1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сте кокета?

Дискусија во 'Насмевка' започната од baba Rada, 11 март 2018.

  1. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Ајде женски мои да ве чујам фино лепо, дали ве бива за флертување, кокетирање, превртување со очи, вртење на коса околу прст, кревање гради и шантрање со задница додека одите....:D(hollest)

    Својствено на права жена е да кокетира со мажи..но, во ова денешно време, како што гледам, жените само станаа зависни за внимание, зависни за цуци муц буци, зависни за лажни изјави дека се убави и неодоливи и.... а не ја гледам повеќе онаа стара финта на флерт со мажи:?:

    Се старува со (mooning)
    (се шалам):rofl:

    Јас обожувам да кокетирам со некој маж кој ми фаќа окце а и приметувам дека сум му во кадар.....стара кокетарка:rofl:

    А Вие^_^
     
    На WildMk, Prijatelot, Milobebence и 8 други им се допаѓа ова.
  2. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Кокета се вика.
    Иначе пресмешно жими сè, од столче паднав.

    Канта.
     
    На ivi1987, ane.bella, EvAngelos и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Зашто ма во канта, па кокетирањето е исто дарба од бога, тоа не се учи..може само да се усоврши...хаххахахахаа

    Кокетирањето е начин на зближување со луѓето, една активност, манипулирање...како сакаш може да го крстиме, но е убаво и занимливо....интересен начин на отварање врата без слободен влез...:D
     
    На elimkd и Lolo5 им се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Бабе поголема кокетарка од тебе нема. :rofl::swear:
     
    На realGirl, Lolo5, carangigia и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.581
    Пол:
    Женски
    Некогаш да, сега сум фина и скромна девојка која не сака да заведува и да соблазнува. :angel: Посебно не на таков начин. Не е се во надворешноста. :emo: Внатрешноста е позначајна, повеќе плени. :angel: И еден ми е доволен, нема што да се занимавам со други. :emo: Само за него се прави се. :sun:
     
    Последна измена: 11 март 2018
    На Kitty23, melnicanecot, fallenangel и 9 други им се допаѓа ова.
  6. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Не ме бидува за вакви работи, срамежлива сум :$
     
    На hermosa, gorde1, Red Flower и 5 други им се допаѓа ова.
  7. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Битер многуфина :D
     
    На Lolipop23, Rose96, sparklie и 8 други им се допаѓа ова.
  8. RAF Camora

    RAF Camora Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    1.576
    Допаѓања:
    10.981
    Пол:
    Машки
    Јас таква како што ја опиша погоре до сега нема сретнато. Ама затоа еднаш се најдов во доста непријатна ситуација и тоа се случи на факултет. Разговаравме 4 колеги со една колешка нешто во врска со факултетот и по некое време овие 3 колеги започнаа во исто време да и се додворуваат на колешката. Сета таа ситуација ми беше непријатна на мене , а на колегите и на колешката не знам како им беше. Јас само им реков дека ќе тркнам да купам цигари (немаше врска дека ќе одам да купам цигари бидејќи јас не пушам) го искористив тоа како изговор за да не ми биде непријатно. Колегите толку беа занесени што не ме ни слушнаа, народски што викаат со очите ја пиеја колешката. А пред да заминам ја видов колешката и забележав дека црвената боја е доминантна на нејзиното лице. Да бев на нејзиното место искрено не знам како би реагирал во оваа ситуација. Едноставно туѓ срам ме изеде, да останев со нив жив ќе пропаднев во земја. Тоа е едно од најболното и најненормалното додворување на кое некогаш сум бил сведок.
     
