1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сте се омажиле за тој што сте го сакале?

Дискусија во 'Брак' започната од voin, 3 октомври 2016.

  1. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Муабетот ми беше штом се сакате и се гледаш себе си во брак со него да се омажиш со него во иднина.:)
     
  2. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Јас го сакам него, но тој не ме сака мене. Убаво би било инаку :)
     
  3. Ordinary

    Ordinary Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    79.281
    Извини вака
    Колку години имаш?:?:
     
  4. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    25
     
  5. Ordinary

    Ordinary Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    79.281
    Зашто ствавот
    После него-ПОТОП?
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Нема да е потоп, но еднаш се сака онака без страв за утре, сега и овде. После тоа се друго е љубов ама со разум. Само штета што таа сака така маж што не ја сака и неа во иста мера.Штета.
     
  7. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Па така бе мила, сум сакала нешто најубаво на свет со него, ама не испадна како што сакав и се разочарав.
    Зошто да се омажам со некој друг, кога нема да го сакам :) ?
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Ordinary

    Ordinary Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    79.281
    Мали ви се СРЦАТА жени ако сте со ставот САМО ЕДНАШ СЕ САКА ВИСТИНСКИ(facepalm)
     
    На Belgin1, Troi, evangelina.ina и 18 други им се допаѓа ова.
  9. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    ГОЛЕМИ НИ СЕ СРЦАТА зошто имаме сила да продолжиме понатаму и повторно да љубиме И ИМАМЕ СИЛА ДА НЕМАМЕ ВЛАКНО НА ЈАЗИК да признаеме дека ЕДНАШ СЕ САКА НЕ ВИСТИНСКИ ТУКУ ДЛАБОКО,ИСКРЕНО,БЕЗ ДА СЕ РАЗМИСЛИ ДЕКА МОЖЕ ДА ПРЕКИНЕ,ЗОШТО ТАКВА ГОЛЕМА ЉУБОВ во која се вложува се,безусловно ретко кој верува ќе прекрати еден ден.
     
    На crazylady, Juicy и Chopard им се допаѓа ова.
  10. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Ти повеќе пати ако си сакала различни со иста страст и мерак секоја чест :)
     
    На Rakkche и Juicy им се допаѓа ова.
  11. Ordinary

    Ordinary Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    2.653
    Допаѓања:
    79.281
    Благодарам
     
    На BabyStyle, evangelina.ina, eloves и 3 други им се допаѓа ова.
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Луѓе си оставаат пола живот во брак, па и после него продолжуваат да живеат нормално и се преженуваат/премажуваат.

    Никогаш не сум живеела со идејата оти се сака само еднаш.
     
    На Flower.D, BabyStyle, crazylady и 10 други им се допаѓа ова.
  13. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Јас имав еден куп љубови во мојот живот.
    Од денешна гледна точка, јас маж ми го сакам бескрајно, но тоа не значи дека треба да негирам дека само со него вистинска љубов сум запознала. Имав и блесави љубови, и безгранични и бесконечни, и љубови за кои се гази се и преку се, за кои се остава се и се оди во бестрага. Мислам дека ако ги негирам тие љубови и се правам дека не биле толку сериозни и интензивни као фол поминало време па сега другачије гледам на стварите, значи дека идеализирам. а несакам да идеализирам. Јас сите тие љубови ги преболив, ама не заборавив дека постојат.
    Тоа што признавам дека имав еден куп љубови, кои биле екстремни, не значи дека помалку си го сакам маж ми денес. Само што према него чувствувам поинаква љубов. Ај да речам зрела љубов. Нема блесавост, има почит меѓусебна, разбирање, заеднички цели во животот, и многу убав и среќен живот.
     
    На Flower.D, Konfetka, Belgin1 и 31 други им се допаѓа ова.
  14. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Bravo @Offspring prekrasen text.

    Jas pak ke se navratam za baba.
    Baba bese avangarda. Procina pred 15 god i mislam deka seuste e ponapred vo odnos na razmisluvanjata so mnogu mladi luge, a da ne spomnuvam zeni na moja vozdras.
    Znaese baba da saka i zborot ljubov na poseben nacin da go kaze.
    Nema zena od potesnoto semejstvo koja bare moze da i se priblizi vo razbranjata za ljubovta.
    Se omazila (begalka zaminala) za neprijatelot/okupatorot, srbin.
    Zar toa ne kazuva kolku golema zrtva za ljubovta bila i vo okolnosti koga cela familija (12 braka i sestri i tatko ke ti go zavrtat grbot) i ke ti poracaat nikogas da ne se vratis vo nivna kuka oti neli "izdaica svoga roda".
    Ljubovta ne ja preziveala vtorata svetska vojna. Se vrati od Srbija porazena, napustena od najgolemata ljubov.
    Najde baba sila za uste mnogu drugi ljubovi da na kraj o svoja 54 god se omazi za covek koj i bese samo partner so koj ja spodeli starosta.
    Pocina vo nejzinata 85 god so pismoto vo dzeb od nejzinata najgolema prva ljubov.

