1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сте во брак и колку му верувате на сопругот?

Дискусија во 'Брак' започната од renata76, 3 јануари 2011.

  1. schon

    schon Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    ти прави зад грб-немоќна си

    со мојот сопруг сум 3 години во брак и сум сигурна дека крие многу работи од мене, често во кавгите ми кажува дека премногу сум наивна и не сум знаела со каков човек воопшто живеам, ми вели дека мислам дека знам се за него, а уствари не сум знаела ништо, подоцна кога се смириме ми вели дека тоа го кажувал онака...но нешто ми вели дека ме лаже што да правам навистина незнам.... :wasntme:
     
  2. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    ти прави зад грб-немоќна си

    дали е пијан кога тоа ти го кажува или е трезен.. зошто мислам ако е пијан може така да треска глупости а ако е на трезен начин треба да преиспиташ таа работа. ако го пушташ да излегува да се шета кај што сака можеби има швалерка внимавај..
     
  3. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    ти прави зад грб-немоќна си

    Ако еден брак не се заснова на искрена врска тогаш што бара со тебе да живее. Кога тогаш лагите излезат на површина.
    Не си немоќна, туку треба само малку повеќе да се ангажираш за да дознаеш што сакаш да знаеш
     
  4. schon

    schon Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    ти прави зад грб-немоќна си

    Не е пијан кога го кажува тоа, но секогаш знае како да ме убеди дека го велел тоа во нервоза така вака, инаку не излегува често оди 2-3 пати месечно во ресторант но со колеги (возрасни) така да ... незнам само знам дека е голем играч и дека ќе ми се случи она од што се плашам, ќе ме изневери, а јас никогаш нема да дознаам, далеку сум од моето живеалиште од моите познати, овде сум каде што сум сама и довербата која ја имаше исчезна бидејќи во кавгите се кажуваат секакви грди зборови кои подоцна оставаат траг и не заминуваат ...:(
     
  5. DeepBlue

    DeepBlue Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    1.097
    ти прави зад грб-немоќна си

    што значи си се омажила на 16 уау . ете доказ за оние малите што нетреба да избрзуваат во животот и како треба да слушаат постари кога им викаат да не избрзуваат.
    што се однесува на муабетов јас би го кажал спротивното од свит, кога е пијан баш може да се издаде а овака на трезно само те игра намерно за да се нервираш барем така мислам :)
    едит: девојчето си рече дека има сега 19 години.
     
  6. schon

    schon Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    ти прави зад грб-немоќна си

    Па се омажив само што наполнив 18, за еден месец полнам 20....но си знам дека размислувам као... DeepBlue и јас мислам така, но многу ми е криво кога ми каже дека ме гледа како беспомошно јагне што си го вртка како што тој сака ...но нема веза фала ви, ми значеше коментарот и од Lovely91 да верувам дека сака само да се нервирам ..позз..
     
  7. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.313
    Пол:
    Женски
    ти прави зад грб-немоќна си

    И јас мислам дека ако е пијан е по искрен. Можеби е проблемот во тебе, да не си љубоморна, да не го притискаш, можеби тој мисли дека ти не го цениш доволно и дека не знаеш што имаш крај себе, можеби во лутина се му дошло преку глава и ти кажал што мисли, дека ти не го познаваш доволно, не мора одма да значи дека ти не знаеш со колку жени он иде додека не е со тебе. Ама ние не го знаеме и не можеме да му судиме, ти го знаеш најдобро, знаеш со каков човек си се омажила. Ако пак мислиш дека толку би бил лош и да води двоен живот што к.. си барала да се мажиш со него.
    Значи појди прво од себе, дали ти го сакаш, од која причина си се омажила за него, каков бил тој пред и после бракот, дали се разбирате меѓу себе, дали некој некого притиска од вас двајца, дали ви оди муабетот, сексот, бракот. Дали мислиш дека него нешто му фали и пробај тоа да му го надоместиш. Немој да поаѓаш одма од тоа дека тој има друга (не значи дека нема или има). Имате ли деца? Немој да мислиш дека ако ја дознаеш вистината ако воопшто постои нешто такво, дека ќе ти биде полесно, потешко ќе ти биде во секој случај ако има нешто. Затоа обиди се да поправиш нешто од тоа што останало.
     
