1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сме “економски патриоти“?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Tanjamm, 23 јули 2014.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.087
    Допаѓања:
    11.249
    Блазе си ти ако најде некоја позитивна особина кај нив. Не е омраза колку што е факт и реалност.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cartman

    Cartman Нов член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    8
    Во нормално развиени земји кон кои тежнееме ние не зборуваат за “економски патриотизам“, затоа што кај нив во продавница, маркет и се останато нема ни да видиш странски производ, а населението претежно си купува од нивните.

    Германец ли ќе се замара со 500 евра потрошени во Шпанија на одмор кога има огромна индустрија, производство, извоз, своја храна, технологија коишто ТИЕ им го продаваат на светот, а не го увезуваат?

    Либерализмот како состојба на умот е само корозија, пестицид на мозокот кој што ја уништува секоја здрава клетка на мозокот. Тоа анти-продуктивно за секоја нормална единка.

    Македонија никогаш нема ни да биде подобро место за живеење, затоа што со ваков менталитет и начин на воспитување нема никаде да стигнеме. Во Македонија на МАКЕДОНСКА СВАДБА се свират српски, хрватски и цигански песни, а не само македонски.

    Нормално ние никогаш нема да имаме подобри летувалишта, подобри патишта, подобри ресторани, подобри хотели, затоа што секој втор Македонец му ја гради куќата на Гркот, а во последно време и на Шиптарот. Замисли Македонците место своите 100 милиони евра да ги трошат на Гркот и да му го градат хотелот да ги трошат во македонски летувалишта? Мислиш дека нема да има врвни хотели, вили, ресторани, патишта? Како тебе некој да ти гради кога нема побарувачка? Со што тој ќе печали пари за да го зголемува и подобрува своето производство кога никој не купува од него?

    Во Македонија народот никој не го ни труе со национализам драга девојки, па затоа и имаме таква корозирана и неморална младина која не го знае својот компас кај им е. Кај нас биди среќна ако некој воопшто ти честита државен празник, биди среќна ако некој воопшто знае да ти наброи 5 македонски револуционери, биди среќна ако некаде воопшто во дискотека, кафич, ресторан чуеш македонска песна, затоа што кај нас само Срби пејат и собираат пари секаде и тоа со крадени цигански песни.

    Ние сме држава која се распаѓа, затоа што немаме дух, национализам, самопочит , семејни вредности. Се е фрлено во блуд и неморал. Од друга страна Шиптарите, Турците, Босанците доживуваат процут во оваа држава, а запрашај се зошто , затоа што ти се знаеш, нели?

    Последните 4-5 години во Дојран и Преспа почнаа да доаѓаат полно туристи, а тој прилив на пари значи и ова

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Да, како да не! Само што не знаеш да разграничиш збор од мисла. Мене ова ми е многу поверодостојно од твоето

    https://www.youtube.com/watch?v=02kg4hg6Y3E

    Одиш во Грција на одмор, па сигурно и си научила некој збор, па преведи си сама што пејат. Мене ми е релевантна државната политика, затоа што народот ја креира таа државна политика. Се друго ми е бош муабет.

    Потпис: Психолог
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Kacjushka

    Kacjushka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    170
    a.k.a Валерија - досадната
     
    На mimiiiii и tessie им се допаѓа ова.
  4. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Се прашувам уште колку профили ќе отвори...

    Ние сме држава која се распаѓа и губи компас во потрага по вредностите од луѓе кои си го плукаат цел народ, али битно се декларираат како патриоти.
     
  5. Cartman

    Cartman Нов член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    8
    Знаеш ти секогаш се фаќаш за содржината, а не за суштината. Молчењето е најопасна работа, а некогаш и молчењето како и лепење зборови во стил “досадедн, здодевен“ е знак на немоќ. Дојди побиј ме.

    И, да! Само Психолог ;)
    Форумот не е твоја сопственост! Кога ќе станеш доминантен сопственик на форумот тогаш ќе кажуваш колку јас профила можам да имам или немам. Се дур моето пишување е во рамките на дозволеното тебе ич да не ти е гајле. Можеби сум го заборавил пасвордот, можеби сум баниран, можеби е сосема трета работа зашто сум отворил нов профил како и еден куп други што имаат повеќе профили и не гледам јас никаков проблем се дур сум коректен и се придржувам до правилата.

    Но, кога не знаеш како тогаш се фаќаш за споредните моменти коишто во случајот скоро се и небитни.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  6. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Клон-профили се против правилата на форумот. ;) Нема врска мојата сопственост на форумот, прочитај во темата Банирани корисници зошто најчесто се банираат членови. Си постојат правила тука. А и навредиве не се баш добредојдени. ;)

    Го почитувам тоа што си држиш до своето, ама кога тоа е проследено со такви навреди кон сопствениот народ ... да не зборам за жените, болна тема, нормално ќе наидеш на отпор. Тие што ги споменуваш што се подобри од нас во тоа, никогаш не сум ни слушнала ни видела вака да си го плукаат народот ваков, таков, неморален, не знам каков... жените какви биле, мажите какви биле...
     
