1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали спротивностите се привлекуваат?

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 9 јули 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Што мислите дали спротивностите се привлекуваат?
  Дали мислите дека луѓето несвесно се стремат да најдат некој кој нема да има сличен карактер, размислувања, или пак тежнееме да најдеме некој како нас самите?
   
 2. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Па зависи, познавам еден пар што на пример имаат спротивен вкус на музика па заедно функционираат долго време.
  Мислам дека поубаво кога двајцата се различни за да никогаш не им биде досадно, но од друга страна пак кога имаат заеднички интереси можат да дискутираат без проблем.
  Интересно е кога ќе согледаат дека во нешто се различни, па така ќе си ги разменат искуствата и ќе научат нешто еден од друг.
  Нема да барам некој како мене, и не можам да најдам, можам да најдам приближен со мојот карактер , ама не тежнеам, најбитно да ме почитува и сака таква каква што сум и да биде искрен не битно дали сме со исти или различен карактер, ако можеме да најдеме заеднички јазик ќе го најдеме било да сме си исти размислувања или со различни.
   
  На Justinna му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Nice.girl

  Nice.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Според поговорката "Sprotivnosti se privlace,a slicnosti se vole" и јас мислам дека спротивности се привлекуваат ама останува само на привлечност,а не на нешто повеќе.Знам мн. примери каде што партнерите се со тотално различни интереси и различни вкусови и никогаш не опстанале заедно долго,меѓутоа секогаш постои исклучок и секоја чест на исклучоците.. :)
   
 4. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  Мислам дека ако 2ца се слични многу полесно и побрзо ќе најдат заеднички јазик и ќе ги надминат несогласувањата за разлика од некои кои се целосно различни со целосно спротивни ставови и погледи. Но тоа не значи дека е невозможно да се сложат. Ако постои разбирање и почит од двете страни ќе ги надминат разликите.
   
  На Dashing:) му/ѝ се допаѓа ова.
 5. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Конкретно, јас и дечко ми сме ептен различни. Единствено имаме ист вкус за музика, ама сме различни во размислувањата. Карактерно се разликуваме, дури и сме приврзаници на различна политичка партија :lol: :lol: Ама одлично се согласуваме, иако некогаш се негодуваме. Ги имаме надминато тие разлики, некогаш полемизираме па мора едниот да попушти, а најчесто тоа сум јас :D
   
 6. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Е баш мислам дека важи онаа старата-паднало грнче си нашло поклопче-Зошто? Мислам дека спротивностите се сепак попресудни, до сега во мојава околина не познавам ниту еден пар кој личи на близнаци, со потполно исти вкусови мислења и слично. Најчесто се луѓето во врска со некој кој ги надополнува нивните вештини и емоции. мaјкa ми често знае да каже дека на послабиот Бог му доделува појак за да го потурнува во животот, е па и тоа е спротивност. Моето искуство досега секогаш било кон таа точка-ептен спротивни карактери, вее сум во сериозна врска ама ќесто пати знам да се прашам што барам јас со овој, речиси се мислиме различно. Е сега позитивно или негативное тоа, за кој како. Ако добро знаеш да се поставиш може да донесе само позитивни работи во врската. Ако ептен не се трпи се знае крајот.
   
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Можеби и има некоја вистина во ова.
  Нормално дека во ваквите случаи приспособувањето е потешко, но ако успее да се воспостави рамнотежа тогаш врската е нераскинлива и поцврста.
  Кај оние парови кои имаат слични интереси и карактери не е потребно вложување на посебен напор за одржување на врската, па можеби заради тоа е и полесно раскинлива.
   
 8. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.298
  Пол:
  Женски
  Како физички закон, потврдено. Само кај луѓето е сосема поразлично. Јас лично подобро фунционирам со личности со кои имам слични мислења, интереси и сфаќања. Секако не до таа мера тој да се согласува со се што јас ќе кажам или обратно, тоа би му дошло како дружење со самата себе. Ама пак кога ќе размислам најчесто грешен е спојот на 2 исти карактера. Замислете како би се истрпиле двајца тврдоглави или двајца инаетливи луѓе. Секој ќе тера по свое и нема да попушта. Затоа тврдоглав човек најдобро се согласува со некој попустлив и толерантен. Или пак двајца депресивци или меланхолици, ќе се фатат за рака и ќе скокаат од 10 спрат. Да не зборувам пак за спој за двајца колерици, воен судир не им бега. Така да, се е релативно, и за двата случаја има многу примери кои се вистинити и токму затоа што и да се каже ќе биде право.
   
 9. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.793
  Допаѓања:
  65.509
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со погорните коментари дека само се привлекуваат, но не функционираат.На пример, ти ако не си авантуристички тип и повеќе си сакаш одмарање и лежерност, а имаш спротивен дечко кој сака да си шета, да патува, нормално дека ќе се појави незадоволство и од двете страни. Ова само најпрост и најбанален пример.
   
