:
    2.857
    Пол:
    Женски
    ќе станам калуќерка :lol: :rofl: хахах се зезам
    гледам позитивно супер би ми било да не се омажам слободна,среќна,убава работа.... супер живот би бил :) а понекогаш пак се плашам и тоа многу сепак нема ништо поубаво од тоа да го имаш човекот што го сакаш и да имаш деца со него :inlove: