1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали треба да се врати воениот рок?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Silver.E, 12 мај 2015.

  1. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.771
    Пол:
    Женски
    :clap:
    Не може ова вака али ај. Штом до сега не сте сфатиле, тешко дека човек ќе ве убеди у спротивно.
     
  2. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    А жена како се стануе?
     
    На cresa-jagoda, WildMk и daylight им се допаѓа ова.
  3. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Женска,ова е форум и си дискутираме,разменуваме мислења,ставови.
    Ти кажав ако сметаш дека грешам игнорирај ме или цитирај ме каде грешам, но со соодветен речник како другите членки.
    До тогаш само заобиколи ме .
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Не е став или мислење да му кажеш на некој дека не е маж пошто носел ебан чадор на дожд или општо дека не служел војска. И ти не си за некој жена чим работиш, треба дома да седиш и да чуваш деца, па зашто не правиш така?
     
    На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
  5. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Кој човек што оди на работа станува вака? Освен ако не работи по смени. Вака стануваат студенти. И машки и женски, па претпоставувам и ти си студент.

    Замисли еден нов концепт каде мамичка не им го мести креветот дома, па мораат сами. Од друга страна имаш кленови од 60 години што го служеле фамозниот воен рок, па ја викаат жена им мевот да им го почеша, а не па кревет да намести.

    Замисли јас ова го правам и без војска. Чисто од мрза да носам чадор, не за друго. А и зошто воопшто ти смета тоа? Зарем сакаш бронхит да закачат?

    А за што да го учат тоа? Во пештери живееме и мечки ловиме за крзно? :drunk:
    И пак не сфаќам зошто ви смета како изгледа некој?

    Не ми се верува колку си земате за право да им наметнувате на луѓе како да го живеат животот. Значи ок ви е да потрошат години од животот, да прават нешто што не сакаат, само за да ви исполнуваат каприци.
     
    На Amellie13, cresa-jagoda, dayla и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Како што има манијаци убедени дека сите жени му припаѓаат нему, така и оваа убедена дека сите мажи мора да изгледаат по нејзин вкус иначе не чинат.
     
    На cresa-jagoda, WildMk, daylight и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.611
    Допаѓања:
    36.905
    Пол:
    Машки
    Не.
    Нема ниту логичка, ниту морална, ниту пак финансиска корист од овакво нешто.

    Како прво денес државата не може да си приушти финансиски да има толку голема војска за секој да служи рок по неколку месеци или година дена, да го рани истиот, да го смести, да му даде облека, оружје итн. итн.
    Ова е една огромна логистичко-финансиска операција која ние не можеме да си ја приуштиме.

    Војската постои за да ја штити една држава од надворешен непријател. Ние, иако ги имаме, не верувам дека во скоро време ќе бидеме нападнати од некоја соседна земја (скоро сите се во НАТО), па така не ни прети директна опасност за да бидеме воено наоружани и спремни. Затоа и во последно време ни ја сакатат војската на секој можен начин, а ја јачаат полицијата, која е задолжена за внатрешни ингеренции.

    Доколку сакате денешните машки да научат морална одговорност и да се стекнат со здрава работна навика, мислам дека акции како во времето на Југославија ќе дадат многу поголем плод. Иако и таквите се тешко денес да се организираат кога народот се наоѓа во апатија и нема никаква желба да се вложи за државата која му е маќеа, а не мајка.

    Денес, концептот на платена војска е единствено можно решение, како и специјални единици, за луѓе кој се гледаат во тој смер и сакаат да го работат тоа како струка и бидат платени за истото.
     
    На Veta му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Да, секси е. :D
     
  9. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Ова со чупањево врска си нема со служење воен рок.И тоа ако иде во војска демек магично станува поголем маж?Јас бев во војска и пола и повише машки имаа поубаво исчупани веѓи од моите

    Се станува нешто порано околу 6
    И не знам како си го замислувате денешново служење војска,какво борење какво преживување :rofl: ништо нема од тоа.
     
    На cresa-jagoda, WildMk и candy.cane им се допаѓа ова.
  10. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Можеби илузија :)
     
  11. **prcla**

    **prcla** Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    636
    Пол:
    Женски
    U najbrz mozen rok...
     
  12. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Не борење, туку таму се навикнуваш да бидеш во служба на државата, психолошки се прилагодуваш на фактот. А и овдека се дискутира воведување задолжителен воен рок. Тоа по некоја логика подразбира промена на моменталниот полабав концепт чим се наметнала потребата да го вратат воениот рок.
     
  13. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    А за жените што не си го средуваат креветот, не стануваат во 7 и носат чадор макар за да го отворат за 1 капка, што имаш да кажеш @Veta ?

    До толку ли ви е тешко синовите да си ги научите (па и мажите) да се педантни и дисциплинирани.
     
    На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
  14. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Па и за жени, се надевам некои основни навики се запазени :)
    А, ова што мислам за нив - се надевам ги нема многу хехе. Позз
     
  15. staycalm

    staycalm Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    22.506
    Пол:
    Машки
    Подебилно нешто од „Дасе врати војенијо рок за свите мажиии“ не сум слушнал.
    Во превод, не, не треба да се врати задолжителен воен рок.
     
    На Zavisnaodblago и candy.cane им се допаѓа ова.
  16. lite.

    lite. Активен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2020
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    164
    Пол:
    Машки
    Не.
    За кого ние младите ќе служиме воен рок? За која држава, за која нација за која радост? За кои? За Заев и компанија? За Мицко Грујо? Со кого ќе ратуваме? Па и да се ратува, немам воља да го ризикувам животот, овие гарнитури ни го уништија националниот емоцијален код.

    А воен рок за да се "стани маж" нее решение. Кога самата држава аи некои испрани мозоци пропагираат ЛГБТ права и глупости, глобалистите и Deep State се залагаат за само уништување. Маж не се станува, МАЖ СЕ РАЃА!
    За воен рок можи да се пофали само Турција, Русија, Кина, Јапонија, двете Кореи, Индија и блискиот исток каде ЗАКОНОТ Е ЗАКОН и последниот збор го кажува најстариот - особено исламскиот свет. Да тие мерак да служиш војска во овие држави, бидеќи таму се умира прво за ДРЖАВАТА и за љубовта.
     
  17. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    Да, и тоа како.
    Секогаш треба да се бориме за нашата земја, да ја цениме и поштуваме. Без разлика на тоа кој ја води државата и во каква состојба е. Напротив баш тоа треба да ни даде мотивација и сила.
    Јас мислам откога се укина овој закон све отиде заникаден овие нови генерации на млади деца врска немаат од ништо.
     
  18. Zavisnaodblago

    Zavisnaodblago Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2016
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    236
    Пол:
    Женски
    Секако дека не
     
  19. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.611
    Допаѓања:
    36.905
    Пол:
    Машки
    Да се бориме против...што?
    Војската смее да се бори против надворешен агресор, а ние сме од сите страни опкружени со НАТО "пријатели" и единствено што правиме е ги праќаме нашите деца да гинат по Авганистани, Пакистани...
     
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не ги праќа никој.
    Сами бараат да одат.
    Врски фаќаат за тура во Авганистан.
    Со една тура-две, стан можат да уплатат.
     
    На Дејан. му/ѝ се допаѓа ова.