1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали треба да се врати воениот рок?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Silver.E, 12 мај 2015.

 1. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.276
  После настаните во Куманово, се отвори ново прашање, дали да се врати воениот задолжителен рок на 3 месеци? А, потоа во случај на неприлики да се регрутираат војници..
   
 2. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.558
  ДА

  Сепак малку се тие 3 месеци.
   
  На crazylady и koritsaki им се допаѓа ова.
 3. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.393
  Допаѓања:
  5.343
  Jas sum za da se vrati voeniot rok no malku poveke od tie 3 meseci bar 6 meseci. Se izgubi ona mazite da odat vo vojska da naucat da rakuvaat so oruzje i se ostanato a i te kako e potrebno
   
  На snow.flake, Victorian, atala и 2 други им се допаѓа ова.
 4. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.711
  Пол:
  Машки
  Dobro bi bilo da ima voena sluzba ili kako odenje vojska porano koj sto nemozel da odi vo vojska go smetale za nesposoben i kako sto imam slusano od postari duri ni nemoEl da se ozeni zasto niedna moma ne sakala da se omazi za nesposoben maz barem taka se smetalo porano.
   
 5. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  22.551
  Пол:
  Женски
  Мора да се врати, сите да си отслужат еден период и ако не друго барем да се научат на ред и дисциплина младите.
   
  На snow.flake, galapce, deskarada и 6 други им се допаѓа ова.
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  18.033
  Допаѓања:
  103.750
  Пол:
  Женски
  И јaс сум зa ДА се врaти вoениoт рoк
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 7. veren

  veren Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  1.271
  ДА ! :muscle::)
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.164
  Допаѓања:
  940
  Пол:
  Женски
  Јас сум за тоа да се врати задолжителното отслужување на воениот рок на мажите,но на повеќе од три месеци затоа што никогаш не се знае од што ќе се испостави потреба во животот,како во случајот со терористичките напади.Мислам дека порано задолжителниот воен рок на мажите бил 8 или 9 месеци,не сум баш најсигурна,ама мислам дека толку бил отприлика.А,сум и за тоа да и некои жени одат во војска ако сметаат и се утврди дека се способни за тоа,ама само по нивен избор,не и за нив задолжително затоа што,сепак,војувањето и одбраната на татковината се машки обврски и задолженија!
   
  На veren и okcenzi им се допаѓа ова.
 9. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.273
  Јас сум за, ама со тој услов да има и жени. Пошто кога веќе сме толку гласни, значи можеме и ние. Секако, не сите, туку со исклучоци кои би соодветствувале на воените прописи и правила.
   
  На eloves, AnaKlarc, Nausicaa и 6 други им се допаѓа ова.
 10. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.130
  Допаѓања:
  64.666
  Пол:
  Женски
  Во Израел сите служат воен рок, мажи и жени и тоа во траење на две години, мала земја опколена со непријатели и затоа сите мораат да знаат да ракуваат со оружје, без обзир дали е машко или женско, се за одбраната на татковината.

  Инаку не се сложувам дека ради случувањето во Куманово треба да се обнови служењето воен рок, во вакви акции секаде во светот се справува полицијата, кога ќе се вмеша војската во тоа веќе не е полициска акција туку воена агресија, треба да се разликуваат тие две нешта.
   
  На Kolumbo, eloves, Nausicaa и 8 други им се допаѓа ова.
 11. Captain-Omni

  Captain-Omni Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2013
  Пораки:
  662
  Допаѓања:
  5.231
  Идејата за задолжителен воен рок можат да ја чувствуваат како нормална само луѓе кои посакуваат воена состојба. Без војници, нема војни.

  Исто така, не се сите на светот родени да бидат математичари, ниту научници, ниту уметници, ниту готвачи. Секој има дарба за нешто, некој да прави омлет, некој да тепа луѓе. Затоа и војската треба да биде составена од професионалци, а не секоја будала да губи икс време од животот за подоцна да биде поспосбен да убива на начија наредба.
   
  На staycalm, Lolo5, eloves и 12 други им се допаѓа ова.
 12. jloves

  jloves Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2012
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  219
  Пол:
  Женски
  Би сакала за жени,да..бидејќи сакам да научам да ракувам со оружје..секакви будали има по светов,нема да знаеш кога ќе ти затреба
   
  На душленце и Arthur им се допаѓа ова.
 13. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  16.061
  Допаѓања:
  280.904
  Не е за секој оружје.
  Не е чудо да се појави типичниот американски синдром во таква ситуација.

