1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали треба да се врати воениот рок?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Silver.E, 12 мај 2015.

  1. iskeshiran

    iskeshiran Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Машки
    izvini, procitaj gi mislenjata nikogo ne navrediv, a jas dobiv eden kup navredi, vklucitelno i od tebe radi razlicno mislenje
     
  2. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
  3. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Има битна разлика!!! Автомобилите се возат доброволно и првичната намена не им е убивање и разорување, за разлика од задолжителната војска која е присилна и намената е за убивање и разорување.
    :clap: (y)(highfive):f::sun:
     
    На ForeverYoung, nextredstyle и WildMk им се допаѓа ова.
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Но сепак убиваат :!:
     
  5. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    И електричен шпорет дома може да те убие.
    Користиш?
    И храната што ја јадеш може да те убие. Јадеш?
    Ама ако не јадеш пак ќе умреш.
    Воздухот што го дишеме нѐ убива. Се надевам дека не дишеш.
     
  6. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Си земам планински во боца :P.
    Ако така гледаме, подобро од пушка да гинам отколку дали се мачам со години |(. И да, тие што ги наброја се секојдневни убијци, убиваат полаку. И тоа не е хумано. За разлика од тоа, оружјето убива веднаш. Не се мачиш ( секако зависи каде си погоден). Знаеш дека руските автоматски пушки се " нехумани " според некои луѓе а прават само една влезна и една излезна рана. Новите пушки ти ги решетаат внатрешните органи, а сепак се " хумани ". Така и твојата споредба. Похумано е секој ден да се мачам, ама не е хумано да се оди во редовна војска.
     
  7. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    А оти до сега не отиде во војна?
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  8. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.989
    Допаѓања:
    22.460
    Пол:
    Машки
  9. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Затоа што кога беше војната овде имав пет ипол години, бев дете. Не се борам за други држави за да одам надвор од Македонија. Во војска сакав да одам, но да ми се децава поголеми. Сеуште ме бараат, не заспиваат без мене. Би одела со задоволство во редовна војска. Инаку сама на глава знам делумно да ракувам со пиштол и ловечка пушка. И тоа би научила, да имавме клубови за стрелаштво во Македонијава ни.
     
  10. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Си можела да не раѓаш деца, во војска да идеш наместо тоа.
     
  11. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Да те потсетам дека модерните војни се водат и со хемиски оружја.
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  12. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    На 18 го родив синот на 20 ќерката. Не сакав да абортирам на 17 ипол плус веќе два месеци бремена бев, како да абортирам за да одам во војска? Не се планираат тие работи. Јас сакам уште многу работи да научам за оружјето, сакам да се занимавам со стрелаштво, ама тоа е. Нема да испадне како што е планирано, туку како што е пишано. Можеби ако некогаш се отвори професионален стрелачки клуб би си ги остварила желбите.

    @Tan4ence точно, затоа и би одела во редовна војска. Колку толку имаш основна обука како да се обидеш да се спасиш или да спасиш деца, стари лица итн. Јас со никаква обука можам само да викам помош а во меѓувреме човекот да умре. И да знам основни работи, што ако правам погрешно? Друго е кога убаво ќе ти покаже некој. На пример во училиштата каде учев, никогаш не ни демонстрирале вештачко дишење.
     
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ти ако сакаш да бидеш војник, не мора да бараш на сите да им се наметне.
    Оди.. биди војник.. не ти брани некој.
     
    На Purplelilac, RoseRain, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  14. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    А каде виде дека наметнувам? Мојот став е дека треба да се врати, но ова е форум, Заев и останатите на врвот нема мене да ме прашаат :D
     
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Твојот став е поради твојата лична перцепција... да се врати, значи сите да служат војска.
    Од шо мака сите да служат војска, оти ти мислиш дека 'така треба'?
     
    На Purplelilac, nextredstyle и Amellie13 им се допаѓа ова.
  16. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Јас велам дека воениот рок треба да биде задолжителен, макар и еден месец. Да се научат основни работи ( како давање прва помош на повредени и основни боречки вештини, па колку жени се силувани, или нападнати, лошо ли ќе е да знаат бар една боречка вештина за самоодбрана? ) . Колку жени од твојата околина знаат основни боречки вештини, чисто за самоодбрана? И секогаш ли носат спреј во себе? Ти никогаш ли не си била во ситуација да те следат / нападнат манијаци? Јас сум била. И се покајав што не бев доволно силна да му треснам една и да го онесвестам, само кукавички избегав, но се спасив од полошо.
     
  17. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    За оваа работа душо, постојат карате клубови.
     
    На Purplelilac, WildMk и nextredstyle им се допаѓа ова.
  18. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.642
    Допаѓања:
    116.348
    Пол:
    Женски
    Ама одењето во војска треба да остане личен избор,а не со сила да се наметнува.
    Некои луѓе имаат страв од оружја или едноставно,страв им е дека ќе повредат некого или дека тие самите ќе бидат повредени.
    Кој сака да научи самоодбрана,може да тренира боречки вештини на приватни курсеви.
     
    На Purplelilac, Ketchup, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.
  19. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    И мајка ми така ми велеше да ме запише кога реков не и не. Затоа и се покајав. За карате и бокс треба желба, јас ја немав. И се покајав.
    Како и да е, ова е мој став, и сметам дека е исправно да биде задолжително барем еден месец, па кој сака да продолжат нека продолжи, кој не не мора. Сметам дека секое искуство во животот е добредојдено, барем за мене. Како велат, колку повеќе знаеш, толку повеќе вредиш.

    П. С. Секако нема мене да ме прашаат, така да не ми е јасно зошто се замарате толку со мојот став ( патем има и други членови со ист /сличен став) .
     
  20. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.640
    Допаѓања:
    52.565
    Пол:
    Женски
    Баш така. Мене ми е страв од оружје, од силни звуци имам фобија. И како да ракувам со оружје? Не ни сакам да знам ни ме интересира.
    Ако сака некоја да знае самоодбрана како што кажаа погоре нека се запише во некој карате клуб. Прва помош обавезно се полага кога треба да полагаш за возачка (па и без тоа мислам дека може).

    Ништо не треба сосила да се наметнува. Тој што толку сака војска може слободно да оди и да отслужи воен рок, никој нема да го спречи. Не разбирам зошто да наметнуваш лични преференции на друг. Не секој сака да ракува со оружје. Па ни мажите.
     
    На ForeverYoung, Purplelilac, candy.cane и 4 други им се допаѓа ова.