1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сте се омажиле за тој што сте го сакале?

Дискусија во 'Брак' започната од voin, 3 октомври 2016.

  1. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Со љубовта моја сум сеуште во врска, за брзо ќе биде и свадба :) пресреќна сум затоа што не постапив според желбата на моите родители, туку според она што јас го сакав. :inlove:
     
    На kjukli, marija1907, мкд98 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Jenny22

    Jenny22 Активен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Oooo da jas se omaziv za covekot sto go SAKAV i mn mi e zal poradi toa. Ne mozev da se zamislam bez nego toj mi bese prv decko, ljubov, baknez prv vo se ziveev kako vo bajka, no znaete kako se veli Mazot posle brakot se menuva. Istoto mi se sluci mene toj poveke ne e onoj sto go poznavav negovoto maltretiranje, ponizuvanje navreduvanje i tn. I tn. Ja unistija ljubovta vo mene. Se sekavam samo na ubavite momenti koga bevme decko i devojka, izbegnuvam i da se sekavam. Za mene ljubovta e :puke: nema ljubov samo navika. Mozebi toj me napravi vakva inace za mene se bese rozevo zatoa sega placam;(
     
    На Osamena devojka, senza.parole, katevvv1 и 5 други им се допаѓа ова.
  3. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Дa , и нaјвеќе си гo сaкaм:inlove:
     
    На elimkd, Independiente, Sashko1992 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Koga sega razmisluvam svakjam deka samo mazot mi sum go sakala vo zivotot,drugo se ne beshe bitno.Po 9 god seushte go sakam i sum vljubena do ushi kako sekoja godina odminuva taka ljubovta mi rasti kon nego
     
    На SimonaTino, butterfly* и muchacha_a им се допаѓа ова.
  5. LejdiD

    LejdiD Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2011
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    154
    Милион пати ДА :inlove:
     
    На SimonaTino, marija1907 и butterfly* им се допаѓа ова.
  6. Bella.04

    Bella.04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    514
    Пол:
    Женски
    Ја не сум мажена ама мислам дека права љубав и нема.Треба да најдеш некој што те сака повеќе од што ти го сакаш:)Да имате меѓусебе почит,да внимавате еден на друг и да знаете дека сте сигурни со него.Толку:)
     
    На elimkd и NOVAVON им се допаѓа ова.
  7. voin

    voin Активен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    ponekogas poradi nekoi minati greski sme prinudeni da zememe nekogo koj sto ne sme sigurni deka ni odgovara ili odime na rizik pa sto ispadne
    eeee konecno najblisku do temata
     
  8. Dabria

    Dabria Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    233
    Допаѓања:
    1.225
    Пол:
    Женски
    Нешто што никогаш нема да го разберам се мислењата од типот „најди некој кој ќе те сака повеќе од што ти го сакаш него и помини го животот со него“. Сега, ако си сигурна дека тој тебе те сака повеќе многу веројатно е ти него воопшто и да не го сакаш туку да ти е само комотно да си со некого и тој да ти подарува внимание додека потајно ќе сонуваш да бидеш со некој друг. А тоа воопшто не е фер.
    Јас верувам дека за сите нас постои некој кој можеме да го сакаме безгранично и да го добиеме сето тоа за возврат. И да и се намочам на врската, евентуално на бракот ако во него го нема ова! Што сега ќе мериме кој кого колку сака? Зарем толку ви е страв бе луѓе?
     
    На glosipgirl, eloves, Rebecca_R и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Bojana_Ilcevska

    Bojana_Ilcevska Активен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    109
    Пол:
    Женски
    Мора да сме најпрво сигурни во себе, добро да знаеме што сакаме и што не сакаме и само така ќе може да носиме прави одлуки. Само така ќе може да ја препознаеме вистинската љубов и да бидеме засекогаш среќни со оној кој навистина го сакаме и љубовта ни е взаемна.
     
    На мкд98 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jenny22

    Jenny22 Активен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Jas od sopstveno iskustvo se soglasuvam so toa "najdi si nekoj koj ke te saka poveke odosto ti go sakas nego" mojata ljubov BESE obostrAna ne velam ne no posle brakot toj se 'vozvisi' demek znaete sea sto bilo da i napravam ke me trpi, ne sme decko i devojka pa da mi zatvori tell pa da ja molam I ete jas so toa odnesuvanje prestanav da go sakam. Znaci se zavisi od toa kako se ponasa so tebe pa da te natera da go sakas ili zasakas seedno.toj sto ke te saka poveke od tebe ke odi se po tvoja volja ke ti posvetuva vnimanie ke te cuva, nasmee, ugodi vo se samo ti da bides srekna. A zamisli ti da go sakas poveke a toj e svesen za toa ke te sutira kako saka zasto znae deka sekogas si tuka i ne mozes da zivees bez nego. Za zal toa e surovata vistina :(
     
    На NOVAVON, minne992, Heidi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @Jenny22 Јас искрено би рекла, дека тој ако знае дека ти многу го сакаш, и почне тоа да го искористува во негативна смисла, нели твоја би била вината што го трпиш и му го дозволуваш тоа? Сега испаѓа, дека дошло време, ако сакаш некој, трај си, не му покажувај и супер ќе ти е :D Секое едно однесување на партнерот преминато во безобразно и искористувачко заслужува крај и точка, а не да го трпите, без разлика дали станува збор за врска или брак :)
     