  8. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    ти прави зад грб-немоќна си

    Па искрено му се има подскурчено од тебе, доколку е млад, и сака да те нервира, и му си влегла во аурата додека бил неспремен, и сака на тој начин да те нервира и повредува, како казна за тоа.
    Кој нормален на очи ке ти кажува :D што ти е тебе?
    Волци се тие прави тоа што го прават нема да се сетиш, дури и ке се фалиш колку ти е убаво, а магаре ке те направи.
    Предлагам да си се изнадотераш, да си се дружиш повеке, и да го оставиш во просторот кој му е потребен, и да бидиш позитина а не ко тумрук, да му е пријатно со тебе.
    Е сега па може и да е вистина, најубаво ти си знаеш, али мене многу наивно и глупаво ми изгледа ова, и не верувам да е вистина.
     
  9. schon

    schon Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    ти прави зад грб-немоќна си

    Oфицијално сум во брак 2 години, а претходно сум 7 месеци живеела со него и имам 19 год и 11 месеци нова сум овде и онака напишав за датумот...
    Abeja и Fеаrlles ви благодарам ќе ги применам вашите предлози, се надевам дека сум се бадијала уплашила, но ете знаете како е кога сакаш со некого да споделиш нешто...
     
  10. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Многу, што дури и ме плаши толкава доверба кон некого...По природа сум скептик и ''неверни Тома'', па оставам голем простор при проценки на луѓето дека ќе утнам некаде на големо, чисто да не бидам премногу изненадена (и увреѓена), но со него сум скроз опуштена...Се надевам дека не грешам...
     
  11. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Да и можам да кажам дека ја ужива целосната моја доверба. Порано мн верував ама увидов дека не трба полагање доверба на секого така здраво за готово. Сега малку порационално судам. Мм ја има целосната моја доверба. И двајцата сме такви што ако ни се скрати истата се задушуваме. Имам однос кој цели кон доверба и слобода, ама сепак на пр еве Душо излегувам со тој и тој и ќе сме таму и таму и од прилика тогаш ќе си дојдам дома. Ако излезе покасно да се врати ќе ми се јави или порака ќе напише или без причина ќе се јави да ми каже дека се е во ред и дека за брзо ќе си дојде. Мн е принципиелен и има стравопочит кон институцијата брак, исто и јас. Се е дозволено доколку си ја знаеш границата на дозволеното.
     
  12. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Во брак сум 1 година. Па тој ми е единственија во Македојина, никој друг си немам. Единствено на него разчитам, единствено на него можам да верувам. Сме си докажали еден на друг, дека сме луѓе, кои си стојат на зборот и ако кажеме нешто, то ќе биде така!
    Во отношение со флиртови и други задјавки, му верувам. Љуомората е чувар на љубовта. Се разбира да е во граници ;) А ние сме си направили таква граница и се трудиме да не ја прекршуваме. Ако ја прекршиме, излез нема да има. Љубомората е болест! :tmi:
     
  13. klum

    klum Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    1
    И јас воопшто не му верувам на мм, ја изгуби он довербата кај мене сега гледам дека се труди но џабе ,не го гледам со исти очи и искрено мислам дека не го сакам како порано ,а сум го сакала со сето срце и душа слепа и глува сум била за други само он и никој друг ,се земавме и по неколку месеци ја изгубив довербата сега животот со него ми е мн тежок,сакав да се разведам но неговите и моите притиснаа да му дадам уше една шанса.Сега има денови кога ми е ок но има денови кога запаѓам во криза и си викам што барам уште со него???????многу е тешко да се живее без доверба а мислам тоа е уше потешко ако се случи на почеток на брак,УЖАС
     
  14. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Во брак сум околу 6 години. И вистински сопругот ја има мојата потполна доверба :) .

    Можеби некои би рекле дека понекогаш не може да се верува во себе си, а не пак да се каже тоа за друга личност, но вистински и од срце му верувам. А причината за тоа е неговата искрена љубов и зашто знам дека за него бракот е Светиња :angel: .
     
