1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сте за на психијатар?

Дискусија во 'Психологија' започната од MiaJ, 27 август 2013.

  1. Eva76

    Eva76 Нов член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    @Just.do.it те читам и гледам дека имаш доста познавање на темава.. Имам сериозен проблем со мајка ми.. Има 51 година а е во фаза кога си замислува нереални ситуации, реагира бурно на нив и вербално напаѓа, а после одреден период заборава што воопшто кажала и каква сцена направила и не обвинува нас дека ние сме тие што измислуваат и ја напаѓаат зошто сите се против неа... Свесна сум дека е за на психијатар ама исто така сум свесна и дека не треба да заврши кај секој.. Го читам по форумиве Моме Петковски.. Може да ми објасниш ма каков принцип работи, затоа што искрено не сме во ситуација во која можеме да си дозволиме приватен некој..

    ДОКОЛКУ ИМА БИЛО КОЈ ДРУГА ПРЕПОРАКА, ВЕ МОЛАААМ ЗА ПОМОШ
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.814
    Допаѓања:
    12.204
    Пол:
    Женски
    Одамна е пишано, но се надевам ќе видиш. Јас го чувствував ова доолг период можеби месец месец ипол /два со горе доле разлика во интензитет. А сега почна како да сум јас, а не јас. Многу грдо е, знам која сум ама пак како оделена од себе. Како две јас. Знам сум која сум и што сум но имам некое непријатно чувство пак. Се плашев да не полудам, илјада мисли да не ми е веќе сериозна псих состојба. Разговарав со психолог, вика од неактивност се случува ова, зошто сум имала премногу слободно време.:^) инаку ми се случува по втор пат вака појако, прв пат беше пред 4год. Само не знам дали било скроз исто, сега мислам е мслку појако. Може и некој друг ако доживеал нешто слично да сподели
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    И на државно работи Моме.
    Во Воено медицински центар.
    Можеш со упат од матичен да одиш.
     
    На Just.do.it му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Stache

    Stache Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    815
    Пол:
    Машки
    Да
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Welcome to the club
     
    На Stache му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.038
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Како што веќе ти одговори членката, Моме работи во воена. Мислам дека е еден од најдобрите доктори психијатри. Со упат од матичен лекар ќе може да идеш.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Јас сум за на психијатар.
    Итен случај сум јас..
    Сите психијатри што ќе се во ординацијата да кажам сите ќе се учат на мене еден вид пракса ќе сум им .
     
    На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Vegegirl

    Vegegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Дали може да ми предложете добар психијатар за панични напади и анксиозност во Скопје , приватно? Пишав и во другата група ама не добив одговор
     
  9. Bojana890

    Bojana890 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2019
    Пораки:
    184
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Жанета Карагоцева, Промедика.
     
  10. QueenBeyonce

    QueenBeyonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    830
    Пол:
    Женски
    За панични напади и анксиозност не треба психијатар. Корените на анксиозноста од кои потоа доаѓаат паничните напади се многу длабоки. Треба да работиш на коренот на своите проблеми, на своите базични верувања, се со цел решавање на проблемот и намалување на симптомите и самата анксиозност. Психијатерот нема да направи никаков моабет со тебе, ниту длабоко ќе навлегува во проблемот, туку директно ќе премине на фармакотерапија. Апчињата да, може моментално ќе те опуштат и ќе направат да се чувствуваш добро,но ти всушност не го решаваш проблемот и постојано ќе ти се појавува анксиозноста во најразлични облици. Со тек на време ќе станеш отпорна на апчиња и организмот ќе ти бара се поголеми дози.
    За анксиозноста/панични напади ко најефективна се смета КБТ (когнитивно-бихејрвиоралната терапија). Би ти ја препорачала Фросина од Филип Втори. Сепак во психотерапијата има многу пристапи, па може тебе овој нема да ти одговара, секако и ти и Фросина ќе го забележите тоа и ќе те пренасочи на друг пристап.
    Мој личен совет за самопомош е користење на техники за дишење(имаш гифови на гугл), валеријана капки, чај од маточина, витамин Б6 или пак магнезиум. Многу би ти помогнала и физичката активност(дури и најобично пешачење).
    Се надевам нешто ќе ти помогне. :)
     
  11. mintyflowers

    mintyflowers Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2020
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам, дали можам како малолетна сама да појдам? Имам 17 години и мислам дека имам голема мака, не ја контролирам нервозата ич. Импулсивна сум, ако не ми е денот и некоја личност која не ми се свиѓа ми пререче нешто, можам и маси столици да превртам... Имав лошо детство и се од тој период 8-9 години почна зашо од мала сум психички малтретирана, и ден денес не можам а да не "вратам на некоја критика како да била лош навреда. Душава не ми дава мир освен ако на навреда вратам мн потешко. Моите не сакаат да ме однесат а јас само сакам да побарам помош за ова, па и да е у форма на апчиња...
     
  12. QueenBeyonce

    QueenBeyonce Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2014
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    830
    Пол:
    Женски
    Те молам само да не поглегнеш на апчиња и да заминеш на психијатар. Твојата состојба дефинитивно не е за апчиња. И сама си свесна за коренот на твоите проблеми, кои апчињата нема да ги решат. Имаш само 17 години, млада си, животот е пред тебе, не вреди да се заробиш со апчиња за состојба која може да се реши без апчиња. Ова ти го кажувам со најдобра намера.
    Би ти препорачала психотерапија. Ќе ги дискутираш своите проблеми, ќе научиш да ја контролираш импулсивноста. Бунтовното дете како резултат на она што го има преживеано и трпено сега излегува на површина каде што сака да се спротивстави на се, да завземе свој став и лично ЈАС. Но може сега тоа го правиш на погрешен начин(агресивно). За време на психотерапија ќе научиш како да го искажеш се она што те повредува, се она што ти предизвикува неправда, на еден поинаков начин. Да, може да идеш сама. :inlove:
     
    На mintyflowers му/ѝ се допаѓа ова.