  Односно под влијание од лудоста и опасностите кои владеат да сме слепи за веројатноста дека ние сме можеби ``слабата алка `` и да постанеме опасност за другите при користење на истото.
   
  На staycalm, Nausicaa, Magnolija и 7 други им се допаѓа ова.
 14. Elissa

  Elissa Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2014
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  22.551
  Пол:
  Женски
  Капетане не е муабетот за сите да станат професионални војници, туку барем три месеци да отслужат и да научат некои основни правила. Ова не значи дека после тоа не смеат да бидат математичари, информатичари. кувари и слично. И секако најзадолжително во секоја земја е да има професионална војска.
  “Ако нема војска нема војни“ - е па ај да ги распуштиме ние сите овие нашите па да видиме може ќе ни тргне на поарно, мир и спокој.
   
  На MysteryMan23, deskarada, Daydream и 2 други им се допаѓа ова.
 15. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.703
  Допаѓања:
  322.365
  Да нека има војска
  Арно ама..
  ...
  Татините синчиња гарант ке сакаат да служат во локалната касарна за да може мама да им спрема стек и помфрит и да излага навечер кога сака...
  Одма ке се ангажираат врски некој да се стави во ,,веза,, некој во интендантска служба, а СВИ остали во пешадија !!
  Ке има такви кои мора да почитуваат наредби и такви кои ке се курчат со сите расположиви средства
  А СЕТО ТОА КЕ МОРА ДА ГО ФИНАНСИРА НАРОДОТ НА РМ....Значи ке ги храни, пои, ке ги чува по една година а сето тоа чини.
  Од кој Буџет ??
  Се прашувам како ли ке се смисли да се полни Буџетот во тој случај ???!?

  Не е само собери народ напикај го во касарни и одгледувај ја една генерација цела една година

  Мора да се измери дали има ефект тоа...
   
  На eloves, Nausicaa, Umbrella22 и 6 други им се допаѓа ова.
 16. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  714
  Допаѓања:
  476
  Пол:
  Женски
  I jas mislam deka treba. Ali i zenski da primaat. Porano se znaelo sto e maz , a ne ko denes. Ete jas bi idela u vojna (nedaj Boze da zatreba) samo mazive nasi da se dovedat vo red.
   
 17. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.682
  Допаѓања:
  46.944
 18. jovanovska94

  jovanovska94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  1.109
  Допаѓања:
  3.804
  Многу работи кај нас не функционираат како што треба, па меѓу другото и задолжителниот воен рок би бил еден неуспешен обид, денешниве мажи да ги стави во ред.
  А на легачиве и те како им треба една добра подготовка.

  Да не се навредат мажите, чест на исклучоците, но се почесто гледам "гојазни" момци, кои да потрчаат 500 метри, го пуштаат јазикот до колена, се задишуваат, а не пак да треба да застанат во одбрана. Ма што зборам, каква одбрана, тие нема да можат ни да избегаат.

  Настанот не ме поттикна вака да размислувам, но не би било да одмет мажите, и жените кои мислат дека се способни да научат да држат и да ракуваат со оружје.
  Какви синдроми, какви бакрачи, еве дедовците мои, татко ми, сите роднини и пријатели над 50-тина години служеле задолжителен воен рок, не 3 или 6 месеци, туку 9, а постарите генерации и 2 години, некои од нив дури и беа резервисти во 2001, па ми делуваат прилично нормално.
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Дедо ми беше полицаец и стално го викаше ова, десет деца да иам, едно не давам во војска и полиција. Со причина.

  Капетанов не да кажал, алал ти вера друже. Ме остави без зборови.
  Едно е служење на војска три месеци на мажите како беше законот кој сака, мене ми е многу прифатливо. Така треба и да остане. Маж не се станува со пушка во рака, туку со правилно воспитување пред да ја фати таа пушка.
   
  На staycalm, Kolumbo, eloves и 13 други им се допаѓа ова.
 20. theowndemon

  theowndemon crazy cat lady Член на тимот

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  12.724
  Допаѓања:
  156.679
  Пол:
  Женски
  И пред овие несакани настани, секогаш велев дека сакам да има воен рок и да можам да бидам дел од тоа, и да, навистина зборував и со повеќе луѓе што имаат служено војска три месеци било учењето нови работи и вежби а после тоа повторвање зато намалиле цели три месеци ама ако трај 6 месеци би било уште подобро.
   
  На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.