    На tessie и April87 им се допаѓа ова.
  15. KristinaAna

    KristinaAna Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Ne mu veruvam a ziveeme vo brak

    Soprugot prodolzuva da se dvizi vo staroto drutvo koe sto iskreno ne me posnesuva i toa go pravi i ponekogas tajno bidejki odime vo razlicni smeni a mene me obvinuva deka sama sum vinovna sto ne me podnesuvaat. Ocigledno e deka ima eden kup lagi koga ke se se odgovori na prasanjeto kako go pomina denot ? Dali e lagata ponizuvanje i pravec na koj toj funkcionira vo razlicni sveri na svoj nacin pri toa delejki go denot i lazejki me.Ne mi e jasno dali e soprugot manipulira i me ostava na cedilo. Denes mozebi e lagata skrisno glednje so nekoi drugari utre ke bide ljubovna vrska nadvor od brakot so vaka dobra manipulacija. Iskreno nema razovor megu nas na ovaa tema postojano sum napagana deka ne znam da cenam deka imam maz poraj sebe. Vo nasiot brak ostanav pritisnata i nezadovolna , vnatresnata ispolnetost od vakviot odnos mi e daleku. Zaradi tvrdogavosta na soprugot ne mozam ni da razgovaram ni usta da otvoram pred nego, a da ne mi se vrati kako kamen po glava. Kade gresam?Ne me maltretira fiicki ama ne mu veruvam i ziveeme vo tisina
     
  16. love23

    love23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    913
    Ne mi e jasno

    И јас сум во брак седум години и еве сега чекаме бебенце, но мажот ми никогаш не сокрил ништо од мене тогаш тоа ќе се развие во недоверба и љубомора која би ни го уништила бракот, не ми е јасно како може мажот ти да се дружи со луѓе каде тебе не те поднесуваат и сигурно му зборат лоши работи за тебе каде очигледно на мажти тој разговор му се допаѓа, но за да се озборува некој треба двете страни да зборат за иста особа! Може сум помала од тебе и не би требалао да ти попувам, но јас не би го дозволила тоа веднаш би разговарала со него и заеднички да го решиме проблемот кој може да прерасне во поголем не велам дека ти не се обидуваш да разговраш со него едноставно по тоа што си го напишала тој не сака на таа тема да разговарате па ,,нападот е најобра одбрана,, по прицип. Ако те сака и ако му значиш не би помислил да се дружи со тие другари кои не те поднесуваат, исто не ми е јасно како може да седи со нив,а да не му смета помислата дека тебе не те поднесуваат јас не би ги погледнала другрките ако тие не го поднесуваат мажми или ако зборуваат лошо за него бидејќи го сакам и ми значи. Обиди се да разговараш со него за таа тема, а не да те нападне и да го однесе разговорот во друг правец на пример како не си можела да бидеш задоволна од него или дека се прави за тебе, ти речи му јас тоа го знам но не ти велам за тоа туку за дргарите со кои се дружиш. Пробај и среќно
     
  17. KristinaAna

    KristinaAna Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Ne mu veruvam a ziveeme vo brak

    Iskreno mnogu si vo pravo ni jas ne bi mozela da istrpam nekoj da go ozboruva mojot soprug. Obicno od nego dobivam odgovor deka tie mu se bitni i drugari od detstvo , a jas isto taka sum mu bitna i dovolno e sto finansiski doma ne trpime . Spomenuva deka edna vrska ima prekinato zatoa sto devojkata zborvala isto kako mene. Znaci dustvoto mu e premnogu vazno. Problemot e sto tie ne me prifakaat mene. Pogolema e makata sto ne moze da se razgovara so nego
     
  18. marija.hana.una

    marija.hana.una Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    35
    Ne mu veruvam a ziveeme vo brak

    А имаш друштво на пример кое те прифаќа? Да почнеш малце да се социјализираш или како стоиш на тоа поле???
     
  19. KristinaAna

    KristinaAna Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Od moja strana ne e problem za drustvo. Sakana sum od sredinata i roditelite i sekogas mi e otvorena vratata za kafe muabet od site ,a i za niv kaj mene. Samo od nekovata sredina odbivnosta doaga kon mene i tuka koga sakam da postigam da me zasakaat me tretiraat kako ,,Koj si ma ti''a soprugot im pomaga kriejki se vaka.

    Ponekogas mi kazuva deka sakam da go odvojam od site :(( samo kako koga si tera po svoe i se krie.

    [mod-kirilica:3dxd8l74][/mod-kirilica:3dxd8l74]
     
  20. s.t.e.f.a.n.j.a

    s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    51
    јас не сум во брак но му верувам на дечко ми