    Taa silna zena velese "ne e ljubov ako ne se zrtvuvas, pominuvas preku se, odis so nego i koga i posledniot Mk ke te kolne, niz kapidze bosa ke begas za da se stretnes so nego, koga Germancite ke go zatvorat vo zatvor, a ti ke si prodades se od doma za da go oslobodat, koga ke te napusti za druga, a ti i pokraj toa naogas sila da otides na razvod so nades deka mozebi se premislil......., ne e ni interesno ako se odi po pravilnk".

    Vo toa vreme mene licno mi zvucese mnogu riskantno.
    Ostra sum, kategoricna i gordeliva i toa me sopre vo zivotot da doziveam turbulentni ljubovi.
    Ponekogas mi e zal zosto, a sum imala moznosti da doziveam zabraneti ljubovi, dalecni nezaboravni ljubovi, riskantni ljubovni triagolnici i sto ne.....

    Ne ispustajte moznosti da sakate na X kombinacii pa makar i ne vi se vozvrati.
    Nezaboravni se tie momenti......:inlove:

    :l: e golemo, ima mesto za mnogu ljubovi. Sekoja ke ostane nezaboravna i vpecatliva na svoj nacin. Ne dozvolete vremeto da ve pogazi ostavajki zadsebe neistrazeni ljubavi.
    Sekoja ljubov e dostizna i nisto ne e stramota koga se pravi od dusa za ljubov.:$
     
    Последна измена: 20 октомври 2016
    На Flower.D, gothchick, Justicija и 13 други им се допаѓа ова.
  15. katevvv1

    katevvv1 Активен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2016
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Најголема желба ми беше да се омажам од љубов, да сакам безусловно, да бидам сакана.... И се омажив со таа причина, за жал постојат гадови кои можат сити сонови да ти ги уништат....Затоа девојки, четири очи пред мажење...
     
    На Skorpija25, Flower.D, Osamena devojka и 7 други им се допаѓа ова.
  16. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Најголем дел од тие што се преженуваат/премажуваат на 40+ години имаат лажни бракови, најчесто повторно стапуваат во брак само за да не останат сами кога ќе остарат или пак од финансиски причини, нема тука никаква љубов.

    Впрочем и кај помладите се почести се лажните бракови, па така голем дел од брачните парови после 5,10,15 години сфаќаат дека неможат цел живот да живеат во лага да се одлучуваат на развод, само што потоа кога ќе се преженат/премажат најчесто пак стапуваат во лажен брак, и на крајот кога ќе сумираат сфаќаат дека цел живот си го поминале во лага.

    Во ова денешно материјалистичко време во кое живееме се поретки се вистинските бракови во кои има љубов и верност до крајот на животот, се е сведено на финансиите, па така има многу бракови кои се полни со лаги, неверства, физичко насилство и што уште не, ама тие луѓе продолжуваат да си глумат дека имаат среќен и хармоничен брак само заради тоа што ако се разведат едниот брачен пар ќе ги загуби финансиските придобивки и удобниот живот кој го има во тој брак.
     
    Последна измена: 23 октомври 2016
    На Tanjamm, crazylady и katevvv1 им се допаѓа ова.
  17. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    @Sashko1992 моето мислење е сосема спротивно од твоето.
    Па немало потреба да ме цитираш. :)
     
  18. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Па те цитирав за да ти објаснам дека реалноста е сурова и не е таква каква што многумина си ја замислуваат, а секако дека ти имаш право на свое мислење, како и секој друг :).
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  19. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.235
    Пак не мислам така.

    Има љубов по светот и тоа многу љубов.
    Само треба да ја препознаеш и да ја зграпчиш.
     
    На Flower.D, Doozy, SV1911 и 5 други им се допаѓа ова.
  20. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Не е дека не си во право, ама има и од двете ситуации. И онаа на Дафи де. Не биди чак толкав песимист.:DЛуѓе си наоѓаат љубов, се заљубуваат, одљубуваат, повторно заљубуваат..некогаш и во истата личност. Минуваат и низ секакви проблеми и финансиски и изневерување и сл. да, се случува. Некогаш ќе дознаат и сепак ќе останат со таа личност:) и не секогаш заради финансиите:) Некогаш и ќе се разведат и ќе пронајдат друга љубов,некогаш и ќе се вратат на таа старата, истата. Нема правила.
    Дафи само избира да си ги има тие другите како мотивација. Дека луѓето стапуваат во брак со тие што ги сакаат. За другите, тие нака си му ја мислат.:) Не е се розево,ама па..не мора ни да е се црно.
     
    На eloves, referentka, Doozy и 4 други им се допаѓа ова.