  7. Cartman

    Cartman Нов член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    8
    Зошто тогаш тебе тоа те интересира, а не тоа што го пишувам? Те интересираат споредни небитни работи, а темата е сосема трета. Мене не ме интересира ти дали имаш 2-3 профили, туку ме интересира што пишуваш, а јас судам дали тоа ми се допаѓа или не. Ако не тогаш кажувам зошто не ми се допаѓа. Многу е кратко и едноставно. Форумот не ми е работно место и се во животот, па толку трогателно да го сфаќам и да се социјализирам преку него. Овде се пишуваат секакви гадотии од постови во врска со измами, малолетнички секс, неверства и останати девијантни работи, а ти ми се мене закачи да ме осудуваш во тема за “туризам“ :o
     
  8. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Само уште да покажеше слики од Дојран каде во Јуни/Јули се копа со багер на плажа и околу плажата , без никаков план , али што може да се очекува од млад вмровски градоначалник , [Пола летна сезона ќе лупа и копа и во Август ќе го направи цело или пола , ќе сликаат 2-4 слики од разни перспективи (се разбира најдобрите што им одговараат на нив) и после ќе пишат абе најако е ....



    Да тоа е проблемот , не тоа што ќе треба кредитите на Грујо да ги плаќаме како знаеме , и тоа што ако немаш вмровска партиска книшка не ни можеш да се вработиш на високо место а после мораш да гласаш за вмро оти ако дојдат овие другиве има шанса да те избркаат бидејќи си со книшка ... ова е еден од милион примери

    АЛИ НЕ , тоа што на Македонска свадба се свирело српска музика хрватска или циганска а не македонски
    Абе на свадба тој што ја прави ако сака и грчка ќе пушта , негово е и он или они организираат и плаќаат тоа , ќе пуштат што им се пушта , Sampanjac mile kitic ќе пуштат ако треба ....
     
  9. Cartman

    Cartman Нов член

    Се зачлени на:
    4 август 2014
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    8
    Прашај ги твоите родители кога пред 30-40 години оделе во Грција на одмор како Југословени како било кога Грците немале ни фекална канализација и измет исфрлале со кофа на улица. Поентата ми е дека тие тој туризам го граделе со години и години, а не за една година. И, во Дојран и Преспа да се вложува 10 години може да се направат убави туристички дестинации. Сите вие сте експерти и се знаете како треба позади компјутер, но прашање е каде е твојот бизнис? Што си ти постигнал во животот? Колку може градоначалникот да гради во општина со 5.000 жители и никакви средства? За тој туризам за кој ти зборуваш треба милиони и милиони, но оди трча, гледа да донесе инвеститори, најави голф терени, нови хотелски комплекси. Не е се така едноставно како што мислиш ти.

    Јас само пробувам да лоцирам еден од милионите проблеми , но знаеш зошто милион проблеми? Затоа што имаме милион и еден проблем во глава и самите себеси. Кај нас не е само Груевски, Мијалков или Бранко проблем, туку 98% од Македонците. Злобно е само да ја обвинуваш владата, затоа што не за бадијала гласи поговорката „ каков народ таква и држава“
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.087
    Допаѓања:
    11.249
    Мило ми е што Дојран и Песпа живнаа. За жал точно е дека ние Македонците секој ден си го копаме гробот. Има многу Македонци кои не посетиле пола од градовите во Македонија, а секое лето се во Грција. Уште колку пати треба да се запали македонско знаме во соседството и да не наречат Цигани за да сфатиме дека никој не не сака, и дека оваа држава стана многу трула затоа што се продадовме сосе партали.
    Вучич на својот народ му рече “За нас е срамота да одиме на Сребрено езеро, на Копаоник, Златибор. Ништо не сме направиле ако не сме биле на одмор во Франција или Шпанија. Дајте да бидеме економски патриоти„,.
     
  11. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    [quote="Cartman"

    Прашај ги твоите родители кога пред 30-40 години оделе во Грција на одмор како Југословени како било кога Грците немале ни фекална канализација и измет исфрлале со кофа на улица. Поентата ми е дека тие тој туризам го граделе со години и години, а не за една година. И, во Дојран и Преспа да се вложува 10 години може да се направат убави туристички дестинации. Сите вие сте експерти и се знаете како треба позади компјутер, но прашање е каде е твојот бизнис? Што си ти постигнал во животот? Колку може градоначалникот да гради во општина со 5.000 жители и никакви средства? За тој туризам за кој ти зборуваш треба милиони и милиони, но оди трча, гледа да донесе инвеститори, најави голф терени, нови хотелски комплекси. Не е се така едноставно како што мислиш ти.