  12. Jenny22

    Jenny22 Активен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Da mila, moja vina e go trpam no za uste kratko vreme i nema veke da me vide glupak nizaeden. I radi sin mi go trpam no priznavam ostana barem trooska ljubov od toa naseto sepak 4 god. Vrska i 4 god brak ne e lesno kolku tolku barem navika no ako gi stavam na vaga ubavite momenti i losite raboti koi mi gi napravi bogami loseite bi bile premnogu teski.
    Moj sovet za devojkite e ne mora da 'trajte'ako go sakate no ne mu pokazuvajte premnogu od tipot ne mozam da ziveam bez tebe,ti si mi se vi zivotot ke se ubija i tn. Maskite go iskorustuvaat toa bidete sigurni da se lazeme. Prvoto e so te nosat u krevet drigoto ti nabivaat rogovi so mislata i ako doznae ke i se pravdam nekako ke mi veruva mene ona premnogu me saka za da me pusti. Ne mu ja pokazuvajte slabata tocka (deka premnogu go sakate)zasto najmnogu tamu ke ve udri, a ako go napravi toa ednas(rogovi) pa i mu prostivte toj pak ke go napravi istoto. Veruvajte pominav niz sevo ova.
     
    На edna_malecka, stetoskop, NOVAVON и 3 други им се допаѓа ова.
  13. katevvv1

    katevvv1 Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2016
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Жал ми е, навистина ми е жал. И јас се наоѓам во таа ситуација и да си пред мене сигурно ќе те гушнам за да се добро исплачам. :( Колку беше голема таа наша љубов, а денес исто како да не постоела никогаш... Не би сакала никој да ги доживее овие денови кои јас ги минувам.
     
    На Flower.D му/ѝ се допаѓа ова.
  14. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    @Jenny22
    Не сте единствени. Ние ги надминавме тие мигови на проблеми, сега е мирно затоа што јас молчам и за ништо повеќе нит се борам/нит се жалам. Само јас си знам колку е тешка душевната осаменост, да се нема надеж за заедничка иднина. Порано тој ми велеше дека не гледа иднина со мене,а јас страдав и се чудев каква е таа суровост,да му велиш на брачниот партнер дека не го гледаш крај себе во иднина.
    ГО САКАВ ОВОЈ ЧОВЕК,ШТОМ РЕШИВ ПРЕД БОГА ДА ВЕТАМ ВЕРНОСТ/ЗАЕДНИШТО/ЉУБОВ,ама и во мојот случај се смени т.е. стана таков маж каков што отсекогаш бил,а јас немав време да го проценам добро,зошто врската ни беше со временски прекини со оглед дека бевме од 2различни града.
    Сега е се само навика, глумење нешто што не сме. Лош брак на кој тој вели па што мислиш ти дека има добар брак,дека никој не си одговара со другиот,дека сите глумат. Ми вели дека сите бракови се глума.
    А јас верувам во вистинкска љубов и знам дека има бракови од љубов со многу разбирање и компромис меѓу 2та партнери. Постојат и среќе е да се има таков брак и љубов во него.
     
    На voin му/ѝ се допаѓа ова.
  15. katevvv1

    katevvv1 Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2016
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Кај мене е обратно молчев, слушав и мислев дека се е нормално. Сега сакам тој да почувствува душевна осаменост, и тој истото го вели како и твојот. Демек ако си во брак со љубовта се е завршено. Ќе го избегнувам и душата ќе ја лечам, сега сум спремна и на развод и здравје планирам и тој чекор да го направам. Кога гледам дека никој моето присуство не го цени....Што имам јас од тоа? Почит, доверба, убав збор, бакнеж.....ништо. Заслужува и тој да има едно големо ништо од мене.
     
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    И сто пати да требаше да бирам, пак би го избрала него.
    Љубов е , и тоа голема љубов!!

    Се надевам секогаш да остане така.
    Секогаш да ме гледа со истите очи од кои му се чита љубовта! :l::l:
     
    На MilaP, vitamina, artemidis и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Не сум во брак, но за жал нема да се омажам за тој што го сакам.
    Вакво сакање, ваква љубов само еднаш во животот може да се доживее. Или ќе заврши со него или без него.
    Само со него можев да замислам брак.
    Не знам и дали би се омажила.
     
  18. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Зошто да не се омажиш?
    Ако само со некој се гледаш во брак со секој друг тоа ќе ти биде промашен брак.
     
    На Summerlover му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Зошто не знам дали ќе сакам некој како него.
    Ако се мажам би се омажила од љубов.
    Не би се швалерисувала, ако мислеше на тоа :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Они се мажи без осет,џабе ќе се мачиш. Него му били поента да се рече се ОЖЕНИ. Нема да осети ништо. Те читав кај тебе маж ти е лепенка на неговите од финансиски причини и кај мене е така иако и сам заработува му се живее на висока нога и ги цеди мама/тато додуша тие така го учат и командаат преку парите. Најди си работа,биди независна. И јас кон тоа целам. Не ти се менува ништо дома оди си. Јас за разлика од тебе не сум со факултет,работев со средно видов како е што е кај нас и сега се доучувам. Ќе ми треба време но ќе дојде крајот на овој ЛОШ БРАК. Јас за разлика од него верувам во брак од љубов што ќе опстане. Иако јас од љубов влегов со него во брак не ни успева/успеа. Ама јас не се откажувам од брак од љубов што трае. Се во животот е искуство плус.
     
    На edna_malecka и katevvv1 им се допаѓа ова.