1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали сте финансиски пресметливи личности?

Дискусија во 'Психологија' започната од Tanjamm, 28 ноември 2018.

  1. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.065
    Допаѓања:
    11.214
    Се повеќе слушам од луѓето се жалат на голема финансиска пресметаност однапред, во смисла со кој ќе се дружат, излегуваат на кафе, со кого ќе бидат во врска. Јас лично себе си не се сметам за некоја финансиски пресметана личност. Не ми е проблем да пијам кафе со некој кој нема пари, невработен, па да почестам, но има и такви кои и кафето на кантар го ставаат што не е во ред според мене. Едно, две, три кафиња, некој подарок, не ме прават побогата, и не треба да бидеме ситни души. Како размислувате вие и какви навики имате?Ви пречат ли финансиски пресметливи луѓе?
     
  2. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Не, повеќе гледам кој како се однесува со мене, дали е другар или не а не дали има пари или нема.
     
    На Herrera, PaLaVa и Tanjamm им се допаѓа ова.
  3. Ladybbc

    Ladybbc Активен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Никогаш не гледам на тоа, многу поважна ми е довербата и енергијата која ми ја пренесуваат. А да ми сметаат такви личности.
     
    На PaLaVa, Shmizla94 и Tanjamm им се допаѓа ова.
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.123
    Допаѓања:
    43.674
    Пол:
    Женски
    Не ми значат парите ко пари.
    Не ми е проблем да почастам некој или да позајмам некому пари.
    Се случило и јас некогаш да сум шворц па да ми позајмат.Со другарките често си позајмуваме пари или се частиме.Ако сум на дејт сметката по пола, не обожавам баш машко да ме части иако со последниов не се искача на крај.Само да не го искористат тоа и не им премине во навика (ми се има случено затоа така пишав).
    Битна ми е дружбата, муабетот.
     
    На candy.cane и Tanjamm им се допаѓа ова.
  5. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.298
    Пол:
    Женски
    Парите не ми се важни.
    Ценам искреност и лојалност.
    Не ми пречат луѓе кои се внимателни со парите,но ми пречат луѓе кои се фалат дека имаат пари и дека позајмуваат на други.
     
    На Tanjamm, PaLaVa и Shmizla94 им се допаѓа ова.
  6. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.071
    Допаѓања:
    13.163
    Пол:
    Женски
    Ако имам повод ќе частам, ама да финансиски пресметлива сум на крајот ќе им кажам оти повеќето се ако знаат дека друг части ќе пијат вино од 800-1000ден, инаку лижат смедервка од 200ден цела вечер и тогаш многу јадат мозоци, јазици, вакво сирење такво сирење :)

    Со дечко секогаш сме делеле кој што си нарачал тоа си платилпа дури и он кога работел, а јас сум била студентка бидејќи не сакам да ми тријат сол на глава утре дека ме финансирале една шопска да ми ја качи на глава и цел град да ме разбере.

    Луѓето не ги делам по тоа кој има да живеам со него, а кој нема да не живеам, иако гледам многу примери околу мене го пракикуваат овој систем на соцализација бидејќи повеќе ќе им се најдат овие одколку другите.
    Нормално дека ако некој го поканам на кафе и ми рече дека поради финансиски причини неможе да дојде радо би го частела, ама стварно ако го сетам дека е така бидејќи има многу што кукаат, ама за со некој директор или меаџер за даизлезат магично наоѓаат пари сега дали се позајмуваат неми е битно ама на такви одма и ставам икс и нема шанси вода да им купам, а не па друго.

    Затоа сум оддалечена од луѓе бидејќи приметив одкога сум на повисока позиција во друга фирма некако магично ме засакаа и ми прават муабет луѓе што ме подценувале во основно и средно дека сум од село.
    Е сега не можам да ги поштувам тие луѓе и да ги жалам кога сега јас сум на 3 нивоа по успешна и по образована од нив, бидејќи си имам трауми од нив во тинејџерските годнини, не ми се навраќа воопшто на тие години наместо да ги сакам јас ги замразив.

    Ама како викаат карма ис а бич :)
     
    На LoveHope, Sandrush12 и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  7. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Внимателна сум со пари, но не сум таков ситничар. Во мојот круг на другари и пријатели имам луѓе и кои немаат доволно и луѓе што имаат премногу, ама тоа не ми ствара посебна слика за некој, воопшто не ми е битно дали некој имал кратко или длабок џеб се додека е фер и океј како човек, а у последно баш прекинав таков однос бидејќи такви личности страшно ме нервираат.
     
    На PaLaVa, candy.cane и Feminka22 им се допаѓа ова.
  8. Y Grint

    Y Grint Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2017
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    86
    Никогаш не сум бил "рачунџија" кажано народски, ама многу често сум имал искуство со олоши и џган кои гледаа финансиски да ме користат мене и моето семејство. Не дека сме имале премногу пари, напротив сиромашни сме биле, но никогаш нема да го заборавам безобразлукот на еден, што демек,"се трудеше" мој близок да вработи.
     