    Јас само пробувам да лоцирам еден од милионите проблеми , но знаеш зошто милион проблеми? Затоа што имаме милион и еден проблем во глава и самите себеси. Кај нас не е само Груевски, Мијалков или Бранко проблем, туку 98% од Македонците. Злобно е само да ја обвинуваш владата, затоа што не за бадијала гласи поговорката „ каков народ таква и држава“[/quote]

    Се извинувам што вчера не пишав морав да си легнам .

    Како и да е да направиме проценка на тоа што го пиша ти.

    Пред 30-40 год не иделе на одмор во Грција бидејќи имало голем број дестинации во Југославија што скоро никој не ни имал потреба да иде накај Грција , а друго додека се градело тоа , имало план , све било средено за време на летната сезона додека пак се градело за време на крајот од есента , зимата и почеток на пролет.
    Мојот бизнис и постигнувања се надвор од Македонија , т.е надвор од Балканот , немам јас тука што да градам бизниси со овие хоштаплери на власт , па уште некој како Мијалков ако не му се свиѓа мојот бизнис да ми го уништи .... трето за инвеститори што ги носат , јас колку што читам во весници е , донеле инвеститор , месец-три подоцна го барале за злосторство , за перење пари и остало ... одлични инвеститори нема што . За милион и еден проблем јас немам во главата бидејќи на време си ги решив сите .
    Не дека ја обвинувам владата , туку ја обвинувам владата .
     
  12. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    :rofl: Wohoooooooooo... се изначитав денеска смешки на форуов. Хахаха, либерализмот е пестицид за умот... :rofl: :tmi: Не ме скокоткај веќе, немој, жити све...

    Девојче или дечко, what evah u r... патриотизмот, државата, партијата, работата што и да е... во ред е да ги браниш, застапуваш и фалиш, ама кога го правиш тоа, прави го тоа на посериозен начин, не да пишуваш вакви работи кои ќе ме превртат од смеење.

    Сериозно сега, либерализмот како состојба на умот е директната причина заради која сега можеш да пишуваш на форумов и да ни се обратиш и да нè насмееш. Зашто ако не постоеше, сега ќе комунициравме преку ишарети и со гулаб ќе си праќавме папируси преку Средоземјето.

    Либералните сфаќања се она кое го движат светот и општеството. Понекогаш во не баш најсјајни и прекрасни насоки, ама без нив, би биле заглавени во времето на газиените ламби.
    Дури, ако размисли човек подобро, да не биле некои од најсилните народи во светот преконзервативни низ вековите, овој 21 век можеби навистина ќе наликуваше на Футурама. Сепак, не е, живееме во време во кое после летните дождови Скопје е поплавено, а во зима кислород има само колку за преживување. :drunk:
     
    На imelda и tessie им се допаѓа ова.
  13. odsk

    odsk Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2019
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Машки
    Ние сме, ој прашај ги фирмите дали се. Дома наместо Добро јутро, Рама маргарин купуваме Кристал од Благој Ѓорев за ево сега да напишат на него дека е халал јадење со куран, со арапски букви. Оф море. НА ДИЕТ МАРГАРИН.
     
  14. odsk

    odsk Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2019
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Машки
    Голема работа шо мојме да пишуваме на форумот. Некој друг пример да даеше шо донесе вашата либералност за нас отко станавте либерални?
     
  15. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
  16. Anah

    Anah Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    634
    Допаѓања:
    1.370
    Пол:
    Женски
    Тоа што ми се допаѓа посетувам, не се форсирам само поради некаков си патриотизам, бидејќи секако има убави и интересни места во нашата земја за посета.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Се согласувам, истото ќе го пишев. :)
     
    На Anah му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.087
    Допаѓања:
    11.249
    Денеска гледав репортажа од Јордан, и воопшто не бев фасцинирана од земјата на пример. Не би ја посетила. Буквално цел Аман имаше боја на песок, идентични згради, и не ми се допаѓа воопшто. Да сакам да се перчам по социјалните мрежи, би можела да одам на Малдивите, ама па некако немам мегаломански желби, и мене нема да ми биде здодевно во едно Крушево на пример да седам со денови. Се трудам колку можам да купувам домашно, да трошам пари во земјава итн. На едно патување во странство, купив подароци за деца таму, и нормално ги платив во евра, поскапо од овде. Подароците беа донесени од странство, а не беа ништо посебно. Потоа се размислив дека можев со тие пари, кои патем беа странски, овде да купам поубави подароци за децата, можев овде да ги потрошам.
     
  19. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    А дали се дозна кој е другиот синџир маркети во преговори со косоварите што го купуваат тинекс? Нешто слушнав пред неколку дена, ама не следам. Чисто информативно прашувам, мислам дека не ја утнав темата.
     
    Последна измена: 26 септември 2022
  20. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.087
    Допаѓања:
    11.249
    Епа не ти е отворено сандачето, ќе ти пишев. Еден што го има по многу градови со два слога е името. Јас така слушнав. Овој го има по Источна Македонија, Западна не сум сретнала. Ми кажаа дека е тој. Ај ќе чуеме сите кај и да е.