    На Milobebence, gorde1, Indiegurl и 2 други им се допаѓа ова.
  9. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски

    Богме и ме бива, да знаеш:rofl:...свесна на својата убавина и на добрите перформанси..или добра шасија:rofl:поврзано со трепкање со очиња, мазнење на коса и др.салтаници успевав во мошне краток рок да воспоставам познанства кои ги посакував, да добијам некои работи кои ке ги наумев а и работата така си ја добив:rofl:....уметност е тоа драга моја...:*
     
    На teressa, fallenangel, saren_petel и 3 други им се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Ич. :|
    За флертовање можам комотно да паднам на финален испит. Често се смејме со дечко ми дека ''thank God you're cute, оти ако очекуваше со твојот флерт да запали работава ... ќе останеше на надеж:wasntme: Да бидам појасна „го расонвав“ со дупење в ребра. :^) Толку далеку можам да флертовам.
    А и не сфаќам кога флертоваат со мене, како еден кој ми се допаѓаше, ме скапа барање на цигара, да сврзиме муабет, а јас му се запнав дека не пушам, та не пушам. :wasntme:
     
    На Читател, kikin, SV1911 и 10 други им се допаѓа ова.
  11. CaraMia

    CaraMia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    924
    Допаѓања:
    18.658
    Пол:
    Женски
    ^Исто ич. Не дека не знам,ама ми делува како манипулација некако тоа се.
    Јас сакам јасни ситуации.
    А и некако на црн хумор одлепувам така да во флерт и кокетност некако не ми оди тоа.
    Среќа што и либето преферира неконвенционален хумор и ваква некокетни жена како мене.
     
    Последна измена: 11 март 2018
    На Indiegurl, theowndemon и baba Rada им се допаѓа ова.
  12. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Бабе се гледа дека ти мрда опашот тебе, така викаат во село мое за кокетите :D
    Труп сум инаку за флерт. Не дека не знам, не сакам, како понижување ми е. Да трепкам со очи невино и да се смешкам ко наивна кога нешто воопшто не е смешно, да вртам со колкови и да истакнувам гради...скрос нетипично за мене. Среќа, (ко погоре што е пишано) што некој природен сексипил имам:emo: :D инаку маж немаше да ми се приближи.
     
    На cinderella7, Abeja, SV1911 и 16 други им се допаѓа ова.
  13. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Леле бе шо читам :D трепкање со очи, вртење коса... ај уште да нè научите и да глумиме дека се онесвестуваме пред машки, па да се прогласи за вратено времето на Џејн Остин :D

    Ја издаде најпосле другарка ти :o :lol:
     
    На SV1911, Nigredo Odor, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    ... кокетирање не значи дека визави машката особа сакам да ја освојам или да ја „легнам“ напротив начинот на кокетирање е тајно оружје на жената да добие нешто што при некокетирање не би можела да добие, а тоа не мора да биде поврзано со љубов, партнер и секс...
    на пример, чекате да купите билет за театарска престава и таман доаѓате на ред ви велат „завршено распродадено“ !!?? :( тогаш го применувате тоа „тајно оружје“ кокетирање и опааа, чудо ќе се случи резервните билети што продавачот ги чувал за некого веќе стануваат ваши...:e:
    или кокетирање не значи само спротивниот пол т.е. кон машка особа, може и кон женска особа ...
    на пример медицинската сестра укажува дека докторот завршил со прегледи и со мој термин за денес, а вас ви е ептен хитно и приоритетно да го видите, ама како ќе се „прескочи - пробие“ преку оваа медицинска сестра која не дава влез? тогаш настапува кокетирањето шармот и кон женска особа, во смисол ...многу убав кармин имате и си ги оближуваме усните , мојот кармин воопшто не е толку убав од каде ви е купен?... итн...:makeup:
    односно може да се кокетира и без „да се гледа“ особата, на пример на телефон го барате мајсторот да дојде попладе да ви го поправи дефектот дома, а тој одбива демек зафатен и тука почнувате со прст со вртењето на локните од коса со кој гест автоматски телото испушта необичен нежен и неодолив глас и ОП види чудо преку телефон мајсторот наеднаш ќе најде време и ќе дојде за поправка...(zilmer)
    со еден збор, шармирање или кокетирање не е само дотерување, шминкање и облекување да се привлече внимание со некоја цел најчесто љубовна, кокетирање и шармирање ДЕНЕС Е НЕОПХОДЕН ЖЕНСКИ ГЕСТ за да би успеала нешто што при обично однесување не би имала шанса...(fingers)
    чисто би рекла дека и мажите често го применуваат овој гест на шармирање и онака тие во све не имитираат, па и тие да си завршаат некои работи за кои немаат шанси доколку би се однесувале нормално, но кај нив повеќе би одело тоа во правец на флертување оти ако му успее шармирањето одат до крај заборавајќи дека тие всушност само шармираа да завршат работа, а не да имаат некоја љубовна врска! :emo:
    [​IMG]
     