    На Tanjamm и candy.cane им се допаѓа ова.
  9. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Никогаш не е погрешно да почастиш или позајмиш доколку некој нема. Ама постојано да даваш некому пари, без разлика дали си богат или не истотака не е убаво. Јас не заработувам ама штедам, и не сакам моите пари да ги потрошам затоа што некој никогаш не се потрудил да заштеди.
    Повеќе би ми било ќејф да позајмам на другарка којашто дента немала пари да си купи за јадење отколку на некоја секој ден пари за кафе или цигари.
    Во врска со партнери, воопшто не гледам кој колку има, иако знае да биде проблем. Не би сакала да бидам со некој што има многу повеќе од мене затоа што често доаѓа до ситуација да сакаат да ме частат затоа што немам во моментот пари да отидам на некое место, а не сакам мене некој да ме финансира.
     
    На cresa-jagoda, Snowflake97 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  10. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    3.211
    Пол:
    Женски
    Морам да признам дека помалку знам да бидам финансиски пресметлива. Према мене, не е фер да одиш на ручек или вечера и секојпат да плаќа само еден, а друг да не се фаќа за новчаник. Од таквите луѓе ми се пали фитиљот и се трудам максимално да ги избегнувам. Немам проблем да платам кафе на некој, ручек, да позајмам пари ако гледам дека на некој навистина му се потребни за нешто, ама да се луксузира со мои пари, и притоа да не ги врати е доста фрустрирачки.
     
    На blackwave и candy.cane им се допаѓа ова.
  11. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Не сум финансиски пресметлива, ама не сакам гребатори :) не дека и нив нема да им се најдам, или да платам и слично... ама во себе ќе си искоментирам за таквите. Ако некој нема, нека нема, дружба со мене е добредојдена секогаш, ама ако е скромна личност, ќе дадам и колку треба и не треба, и ќе им се најдам и се... ама луѓе кои очекуваат дека ако плаќа друг ќе искористат, или без срам очекуваат да платиш, или да им купиш нешто... не почитувам такво однесување ич!!! И сум имала и сум немала, ама никогаш не сум сметала дека тој што има ми е крив, или е среќлија, па е должен да ми плаќа.
     
    На referentka, candy.cane, Miss666 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    "Финансиски пресметлива личност" не е термин кој треба да се употреби овде, јер има скроз друго значење поврзано со трошењето на една личност.
    Не за тоа кој со кого се дружи и со кого е во врска.

    Во контекст на смислата на досега напишаните постови на темата, не ми е проблем да излезам со билокој доколку сакам да излезем со таа личност општо. И да платам едно кафе плус, па што, голема работа.
    Не е проблем и да позајмам некоја ситна сума на пари ако некој нема, а во моментот итно му се потребни да заврши некоја работа.
    Е ако некој се обидува да злоупотреби нешто, тогаш на друг начин се постапува.
     
  13. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Тоа е во крвта in a manner of speaking, не можеш да го промениш кај себе. Мене ми значи општествениот статус.
     
  14. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    „Економизација е мајка опстанка “ Стојан ( РАНЕ )
    Треба да се работи добро со финансиите.
     
  15. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Частам ко ми се части, а и мене ме частат. Никогаш не сум дозволила да не поделам сметка т.е да спомнам да дадам и јас и да ме нервираат луѓе кои никогаш на тоа не им текнува, а знам дека имаат пари. Ај да немаат па да разберам. Дури често се карам со дечко ми ко сака он се да плати. Ама за да не се расправаме еднаш тој плаќа, друг пат јас. Да бидеме на рамно :D
     
  16. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Не мрдам од дома без калкулатор, бележник, пенкало, дигитрон мало со резерва батерии...обожавам да правам пресметки...
    Кај мене важи девизата брат за брат, сирење за пари!
     
    На Ariel, toogood, blackwave и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.503
    Допаѓања:
    32.612
    Пол:
    Женски
    Не се замарам со пресметки.Некој што не работи јас го частам и не бројам колку пати.Имам и другарка што од 18 год работи , а јас бев студентка па таа ме частеше кога ќе си дојдев од ск, иако имав секогаш пари и јас да частам.Кога сум со маж во друштво што не ми е другар не давам да ме части си плаќам сама од секогаш.А со другар ми цел пат се тепаме за пари кој да ги земе и другиот ден сме скарани:$
    За мене битна е личноста не финасискиот статус.Седам на кафе само со луѓе што ми оди муабетот и со кои се опуштам.
    А од кога сум во странство само јас частам и секогаш со алал.
     
    На candy.cane и Tanjamm им се допаѓа ова.
  18. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Uhuuuu :party:

    Isto I kaj mene. :D
    Na nikoj ne plakam I nikoj ne mi plaka. :emo:
    Zatoa I nastani od takov tip nemam. :party:
     
    На Herrera и baba Rada им се допаѓа ова.
  19. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Не бев се додека не видов колку некои луѓе се :o
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.