1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали треба да се врати воениот рок?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Silver.E, 12 мај 2015.

  1. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Не ! :puke:
     
    На Lolo5 и daylight им се допаѓа ова.
  2. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Не, и тоа од повеќе причини:
    1. За три или шест месеци професионален војник не се станува. Освен ако не направиме како Израел задолжителен двегодишен воен рок, нема логика да праќаме едвај полнолетни деца кои поминале мизерна базична обука во воен конфликт - таму ќе бидат топовско месо и ништо повеќе, буквално ќе ги праќаме во смрт.
    2. Ниту имаме касарни, ниту пак финансиски капацитет за да можеме да воведеме служење воен рок.
    3. Не е секој физички и уште поважно -психички способен за да биде војник и да носи оружје.

    * * *
    Малку офтопик ама што фајде што нашите татковци и дедовци биле во ЈНА кога дома ни чорапите не сакале да си ги кренат? Служењето војска нема ама баш никаква врска со станување „маж“.
     
    На Lolo5, Dreamer, Winter Lady и 6 други им се допаѓа ова.
  3. elanor

    elanor Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    1.031
    Пол:
    Женски
    Како личност која што е растена во воена фамилија и мажена за воено лице, првичниот одговор кога го прочитав прашањето ми беше едно големо ДА. Малку ред, дисциплина и наплив на тестостерон нема да им шкоди на новиве метросексуални генерации. Кога ги гледам дечкиве низ град и особено оние по кои воздивнуваат тинејџерките, колку и да се обидувам не можам да разберам. Ми изгледаат како да се еден чекор до добивање менструација. Ама тоа е, таква е модата кај младите, ново време, нови побарувања. Сигурно и ние така сме им изгледале на постарите.
    Шала на страна, задолжителниот воен рок е неизводлив и без ефекти поради неколу причини
    - најнапред нема доволно финансиски и логистички капацитети да се изведе. Да се рани толку војска чини пари, а повеќе немаме ни касарни кои во најголем дел се ракрчмија.
    - 3 месеци се прекраток период за да подготвиш некого, најосновно се разбира, за воени должности. Иако генерално т.н. boot camp трае по 10 недели. Ама ова се 10 недели ИНТЕНЗИВНА обука. Која после тоа се надоградува. Вообичаено треба околу 9 месеци до 1 година. Иако тоа е индивидуално од војник до војник. И тоа ова е за оние кои доброволно се пријавиле. Кај оние кои задолжително мораат да го отслужат воениот рок по секако нема да има таков ентузијазам за учење.
    - од некој кој нема предиспозиции за ред и дисиплина, почитување вертикална хиерархија и ред други работи, нема G.I. Joe направиш ни за цела една година. И ќе мести кревети и чисти чизми додека трае воениот рок. И кога ќе си дојде дома пак ќе си се врати на старите навики. Така да се' е до како мама по дома го воспитала. Кој си чисти и раскренува позади себе и знае да се снајде подолго од 7 дена без женско по дома, не му треба војска за да го научи.
    - сето ова не значи дека не треба да има нешто што е измеѓу. Како на пример доброволно служење војска од 2 години после кое се влегува во резервен состав. Токму резервистите се од особено значење при, не дај Боже, воени конфликти во мали земји кои би војувале на сопствена територија. Подобро 3000 обучени резервисти, отколку 30000 насила натерани да завршат воен рок.
     
    На <3 pleza4e <3, Annath, Nausicaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Eve jas kako zensko pokraj 2ca brakja koi imaa otsluzeno voen rok na vremeto koa se idese po 9 meseci,pokraj niv imav pregolema zelba koga ke porasnam da idam i jas vo vojska.Porasnav i si ja ostvariv zelbata,si otidov vo opstina i si se prijaviv.Sluzev vo Veles i premnogu sum razocarana vo vrska so obukata i nisto ne e kako porano,te spremaat 2nedeli za zakletva ....intnzivno i posle toa e se onaka po labavo,edna nedela te ucat da rakuvas so puska narednata te nosat na marh vo planina tamu pukas i te vrakjaat nazat so kamion.se vkupno bevme dva pati na pukanje a pukavme - 2 pati densko pukanje i 1 nokjno.Malce e no kolku tolku barem imas poznavanje.Ima i nastava pa si pisuvas za puska,bomba i dr.pa te isprashuvaat koga ke ima tekne.Drugo nisto ne praveme osven sto sekoj den imase metenje,cistenje...pa koa na stareshinite ne im se ideshe spored programa za toj den si gi cistevme pushkite od prashina valjda haha.Nekogas se razderavaa ko nenormalni krvta da ti smrzne.imase maski koi mi baraa chupalica da se iscupaat i imaa poubavi vegji od moite.Sum za voen rok no na podolgo vreme i da se zategne malce zosto na nisto ne lici.Se vrativ so ubavo iskusto i so mnogu poznanstva,imase i dobri druzbi pa iskacanje vo grad,eve edna devojka i decko tamu se zapoznaa pa si se vencaa.Momcive nasi mnogu tragicno ja svakjaat vojskata kako demek ne se site za vo vojska a kako porano site bile za vo vojska? pa na kraj ako ne si ke se otkazes i ke ti udrat pecat kako nesposoben.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Да, ама по истата логика и ние жените треба да служиме за да знаеме како да се справиме во воени услови. Нели сме рамноправни?
     
