1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали треба да се врати воениот рок?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Silver.E, 12 мај 2015.

  1. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Сите оние ствари што се набројаа дека се учат во војска. Чекајте да видам, ќе биде ли од мене војник без еден ден војска.

    Местам кревет, метам лисја. Чек! Кој патувал со изиџет знае како да се спакува „војничката„ а и да стане и функционира многу рано. Прва помош држев осум години сертификат на работа, дури ми покажаа како да користам дефибрилатор. Од волонтирање во извидници и јас научив да користам компас, и ден денес си го носам со мене кога го шетам кучето во ушумено непознато место. Пишете skydive на јутуб, илјадници видеа од луѓе кои не сме војска, за спорт и рекреација без да се мочаме во гаќи. За оружјето, со воздушна пушка имам стрелано во неподвижна мета, со лак и стрела исто, а за подвижна мета имам промашувано глинени гулаби. Друго, друго, ах, еднаш како помлада го истрчав(ок, изодив) маратонот во Лондон, ама за издржливост доста е и тоа. Неколку недели на карате, далеку од црн појас ама сум се учила колку толку да избегнам удар. И ако се овоа ме предаде и не ме спаси очи во очи со непријателот, имам план Б, да го збунам и додека е збунет јас да бегам(види спојлер), па не за џабе сум практикувала и други активности во слободно време.
    [​IMG]
     
    На tessie, daylight, kravce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. n!KoLa007

    n!KoLa007 Нов член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    абе треба да има војста бе со се ова полицајтите бе дебељури и билдери земени од теретана
    ретки се оние полицајци кои знат со се
     
  3. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    Дали треба да се врати воениот рок? Накратко, според мене - не!

    Зошто?

    Тнр. „цивилно служење на воениот рок“ постоеше во бившата ни Југославија и од него имаше разни придобивки - запознавање на други градови, пријателства и приказни од војничките денови, па и тоа основно ракување со оружје (за кое на темава повеќево се фатиле). Меѓутоа, кога „пукна“ работава во СФРЈ, а пукна од внатре, ни ЈНА ни целото „воено“ знаење што го научиле луѓево во војска не спречи да се случи тоа што се случи (можеби и баш тие основни познавања од војување што ги имаа допринесоа работите да ескалираат уште повеќе).

    А за жал ситуацијава кај нас денес е слична - дефакто живееме во федерална држава, да не речам држава у држава. И ако пукне работава, џабе ќе ни се сите воени обуки и тренинзи на светов да ги имаме.

    За да се спречат вакви ситуации во иднина (како оваа во Куманово, што и ја поттикна оваа тема), треба да се работи на други полиња - на поголемо единство и национална свест на сите малцинства и етнички заедници во Македонија, намалување на омразата и конечна примена во пракса на тој фамозен соживот. Ама, ова е веќе друга тема...

    Муабетов ми е, не треба да се обучиме поефикасно да се убиваме меѓу себе, туку да ги искорениме причините зошто воопшто сакаме да војуваме едни со други.

    Војните веќе не се како што беа за времето на Втората светска војна - денес све се сведува на тероризам и герилско војување. Од друга страна, нас и земјите како нас судбините ни ги кројат други, таканаречени „светски велесили“. Сетете се на исходот на конфликтот во 2001.

    Да речам и дека не сум против тоа војската да постои (потекнувам од семејство со традиција во професиналната војска), напротив, треба да се работи на модернизирање на нашиве вооружени сили (и војска и полиција). Ама сепак, дефинитивно војската не е за секој и треба да им се остави на професионалците.

    На крај, најсмешни ми се мислењата од типот - „Војска треба да постои, за да се научат мажите на ред и дисциплина“. :D Мал совет до сите сегашни и идни мајки и татковци - погодете што - синчето ваше треба вие дома да си го научите на ред и дисциплина, а не да чекате од други (градинки, школи, па и од војската).

    А ако некој смета дека треба да се служи, да ве информирам дека сеуште постои таква можност кај нас, на доброволна база, секако. И за мажи и за жени. Па повелете, распрашајте се и пријавете се.
     