    Последна измена: 11 март 2018
    На Jane.Birkin, kikin, Abeja и 4 други им се допаѓа ова.
  15. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Абе сите вие знаете ама као не сакате... се додека некој не ви го разбуди и другиот икс хромозом па после почнувате и да мјаукате :inlove:
     
    На ♣ Alba Viduam ♣ и baba Rada им се допаѓа ова.
  16. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Тоа за многу ретки особи е. Некогаш и така мора, таман работа :D
     
    На fallenangel и baba Rada им се допаѓа ова.
  17. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Ова кокетирањево ни е во крв на нас Вагите :)
    Кокетирам секогаш , но тоа е само флертување, не значи дека нешто ке се случи :)
     
    На WildMk, kikkki и baba Rada им се допаѓа ова.
  18. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... нема женска особа која не кокетира, која помалку која повеќе, која свесно која несвесно ... тоа е во женскиот карактер, природа...што вели членот ЕвАнгелос - икс хромозом, некои малку повеќе го применуваат и кога треба и кога не треба, па се доаѓа до погрешни заклучоци дека тоа е „негативна женска особина“ што не е точно, вистинската жена МОРА и ТРЕБА да кокетира, шармира ...да зрачи дека е женско, но да си ја знае границата до каде, да не ја премине со што се добива друг епитет што не е баш оправдан и пријатен!
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  19. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Кокетирање = манипулирање?
     
  20. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Немам тенденција да применувам флерт поради нечие внимание бидејќи немам апсолутно никаков интерес, ниту пак потреба од тоа.

    Меѓутоа претпоставувам дека би можела да направам исклучок во оние ретки случаи ако сакам да добијам нешто од некого што мене ми е од корист, а притоа препознаам дека му се допаѓам според неговиот говор на тело, лице, гестови, начин на комуникација... (ова го употребувам само како метод за манипулирање)


    Всушност, мислам дека еволуцијата игра голема улога во врска со нечија реакција кога станува збор за флертувањето; :)

    Имено, на луѓето им е наследно да се плашат од непознати бидејќи претставува преостанат инстинкт за преживување од времето кога се занимавале како ловци и собирачи на плодови.

    Кога се сретнуваме со други луѓе, нашата амигдала - дел од нашиот мозок е одговорен за нашиот одговор од страна на нашето тело кога се соочуваме со перцепирана опасност.

    Сепак, амигдалата на мозокот е дел од еден поголем систем наречен "лимбички систем" - кој понекогаш се нарекува "лимбичен систем на наградување" - кој го контролира не само стравот, туку задоволството.

    Така, кога некој чувствува привлечност кон некој друг, додека тој ги поминува опасностите од непознати луѓе, и другите делови од лимбичкиот систем се впуштаат.

    Ако ти е познато, мозокот започнува да испушта допамин - хормон кој го право човекот да се чувствува добро, истовремено и невротрансмитер поврзан со еуфорија.

    Одеднаш, задоволството кое човекот го чувствува го совладува стравот и телото испраќа невербални пораки за да сигнализира интерес кон партнерот кој флертува.

    Но бидејќи предниот цинглуларен кортекс - дел од мозокот што чувствува отфрлање - помага човекот да не се впушти премногу во флертувањето. Мозокот знае дека е отфрлувањето, односно и одбивањето е можно да се случи и затоа флертувањето се спроведува со претпазливост.
     
    На Читател, poenta, ♣ Alba Viduam ♣ и 5 други им се допаѓа ова.