    На Orthophill, Giovanna, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. citiesinflames

    citiesinflames Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    391
    Пол:
    Женски
    хахахахахааааа лелелеее ме изнасмеа до солзи :D НО, во право си за ова....навистина така се однесуваат и изгледаат. :)
     
    На presiosaP и elanor им се допаѓа ова.
  7. Batterfly93

    Batterfly93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    90
    ДА, ДА, ДА !!!
    Како за машките, така и за женските. Сите треба да научиме што е ред и дисциплина, а нормално и да се снајдеме во такви ситуации (недај боже да не снајдат).
    Но под услов даа, сите тие обуки се одвиваат како порано. Како што било во времето на дедо ми, татко ми. Бидејќи слушам дека сеа било безвезе, идат таму и легачат.
    Нека види народов што е мака, доста фраери шетаат по градов (Полат,Заза, Дарамрач), доста се прчлаат момите по улици, со надградба на нокти и кило пудра. Баш сакам да ги видам таквите да копаат ровови и да им се појават плуски, слупена кожа итн итн. Како би се снашле во такви ситуации тие галени мамичиња.
     
  8. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски

    ne legacat metat listovi i suvite listovi od ruzi gi vadat haha kolku da ne legacat
     
    На Batterfly93 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки
    Не се работи за тоа дали некој сфаќа трагично или не туку за каква намена и каква потреба во денешно време, не 1903, не 1941 туку 2015 ќе се употреби таа редовна војска.

    Како тие порано биле војска? Претпоставувам мислиш на ЈНА, војската која се испосра во основната задача да го зачува територијалниот интегритет на државата која ја бранеше и на крај таа држава се распадна и сега треба пример да се зема од ЈНА? :D

    Подобро нека ги сервисираат редовно хеликоптерите, два или три се срушија и загинаа многу војници, трошење пари за редовна војска би било најнеполезното нешто кое може да се замисли.
    Само замисли да ти пријде машко со навики од времето на дедо ти, само филмови си правите има да бегате од таков како ѓавол од крст :D
    Што има врска дали ти си сакала да видиш некого да копа ровови? Може некој сака да те види како раѓаш седум деца, дали тоа значи дека државата треба да воведе такво нешто?
     
    На Lolo5, sajonaramucaca, Waka-waka и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Batterfly93

    Batterfly93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    90
    Не мислев да ги има тие навики од тоа време, туку воениот услови да бидат како во тоа време, малку построго и посериозно. Не да оди као во хотел и да ужива, да мете листови као што пиша PingGirl. Тогаш исто како да не служел воен рок. Бадијала потрошено време.
     
  11. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    ДА! јас сум за да се врати служењето на воен рок, затоа што освен ракување со оружје се учат младите на дисциплина, почит, да биде способен сам да се грижи за себе а не лигуши креветот незнаат да си го наместат, фризурите ич да не ги коментирам, депилирани мажи, чупани, на ништо не личи ова веќе.
    што се однесува до ситуацијава со Куманово гледам некој погоре пишал дека со воениот рок ке сме имале повеќе загинати....прво и основно во Куманово не беа пратени воени лица, туку полициски службеници. Некој треба да му одговори на народот што бараше ЕБР во акција за разбивање на терористичка паравојска?? Се знае за што се обучени ЕБР...некој ги прати во вкрстен оган и директна смрт...тој што ги разбира работите ја знае разликата помеѓу ЕБР и ЕСЗ...ако полицаец ставил шлем на глава и панцир не значи дека е специјалец. Нека им е лесна земјата на загинатите и полесно оздравување на ранетите, а одговорноста за толку загинати и ранети нека им служи на чест на одговорните на државниот врв.
     
    На Batterfly93 и Rama им се допаѓа ова.
  12. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.151
    Допаѓања:
    15.698
    Пол:
    Женски
    ДА едно гоолемо ДА!! Не само заради настаните во куманово, а бе овие денешниве не личат на машки, издепилирани, чупани и уште какви не. Да си седат како што седеле порано, да броиш денови дома дур да си дојдеш, а не ко сеа на две недели дома ги пуштаат, што вели татко ми "3 месеци не се ништо, и пак не сакаат да седат а да мораат како нас ќе ги видам тогаш."
     
    На <3 pleza4e <3 и veren им се допаѓа ова.
  13. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Имаше плачковци што секој викенд беа дома,а дојде викенд први се за на список
     
    На Carolin. му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки
    Затоа што не ти се допаѓале фризурите на машките требало да се воведе воен рок? Просто да не поверува човек што чита.