    На Gosh, Mr. Right, eloves и 14 други им се допаѓа ова.
  4. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Треба и тоа како,држава без војска не е држава...И мажите кои служеа порано војска од таја дисциплина таму создреваја подобро и побрзо отколку сега мое мислење...
     
    На cresa-jagoda, tessie, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.557
    Пол:
    Женски
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Pa shto i da se vrati. Ne veruvam deka ima kadri za kvalitetna obuka tuka.
     
  7. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
  8. Lefk

    Lefk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    130
    Tie u spoljer mozat da drzat kalasnikov ? :D site se zreli a nemat ni T od testosteron. Koi karakteristiki go pravat mazot maz? Eta zatoa treba kvalitetna ,,vojska'' ili barem kvalitetno fizicko obrazovanie :D :D
     
  9. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Moe mislenje treba,segasnite deca bez navreda ama za takvi rab se mn prosti samo znaat da se opijanat i odma na tepacka,a nedaj boze da izbuvne vojna nema da znaat kako pistol da drzat a ne pak puska da sostavat pogreska nasite ke gi ispotepaat pozz
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    1.787
    Пол:
    Женски
    Не треба , само доброволно. Не секој има карактер или сака да има контакт со таква работа, не секој сака да држи пиштол, пушка или да се учи да пука. А тоа со ред и дисциплина се учи од други работи во животот. Од самото созревање одењето на школо, станување рано, учење , потоа одење на работа исто станување рано, изврушување на обврските , дома со деца носење на школо оброци и слично помагање низ дома, значи се друго ама одење во војска заради дисциплина од толку многу нивоа во животот кои ќе се поминат и ќе те научат да созрееш ми нема смисла.
     
    На Someonespecial, Nausicaa и Night Rider им се допаѓа ова.
  11. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    нека го вратот воениот рок. убаво ќе биде
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Кога татко ми бил во војска, војнициве по цела година дома не се враќале, служеле надвор од државава, телефони немало, празник делник исто. Денеска војнициве ги носат во Велес некаде да служат мислам, дозволени се телефони со нив и редовно правење на селфи демек види ме војник сум... и за викенд/празници се враќаат дома. Мислам дека нема потреба од служење на воениот рок.
     
    На Mr. Right, honest girl, Summerlover и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Скопјетесакам

    Скопјетесакам Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    9.191
    Дефинитивно треба да се врати војската најбрзо што може,зашто маживе почна да ги снемува,све се попедерчија.
     
    На VladeMila, borjan4eto, PogbaPol и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    :rofl:
     
    На eloves, Sanjichka007, karak и 3 други им се допаѓа ова.
  15. DVAANGELA

    DVAANGELA Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    потполно се согласувам со тебе:nod:, да треба да го вратат воениот рок да го дотераат овој машки свет на памет, а не како муви без глави се :^)
     
    На VladeMila и Скопјетесакам им се допаѓа ова.
  16. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    Треба, дефинитивно
    [​IMG]
     
    На LUCERKA, VladeMila, borjan4eto и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    А бе и да се врати бадијала треба да се смени нешто од корен, да да се врати воениот рок ама да ги вратат пензираните воени старешени затоа што сега со чесни исклучоци се е ова од мочка правено и обратно, отиде машкоста у ку„ац се е издепилирано, искурчено
     
    На Lolo5, referentka, VladeMila и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.395
    Ме итересира машкиве што викаат дека треба да се врати воениот рок(не мислам на никој од форумов). Дали биле они во војска или само да се збори? Затоа што помадиве сите викаат треба треба, но никој не се осмели да отиде.
     
    На Gosh, Mr. Right, honest girl и 6 други им се допаѓа ова.
  19. Petar80

    Petar80 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    45.077
    Пол:
    Машки
    Биле
     
    На VladeMila, Kitten, DVAANGELA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    На времето кога се служело војска сериозно мислите дека сите момци биле хетеросексуални, или само добро се прекривале? И каква врска има војската со сексуалната ориентација? Ако е некој геј не значи дека е и феминизиран. Напротив, може десет пати да биде повеќе маж од некој што сака само жени. Вие па мислите дека "геј" тип под дифолт се распознава по хелоу бејбе, розева танга, и ленти за депилација. :D
     
    На Angie1432, Lolo5, Gosh и 11 други им се допаѓа ова.