 10. fairytale

  fairytale Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  24
  Епа зависно од луѓето. Јас со мојот дечко апсолутно се сакаме исто. Една работа нема што се разликуваме. Па прекрасно функционираме. Но кога се караме е интересно :rofl: И јас инает и тој. И јас го кажувам истото и тој а сеуште се караме :rofl:Сне имале повеќе сериозни проблеми а сепак завршиле без да се приметат. Баш позабавно е кога се е слично. :D
   
  На lorijana му/ѝ се допаѓа ова.
 11. sunymoon

  sunymoon Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  Мое мислење по однос на ова прашање е дека не можат спротивностите да се привлекуваат. Зошто? Ако двајцата имаат различни мислења, различни сваќања, различни погледи на светот, како би функционирале, секој би си терал по свое. Од лично искуство го пишувам ова. Поздрав
   
 12. prettyButerfly

  prettyButerfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јули 2010
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  13
  Mislam deka sprotivnostit se privlekuvaat..bidejki cesto go barame ona sto go nemame(na povleceni devojki im se dopagaat cesto fraeri momcina glavni vo drustvoto..)..No od druga strana pa tesko e da funkcioniras so nekoj mn razlicen od sebe..so razlicni pogledi,mislena naviki razlicen nacin na zivot..vo takva vrska e potreben postojan kompromis i tesko bi opstoila..no sepak kako i slicnostite taka i sprotivnostite se privlekuvaat (spored mene) ..toa e individualno :) :)
   
  На butterfly.mimi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.736
  Допаѓања:
  8.125
  Пол:
  Женски
  Хм...не сум баш сигурна.Мислам дека најдобро функционира односот помеѓу различни,но компатибилни карактери,во смисла да се воспостави рамнотежа и едниот дава тоа што другиот нема и обратно.Ако се тотална спротивност еден на друг,мислам дека таквиот однос го прати многу тензија,конфликти и фрустрации и не би можел да опстане подолго време.


  Спротивностите се привлекуваат,но колку долго време?Вака,од прва сигурно е интересно да си со некој сосема различен од тебе,со кој ќе можеш да ги согледаш работите од друга перспектива,да стекнеш нови искуства,едноставно нови хоризонти ќе ти се отворат.Но,другата старана на медалот е што треба да си спремен на многу компромис,прилагодување,отстапка од она што навистина си и со тек на време полека ќе почне да се развива чувство на себежртвување,на губење на идентитетот,конфузија и желба за слобода.

  За еден подлабок,потраен однос по мое мислење и покрај разликите потребно е да се имаат еве ако не исти,барем слични или блиски цели,амбиции,стремежи и очекувања од животот.
   
  На baki-dk му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Јас и другарка ми порано бевме спротивни до тука и назад и не се поднесувавме многу - но со тек на време се избалансиравме и двете - се претопивме во едно. Се разбира врз тој баланс голема улога играа годините. Не верувам дека ќе продолжевме да се дружиме ако мислењата ни се спротивставуваа.

  Имав дечко кој беше спротивен на мене... и се разбира дека врската не опстана. Глупаво ми е времето да ми поминува во убедување - вака е, така е...
   
 15. sunshine93

  sunshine93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2010
  Пораки:
  170
  Допаѓања:
  37
  Мислам дека не можат да функционираат двајца кои имаат многу спротивности но не можат ни двајца кои имаат многу сличности. Зошто? Ако се многу спротивни ќе имаат секако многу различни погледи и сфаќања во животот, нема да се согласуваат никако колку и да сакаат и да пробуваат, но ако се пак многу слични не можат да функционираат затоа што ако на пример и едниот и другиот се големи инаети ни тој ке попушта и ќе води инат, ни другиот ќе попушти зошто и на него инатот нема да му даде. Мислам дека како и се во животот и тоа се сведува на некој количина. Се треба да биде се мерка. Нормално дека треба да има и некоја разлика во сфаќањата со партнерот и дека треба да има и сличности но се во размер.
   
 16. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  На почетокот на врската бевме тој црно, јас бело-немавме ни една заедничка допирна точка... сосема различни, но со тек на време работите се променија и еве скоро 4 години сме заедно... се прилагодивме еден на друг, сменивме и јас и тој некои ставови и иако сме различни мислам дека си ги потполнуваме празнините заедно. :)
   
 17. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.261
  Допаѓања:
  8.647
  Мислам дека во зависност од периодот во кој се наоѓаме го бираме партнерот. На пример во еден дел од животот интересно ни е да запознаеме различни карактеристики и сфаќања од нашите па бараме таков партнер.И тогаш да, спротиставностите се привлекуваат. Во друг период пак, бараме смиреност и потврда дека нашите навики,мисли,погледни кон светот се оние вистинските па сме во потрага на сродна душа. :)
   
 18. BlackCat

  BlackCat Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  521
  Допаѓања:
  202
  Не....баш кога ке најдеш некој сличен на тебе од одма почнувате разговор и можете долго да зборите и од одма ти станува мил....+ спротивни луге многу се караат дури и за најмали работи...едниот едно другиот друго .....А и ако пример девојката е авантуристка и со смисла за хумор сака да се зеза , да искача, да пробува нови и луди работи а машкото му е страв да пробува нови работи, не свака шали, и сака да седи само дома на нет што ке прават заедно?
   
 19. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  102
  Исти вкусови и размислувања ралични карактери. Доколку немаш ист или барем сличен вкус со некого немаш голем избор на теми за разговор. Исто е и со рамислувањата неможеш да имаш контакт со некого кој има тотално различни гледишта за разлика од тебе. Што се одесува на карактерот поинтересно е ако се спротивни. Се разбива монотонијата, позабавно е и поинтересно, можеш да откриеш карактерни особини кои ги поседуваш, а не си бил свесен за тоа...
   
 20. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  344
  се согласувам со сите оние кои велат дека спротивностите се привлекуваат.па навистина е така,многу докази постојат за тоа.а што се однесува кај мене мислем дека досега најмногу сум комуницирала со спротивностите :|