    За распоредување на воени единици треба прогласување на вонредна или воена состојба но во секој случај во конфликт би биле употребени и воени единици. И сега тие воени единици е подобро да бидат добро обучени професионалци кои веднаш ќе можат да стапат во акција или деца собрани од касарна или од дома кои местеле кревети и ги шишале на нуларица?

    Многу морбидно ми е сето ова со повикувањето на воведување воек рок во сегашно време и околности.
     
    На Lolo5 и daylight им се допаѓа ова.
  15. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    :^):^) Прво нема потреба да бидеш циничен ако не ти се свиѓа моето мислење можеш слободно да го игнорираш, второ ако имаш малку интелегенција ке сфатиш дека поентата на постот не беше машките фризури. :o
    Моето мислење ке остане исто за воениот рок затоа што сум мажена за човек што има поминато и воен рок и сите можни полициски и воени обуки и тестови, секојдневно ги гледам предностите на мажот кој што го поминал тоа и нема потреба некој друг да ме разубедува во спротивното. Денешната младина нема појма што е хиерархија и дека се почитува хиерархија а тие поединци во војска што не ја почитуваа знаеш што се дешава со нив? добиваат црн печат а со тој црн печат неможат да се вработат во ниедна поголема фирма или институција.
    :!:Јас сум свесна дека за да пратат воени лица треба да се прогласи воена состојба во земјата затоа и НАГЛАСИВ :!:дека во Куманово НЕ БЕА пратени воени лица туку полициски службеници, затоа што има луѓе кои што незнаат и мислат дека секој човек облечен во маскирно со шлем е специјалец (али тоа не е нивна вина, да немав јас таков маж можеби ни јас немаше да ги разбирам сите тие работи).
    Жално е што во денешно време ниедно машко не е заинтересирано да служи воен рок, сите се плашат, се плашат да си ја бранат државата и ФАМИЛИЈАТА. Недај боже да има војна...тогаш поради ваквите истомисленици како тебе од машки род ке си ја загубиме државата.
     
    На nice-girl, Daydream, Bridget и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Да се бара воведување задолжителен воен рок, е како да барате да се воведе задолжително проституирање на женската помлада популација. Повторно велам големо НЕ.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Не може да правиме споредба меѓу проституција и служење војска, едноставно се неспојливи но дефинитивно би направила паралела со задолжително учење на плетење, везење, хеклање, правење гоблени и часови како мажот е газда во куќата а местото на жената е во кујната, barefoot and pregnant.

    Војник е професија, и во никој случај на служењето војска не треба да се гледа како на наметната казна за депилираните, исчупани момци со тренди фризури.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.207
    да треба да се врати воениот рок...зошто силниот пол веќе почна да ни преминува во нежен :D
     
    На PinkGirl*, Carolin., Batterfly93 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Сите битни мажи околу мене служеле војска и единствена мана им е што многу, ама мнооогу сакаат да зборат за времето кога биле во војска. Еве едно нешто го прашав маж ми накратко да ми одговори и веќе пола саат ми збори.
    Да не се лажеме дека во војска макар и 6 месеци, се што ќе научиш е да си го местиш креветот и да се бричеш секој ден. Се учат многу работи, се ракува со разно оружје, челичиш нерви, делуваш под притисок и заебанции од надредени, физички и психички ојачуваш. И иако на почеток делува страшно, сите велат дека после првиот месец се чувствуваш како дома и ништо не ти е тешко.
    Темпирана бомба е Мк, луксуз е да има толку многу плачипички со Бибер фризури или хипстери ли како ги викате оние со марами, очила, чанти и слични акцесорис кои глумат интелектуалци а врска од реален живот си немаат.
    Не знам дали е финансиски изводливо, не зборам за тоа, туку дека секој маж треба низ нешто слично низ животот да пројде. Па и жена, во малку поблага верзија.
     
    На PinkGirl*, nice-girl, Daydream и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Batterfly93

    Batterfly93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    90
    Потполно се согласувам со сите вас што сакате да се врати воената служба. Многу добро ги објаснивте работите, кои навистина се така како што кажа @presiosaP , од силен преминаа на нежен пол, а ние жениве покрај таквите преминавме по посилниот пол.
    Но, сеуште неможам да го разберам @Night Rider. Па добро бе, толкаво лигле си па што си против воениов рок. Или пак уживаш додека Тато носи -Мама меси, а ти само истегни се од кревет и акај по улиците. Па затоа не сакаш да бидеш под наредба и притисок една недела. Недај боже на таквите како тебе да им дадат пушка ќе и се чудиш, што направа е тоа. За разлика од нас Албанците буквално се раѓаат со пиштол во рака, но тоа секако не го оправдувам, затоа имаат и многу мали несакани жртви, а кога прават свадба мислиш војна има.
    Па затоа пак ќе повторам, Да за воениот рок. Да, за да се запознаеме повеќе околу тие направи. Да, за да бидеме дисциплинирани, вредни, и културни. Да, за да секој си го научи своето место и улога. Да, за да бидеме чекор напред од другите. Да, за да бидеме ПОДОБРИ!
     
    На <3 pleza4e <3 и presiosaP им се допаѓа ова.